Бошњаковски: Се разгледуваат можностите за меѓународна истрага за „Дива населба“


Владата ги разгледува можностите за меѓународно толкување или истрага на сите околности поврзани со случајот „Дива населба“. – Се прави анализа на севкупните аспекти на настанот. Ова е чувствително прашање и за Република Македонија и за Република Косово. Владата на Република Македонија ги разгледува можностите за меѓународно толкување или истрага на сите околности поврзани со …

Бошњаковски: Се разгледуваат можностите за меѓународна истрага за „Дива населба“ Read More »

Пет дена е исчезнат штитеник од Домот „25-ти Мај“


Седумнаесет годишен штитеник од Домот „25-ти Мај“ пред пет дена се оддалечил во непознат правец и оттогаш го нема, соопшти полицијата. Случајот вчера го пријавила З.М.(43) во Полициска станица Чаир. Се преземаат мерки за пронаоѓање на шитеникот.

Запленети 30 килограми марихуана во Кичево


Триесет килограми марихуана се пронајдени вчера при полициски претрес во домовите на две лица во селото Аранѓел, во Кичевско. Припадници на кичевската полиција, криминалистичката полиција од Охрид и од Единицата за недозволена трговија со дрога по претходно добиени оперативни сознанија извршиле претрес во домовите на лицата А.А. (45) и Е.А.(47). Во приземните простории на куќата …

Запленети 30 килограми марихуана во Кичево Read More »

Со автоматски пушки ограбиле банка во Кичево


Експозитура на „Шпаркасе“ во Кичево е ограбена од страна на двајца непознати и маскирани разбојници. Грабежот се случил околу пладне. Според нашите информации, повредени нема. Засега не се знае колку пари се одземени. Од охридската полиција го потврдуваат разбојништвото и велат дека во моментов трае увидот, по што ќе излезат со повеќе информации за случајот.

Жена се обеси на дрво во Карпош


Грозоморен настан ги потресе жителите на Скопје. Триесет и седумгодишна жена си го одзеде животот со бесење на дрво во парк во населбата Карпош. Трагедијата се случи во неделата околу 19.25 часот на улицата „Никола Русински“, потврди полицијата. По извршениот увид, телото е предадено за обдукција.

Пукотници во Охрид: Едно лице е рането


Едно лице е рането во пукотница што попладнево се случи во Охрид, во близина на кружниот тек на булеварот „Туристичка“ кај пресекот со улица „Бистрица“. Полицијата го потврди инцидентот без притоа да даде детали за случајот, освен дека повредениот се наоѓа надвор од животна опасност. Екипи на крим-техника вршат увид на лице место, како и …

Пукотници во Охрид: Едно лице е рането Read More »

Пожар избувнал во „Мерцедес“ паркиран во Сити мол


Во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, на најгорниот паркинг, од засега непознати причини избувнал пожар во патничко моторно возило „Мерцедес“ со тетовски регистерски таблици сопственост на М.А.(31) од Тетово. Како што информира полицијата, инцидентот бил пријавен вчера во 15:55 часот. Пожарот бил изгаснат од страна на лица од обезбедувањето на трговскиот центар.   фото: …

Пожар избувнал во „Мерцедес“ паркиран во Сити мол Read More »

Притвор за лицето што го застрела ловецот во Струмичко


Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против З.Ј (38) од Струмица, поради постоење на основано соменение дека сторил кривично дело „тешки дела против општата сигурност“, а судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. МВР соопшти дека завчера …

Притвор за лицето што го застрела ловецот во Струмичко Read More »

Верижен судар кај Гостивар, девет лица повредени


Девет лица од кои едно потешко се здобиле со телесни повреди во верижен судар на три возила што вчера околу 17 часот и 30 минути се случил на регионалниот пат Гостивар – Кичево во близина на отворените сепарации, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Трите возила што учествувале во сударот биле со гостиварски регистерски …

Верижен судар кај Гостивар, девет лица повредени Read More »

Четири лица тешко повредени во сообраќајки во Тетово


Четири повредени лица од кои едно потешко и материјална штета од 110 илјади денари се последиците од три сообраќајни несреќи, кои поради неприлагодени брзини според условите на патот, се случиле вчера и изминатата ноќ во тетовско, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Најтешко поминала С.Ф.(75) од Тетово која додека одела пешки на улицата „Љуботенска“ …

Четири лица тешко повредени во сообраќајки во Тетово Read More »

Командир на противпожарна обвинет за комар на работно место


Полицијата поднесе кривична пријава против Г.К. (47) од Радовиш, командир на вод во радовишката Територијална противпожарна единица (ТППЕ), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „комар“. Според пријавата, Г.К. во една од просториите на ТППЕ неовластено организирал игри на среќа што се забранети, односно се регулирани со Законот за игрите на среќа и …

Командир на противпожарна обвинет за комар на работно место Read More »

Потрагата заврши трагично: Исчезнатата Снежана Тројачанец пронајдена почината


Професорката од земјоделскиот факултет Снежана Тројачанец по која трагаше нејзиното семејство и пријатели, попладнево е пронајдена почината во Карпош 4. Информацијата е потврдена и од полицијата. Синот на професорката попладнево на Фејсбук групата која беше отворена да помогне во нејзината потрага, извести дека ја пронашле почината. Сопругот го пријавил нејзиното исчезнување вчера во 12 часот. …

Потрагата заврши трагично: Исчезнатата Снежана Тројачанец пронајдена почината Read More »

„Траекторија“ одложена за 18 декември, одбраната бара да се снимаат рочиштата


Судењето за предметот „Траекторија” на СЈО во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, е одложено за 18 декември. Одбраната на обвинетите на денешното рочиште во Кривичниот суд побараа визулено и тонско снимање …

„Траекторија“ одложена за 18 декември, одбраната бара да се снимаат рочиштата Read More »

Граѓани ноќеска го превртеа Скопје, се бара исчезнатата Сњежана Тројачанец


Роднини, соседи, пријатели на семејството, но и непознати луѓе, доброволци од сите делови на Скопје цела ноќ се на нозе и ја бараа Сњежана Тројачанец, професорка на Земјоделски факултет, која вчера наутро исчезнала од својот дом во населбата Тафталиџе. За Сњежана се знае дека се борела со депресија, а во моментот кога излегла од дома …

Граѓани ноќеска го превртеа Скопје, се бара исчезнатата Сњежана Тројачанец Read More »

Фатени тројца разбојници од Куманово, ограбиле маркет


Притвор од 30 дена добија тројца кумановци за извршено разбојништво во маркет во Куманово. Разбојништвото, стои во соопштението на МВР, го извршиле со пиштол и одзеле 19.500 денари. Кумановската полиција до основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Љ.П. (24), М.А.(18) и неговиот врсник Д.Е, поради сомневање дека сториле кривично дело-разбојништво. Тројцата кумановци го извршиле …

Фатени тројца разбојници од Куманово, ограбиле маркет Read More »

Исчезна Сњежана Тројачанец, професорка на Земјоделски факултет


Жена од Скопје исчезнала утрово. Пријателите на Фејсбук ја споделуваат нејзината фотографија за доколку некој ја види, да може да ја препознае. „Ве молам помогнете. Утрово е исчезната мојата најсакана Сњежана Тројачанец. Пред седум часот. Слаба, висока со прекрасни сини очи. Најверојатно е во пиџами и кафена јакна. Ве молам ако некој ја препознае, јавете. Населба …

Исчезна Сњежана Тројачанец, професорка на Земјоделски факултет Read More »

Го оставил БМВ-то стартувано на улица, па му го украле


Автомобил „БМВ“ е украден вчеравечер околу 21 часот на улицата „Аминта Трети“ во центарот на Скопје. Како што соопшти полицијата, непознатиот сторител го искористил невниманието на сопственикот, кој го оставил автомобилот да работи со клуч на бравата и отишол во продавница. Крадецот си влегол во возилото и си заминал, велат од полицијата. „На тој начин …

Го оставил БМВ-то стартувано на улица, па му го украле Read More »

Судењето на Латас одложено за четврток


Судењето за предметот „Тотал“ на СЈО во кој за даночно затајување е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 7 декември годинава. Павловиќ дојде во судот и присуствуваше на денешното рочиште во Кривичниот суд. Судијката констатира дека не се испочитувани законските услови за одржување расправа бидејќи не се определени законски затапници за фирмите „Тотал маркетинг“ …

Судењето на Латас одложено за четврток Read More »

„Бомбите“ ќе се користат како докази во „Титаник“


Апелацискиот суд  одлучи прислушуваните разговори, односно „бомбите“ да се користат како докази во судската постапка во случајот за изборни нерегуларности „Титаник“. На тој начин 1.063 разговори влегуваат во судската постапка против поранешни функционери, меѓу кои Никола Груевски, Мартин Протугер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска. Одговараат вкупно 21 лице. Тие се товарат за злосторничко здружување, повреда …

„Бомбите“ ќе се користат како докази во „Титаник“ Read More »

Познат идентитетот на убиените разбојници во Кисела Вода


По еднонеделна истрага, Основното јавно обвинителство ги идентификуваше двајцата разбојници што беа убиени при грабеж во менувачница во скопската населба Кисела Вода. Станува збор за македонско – српски двоец, кој поседувал богато полициско досие. Македонскиот државјанин Д.Б. бил затвореник, кој во март годинава излегол на викенд и веќе не се вратил. Неговиот идентитет беше познат …

Познат идентитетот на убиените разбојници во Кисела Вода Read More »