Како го снимивме Deliverance


Џон Бурман: „Каде и да одеше Нед Бити, луѓето велеа: ‘Квичи како свиња!’ Тоа траеше со години“ Овој филм од 1972 година за хоророт на преживувањето во непријателска средина од тогаш па до денес има култен статус. Неочекувано тој имаше огромен успех на благајните, заработи три номинации за Оскар. Филмот особено се поврзува со музичката …

Како го снимивме Deliverance Read More »

Како го направивме „Лет над кукавичкото гнездо“


„Го снимивме во вистинска душевна болница и некои од пациентите се приклучија на екипата. Имавме пироман во одделот за уметност“ Кога во 1975 година се појави филмот „Лет над кукавичкото гнездо“ тоа беше силен кинематографски шок. Приказната од една ментална институција во Америка, каде е донесен новиот пациент Ренди Мекмарфи, кој го игра Џек Николсон, …

Како го направивме „Лет над кукавичкото гнездо“ Read More »

Како го направивме The Shining на Стенли Кјубрик


„Беше лесно да се пробие вратата со секира – сѐ што требаше да стори Џек е да направи дрвото добро да пукне“ Има многу хорор филмови, но еден е во врвот на пиедесталот – The Shining од Стенли Кјубрик. Овој филм снимен во 1980 не е обичен хорор, тоа е повеќе психолошко измачување на една …

Како го направивме The Shining на Стенли Кјубрик Read More »

Како го снимивме филмот „Животот на другите“


Филмот за Штази која ги шпионира љубовниците од Источна Германија се сметаше за премногу мрачен, а еден финансиер дури сакаше да биде преправен како комедија. Но, се случи тој да освои Оскар Нема човек кој останал рамнодушен откако го изгледал германскиот фил „Животот на другите“. Оваа драма, која освои Оскар за најдобар странски филм, ја …

Како го снимивме филмот „Животот на другите“ Read More »

Како ја снимивме „О Супермен“ на Лори Андерсон


„Бев перформанс уметник без интерес за поп светот, но пријателите ме убедија да направам еден обид. Кога песната отиде на второто место во Велика Британија, моите пријатели ми рекоа дека се распродавам, но само неколку месеци подоцна од идиот станав визионер“ Американската Лори Андерсон е еден од најголемите пионери во авангардната рок музика. Нејзиниот албум …

Како ја снимивме „О Супермен“ на Лори Андерсон Read More »

Како ја направивме „Одисеја во вселената 2001“


Рок Хадсон ја напушти премиерата велејќи „Какво е ова срање“, ХАЛ оригинално го имаше акцентот кокни од Лондон, Стенли Кјубрик го искористи моделот на вселенскиот брод да му плати на туторот на неговата ќерка Ако има некаков врвен култ за одреден филм тоа без сомнение е ремек-делото на Стенли Кјубрик од 1968 „Одисеја во вселената …

Како ја направивме „Одисеја во вселената 2001“ Read More »

Грејс Слик: Како ја направивме White Rabbit


„Ја напишав на пијано од 50 долари. Недостасуваа осум или 10 клавиши, но тоа беше во ред бидејќи во мојата глава можев да ги слушнам нотите што ги немаше“ Песната на групата „Џеферсон ерплејн“ од 1967 година White Rabbit (Белиот зајак) е веројатно најславната на оваа група од Заливот на Сан Франциско. И тогаш, а …

Грејс Слик: Како ја направивме White Rabbit Read More »

Ерно Рубик: Како ја направивме Рубиковата коцка


„Експериментирав во станот на мајка ми, користејќи дрво, гумени ленти и штипки за хартија за да направам прототип. Ми требаше некој вид кодирање за да им дадам смисла на ротациите на коцката“ Рубиковата коцка беше една од најголемите сензации во последните 20 години од 20. век. Иако таа во основа е играчка, пронаоѓањето на решението …

Ерно Рубик: Како ја направивме Рубиковата коцка Read More »

Како го направивме „Кристијане Ф.“ – шокантниот култен филм за детската зависност од хероин


„Снимањето беше забрането на метро станицата што ни беше важна. Така кинематограферот седна во инвалидска количка, ја сокри камерата во скутот, а јас го туркав наоколу, следејќи ја Натја додека крстареше“ Во ова продолжение пренесуваме како бeше снимен шокантниот филм од 1981 година „Кристијане Ф. – Ние децата од железничката станица Цо“ за големата звисност …

Како го направивме „Кристијане Ф.“ – шокантниот култен филм за детската зависност од хероин Read More »

„Јуритмикс“: Како ја направивме Sweet Dreams (Are Made of This)


„Во видеото ставивме крава за да ја означиме реалноста. Таа мочаше насекаде“ Во ова продолжение пренесуваме како била снимена феноменалната песна на британскиот бенд „Јуритмикс“ –  Sweet Dreams (Are Made of This). Групата составен од два члена, Дејв Сјуарт и Ени Ленокс, беше во очај и депресија кога се распадна нивниот неуспешен бенд „Туристи“. Оваа …

„Јуритмикс“: Како ја направивме Sweet Dreams (Are Made of This) Read More »

Малколм Мекдауел: Како го снимавме „Пеколниот портокал“


„Играјќи го Алекс, секогаш ја имав на ум мислата како Лоренс Оливие го глуми Ричард Трети. Сленгот на отпадниците беше многу шекспировски“ Подолги години лондонски „Гардијан“ објавува приказни во прво лице еднина за тоа како биле снимени или направени некои од познатите и култни дела во уметноста, музиката, филмот и во обичниот живот. Во овие …

Малколм Мекдауел: Како го снимавме „Пеколниот портокал“ Read More »

Франка Потенте: Како го направивме „Трчај Лола трчај“


„Морав да спринтам низ Берлин со пар чизми ‘Д-р Мартинс’ – и тогаш пушев по две кутии дневно“, вели германската актерка од култниот филм што одреди правец во кинематографијата Подолги години лондонски „Гардијан“ објавува приказни во прво лице еднина за тоа како биле снимени или направени некои од познатите и култни дела во уметноста, музиката, …

Франка Потенте: Како го направивме „Трчај Лола трчај“ Read More »