Македонец уапсен во Србија со 80 килограми марихуана


Српската полиција кај Владичин Хан заплени околу 80 килограми марихуана, скриена во камион со македонски регистарски таблички. Притоа, е уапсен 69-годишен македонски државјанин, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи. Во резервоарот и други празни места од камионот имало 131 пакет марихуана, со вкупна тежина од околу 80 килограми. Против возчаот И.И. ќе биде поднесена …

Македонец уапсен во Србија со 80 килограми марихуана Read More »

Пратениците на „Самоопределување“остануваат во притвор


Пратениците во косовскиот парламент од Движењето „Самоопределување“ Албин Курти и Доника Кадај-Бујупи и понатаму останат во притвор. Судот во Приштина го одби барањето на нивната одбрана за ослободување и замена на притворот со друга мерка. На тројца пратеници на „Самоопределување“ им се суди за фрлање солзавец во собраниската сала кога на дневен ред беше ратификацијата …

Пратениците на „Самоопределување“остануваат во притвор Read More »

Американски „Контур Глобал“ ќе гради електрана на Косово од една милијарда евра


Косовската Влада потпиша договор со американскиот производител на електрична енергија, компанијата „Контур Глобал“, со седиште во Њујорк, во вредност од една милијарда евра (1,18 милијарди долари) за изградба на термоелектрана со капацитет од 500 мегавати. Договорот е потпишан денеска со главниот менаџер на компанијата Џозеф Бранд. Изградбата на новата електрана ќе почне следната година, а …

Американски „Контур Глобал“ ќе гради електрана на Косово од една милијарда евра Read More »

Поради злоупотреби, во грчките ресторани ќе се служи само амбалажирано маслиново масло


Од 1 јануари следната година во грчките ресторани ќе биде забрането да се служи наливно масло, а прекршителите ќе добијат административна казна од 500 евра. Европската комисија пред четири години се обиде да ја забрани употребата на наливно масло во јавните угостителски објекти бидејќи со ова масло се правеле големи измами. Одлуката беше поддржана од …

Поради злоупотреби, во грчките ресторани ќе се служи само амбалажирано маслиново масло Read More »

Косовците со српски возачки дозволи нема да преполагаат за косовски


Косовското министерство за внатрешни работи одлучи сите државјани на Косово, кои поседуваат српски возачки дозволи издадени до 2016 година, може да ги сменат со косовски без да преполагаат. Заменик-министерот за внатрешни работи на Косово, Милан Радојевиќ, изјави дека оваа одлука е многу значајна за Србите на Косово, кои се најмногубројни со српски дозволи. Тој додаде …

Косовците со српски возачки дозволи нема да преполагаат за косовски Read More »

Поради насилно однесување во албанскиот Парламент 10 пратеници под истрага


Со заедничко соопштение, полицијата и обвинителството во Тирана, потврдија дека во врска со вчерашните случувања во и надвор од албанскиот парламент, под истрага се десет пратеници,шест учесници во протестот се притворени а двајца ќе се бранат од слобода. – Под истрага се пратеничката и лидерка на Движењето за социјалистичка интеграција, Моника Круемади и пратениците од …

Поради насилно однесување во албанскиот Парламент 10 пратеници под истрага Read More »

Китаровиќ бара што побрзо решавање на прашањето за границата со Словенија


Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска изјави дека граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија, за кој има арбитражна пресуда, која Загреб не ја признава, треба да се реши билатерално и што е можно поскоро. – Важно е да се разговара, а ќе видиме дали тоа ќе доведе до поместување, изјави Китаровиќ на новинарско прашање дали очекува …

Китаровиќ бара што побрзо решавање на прашањето за границата со Словенија Read More »

Реакции од ЕУ и САД по нередите во албанскиот парламент


Делегацијата на ЕУ во Тирана денеска го осуди насилството за време на вчерашните протести во и пред албанскиот Парламент. – ЕУ го осудува насилството на вчерашните протести и однесувањето на пратениците на пленарната седница. Демократските процеси, било да се однесува на пленарната седница или протести, треба да се дозволи да се одвиваат на мирен начин. …

Реакции од ЕУ и САД по нередите во албанскиот парламент Read More »

Името „Македонија“ останува неприфатливо за Каменос


Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Каменос вчера при посетата на воениот …

Името „Македонија“ останува неприфатливо за Каменос Read More »

Вучиќ се среќава со Путин во Москва


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе се сретне со неговиот српски колега Александар Вучиќ, при што, меѓу останатото, ќе разговараат за развојот на економската соработка, зајакнувањето на меѓусебните трговски односи, како и за статусот на српските работници во Русија. Вучиќ посочи дека на состанокот ќе бидат потпишани договор за гас, како и дека …

Вучиќ се среќава со Путин во Москва Read More »

Арта Марку сепак избрана за нов државен обвинител на Албанија


Нов државен јавен обвинител на Албанија е Арта Марку, која и покрај тензичната атмосфера и противењето на опозицијата беше избрана со гласовите на владејачкото мнозинство. Четириесет и едногодишната обвинителка од северниот албански град Скадар беше избрана со 69 гласови и на оваа функција е со привремен мандат. Набргу треба да се конституира новиот Висок совет …

Арта Марку сепак избрана за нов државен обвинител на Албанија Read More »

Република Српска ќе ја тужи НАТО-алијансата поради бомбардирање со осиромашен ураниум


Република Српска ќе се придружи на тужбата против членките на НАТО поради предизвикување хуманитарна и еколошка катастрофа за време и по бомбардирањето на РС со проектили со осиромашен ураниум. Таква тужба подготвува и Србија, објави „Глас Српске“. Од правниот тим на Српската кралска академија во Белград, кој работи на подготвување на тужбата против членки на …

Република Српска ќе ја тужи НАТО-алијансата поради бомбардирање со осиромашен ураниум Read More »

(ВИДЕО) Хаос во албанскиот парламент поради изборот на јавен обвинител: Опозицијата запали факли и фрла со чизми


Парламентот во Албанија со 69 гласа за ја изгласа Арта Марку за привремен јавен обвинител. Додека траеше процесот на гласање, опозициските партии остро протестираа во парламентот, но преку нејзините поддржувачи и надвор од албанскиот законодавен дом. Во еден момент може да се забележи дека еден од пратениците фрли со чизма додека новата привремена јавна обвинителка …

(ВИДЕО) Хаос во албанскиот парламент поради изборот на јавен обвинител: Опозицијата запали факли и фрла со чизми Read More »

Грчката полиција спречила обид за атентат врз Ердоган


Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина. Уапсените се припадници на Револуционерниот народен фронт (ДХКП-Ц), турска комунистичка група, која е прогласен за терористичка група поради нејзините напади врз турските безбедносни сили …

Грчката полиција спречила обид за атентат врз Ердоган Read More »

„Екатимерини“: Нимиц оптимист, но пречките демнат


Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува денеска „Екатимерини“ во текстот „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации со …

„Екатимерини“: Нимиц оптимист, но пречките демнат Read More »

Албанија од туризам годинава заработи 1,3 милијарда евра


Приходите од туризмот во Албанија за првите девет месеци од 2017 година изнесуваа 1,3 милијарда евра. Ова е најдинамичниот сектор на локалната економија во изминатите две години, известува Централната банка на балканските земји. За периодот јануари-септември оваа година приходите од туризмот се зголемиле за 13%. За истиот период минатата година тие изнесувале 1,16 милијарда евра. …

Албанија од туризам годинава заработи 1,3 милијарда евра Read More »

Почна војната за 10 милиони документи од Хашкиот трибунал


Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина се обидуваат да дојдат до што поголем број на документи и доказни предмети кои се во Хашкиот трибунал, кој по 24 години работа набрзо ќе се затвори, објави денеска српскиот весник „Новости“. Весникот посочува дека се работи за документи кои содржат државни тајни, сослушувања, сведочења на јавни и заштитени …

Почна војната за 10 милиони документи од Хашкиот трибунал Read More »

Над 30 милиони туристи ја посетиле Турција годинава


Вкупно 30,37 милиони странци пристигнале во Турција од јануари до ноември годинава, додека во истиот период 30,4 странци ја напуштиле земјата. Во истиот период минатата година 24,7 милиони странци ја посетиле Турција. Во 2017 година во Турција најмногу туристи пристигнале од Русија.

Протест на грчките пензионери го блокираше центарот на Атина


Неколку илјади пензионери го блокираа центарот на Атина попладнево во протест против најавеното ново намалување на пензиите, јави новинската агенција ДПА. Сообраќајот во центарот на грчкиот главен град е во целосен застој од демонстрантите кои извикувале „вратете ни ги парите“ и „ние си ги заработивме пензиите“. Од почетокот на грчката економска криза во 2010 година …

Протест на грчките пензионери го блокираше центарот на Атина Read More »

Македонија – претседавач со Енергетската заедница во 2018 година


Приштина – Македонија денеска во Приштина го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година. На состанокот на Министерскиот совет на Енергетската заедница, македонскиот министер за економија Крешник Бекшети ги истакнал приоритетите во текот на македонското претседавање, како што се регионалната соработка во итни случаи за електрична енергија, со цел да се избегнат едностраните забрани …

Македонија – претседавач со Енергетската заедница во 2018 година Read More »