Напнато во Софија, Борисов нема поддршка за промена на уставот

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Софија почнаа уште рано утрината (Фото: ЕПА)

Претседателот Румен Радев во расправата жестоко ја нападна владата, пратениците на ГЕРБ ја напуштија салата, а надвор имаше пресметки меѓу полицијата и демонстрантите

 

СОФИЈА – Главниот град на Бугарија, Софија, во средата го доживеа еден од најжешките протестни денови од почетокот на бранот антивладини демонстрации, кој трае 56 дена.

Протестот во средата се совпадна со седницата на парламентот посветена на расправата за амандманите на уставот предложени од централно-десничарската партија ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов – и нашироко се гледа како начин неговиот кабинет да го продолжи својот живот до март 2021 година, кога се закажани следните избори.

Иако ги иницираше измените, Борисов, наводно, не се појавил во парламентот во средата. Средбата сè уште не е завршена и не е јасно како ќе се развива расправата до крајот на денот.

Новиот нацрт на уставот, кој бројните опозициски гласови и законодовните експерти го сметаат за длабоко проблематичен, привлече мала поддршка надвор од кругот на самиот Борисов во последните неколкудневни партиски дискусии.

Претседателот Румен Радев, кој е во континуиран конфликт со премиерот Борисов и генералниот обвинител Иван Гешев и кој јасно гледа на тековните настани како начин да ја зголеми сопствената важност, ја отвори расправата, повторно жестоко напаѓајќи ја актуелната влада.

Радев ја истакна нејзината наводна ирелевантност. „Веќе не е важно што ќе каже или што нема да каже Борисов“, рече Радев, а членовите на ГЕРБ ја напуштија салата во знак на протест против претседателот. „Вистинскиот парламент е на улица“, додаде Радев, истакнувајќи дека имиџот на земјата е нарушен во западните медиуми поради неподготвеноста на владата да даде оставка. „Единствениот излез е мирен излез “, продолжи тој.

Движењето за права и слободи, ДПС, кое одби да ги поддржи уставните измени, наместо тоа побара не само оставка на кабинетот, туку и на претседателот.

Демонстрациите привлекоа голем број луѓе рано во средата, а некои демонстранти уште веднаш влегоа во конфликт со полицијата. Министерството за внатрешни работи пријави осум апсења.

Полицијата го зголеми своето присуство во центарот на Софија со тоа што полицајците запираа луѓе да влегуваат во областа за да се приклучат на протестот. Полицијата употреби и лут спреј против демонстрантите и пристигнаа две амбуланти за лекување на демонстрантите и полицајците погодени од спрејот.

Новинарката на бТВ, Кана Рачев, беше меѓу оние кои беа испрскани со спреј. Репортерот на Бугарската национална телевизија Николај Минков беше хоспитализиран откако поминувал на местото.

Сослушувањето се одржа во зградата на поранешната Комунистичка партија помеѓу Министерскиот совет и Претседателството, каде што иронично, протестите започнуваат секој ден.

На 2 септември се одбележа 56-тиот последователен ден од демонстрациите, најголемиот протестен бран во земјата од 2013-2014 година. (Бирн)