Повеќе од половина Грци против терминот Македонија во името


„Не“ за сложено име со вклучен термин Македонија, велат над половина Грци, односно 59 проценти, покажува последното истражување на јавното мислење во Грција. Во анкетата спроведена од агенцијата Pulse за телевизијата Action 24, за 72% од испитаниците е важен спорот за името, а 65% оценуваат дека се позитивни протестите за „Македонија“. Поголема доверба анкетираните Грци …

Повеќе од половина Грци против терминот Македонија во името Read More »

Поради сомнеж за шпионажа pоманската Влада се откажа од услугите на Службата за обезбедување


Романската премиерка Виорика Данчила и членовите на нејзиниот кабинет се откажаа од услугите на државната Служба за обезбедување и заштита и ќе бидат обезбедувани од полицијата, соопшти заменик генералниот секретар на владејачката Социјадемократска партија (СДП) Кодрин Штефанеску. Тој посочи дека решението било донесено како резултат на конфликтот меѓу началникот на службата Лучиан Пахонцу и лидерот …

Поради сомнеж за шпионажа pоманската Влада се откажа од услугите на Службата за обезбедување Read More »

Поплавите во Европа ќе бидат се почести


Поплавите ќе станат се почести во Европа поради глобалното затоплување, дури и ако светот успее да го ограничи порастот на температурите на 1,5 степени Целзиусови, предвидуваат научниците во студијата објавена во магазинот „Клима“. Авторите на истражувањето предвидуваат три сценарија: глобално затоплување од 1,5 до три степени во однос на прединдустрискиот период. Најоптимистичкото сценарио за глобалното …

Поплавите во Европа ќе бидат се почести Read More »

Орбан: По Брегзит, ЕУ да се прошири кон Балканот


По напуштањето на Велика Британија, Европската унија треба да се прошири кон Балканот, изјави денеска во Виена унгарскиот премиер Виктор Орбан по средбата со австрискиот канцелар Себастијан Курц. – Гледаме дека Велика Британија ја напушта ЕУ и затоа се соочуваме со нови предизвици, а Унгарија не крие дека активно се залага за проширување на ЕУ, …

Орбан: По Брегзит, ЕУ да се прошири кон Балканот Read More »

Над 400 зоополицајци ќе бидат распоредени низ цела Бугарија


Над 400 зоополицајци ќе работат на територијата на Бугарија, соопшти директорот на „Национална полиција“ Христо Терзијски на редовниот месечен брифинг. Терзијски наведе дека 433 лица се истражни полицајци и оперативци, кои изразиле желба да работат и во таа сфера. – Ако се случи инцидент со животни, тие ќе одговорат соодветно, бидејќи се запознаени со постапките …

Над 400 зоополицајци ќе бидат распоредени низ цела Бугарија Read More »

Нимиц утре на средби со Коѕијас и Кумуцакос


Специјалниот претставник на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, утре ќе оствари средби и со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. Состаноците и разговорите во Грција, Метју Нимиц, ќе ги започне во 10.30 часот по локално време, со средба со …

Нимиц утре на средби со Коѕијас и Кумуцакос Read More »

Каменос: Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во последните 70 години


Лидерот на Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката Влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на …

Каменос: Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во последните 70 години Read More »

Бугарија: Истрага за потеклото на парите на богатите граѓани


Бугарски обвинители денеска соопштија дека ќе покренат истрага за потеклото на парите на богатите граѓани кои поседуваат луксузен имот или автомобили. Главниот обвинител нареди истрага за потекло на парите на Бугарите кои во 2015 и 2016 година купиле имот во вредност повеќе од половина милион лева или околу 255.000 евра. Истрага ќе има и за …

Бугарија: Истрага за потеклото на парите на богатите граѓани Read More »

(Видео) Повредени работници при експлозија во фабрика за оружје во Црна Гора


Експлозија се случи во фабриката за оружје „Тара“ во Мојковац, Црна Гора. Во експлозијата со сериозно повреди се здобиле две лица. Според неофицијални информации што ги објави порталот ЦДМ, експлозијата се случила во момент кога се запалила мешавина која се употребува за производство на експлозив. Повредените се префрлени од Здравствен дом Мојковац, а оттаму со …

(Видео) Повредени работници при експлозија во фабрика за оружје во Црна Гора Read More »

Рама: Албанија е спремна за почеток на преговорите со ЕУ


Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека неговата земја е поблиску од било кога до исторскиот момент на започнување преговори за членство во Европската унија, благодарејќи на неговата Социјалистичка партија. – Дојдовме до таму каде што многу луѓе мислеа и пропагираа дека не можеме. Ние ги вклучивме правосудните реформи во програмата со убедување дека времето ги …

Рама: Албанија е спремна за почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Микис Теодоракис ќе ги поздрави учесниците на протестот во Атина за „Македонија“


Познатиот грчки композитор Микис Теодоракис ја прифатил поканата на организаторите да биде дел од протестот во Атина за „Македонија“ и доколку не може да биде присутен, тогаш со снимена порака ќе ги поздрави присутните. – Микис Теодоракис откако рече дека е горд за огромниот собир на грчкиот народ за Македонија што се одржа во Солун …

Микис Теодоракис ќе ги поздрави учесниците на протестот во Атина за „Македонија“ Read More »

Анастасијадис не успеа да победи во првиот круг на изборите во Кипар


Кипарскиот претседател Никос Анастасијадис освоил меѓу 38 и 42 проценти од гласовите на денешниот прв круг гласање на претседателските избори, јави новинската агенција ДПА повикувајќи се на кипарската државна телевизија. Доколку резултатите се потврдат, Анастасијадис ќе мора да оди на втор изборен круг, каде ќе се соочи со комунистичкиот кандидат Ставрос Маљас. Николас Пападопулос, син …

Анастасијадис не успеа да победи во првиот круг на изборите во Кипар Read More »

(Видео) Како денеска би изгледала обновена и обединета Југославија


Џозеф Писнети на Јутјуб објави анализа во која се прашува „што би било кога би било“ и како би изгледала обновена и обединета Југославија. На почетокот на анализата наиде на проблем, а тоа е Косово. Имено, новата Југославија би ја сочинувале шест или седум држави, се зависи од бројот на држави кои го признале Косово. …

(Видео) Како денеска би изгледала обновена и обединета Југославија Read More »

Протестни ноти меѓу Загреб и Белград поради Јасеновац


Хрватска и упати на Србија протестна нота поради изјавата на српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ во која се истакнува како изјавите на министерот Дачиќ покажале дека Србија продолжува со злоупотреба и со манипулирање на жртвите во логорот Јасеновац во дневнополитички потреби. Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска денеска и упати нота на …

Протестни ноти меѓу Загреб и Белград поради Јасеновац Read More »

Турската флота не му дозволи на Каменос да посети спорен остров во Егејот


Турската воена морнарица денеска го спречи грчкиот министер за одбрана Панос Каменос во неговиот обид да посети турски острови во Егејско Море. Националистот Каменост се обидувал да стигне до островчињата Кардак или Имија на грчки, за кои спорат двете држави. Турските патролни бродови упатиле предупредување до бродот на кој бил грчкиот министер да не се …

Турската флота не му дозволи на Каменос да посети спорен остров во Егејот Read More »

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба


По одвоените средби со грчките партиски лидери грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше обраќање во јавноста во кое наведе дека е отворена можност за решавање на спорот откако  Владата на Заев покажала волја да преговара за взаемно прифатливо решение на проблемот што ги влоши односите меѓу двете земји измиинатите 25 години. Грчкиот премиер им објаснувал на …

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба Read More »

Харадинај се уште не добил британска виза, учеството на Самиот во Лондон под знак прашање


Приштина весникот „Коха диторе” објави денеска дека учеството на косовскиот премиер Рамуш Харадинај на инвестициски самит за Западен Балкан во Лондон идниот месец е неизвесно поради тоа што Британската амбасада се уште не му одобрила виза. Косовската влада потврди дека косовскиот премиер засега нема добиено виза за Велика Британија. „Коха”, вели дека Западот го изолира …

Харадинај се уште не добил британска виза, учеството на Самиот во Лондон под знак прашање Read More »

И Хрватска казни осум словенечки рибари оти ловеле во хрватски води


Хрватската полиција во Пиранскиот залив забележала осум словенечки рибари кои ја преминале државната граница надвор од граничниот премин без дозвола и ќе им испрати казни на нивните адреси, објави хрватското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението на хрвтското МВР се вели дека „полицијата ги утврдила околностите на направениот прекршок ги собрала сите докази за покренување …

И Хрватска казни осум словенечки рибари оти ловеле во хрватски води Read More »

Генимата до Ципрас: Сложено ерга омнес име и правни гаранции против иредентизмот


Правни гаранции што „ќе ги отстранат иредентизмот и фалсификувањето на името“, заедно со сложено ерга омнес име со географска одредница и свикување на лидерска средба се барањата до грчкиот премиер од претседателката на ПАСОК и лидер на Демократската коалиција. Фофи Генимата по средбата со Алексис Ципрас, јавува дописникот на МИА од Атина, го повторила ставот …

Генимата до Ципрас: Сложено ерга омнес име и правни гаранции против иредентизмот Read More »

Хрватска и упати дипломатска нота на Словенија за казнување на рибарите


Хрватска испрати дипломатска нота до Словенија за казните кои им ги испрати на хрватските рибари за риболов во спорниот дел Пирански залив и објави дека ќе одговори со иста мерка. Словенечката полиција објави дека ги испратила првите 14 казни за хрватските рибари од Савудрија и Умаг, а следната недела ќе продолжи да го спроведува законот …

Хрватска и упати дипломатска нота на Словенија за казнување на рибарите Read More »