Девет лица приведени во Атина под сомнение за терористички напад


Грчките антитерористи претресеа два апартмана во Атина, и задржаа девет лица – осум мажи и една жена. Според првичните информации, властите пронајдоа во двата апартмана, во атинските населби Неос Космос и Калитеа, мемориски картички и компјутери. Полициски извор изјави дека во апартманите е најден материјал за експлозивна рачна направа и лаптопи. Според грчки медиуми, сите …

Девет лица приведени во Атина под сомнение за терористички напад Read More »

Белградска „Политика“: Одлуката на БПЦ „ги возбуди“ црковните кругови во Белград


Белградскиот весник „Политика“ во денешното издание анализирајќи ја одлуката на Бугарската православна црква да прифати да ја застапува Македонска православна црква пред останатите цркви заради утврдување на канонскиот статус, пишува дека ги „возбуди“ црковните кругови во Белград. Во врвот на СПЦ неофицијално изјавиле дека се „изненадени со одлуката на Бугарската патријаршија и се надеваат дека …

Белградска „Политика“: Одлуката на БПЦ „ги возбуди“ црковните кругови во Белград Read More »

Албанија и Косово потпишаа 12 договори на заедничката седница


Владите на Албанија и на Косово денеска во албанскиот град Корча ја одржаа четвртата заедничка седница, во рамки на одбележувањето на 28 Ноември – Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското национално знаме. Албанскиот премиер Еди Рама и неговиот косовски колега Рамуш Харадинај за време на седницата потпшаа 12 договори, од кои четири …

Албанија и Косово потпишаа 12 договори на заедничката седница Read More »

Дачиќ: Нема да има посредник меѓу Белград и Приштина


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ наведе дека не верува оти е можна промена во рамката на дијалогот меѓу Белград и Приштина, ниту пак дека е можно во него да биде вклучена трета страна. Тој, на прашањето од Прва ТВ, дали дијалогот меѓу Белград и Приштина би можел да добие уште еден директен посредник, …

Дачиќ: Нема да има посредник меѓу Белград и Приштина Read More »

(ВИДЕО) Таксист влета во колоната возила на Еди Рама, три лица се повредени


Два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама учествуваа во сообраќајна несреќа на патот кон Корча при што се повредени три лица, пренесува Репорт ТВ. Несреќата се случи кога такси влетало во придружбата на Рама. Според албанските медиуми најверојатна причина за несреќата е густата магла. Рама од Тирана патуваше за Корча, каде денеска попладне …

(ВИДЕО) Таксист влета во колоната возила на Еди Рама, три лица се повредени Read More »

Србија: Кривични пријави против јавни личности кои пропагираат невакцинирање


Група лекари и родители од повеќе градови во Србија поднеле кривична пријава против јавни личности кои вршат пропаганда за невакцинирање на децата, објави телевизијата Прва. Во прилогот се наведува дека ставовите на јавните личности за нешто важно, како што е вакцинацијата на деца, целосно ги збунуваат граѓаните. Од Здружението на педијатри велат дека стравот кај …

Србија: Кривични пријави против јавни личности кои пропагираат невакцинирање Read More »

Србија поднесува кривични пријави за ширење паника за вакцините


Група лекари и родители од повеќе градови во Србија поднеле кривична пријава против јавни личности кои вршат пропаганда за невакцинирање на децата, објави телевизијата Прва. Во прилогот се наведува дека ставовите на јавните личности за нешто важно, како што е вакцинацијата на деца, целосно ги збунуваат граѓаните. Од Здружението на педијатри велат дека стравот кај …

Србија поднесува кривични пријави за ширење паника за вакцините Read More »

Бутарис: „Република Нова Македонија“ или „Северна Македонија“ се прифатливи за Грција


Грција никогаш нема да го прифати името Република Македонија, а Заев сака компромис за името, изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис во интервју за австриски „Куриер“. -Новиот претседател на владата Зоран Заев нема националистички идеи како неговиот претходник Никола Груевски, кој беше страшна несреќа за земјата. Заев сака компромис за името: Република Нова Македонија или …

Бутарис: „Република Нова Македонија“ или „Северна Македонија“ се прифатливи за Грција Read More »

Седуммина уапсени во Грција: Продавале сончогледово масло, а лажеле дека е маслиново


Грчката полиција денеска уапси седум лица поради вмешаност во измама за продажба на голема количина сончогледово масло како маслиново масло. Четиричлено семејство и тројца нивни роднини на сончогледовото масло му додавале боја за да добие зелена нијанса и да наликува на маслиново. Тие се уапсени во близина на Лариса, околу 150 километри од Солун, јави …

Седуммина уапсени во Грција: Продавале сончогледово масло, а лажеле дека е маслиново Read More »

Ердоган: Ќе поднесам оставка ако се докаже дека имам сметки во странство


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул изјави дека е подготвен да поднесе оставка доколку опозициската Народно републиканска партија успее да докаже дека тој има сметки во странство, јави турската државна телевизија ТРТ. – Ако можете да потврдите дека моите пари се во некои банки надвор од границата, јас ќе поднесам оставка од претседателската …

Ердоган: Ќе поднесам оставка ако се докаже дека имам сметки во странство Read More »

Пратениците на „Самоопределување“ добија по 30 дена притвор


Пратенците на косовското двжење „Самоопределување“, Албин Курти,Албулена Хаџиу Донка Кадај Бујуп,се испратени во притвор. На тројцата судот им одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Поради одбивање да се јават на суд,налог за апсење судот издаде од поодамна,но тие не беа достапни за полицијата. Беа упасени денеска претпладне при влегување во парламентот. Од партијата …

Пратениците на „Самоопределување“ добија по 30 дена притвор Read More »

Романија: Околу 10.000 лица заболени од морбили


Бројот на заболени од морбили во Романија постојано расте, така што за последните пет дена се регистрирани нови 46 случаи. Досега се регистрирани околу 10.000 заболени. Националниот центар за набљудување и контрола на заразни болести соопшти дека вкупниот број заболени во Романија е 9.946 лица, од кои околу 9.500 се невакцинирани. Старосната граница најмногу ги …

Романија: Околу 10.000 лица заболени од морбили Read More »

Захариева: Добрите односи со Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес


Министерката за надворешни работи и заменик-премиер на Бугарија Екатерина Захариева за БНТ изјави дека добрите односи со турскиот претседател Реџеп Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес. Таа посочи дека Турција е важен трговски партнер на Бугарија и тоа влијае на економијата. Според неа, по склучувањето на договорот меѓу Европската унија и Турција за бегалците, …

Захариева: Добрите односи со Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес Read More »

Грција ќе ги продава термоцентралите кај Лерин и на Пелопонез


Грција постигна договор со Европската унија со кој се обврза да продаде неколку големи термоцентрали на јаглен и јагленокопи на државната компанија ДЕИ. На списокот се централата Мелити кај Лерин и комплексот Мегалополи Аркадија во јужна Грција, заедно со нивните јагленокопи. Синдикатите веќе најавија протести против продажбата на централите, стравувајќи дека тоа ќе доведе и …

Грција ќе ги продава термоцентралите кај Лерин и на Пелопонез Read More »

Ципрас: Грција ќе ги реши проблемите до август следната година


Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за весникот „Фигаро“ изрази уверување дека проблемите на Грција ќе завршат во август следната година, кога истекува рокот на програмата за спас на земјата. – Првпат верувам дека ова повеќе не е сон. Грција плати една многу тешка цена за европската криза и грчкиот народ направи големи жртви во …

Ципрас: Грција ќе ги реши проблемите до август следната година Read More »

Во Белград уапсен Кељеменди- еден од најбараните криминалци на Балканот


СРБИЈА- Еден од најбараните криминалци на Балканот, Елвис Кељеменди (39) денеска е сослушан во првото основно јавно обвинителство во Белград и одредена му е мерка притвор од 30 дена.Неговитиот адвокат, Небојша Петровиќ, потврди за српски „Курир“ дека неговиот клиент ја негирал вината. Кељаменди е притворен поради кривично дело насилство во семејството и недозволено држење на …

Во Белград уапсен Кељеменди- еден од најбараните криминалци на Балканот Read More »

Србија ќе ги обесштетува девизите штедачи од поранешна СФРЈ


Српската Влада до Собранието достави Предлог за измени и дополнувања на Законот за регулирање на јавиот долг на Србија, со кој се предвидува исплата на заостанатите девизни заштеди на сите штедачи од државите на поранешна Југославија. Со предлогот се предвидува исплатата на штедачите да биде извршена во периодот меѓу 31 август 2019 и 29 февруари …

Србија ќе ги обесштетува девизите штедачи од поранешна СФРЈ Read More »

Земјотрес ја погоди Грција


Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран околку полноќ во реонот на грчкиот град Катерини, во северозападното крајбрежје на Егејското Море. Атинскиот геодинамички институт соопшти дека еприцентарот на потресот бил на 24 километри северно од Катерини и на 300 километри северозападно од Атина. Нема информации за жртви и предизвикани материјални штети …

Земјотрес ја погоди Грција Read More »

Ратко Младиќ: Ова беше само прво полувреме


По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме. Ќе се борам да се укинат овие наложени лаги и да се открие правата вистина за борбта …

Ратко Младиќ: Ова беше само прво полувреме Read More »

Вучиќ по пресудата за Младиќ: Не е ден ни за радост ни за тага


Српскиот претседател, Александар Вучиќ, коментирајќи ја денешната пресуда на Судот во Хаг против поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој е осуден на доживотен затвор, рече дека „не е ден ниту за радост ниту за тага“. „Ајде да видиме каква иднина сакаме. Мојата порака до граѓаните е да гледаме во иднината, да размислуваме каде …

Вучиќ по пресудата за Младиќ: Не е ден ни за радост ни за тага Read More »