Кумуцакос и Катругалос со различни ставови за евентуално решение на прашањето за името


Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција Јоргос Катругалос и одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија Јоргос Кумуцакос имаат различни ставови за можностите за решение. Катругалос е оптимист, вели дека постои моментум и добри намери од двете страни и смета дека е веројатно да се постигне договор, Кумуцакос пак, вели дека погрешното управување …

Кумуцакос и Катругалос со различни ставови за евентуално решение на прашањето за името Read More »

Српските социјалисти бараат споменик на Милошевиќ во Белград


Социјалистичката партија на Србија (СПС) официјално побара во Белград да биде подигнат споменик на поранешниот претседател на СР Југославија и Србија и нејзин партиски лидер Слободан Милошевиќ. Иницијативата е доставена до Комисијата за именување улици и плоштади при Градското собрание на Белград, кое допрва треба да биде конституирано по изборите одржани во неделата. Се очекува …

Српските социјалисти бараат споменик на Милошевиќ во Белград Read More »

Кинеска провинција обезбеди 1,58 милијарди долари за национален парк за панди


Властите во кинеската провинција Сечуан обезбедиле околу 1,58 милијарди долари во следните пет години за планираниот проект за национален парк за панди, кој ќе биде трипати поголем од американскиот Јелоустоун, пишува весникот „Чајна дејли“. Во паркот ќе бидат заштитени дивите панди од Сечуан, провинциите Шанкси и Гансу, а финансирањето ќе помогне да се намали сиромаштијата …

Кинеска провинција обезбеди 1,58 милијарди долари за национален парк за панди Read More »

Ципрас и Мицотакис меѓу себе се обвинуваат за прашањето за името


Меѓусебни обвинувања за позициите во прашањето за името, си упатија грчкиот премиер Алексис Ципрас и лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис, за време на расправата во грчкиот Парламент посветена на предлогот на опозициската партија за формирање комисија за истрага и на тројца министри од владата на СИРИЗА за евентуална вмешаност во скандалот „Новартис“. И покрај …

Ципрас и Мицотакис меѓу себе се обвинуваат за прашањето за името Read More »

УНИЦЕФ: Источна Гута е пекол за децата


Реонот во близина на Дамаск, Источна Гута, што е под контрола на сириските бунтовници, стана вистински пекол за децата и ним им е неопходна итна помош, изјави денеска директорката на Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ), Хенриета Фор. – Бомбардирањата се постојани, а количеството на насилство значи дека децата го гледаат сето тоа наслилство и смрт. …

УНИЦЕФ: Источна Гута е пекол за децата Read More »

Земјотрес од 7,1 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја


Земјотрес со интензитет од 7,1 степении според Рихтерова скала денеска е регистриран на 135 километри источно од градот Рабаул во источниот дел на островот Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Потресот се случил во 3 часот и 39 минути по локално време (18:39 часот по средноевропско време), соопшти Американскиот геофизички институт. Земјотресот се случил на …

Земјотрес од 7,1 степени ја погоди Папуа Нова Гвинеја Read More »

Аврамопулос: Да избегнеме „ребалканизација“ на Балканот


ЕУ не смее да дозволи „ребалканизација“ на Балканот., па затоа Западниот Балкан мора да напредува на европскиот пат во име на безбедноста на континентот, оцени денеска еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, соработката на ЕУ со земјите од Западниот Балкан, што е меѓу приоритетите на бугарското претседавање, беше …

Аврамопулос: Да избегнеме „ребалканизација“ на Балканот Read More »

Скапароти: Русија има корист од несогласувањето меѓу Турција и НАТО


Русија има корист од политичките несогласувања меѓу Турција и нејзините сојузници од НАТО, оцени командантот на Здружените сили на Алијансата во Европа, генерал Кертис Скапароти во писмена изјава до Комисијата за воени прашања во американскиот Сенат. – Русија има корист од политичките спорови меѓу Турција и сојузниците од НАТО, кои може да ги искористи со …

Скапароти: Русија има корист од несогласувањето меѓу Турција и НАТО Read More »

Семејство на почината во некролог ги обвини лекарите за нејзината смрт


Семејството на една почината жена од српскиот град Врање на некролозите излепени денеска низ градските улици, како причина за смрта на нивната блиска ги невеле „ненавремената интервенција и несовесното работење на дежурната екипа во Брзата помош“. Семејството обвинува дека екипата на Брзата помош одбила да дојде на нивниот повик, најавувајќи дека детали за целиот случај …

Семејство на почината во некролог ги обвини лекарите за нејзината смрт Read More »

Клаус Тепфер именуван за посредник на ЕУ за енергетскиот спор меѓу Србија и Косово


Европската унија го именува поранешниот германски министер за животна средина Клаус Тепфер за посредник во решавањето на енергетскиот спор меѓу Белград и Приштина. Тепфер во изјава за „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ наведува дека следната недела ќе отпатува во Белград и Приштина, на средби со премиерите на Србија и на Косово, Ана Брнабиќ и Рамуш Харадинај. – …

Клаус Тепфер именуван за посредник на ЕУ за енергетскиот спор меѓу Србија и Косово Read More »

Милош Земан положи заклетва за втор мандат на функцијата чешки претседател


Чешкиот претседател Милош Земан денеска положи заклетва за неговиот втор мандат на функцијата, на свечена церемонија што се одржи во Прашкиот дворец. Земан, кој е прв чешки претседател избран на дирекни избори, на функцијата беше реизбран на 27 јануари со освоени 51,36 проценти од гласовите. Во обраќањето на денешната церемонија, Земан упати критики кон „некои …

Милош Земан положи заклетва за втор мандат на функцијата чешки претседател Read More »

Неколку илјади Германци умираат годишно од гасовите од дизел возилата


Неколку илјади лица годишно умираат во Германија како последица на вдишувањето на честички на азот диоксид што ги ослободуваат дизел моторите на возилата, соопшти денеска германската Федерална служба за животна средина. Истражување на минхенскиот еколошки научен центар „Хелмхолц“ и компанијата „ВУ Умвелт“ покажува дека речиси 6.000 лица предвреме починале во текот на 2014 година од …

Неколку илјади Германци умираат годишно од гасовите од дизел возилата Read More »

Катрин д’Бол именувана за шефица на Европол


Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европска унија денеска ја избраа Белгијката, Катрин д’Бол за шефица на европската служба за борба против криминалот Европол, соопшти денеска Советот на Европска унија. Д’Бол е прва жена која ќе ја извршува функцијата директор на Европол. Таа досега беше началничка на белгиската федерална полиција, а новата работа со …

Катрин д’Бол именувана за шефица на Европол Read More »

Евростат: Хрватска и Грција со најмал раст на БДП во ЕУ


Хрватска и Грција се земјите-членки на Европска унија кои забележаа најмал раст на бруто домашниот производ во последниот квартл од 2017 година, се наведува во извештајот на Евростат. Хрватскиот БДП во четвртото тромесечје од минатата година забележа раст од 0,1 отсто во споредба со претходните три месеци, кога беше зголемен за 0,7 проценти. Иста стапка …

Евростат: Хрватска и Грција со најмал раст на БДП во ЕУ Read More »

Полицијата во Белград им делеше цвеќе на жените возачи


Во чест на Меѓународниот ден на жената, сообраќајци во Белград денеска запирале жени, но место казна им подарувале по еден цвет, јави Радио Б92. – Секоја чест на нашата полиција и благодарност до момците кои се грижат за нашата безбедност, изјави една од возачките. Министерството за внатрешни работи на Србија информираше дека целта на денешната …

Полицијата во Белград им делеше цвеќе на жените возачи Read More »

Вучиќ: Компромисот за Косово значи отстапување од максималистичките барања


Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Букурешт на средбата со романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека „компромисното решение за Косово бара и двете страни да отстапат од максимилистички барања“. Тој, истовремено го замоли романискиот претседател да се вклучи во решавањето на овој проблем, сметајќи на романското предедавање со ЕУ од почетокот на 2019 година. На …

Вучиќ: Компромисот за Косово значи отстапување од максималистичките барања Read More »

Чавашоглу најави турско-ирачката операција против Курдите


Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу денеска најави дека Турција и ирачката влада ќе изведат заедничка операција против курдските екстремисти во северниот дел на Ирак. – Трансграничната соработка би можела да почне откако во Ирак ќе бидат одржани парламентарните избори, што се планирани за мај – посочи Чавашоглу. Тој исто така наведе дека турската офанзива …

Чавашоглу најави турско-ирачката операција против Курдите Read More »

Димитрис Каменос вели дека нема да се постигне решение за името


Еден од потпретседателите на грчкиот Парламент и пратеник од Независни Грци, Димитрис Каменос, смета дека нема да се постигне решение на проблемот со името. – Мислам дека вака како што оди, нема многу простор. Нема да постои решение. Овие луѓе не можат да ги сменат работите што ние ги сметаме за неопходни и треба да …

Димитрис Каменос вели дека нема да се постигне решение за името Read More »

Протест на пензионерите во Грција


Политиката на актуелната грчка влада, но и на претходните влади во Грција, антикризните мерки што донесоа и носат кратења, уште еднаш ги натераа пензионерите да излезат на протест во центарот на Атина. Се собраа на централниот плоштад во близина на зградата на општина Атина и продолжија кон Министерството за труд и социјала, каде што претставници …

Протест на пензионерите во Грција Read More »

За една деценија во Турција се убиени над 2.000 жени


Вкупно 2.337 жени се убиени во Турција во iизминатите десет години од страна на нивните партнери или роднини, јави турската телевизија НТВ. Убиствата главно се случиле кога жените побарале да се разведат или да донесуваат одлуки за себе. Во изминатите десет години е забележано зголемување на бројот на убиени жени во Турција, забележува НТВ. Според …

За една деценија во Турција се убиени над 2.000 жени Read More »