Џенифер Хадсон станува Арета Френклин во биографскиот филм, глас и мода за „Respect“

САД– Дојде како барање, може да се каже, отколку како кралска покана. Џенифер Хадсон, тогаш на 25 години и сè уште ѝ се вртеше од надреалната година кога од поранешна натпреварувачка во „Американски идол“ стана  добитничка на Оскар за нејзината прва филмска улога во музичката екстраваганција „ Dreamgirls “ од 2006 година, доби покана од одредена кралица на соулот.

„Се запознавме во Њујорк и една од првите работи што ми рече беше„ ќе освоиш уште еден Оскар за мене, нели? “Замислете Арета Френклин да ве гледа во лице и да го каже тоа“, Хадсон, сега на 39 години .  (Да, дури и нејзиното смеење звучи како мелодија.) „Јас бев како‘ Ех, ух, ах… можам да пробам “.

Траеше повеќе од една деценија, но со благослов на Френклин – иако не, за жал, и нејзиното присуство; пејачката ја изгуби борбата со невроендокриниот карцином на панкреасот во 2018 година на 76 години – нејзиниот наследник избран конечно ќе се појави на екранот овој јануари во „Respect“ на МГМ, портрет на уметникот како млада жена која го освои наградуваниот театарски режисер Лисл Томи . Другите ѕвездени  глумци се Форест Витакер и Мери Џ, Блајџ.

Соодветно на тоа, приказната започнува кон крајот на 40-тите години на 20 век кога Френклин беше дете и завршува приближно околу тоа време кога таа го снимила Amazing Grace во 1972 година, двоен албумскиот опус, најуспешна госпел снимка во живо на сите времиња . Но, кога Томи и сценаристот Трејси Скот Вилсон почнаа да копаат, тие брзо сфатија колку малку е познат малку од животот на озлогласената воздржана ѕвезда: осакатувачката срамежливост на нејзината младост; двете бебиња што ги роди пред 16 години; приватните тешкотии и болка во срцето што ги истури во песни на кои ќе пее целиот свет.

„Тоа е дел од црноамериканската култура – ако сте на одредена возраст, Арета беше во вашата куќа на некој начин, или форма. Не се сеќавам на мојот живот без нејзиниот глас “, вели ветеранот Бродвеј, Одра Мекдоналдс (50), која ја толкува мајката на Френклин, Барбара, талентирана пејачка која починала од срцев удар кога нејзината ќерка имала само 10 години. Не сакам да кажам дека бев изненаден од она што го научив, но на некој начин имаше смисла затоа што длабочината до која оди до дното на душата, до дното на прстите кога пее, тоа треба да потекнува од позната радост, позната тага, позната апсолутна болка и тага “.

За Хадсон, чија мајка, брат и младиот внук беа убиени во разорното пукање во 2008 година, имаше длабока личен мотив во тоа наследство на загубата. Таа и Френклин би имале неделни разговори во рамките на подготовките за филмот, и покрај тоа што постарата пејачка чувала одредени работи близу, „мораше да искусиш толку многу наскоро, а потоа да мора да ја носиш тежината на светот на твоите плеќи, тоа е многу Можам да го разберам тоа “, тивко вели Хадсон. „Мислам дека таа го зголеми својот штит, нејзиниот ѕид, на многу рана возраст и начинот на кој се најде да се изрази беше нејзината музика. Тоа беше нејзиниот излез “.

Екипата имаше само околу 53 дена да снима во Атланта и Њујорк, кои дизајнерката на продукцијата Ина Мејју ги претвори во Детроит во 1950-тите, 60-тите години на минатиот век во Амстердам и пошироко; продукцијата заврши само две недели пред карантинот  на Ковид-19. Едно нешто што Томи не би попуштил: снимање во живо на секоја изведба. „Секој што треба да пее во овој филм, всушност може да пее“, вели таа, додавајќи со смеа, „Затоа ги фрлив Аудра Мекдоналд и Хедер Хедли [како госпел-пејачка Клара Вард]. Секој има Тони! “ Хадсон беше повеќе од тој брод со тој пристап. „Кога ќе се запишеш пред тоа“, објаснува таа, „оженет си со таа емоција, тоа породување. Но, тогаш во сцената е како: ‘Чекај малку, плачам тука, каде се солзите во песната?’ Ми се допаѓа суровоста, искреноста да се биде во моментот. ”

„Ние толку многу се забавувавме со облеката“. Дизајнерот на костуми Клинт Рамос (не грижи се, тој има и Тони, за „Еднаш на овој остров“ од 2018 година) проценува дека тој дизајнирал  50 модели само за неа. Френклин, вели тој, „не беше по сјајот, таа не беше по пренесувањето на совршенството. Таа сакаше да ја покаже душата“.