7 јуни во историјата – Холивуд беше шокиран, умре Џин Харлоу


 

На 7 јуни 1937 година, Холивуд беше шокиран кога дозна за ненадејната и трагична смрт на актерката Џин Харлоу, која на 26-годишна возраст подлегнува на труење со уремик (сега попознато како акутна бубрежна инсуфициенција).

Родена како Харлин Карпентер во Канзас Сити, Мисури, таа се пресели со нејзината мајка во Лос Анџелес како дете откако нејзините родители се разделиле. Харлин беше амалгам од моминското презиме на нејзината мајка, Џин Харлоу, кое актерката подоцна го зеде како нејзино уметничко име. На 16-годишна возраст, таа избега со Чарлс Мекгру, млад брокер за обврзници. Нивниот брак заврши откако таа реши да се занимава со актерска кариера, против волјата на нејзиниот сопруг.

Откако работеше како филмски статист, Харлоу потпиша договор со продуцентот Хал Роуч, според кој таа накратко, но незаборавно ги разголи своите наскоро познати нозе во Двоен Вупи (1929), комедија на Лорел и Харди. Таа го имаше своето звучно деби во Детето од сабота навечер (1929), со Клара Боу во главната улога. Харлоу го доби својот голем успех набргу потоа, кога Хауард Хјуз ѝ го даде звучното ажурирање на неговиот нем еп Ангели од пеколот од ерата на Првата светска војна (1930). Во тој филм, Харлоу остави впечаток на публиката со нејзината блескава бело-руса коса и сугестивната реплика „Дали ќе бидете шокирани ако облечам нешто поудобно?

Харлоу се појави во низа филмови во 1931 година, вклучувајќи ги Тајните шест, Јавниот непријател, Голди и Платинесто русокоса. Нејзините улоги во овие филмови, како и во Ангели од пеколот, помалку се потпираа на нејзината глума, а повеќе на нејзиниот примамлив изглед. Откако Метро-Голдвин-Мајер го откупи договорот на Харлоу од Хјуз во 1932 година, таа се појави во Црвеноглава жена (1932), за која сценаристката Анита Лос создаде дел специјално за Харлоу. Филмот беше првиот што го покажа нејзиниот талент за комедија, како и нејзиниот бомбастичен изглед. Популарноста на Харлоу кај обожавателите и филмските критичари продолжи да расте во текот на следните неколку години, благодарение на големите хитови како Црвениот прав (1932) – еден од нејзините бројни филмови со Кларк Гејбл – Вечера во осум (1933), Hold Your Man (1933) и Bombshell (1933).

Покран нејзиниот метеорски подем до слава во нејзиниот професионален живот, приватниот живот на Харлоу беше обележан со тага и трагедија. Нејзиниот втор сопруг, Пол Берн, извршен директор во МГМ, почина од очигледно самоубиство во 1932 година, за време на снимањето на Црвениот прав. Третиот брак на Харлоу, со кинематограферот Харолд Росон, траеше помалку од една година. Харлоу беше свршена да се омажи за актерот Вилијам Пауел, нејзиниот колега во Несовесно (1935) и Клеветена дама (1936), кога ненадејно се разболе кон крајот на мај 1937 година. Според нејзиниот некролог во „Њујорк тајмс“, актерката една година страдала од лошо здравје, вклучително и „акутен случај на изгореници од сонце“, инфекција на грлото и грип. Како тинејџерка се заразила и со шарлах и менингитис, кои трајно и го ослабнале здравјето. Откако претходниот викенд лекарите дијагностицираа труење со уремик, според „Тајмс“, „Госпоѓица Харлоу набрзо позитивно реагираше на лекувањето и се сметаше дека е добро на патот кон закрепнување кога падна во кома минатата ноќ“. Таа почина следниот ден, на 7 јуни 1937 година, во болница во Холивуд, Калифорнија. Пауел беше покрај креветот на Харлоу кога таа почина, заедно со нејзината мајка, очувот и братучедот.

Последниот филм на Харлоу, Саратога (1937), беше објавен постхумно; друга актерка служеше како замена за неколку сцени за да може филмот да биде завршен.