За прв пат од 1917 Русија влезе во банкрот за нејзините надворешни долгови

Санкциите изгледа почнаа да делуваат. Во неделата истече рокот што го имаше Русија да ги исплати обврзниците кон странски кредитори


Москва

 

Русија банкротираше со своите меѓународни обврзници за прв пат по повеќе од еден век, соопшти Белата куќа, откако опсежните санкции ефективно ја отсекоа земјата од глобалниот финансиски систем, правејќи ги нејзините средства недопирливи.

Кремљ, кој има пари да врши плаќања благодарение на приходите од нафта и гас, брзо ги отфрли тврдењата и го обвини Западот дека ја довел земјата до вештачки банкрот.

Претходно, некои сопственици на обврзници изјавија дека не добиле задоцнета камата во понеделникот по истекот на клучниот рок за плаќање во неделата.

Русија се бореше да ги задржи исплатите на 40 милијарди долари неподмирени обврзници од нејзината инвазија на Украина во февруари. 24.

„Вестите од утринава околу откривањето на неисполнување на обврските на Русија, за прв пат по повеќе од еден век, покажуваат колку се силни акциите што ги презедоа САД, заедно со сојузниците и партнерите, како и колку е драматично влијанието врз руската економија“, изјави претставник на САД маргините на самитот на Г7 во Германија.

Напорите на Русија да го избегне она што би било нејзино прво големо неисполнување на меѓународните обврзници од болшевичката револуција од 1917 година кон крајот на мај, кога американската Канцеларија за контрола на странски средства на Министерството за финансии (ОФАЦ) ефективно ја блокираше Москва да врши плаќања.

„Од март мислевме дека рускиот неисполнување на обврските е веројатно неизбежно, а прашањето беше само кога“, изјави за Ројтерс пред крајниот рок во недела Денис Храницки, шеф на суверени судски спорови во адвокатската фирма „Квин Емануел“.

„ОФАЦ интервенираше за да ни одговори на тоа прашање, а стандардното сега е пред нас“.

Формалното неисполнување на обврските би било во голема мера симболично со оглед на тоа што Русија во моментов не може да се задолжува на меѓународно ниво и нема потреба да го прави тоа благодарение на обилните приходи од извоз на нафта и гас. Но, стигмата веројатно ќе ги зголеми нејзините трошоци за позајмување во иднина.

Станува збор за 100 милиони долари камата на две обврзници, едната деноминирана во долари и уште една во евра, кои Русија требаше да ги плати на 27 мај. Плаќањата имаа грејс период од 30 дена, кој истече во неделата.

Руското Министерство за финансии соопшти дека ги извршило исплатите на Национален депозитар за порамнувања (НСД) во евра и долари, додавајќи дека ги исполнила обврските.

Во разговор со новинарите, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека фактот дека плаќањата биле блокирани од Euroclear поради западните санкции кон Русија „не е наш проблем“.

Некои тајвански сопственици на обврзниците не добиле исплати во понеделникот, изјавија извори за Ројтерс.

Без точен рок наведен во проспектот, адвокатите велат дека Русија може да има рок до крајот на следниот работен ден да ги исплати овие сопственици на обврзници.

Агенциите за кредитен рејтинг обично формално го намалуваат кредитниот рејтинг на земјата за да го одрази неисполнувањето на обврските, но тоа не важи во случајот со Русија бидејќи повеќето агенции повеќе не ја оценуваат земјата.

Руските обврзници се издадени со невообичаена разновидност на услови и зголемено ниво на нејаснотии за оние продадени неодамна, кога Москва веќе се соочуваше со санкции поради нејзината анексија на Крим во 2014 година и инцидентот со труење во Британија во 2018 година.

До инвазијата во Украина, незамисливо се чинеше суверено неисполнување на обврските, при што Русија имаше инвестициска оценка непосредно пред тој момент. Неисполнување на обврските исто така би било невообичаено бидејќи Москва има средства да го сервисира својот долг.

Одделот ОФАЦ на Министерството за финансии на САД издаде привремено откажување, познато како општа лиценца 9А, на почетокот на март за да ѝ овозможи на Москва да продолжи да плаќа на инвеститорите. Ова истече на 25 мај, а Вашингтон ги заостри санкциите кон Русија, ефикасно прекинувајќи ги плаќањата на американски инвеститори и субјекти.

Истекувањето на ОФАЦ лиценца не е единствената пречка за Русија. На почетокот на јуни, Европската унија воведе санкции за НСД, назначениот агент на Русија за нејзините еврообврзници.

Москва во изминатите неколку дена се обиде да најде начини да се справи со претстојните плаќања и да избегне неисполнување на обврските.

Претседателот Владимир Путин минатата среда потпиша указ за започнување на привремени процедури и ѝ даде на владата 10 дена да избере банки кои ќе ги извршуваат плаќањата според новата шема, сугерирајќи дека Русија ќе смета дека нејзините должнички обврски се исполнети кога ќе ги исплати сопствениците на обврзници во рубли и во Русија. (Ројтерс)