Во Белорусија уапсени најмалку 6.000 лица, ЕУ подготвува санкции

Во ќелии од 12 квадрати во затворот во Минск бил сместени и до 50 луѓе, а се носат и нови демонстранти (Фото: ЕПА)

Опозициските лидери се или уапсени и принудени да ја напуштат земјата со разни закани. Во Брест полицијата пукала со жива муниција

 

Властите во Белорусија соопштија дека уапсиле повеќе од 6.000 луѓе за време на три ноќи насилно задушени демонстрации против наместеното гласање на претседателските избори во неделата. Опозициските лидери се затворени и истерани од земјата во масовен удар по изборите, за кои изборната комисија соопшти дека претседателот Александар Лукашенко извојувал огромна победа.

Меѓу оние што избегаа е и Светлана Тихановска, главниот кандидат за опозиција, која замина за Литванија по очигледна закана за нејзините деца. Членови на опозицијата ја обвинија полицијата дека брутална кон демонстрантите. Видео покажа дека полицајци пукаат на случајни минувачи со гумени куршуми и ги претепаат демонстрантите со пендреци по нивното апсење.

Државната телевизија во средата емитуваше видео на демонстрантите со модринки на нивните лица кои беа испрашувани од полицијата во просторија. „Па, дали ќе продолжиме да правиме револуција?“ прашува изменет глас зад камерата. Демонстрантите ги тресат главите како одговор.

Во Брест, регион во југозапад во земјата, полицијата потврди дека користела жива муниција за да пука во демонстрантите, при што повредила едно лице. Министерството за внатрешни работи тврди дека демонстрантите ги нападнале со челични шипки. Министерството подоцна ги отстрани зборовите „жива муниција“ од својата изјава.

Во центарот за притвор во предградието на главниот град Минск, очајните семејства се собраат секое утро молејќи ја полицијата за информации за роднините кои исчезнаа на протестите. Во тоа време пристигнаа комбиња во темно зелена полиција за да донесат повеќе затвореници, па имаше извици „Срамота!“

„Мојот син отиде дома кај неговата сопруга во понеделникот навечер и од тогаш не сум чула ништо за него“, рече 75-годишната Наталија, во солзи. Другите донеле торби со храна и други материјали со надеж дека ќе можат да ги предадат на оние што се внатре.

Жени на протест на улиците на Минск против притворените и украдените избори (Фото: Тасс)

Во митингот во близина на пазарот во Минск во средата, стотици жени облечени во бело и држејќи цвеќиња формираа човечки синџир во знак на протест против полициската бруталност и масовни апсења.

„Дојдов тука затоа што многу мои пријатели се уапсени и не знаеме каде се тие“, рече една млада жена. „Ги видов овие апсења вчера, невозможно е да се гледа, загрижена сум за нив“.

Белорускиот слободен театар, подземна театарска група критична кон владата, објави дека двајца нејзини членови биле уапсени и рекле дека биле задржани во очајни услови.

„Нашите раководни директори Светлана Сугако и Надежда Бродска беа затворени за 10 и 13 дена. За време на нивните судски рочишта, ни беше кажано дека во една ќелија (3х4 метри) сега има 36 луѓе во женскиот блок и 50 кај мажите“, објави групата. Друга жена неодамна ослободена од затворот ги потврди овие наводи за прентарупаноста на ќелиитеза „Гардијан“.

Десетици новинари од Русија се уапсени, многумина од руските новински агенции, а екипите за вести биле нападнати од полицијата и искршени нивните камери.

Белоруското министерство за внатрешни работи собрало 3.000 лица во притвор по митинзите во понеделникот навечер, 2.000 во вторникот и уште 1.000 во среда, според изворот на агенцијата Телеграм.

Лукашенко ги отфрли протестите. „Повеќето од таканаречените демонстранти се луѓе со криминално минато и моментално невработени“, рече тој.

Интернет-услугата во Белорусија се подобри во средата по речиси тридневниот блокирање за да се оневозможат протестите.

ЕУ се закани дека повторно ќе воведе санкции за сомнителното местење гласови и насилното задушување на демонстрациите и најави итен состанок на министрите за надворешни работи за петок за да разговара за Белорусија. Највисокиот официјален претставник за надворешна политика на блокот, Жосеп Борел, рече дека гласањето во неделата не било „ниту слободно ниту фер“.

Борел вети „длабински преглед“ на односите на ЕУ со Белорусија, заканувајќи се со санкции против „оние кои се одговорни за насилството, неоправдано апсење и фалсификување на изборните резултати“.

Холандскиот министер за надворешни работи, Стефан Блок, во вторникот изјави дека не е исклучено повторното воведување санкции, но важно е да се избегнат мерките што ќе влијаат врз белоруското население.

Сите санкции мора да ја добијат поддршката на сите 27 земји-членки и остануваат сомнежи во врска со поддршката од лидерот на Унгарија, Виктор Орбан, кој во јуни повика да бидат намалени преостанатите ограничувања.

Во вторникот вечер, демонстрантите во Минск се судрија со полицијата, која користеше зашеметувачки гранати и гумени куршуми за да се обиде да ги растера толпата. Гневот на демонстрантите се засили поради полициските напади врз демонстрантите кои положуваа цвеќе на местото каде еден ден порано загина еден млад човек.

Групата за човекови права „Вијасна“ известува за масовни притвори во градовите Гродно, Брест и Витебск.

Белата куќа соопшти дека е „длабоко загрижена“ од насилството. Полска понуди да дејствува како посредник помеѓу Лукашенко и опозицијата и повика на итен самит на ЕУ.

Белоруското министерство за надворешни работи во вторникот соопшти дека има „непобитен“ доказ за „мешање од странство“. (Гардијан)