„Политико“: Франција ја заврши валканата работа на Путин

Франција играше на свој начин – и се соочи со пораз: Францускиот министер за европски прашања Амели де Моншалан во вторникот блокираше не еден, не два, туку три обиди на финското претседателството да најде компромис за почетокот на разговорите за пристапување во ЕУ со Северна Македонија и Албанија.

Изолирана, la France? Француски дипломатски функционер инсистираше на тоа дека „проблемот денес не беше Франција против сите други“ и всушност имаше „дивергентни позиции“ за „раздвојување“ на досиејата на Северна Македонија и Албанија (што ќе им овозможи да помине првата и да биде блокирана втората). Проверка на реалноста: Овие дивергентни позиции се активираа затоа што повеќето земји сакаа двете да го положат тестот. Значи, Де Моншалан беше осамена на крајот, кога Финците предложија низа прилично голи процедурални заклучоци кои само го наведоа недостатокот на консензус и го испратија прашањето до Европскиот совет подоцна оваа недела.

Како резултат на опозицијата на Франција (и само Франција), текстот, кој ги потсетува земјите за нивното (веќе одложено) ветување дека ќе донесат одлука за земјите од Западен Балкан, беше препратено во „заклучоци за претседателството“ и на крајот да дојде на масата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Според она што го кажа финската министерка Тити Тупураинен на групата министри и она што еден официјален претставник на Советот го потврдил, Туск ќе го постави прашањето за дискусија меѓу европските лидери на самитот на Советот, кој започнува в четврток. Комесарот за проширување Јоханес Хан рече дека се надева оти лидерите ќе ја „исправат“ одлуката.

Прилично брутална интервенција на Париз предизвикува дополнителни проблеми, доколку француското „non“ е сигнал за системски пристап кон контроверзните прашања. „Брегзит“, следниот долгорочен буџет на ЕУ, новиот зелен договор – сите овие ќе предизвикаат огромни тепачки околу распределбата на ресурсите меѓу земјите на ЕУ и меѓу секторите на економијата.

Еве едно едноставно прашање: Зошто повторно би верувале во ветувањата дадени од ЕУ, дури, поточно, особено ако беа издадени од Европскиот совет? Запомнете, тоа е институцијата на ЕУ со поголема самодоверба од другите две во комбинација и вети дека ќе донесе суштинска одлука за Западен Балкан најдоцна до овој октомври.

Замислете си дека сте премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, и преземате значителни ризици дома да ги исполните условите поставени од страна на лидерите на ЕУ минатата година. Дали некогаш повторно ќе верувате дека ЕУ на крајот ќе ги исполни своите ветувања за почеток на разговорите за пристапување, со оглед на тоа што тие прво го одложија крајот на натпреварот, а потоа ги преместија головите за време на дополнителното време? Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече „не, тој не би верувал“.

Да погледнеме подалеку од Западен Балкан. Да кажеме дека сте украинскиот претседател Володимир Зеленски. Дали имате причина да верувате дека ЕУ беше чесен трговец кога побара од вас да направите реформи, а за возврат вашата земја да се приближи до Западот? Ако сте Борис Џонсон, дали би верувале во добрите намери што вашите колеги лидери ве уверија дека ги имаат кога станува збор за односите по „Брегзит“?

Сега еве еден вистински експеримент за размислување: Ставете се во чевлите на Владимир Путин за секунда. Отворете убаво шише, од што и да сакате, и впуштете се во фактот дека во вторникот, земјите од ЕУ ја завршија вашата валкана работа за вас. Нема потреба да се користи пропаганда или дезинформација во Западен Балкан – ЕУ ја испрати самата порака: во суштина ги лажеше земјите од регионот.

МНОГУ ГУБИТНИЦИ ОД ОДЛУКАТА ВО ВТОРНИКОТ: Очигледно, Северна Македонија и Албанија. И секоја земја што стои во редот зад овие две. Доверба во ЕУ. Комисијата е исто така губитник, затоа што ефективно Париз (и, кога станува збор за Албанија, уште неколку други) рече дека нејзиниот извештај за напредокот постигнат во Скопје и Тирана има недостатоци што се доволно големи за да се даде изговор за да се занемари. Оштетено и од француското вето: Светската политика (weltpolitikfähigkeit) на ЕУ и сопствената репутација на Франција (и неговата претседателска) како геостратегиски играч.

Плус… Германската канцеларка Ангела Меркел инвестираше значителен политички капитал дома за да поминат Северна Македонија и Албанија преку Бундестагот, но не успеа да го убеди Макрон да направи компромис кога последен пат разговараа во неделата. (Нејзината следна шанса е вечерва, на француско-германската консултација во Тулуз.) Другите кои беа потценети од француското „non“: Доналд Туск, претседателот на Комисијата, Жан-Клод Јункер и неговиот наследник Урсула фон дер Лајен, како и претседателот на парламентот Давид Сасоли, кои напишаа писмо со кое го поддржуваат почетокот на разговорите за пристапување претходно овој месец. И ова е неисцрпна листа.

Еден победник, можеби: Националната гордост на Франција, зајакната со тоа што е во позиција да го блокира она што сите други го сакаат или не им значи. Тоа е Шарл де Гол моментот на Емануел Макрон – тој еднаш го блокираше влезот на Велика Британија во ЕУ. И зборуваше за француската национална гордост…