Педесет години од пучот во Чиле и диктатурата на Пиноче

Шеснаесет години по државниот удар на Аугусто Пиноче на 11 септември 1973 година, Чиле беше подложен на воена диктатура, широко распространета злоупотреба на човековите права и невообичаено успешен експеримент на слободниот пазар. Денес, Чилеанците сè уште се борат со наследството кое е колку одвратно, толку и завидно


На 11 септември 1973 година, вооружените сили на Чиле изведоа државен удар за да го соборат Салвадор Аљенде, социјалистички лекар кој беше избран за претседател во септември 1970 година. Претседателската палата Ла Монеда беше бомбардирана од борбени авиони „Хокер хантер“ од британско производство и нападната од тенкови и пешадиски трупи. Внатре, околу 60 луѓе, предводени од Аљенде, неколку часа се спротивставија на нападот.

Бунтот, предводен од армискиот генерал Аугусто Пиноче, го означи почетокот на 16-годишната воена диктатура. Режимот се вклучи во систематско кршење на човековите права и ги подложи Чилеанците на радикален експеримент во пазарната економија, спроведен од група следбеници на Милтон Фридман познати како „Момците од Чикаго“. Диктатурата конечно заврши во март 1990 година со инаугурацијата на демократски избраниот претседател, Патрисио Ајлвин.

Половина век подоцна, Чилеанците сè уште се обидуваат да ги разберат трагичните настани што уништија толку многу животи. Многумина се надеваа дека 50-годишнината од пучот ќе биде време за помирување – дека старите непријатели и противници конечно ќе се здружат за да ги осудат суспензијата на демократското владеење и широко распространетите злоупотреби што следеа. Сигурно политичарите од двете страни жестоко ќе прокламираат дека нацијата не смее „никогаш повеќе“ (nunca más) да дозволи да биде толку трауматизирана.

Наместо тоа, далеку од тоа да донесе помирување, комеморацијата на државниот удар повторно ги разгоре старите поделби и обвинувања, при што левицата и десницата вперуваат прст едни кон други. Од левицата, Комунистичката партија ја нагласи улогата на Соединетите Држави и ги осуди шпекулантите и црните пазарџии кои ја дестабилизираа администрацијата на Аљенде. Како одговор, политичарите од центарот и десницата посочуваат дека владата на Аљенде ја уништи економијата со огромната инфлација, рационализирање и колапс на реалните плати.

Како што рече најмладата ќерка на Аљенде, Изабел, сега членка на сенатот на Чиле, во едно неодамнешно интервју: „Никогаш нема да има официјална вистина… Но, не разбирам зошто не можеме да кажеме ‘никогаш повеќе нема да ја урнеме нашата демократија’… ”

АНАТОМИЈА НА ПУЧОТ

Во раните утрински часови на денот на пучот, Аљенде дознал од помошник дека морнарицата ја презела контролата врз главните пристаништа на Чиле. Плашејќи се од најлошото и придружуван од неколку телохранители и неговиот личен лекар Данило Бартулин, претседателот се упати кон претседателската палата. Отпрвин, тој мислеше дека морнарицата дејствува самостојно и дека армијата, предводена од неодамна назначениот врховен командант Пиноче, ќе ја брани уставната влада. Пристигнувајќи во центарот на градот, тој добил уверување кога видел дека жандармеријата, славните Карабинерос, ја бранат палатата.

Додека членовите на кабинетот и другите почнаа да пристигнуваат во палатата, претседателот се обиде да стапи во контакт со Пиноче. Кога не успеа да го стори тоа, тој се исплаши дека бунтовниците го заробиле главниот командант. Во меѓувреме, министерот за одбрана Орландо Летелиер, адвокат кој ќе биде убиен од агенти на хунтата на Пиноче три години подоцна во Вашингтон, беше уапсен од пучистите.

Во 8 часот и 20 минути стана јасно дека Пиноче го предал претседателот и дека го води државниот удар. Одеднаш, карабинерите ја сменија страната и им се придружија на бунтовниците, а лесните тенкови „Моваг“ кои ја чуваа палатата се свртеа за 180 степени и ја напуштија Плаза де ла Конститусион. Владата беше изолирана и ставена во ќош. Претседателот и 60 негови поддржувачи, вклучувајќи телохранители, некои членови на кабинетот и медицински персонал, беа сами. Аљенде стави шлем и се движеше од соба во соба, држејќи „калашњиков“ што Фидел Кастро му го подари за роденден.

Во 9,15 часот, вицеадмиралот Патрисио Карвахал, еден од водачите на пуч, му се јавил на претседателот и му рекол дека ако не поднесе оставка, борбени авиони ќе ја бомбардираат палатата. Аљенде одби да се предаде и во 9,37 часот го даде своето последно радио обраќање, кое ќе стане познато како „Говорот на големите авении“. Кон крајот, тој рече: „Работници на мојата татковина, верувам во Чиле и неговата судбина. Други ќе го надминат овој сив и горчлив момент во кој предавството сака да се наметне. Знајте дека, порано или подоцна, повторно ќе се отворат големите патишта низ кои ќе помине слободниот човек, за да изгради подобро општество“.

Напладне два авиони „Хокер хантер“ ја бомбардираа палатата, која веќе беше гранатирана од тенкови. Силен пожар ја зафати зградата и некои од ѕидовите почнаа да се уриваат. Во подоцнежното интервју за документарниот филм Посилни од огнот, Бартулин, кој беше со Аљенде до крајот, гледа директно во камерата. Црната коса му е исчешлана, густите црни мустаќи импозантни, а во очите опиплива тага. Зборува бавно, внимателно модулирајќи ги зборовите и користејќи кратки фрази:

„Претседателската палата гореше. Дишењето било многу тешко поради чадот и солзавецот. Практично немаше повеќе одбранбени позиции за да се пука. Ситуацијата беше одлучувачка. Аљенде ми рече: ‘Ти ми беше најдобар и најлојален пријател. Ако сум ранет, пукај во мене’. Му реков: ‘Г. Претседателе, ти си последниот овде што треба да умре’“.

Бартулин не беше член на политичка партија, но беше непоколеблив и решителен човек на левицата. Тој беше приведен од војската на 12 септември, пред да биде префрлен на националниот стадион, каде што беа задржани илјадници политички затвореници, а потоа во концентрациониот логор Чакабуко, каде што ја надгледуваше клиниката која згрижуваше 850 затвореници. Тој беше ослободен по една година, но не можеше да најде работа. Тој побара азил во Венецуела, а потоа се пресели во Мексико и Куба, пред да се насели во Мадрид. Тој немаше да се врати во Чиле сè до 1989 година, кога неговото име беше отстрането од „списокот“ на оние на кои практично им беше забранет влезот во нивната татковина.

Познатата фотографија на денот на пучот на 11 септември 1973 кога Салвадор Аљенде излезе од претседателската палата за да види како надоаѓаат пучистите

Бартулин се појавува на најпознатата фотографија од 11 септември 1973 година. Тој е во Ла Монеда, лево од претседателот со „калашњиков“, кој носи шлем обезбеден од капетанот Хозе Муњоз од Карабинерос. Аљенде гледа нагоре, веројатно кон снајперисти, со стегната веѓа за да одговара на тежината на околностите.

Лево од двајцата лекари, малку напред, го гледаме Луис Родригез од претседателската гарда, како држи автомат. Млад и убав, облечен во костум и вратоврска, тој носи израз на страв, гнев или и двете. Два дена подоцна, Родригез и 25 други бранители на палатата ќе бидат погубени без судење, а нивните останки ќе бидат фрлени во Тихиот Океан од хеликоптери на воздухопловните сили. Родригез е еден од речиси 1.500 „исчезнати“ чии тела никогаш не биле пронајдени.

Откако ракетите на „Хаукер хантер“ ја погодија палатата, претседателот сфати дека сè е изгубено. Ги собра оние што беа со него и им рече да си заминат, правејќи линија прво со жените, а потоа со мажите. Тој побара од еден од телохранителите да користи лекарски мантил како бело знаме и да ја води групата до влезот на источната страна на зградата, на улицата Моранде. Откако последниот човек стигна до скалите што водат до страничниот влез, Аљенде седна на софата и во 14,34 часот го сврте „калашџиковот“ кон себе.

Неколку минути подоцна, хунтата издаде воена наредба бр. 10, барајќи група од околу 50 водачи на левичарската Народна коалиција Унидад да се пријави во Министерството за одбрана. Многумина се согласија, мислејќи дека тоа би било обична формалност или дека би можеле да бидат притворени само неколку дена пред да се вратат во цивилниот живот. Наместо тоа, тие беа затворени, мачени и протерани.

ШТО ЗНАЕШЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ, И КОГА ДОЗНА

Добро е познато дека администрацијата на американскиот претседател Ричард Никсон не го поздрави изборот на Аљенде во 1970 година. Како што подоцна раскажа тогашниот советник за национална безбедност Хенри Кисинџер во своите мемоари: „Изборот на Аљенде беше предизвик за нашиот национален интерес… Бевме убедени дека наскоро ќе се… прави заедничка кауза со Куба и порано или подоцна ќе се воспостават блиски односи со Советскиот Сојуз“.

Кон крајот на минатиот месец, американската влада декласифицираше две страници од дневните брифинг книги на Никсон од септември 1973 година, додавајќи дополнителни детали за погледот од Вашингтон. На 8 септември, на Никсон му беше кажано дека постои голема можност за обид за државен удар предводен од чилеанските морнарички офицери и дека Аљенде верувал дека „вооружените сили ќе побараат негова оставка ако не ја промени својата економска и политичка политика“. Загрижен за „вооружена конфронтација“, Аљенде предупреди дека „неговите поддржувачи немаат доволно оружје за да надвладеат во таков настан“.

На денот на пучот, дневниот брифинг на Никсон уште еднаш се осврна на ситуацијата во Чиле. Во извештајот, напишан претходната вечер, се вели дека „[иако] воените офицери се сè поодлучни… можеби сè уште им недостига ефективно координиран план кој би ја искористил широко распространетата цивилна опозиција“. Авторите на брифот згрешиле. Кога извештајот се појави на бирото на Никсон, Аљенде веќе беше под опсада во Ла Монеда.

Администрацијата на Никсон се спротивстави на Аљенде од самиот почеток. На 15 септември 1970 година, само 11 дена откако Аљенде победи на претседателските избори, Никсон и Кисинџер се сретнаа со директорот на ЦИА Ричард Хелмс и со јавниот обвинител Џон Мичел, каде беше одлучено дека ќе се обидат да ја попречат способноста на Аљенде да владее. Според белешките на Хелмс, целта била „да се натера [чилеанската] економија да вреска“.

Од своја страна, ЦИА размислуваше да поддржи државен удар предводен од пензионираниот генерал Роберто Вио. Но, откако интервјуираше голем број пензионирани и активни воени офицери, агенцијата заклучи дека „обидот за државен удар преку Вио, извршен од него сам со силите со кои располага, ќе пропадне“. Сепак, агенцијата обезбеди оружје – автомати и пиштоли – на група која, на 22 октомври 1970 година, се обиде да го киднапира генералот Рене Шнајдер, врховниот командант на чилеанската армија. Заговорот пропадна, но генералот беше тешко ранет.

Два дена подоцна, чилеанскиот конгрес го потврди изборот на Аљенде за претседател со 153-35 гласови. „Њујорк тајмс“ ја објави приказната на својата насловна страница: „Избраниот претседател и неговата коалиција ветија дека ќе ги национализираат рудниците и основната индустрија на Чиле, неговиот банкарски и осигурителен систем и надворешната трговија… и експропријација на земјоделско земјиште во приватна сопственост…“ Следниот ден, Шнајдер почина, станувајќи инстантен херој на левицата.

На 3 ноември 1970 година, Аљенде беше инаугуриран. Шест дена подоцна, Кисинџер испрати строго доверлив меморандум до претставниците на американската влада во кој се вели дека „јавниот став на Соединетите Држави ќе биде исправен, но кул… САД ќе се обидат да го максимизираат притисокот врз владата на Аљенде за да ја спречи нејзината консолидација и да ја ограничи нејзината способност за спроведување на политики спротивни на интересите на САД и на хемисферата“.

По изборот на Аљенде, покажуваат декласифицираните документи на американската влада, САД обезбедиле финансиска помош за опозициските политички партии и организации во Чиле. На пример, меморандум на ЦИА испратен од Сантијаго, од 14 март 1973 година, известува дека додека Христијанско-демократската партија ефикасно ја користела финансиската поддршка од САД, конзервативната Национална партија не била многу добро организирана и ја трошела помошта на агенцијата.

Кога „Црковниот комитет“ на американскиот Сенат го истражуваше неправилното постапување на ЦИА по оставката на Никсон, откри дека агенцијата била вклучена во раниот обид да го спречи Аљенде да стане претседател (заговорот Вио). Сепак, по прегледувањето на илјадници доверливи документи и телеграми, утврди дека нема докази што го поддржуваат ставот дека ЦИА стои директно зад државниот удар на Пиноче.

ЕКОНОМСКИ КОЛАПС

Остануваат сомнежите за целосната поддршка на ЦИА за Пиноче и неговите соговорници. Сепак, неуспехот на економските политики на Аљенде беше очигледен и придонесе за широко распространето незадоволство од социјалистичкиот експеримент. Економијата брзо пропадна под народната влада на Унидад. До август 1973 година, националното производство нагло се намали, инфлацијата достигна речиси 1.500% (мерено како годишно зголемување на цените за шест месеци), имаше генерализиран недостиг и црни пазари, а девизните резерви беа исцрпени. Не е изненадувачки што влошените услови предизвикаа силна реакција од средната класа.

Економската програма на Аљенде имаше две меѓусебно поврзани компоненти: краткорочна програма за „закрепнување“ и пакет револуционерни реформи дизајнирани да го отворат патот кон социјализмот. Првиот елемент одразуваше пет клучни идеи. Прво, монополската структура на економијата значеше дека има доволно неискористени капацитети во (речиси) секој сектор. Второ, се претпоставуваше дека агрегатната побарувачка ќе одговори на огромните фискални и монетарни стимулации. Ваквите политики ќе ги поддржат домаќинствата со пониски приходи со пренасочување на производството од луксуз кон основните добра што ги троши работничката класа.

Трето, владата на Аљенде веруваше дека најефикасниот начин за справување со инфлаторните притисоци е преку генерализирани и строги контроли на цените, вклучително и контрола на девизниот курс, и дека монетарната пропаст нема да влијае на инфлацијата. Затоа, големите зголемувања на кредитите од централната банка би можеле да се искористат за финансирање на економските реформи.

Економското чудо воведено од Милтон Фридман и Момците од Чикаго е вкоренето во првобитниот грев: диктатура која систематски ги прогонуваше, затвораше, мачеше, прогонуваше и ги убиваше своите противници

Четврто, се претпоставуваше дека повеќето фирми веќе имаат „перница за ликвидност“ составена од монополски профит, што ќе им овозможи да апсорбираат значително зголемување на платите додека цените се фиксирани или контролирани. И, на крај, владата сметаше дека обилните девизни резерви на Чиле – акумулирани за време на претходната администрација – ќе му овозможат да одржува фиксен девизен курс без да генерира криза во платниот биланс.

Втората, пореволуционерна компонента на економската стратегија на Аљенде беше да ги национализира рудниците за бакар и другите минерални ресурси во Чиле (железна руда, јаглен, нитрати), како и нејзините банки, големи трговски компании, осигурителни компании и неколку големи производствени фирми со монополска моќ. Милиони хектари обработливо земјиште требаше да се експроприра и да се трансформира во задруги или државни фарми.

Според првичниот план, овие политики би создале доблесен круг. Национализираните индустрии брзо ќе го зголемат производството, генерирајќи голем суфицит што ќе помогне во финансирањето на инвестициите во други сектори, вклучително и домување за сиромашните. Новонационализираните рудници за бакар ќе обезбедат значителни средства за финансирање на социјалните програми. Земјишната реформа би резултирала со брзо проширување на производството на храна. Контролата на цените и размената би ја држела инфлацијата под закрила, а повисоките плати би ги зголемиле приходите меѓу сиромашните. И големите меѓународни резерви ќе го финансираат увозот на храна и потреби.

Освен тоа, Аљенде и неговите советници веруваа дека економскиот успех ќе генерира поголема поддршка за владата. Левицата често зборуваше за подобрување на „корелацијата на силите“, дозволувајќи и да продолжи понатаму со својата револуционерна програма и да поттикне брза транзиција кон социјализам.

Ништо од тоа не се случи. Инвестициите пресушија, што доведе до огромни нарушувања во производството, бидејќи владата дозволи неселективно преземање фабрики од нивните работници. Наместо замислениот доблесен круг, имаше недостиг од снабдување, црни пазари, забегана инфлација и опаѓање на реалните плати.

Во меѓувреме, недостатокот на девизи го отежнуваше увозот на резервни делови, интермедијарни инпути и машини. Наместо да создаваат вишоци, експроприраните фабрики се соочија со големи загуби, кои беа монетизирани од централната банка. Владата одговори на добиената инфлација со наложување нови зголемувања на платите, што доведе до уште поголеми загуби и спирала на цените. До средината на 1973 година, годишната официјална инфлација ја надмина границата од 1.000%.

Наместо да се справи со нерамнотежата во нејзините корени, владата дополнително ја зајакна контролата на цените, што резултираше со уште поголем недостиг. Маѓепсаниот круг се засили, како и народното незадоволство. Повторно разгледувајќи го економскиот колапс неколку години подоцна, Клодомиро Алмеида, министерот за надворешни работи на Аљенде и еден од водечките марксистички интелектуалци во земјата, напиша:

„Постојат оние кои веруваат дека надворешните фактори се на крајот одговорни за фрустрацијата на чилеанското револуционерно искуство. Посебен акцент е ставен на значењето на американската финансиска блокада, на економската и техничката помош што ЦИА им ја дава на противниците на Унидад и на американското влијание и инфилтрација во чилеанските вооружени сили. Овие фактори ја наведнаа рамнотежата на силите во корист на контрареволуционерниот пуч. Во случајот со Чиле, како и во повеќето случаи, надворешните акции насочени кон промовирање на субверзија работеа на веќе постоечките внатрешни дестабилизирачки фактори, продлабочувајќи ги и проширувајќи ги нивните негативни ефекти, со што го фаворизираа успехот на државниот удар. Така, американската финансиска блокада и пречките за чилеанско-американската трговија ја влошија кризата во платниот биланс и нагласија одредени проблеми со снабдувањето, но не може да се каже дека тие ги предизвикале или потекнуваат“.

МОМЦИТЕ ОД ЧИКАГО

На 21 март 1975 година, Фридман, најпознатиот економист во светот во тоа време (ќе ја добие Нобеловата награда за економија следната година), се сретна со Пиноче во Сантијаго еден час. Поминаа 18 месеци од државниот удар, а економските перспективи на Чиле сè уште изгледаа страшни. Иако инфлацијата се намали од својот врв од 1.500%, таа остана заглавена на годишна стапка од 400%. Производството остана бавно, невработеноста беше многу висока, а продуктивноста заостануваше.

За време на состанокот, Фридман му рекол на Пиноче дека единствениот начин да се искорени инфлацијата и да се заживее економијата е со примена на „шок третман“: целокупно намалување на буџетот од 25%. Тој го предупреди генералот дека таквата политика ќе повлече значителни краткорочни трошоци во форма на висока невработеност. Но, тој предвиде дека „периодот на тешки преодни тешкотии ќе биде краток – мерен во месеци – и дека последователното закрепнување ќе биде брзо“. За да ги поткрепи своите аргументи, Фридман ги наведе Западна Германија и Јапонија по Втората светска војна.

Посетата на Фридман означи пресвртница. Дотогаш, Пиноче не беше одлучен дали да ја поддржи визијата на Момците од Чикаго за пазарна економија или да го поддржи моделот на „државен капитализам“ што го застапуваа националистичките офицери. Но, Фридман беше толку жесток и артикулиран што Пиноче беше продаден на стратегијата на екстремно фискално штедење заедно со пазарно ориентирани реформи.

Почнувајќи од април 1975 година и во следните 15 години, Момците од Чикаго имаа одврзани раце да експериментираат со чилеанската економија. Тие ги ослободија цените и каматните стапки, ги намалија увозните тарифи, приватизираа стотици државни претпријатија, воспоставија училишни ваучери, создадоа индивидуални пензиски сметки, ги дерегулираа бизнисите и банките и ги проширија пазарите насекаде. Тие го применија шокантниот третман на Фридман за да го балансираат буџетот и да ја намалат инфлацијата, го реформираа трудовото законодавство, ја ограничија моќта на синдикатите, привлекоа странски инвеститори и го зајакнаа владеењето на правото.

Кога демократијата беше обновена во 1990 година, земјата изгледаше многу поинаку. За помалку од две децении, Момците од Чикаго создадоа модерна капиталистичка економија која, по одредено распрскување, доведе до значително подобрување на социјалните услови, стабилни цени и брзо намалување на сиромаштијата. Ниту новите демократски избрани лидери во земјата го укинаа моделот на Чикаго. Четири влади од левиот центар всушност ги продлабочија политиките на слободниот пазар. Додека тие ги проширија социјалните програми, таканаречениот „неолиберален модел“ сè уште беше основата на која почиваше сè друго.

До почетокот на 2000-тите, по повеќе од еден век просечни перформанси, Чиле стана најбогатата земја во Латинска Америка со голема разлика, надминувајќи го остатокот од регионот во здравството, образованието, очекуваниот животен век и другите показатели за човечки развој на Обединетите нации. Уделот на населението што живее под прагот на сиромаштија се намали од 60% во средината на 1980-тите на само 8% во 2019 година. Во однос на приходите и другите економски показатели, Чиле повеќе личи на јужноевропска земја отколку на латиноамериканска земја. Многумина разбирливо зборуваат за „чилеанско чудо“.

Сепак, тоа чудо е вкоренето во првобитниот грев: диктатура која систематски ги прогонуваше, затвораше, мачеше, прогонуваше и ги убиваше своите противници. Предизвикот за Чилеанците денес и во иднина е да продолжат со модернизирање на економскиот модел за да се обезбеди широк просперитет, притоа задржувајќи ја најсилната можна посветеност на човековите права и демократијата.

(Себастијан Едвардс е чилеански економист и професор по меѓународна економија на Универзитетот на Калифорнија УКЛА. Текстот е дел од мрежата на „Проект синдикејт“.)