Три намирници за сите со висок крвен притисок: Јадете ги секој ден и намалете го ризикот од стеснување на крвните садови


Која храна може да помогне во намалување на високиот крвен притисок? Прочитајте!

Огромен број луѓе страдаат од висок крвен притисок, во Америка, на пример, дури повеќе од половина од населението. Барем така велат податоците од нивниот Центар за контрола на болести, според кои многу малку пациенти ја држат под контрола хипертензијата.

Високиот крвен притисок носи висок ризик од срцеви заболувања и срцев удар, кои се едни од најчестите причини за смрт, како во светот, така и кај нас.

Што предизвикува висок крвен притисок?
Крвниот притисок е всушност притисокот што крвта го врши на ѕидовите на артериите. Нормално е да се менува во текот на денот, но здрав опсег е оној кој не надминува 120 до 80. Овие бројки се однесуваат на милиметри жива, што е единица за мерење на притисокот.

Горниот број го означува систолниот притисок – тоа е кога чука срцето, а вториот е дијастолен – во моментот помеѓу два отчукувања, кога срцето мирува. Високиот притисок значи дека крвта премногу силно притиска на ѕидовите на артериите, а таквата состојба се нарекува хипертензија. Луѓето не го чувствуваат директно, па високиот крвен притисок често се нарекува „тивок убиец“.

Во текот на подолг временски период, хипертензијата предизвикува оштетување на артериите, што може да доведе до срцев удар, срцеви заболувања и проблеми со бубрезите. Високиот крвен притисок се јавува од различни причини, меѓу кои некои се и генетски, но пред се треба да се внимава на животните навики како што се пиење алкохол, користење тутун, нездрава исхрана и предолго седење.

Која храна им се препорачува на луѓето со висок крвен притисок?
Хипертензијата може да се контролира на неколку начини – пред сè, со промена на навиките на животниот стил. Важно е да престанете да пиете алкохол и цигари, да внесете повеќе физичко движење во секојдневниот живот. Меѓу најдобрите диети е таканаречената DASH диета која се карактеризира со намалена употреба на сол.

Најдобри салати за луѓе со висок крвен притисок
Секоја салата може да биде добра за луѓето со висок крвен притисок се додека не ја зачините со многу сол или масло. Исто така, треба да се избегнуваат преливи за продавници, кои често содржат шеќер. Наместо тоа, додадете сок од лимон, сенф и магдонос или босилек во салатата.

Според едно истражување, чии резултати се објавени во стручното списание „Хипертензија“, цвеклото е исклучително корисно, бидејќи содржи нитрати кои се претвораат во азотен оксид, а помага да се прошират крвните садови и на тој начин се олеснува поголем проток на крв. Ова го намалува притисокот.

Како цвекло, така и спанаќот содржи нитрати, па затоа треба да се додаде и во салатата. Помага и ако ја посипете салатата со семки од тиква, кои имаат многу магнезиум, важен минерал за контрола на високиот крвен притисок.

Најдоброто овошје за луѓето со висок крвен притисок
Овошјето, генерално, е одлично за исхраната на луѓето со висок крвен притисок, бидејќи содржи многу влакна, антиоксиданси и минерали како што се калиум и магнезиум.

Истражувањата покажуваат дека калинката е исклучително корисна, бидејќи ја поттикнува циркулацијата и помага во одржување на еластичноста на крвните садови, а со тоа придонесува за намалување на крвниот притисок. Слободно комбинирајте калинка со сливи или банани, кои се богати со калиум, многу важен во борбата против хипертензијата.

Најдобар пијалок за луѓе со висок крвен притисок
Едно од најчестите прашања на оние кои патат од хипертензија е дали можат да пијат кафе. Обично се смета дека е подобро да се избегнува овој пијалок, бидејќи кофеинот може да влијае на зголемување на крвниот притисок. Сепак, кафето содржи и други состојки кои можат да помогнат во намалување на крвниот притисок. Затоа, доколку сте љубител, слободно пијте барем едно или две кафиња дневно.

Истражувањето објавено на почетокот на минатата година покажа дека дури и повеќе од три шолји кафе можат да бидат корисни за хипертензивните пациенти

Важно е да се знае дека испитаниците пиеле обично кафе, а не една од модерните варијанти на напитокот со многу шеќер, павлака, шлаг, сируп и други адитиви. Сепак, за луѓето кои страдаат од тешка хипертензија, не се препорачува кафе, барем не повеќе од една шолја дневно.

Покрај водата, која е апсолутно најважниот пијалок за нашето здравје, на луѓето кои страдаат од висок крвен притисок најмногу им се советува да пијат и домашни сокови од овошје и зеленчук. Користете ги веќе споменатите намирници – исцедете сок од цвекло или калинка, а можете да додадете и малку цитрус – лимон или грејпфрут.