Како изгледа вселенска прошетка на астронаут? Уникатeн поглед од Меѓународната вселенска станица


Двајца астронаути на НАСА, Виктор Гловер и Мајкл Хопкинс, излегоа од Меѓународната вселенска станица за да ги направат потребните работи за одржување на надворешноста на станицата. Ever wondered what an astronaut’s point of view is on a spacewalk? Well, today’s the day to live it! ? Take a look at these HIGH-DEF camera views of …

Како изгледа вселенска прошетка на астронаут? Уникатeн поглед од Меѓународната вселенска станица Read More »

Google Chrome воведе нова корисна функција


Google Chrome апликација за андроид сега на корисниците им овозможува да прегледаат некоја интернет страница пред да ја отворат. Ако ја ажуриравте својата апликација на верзијата 89, доволно е да го задржите прстот на линкот малку подолго и ќе ви се отвори опцијата “Preview Page” (прегледај ја страницата), која во моментот е достапна само за …

Google Chrome воведе нова корисна функција Read More »

„Коктелот антитела“ на „Ели Лили“ го намалува бројот хоспитализации и смртни случаи од Ковид-19 до 87 отсто


Американската фармацевтска компанија „Ели Лили“ вчера повторно објави позитивни резултати од третманот за Ковид-19. Се работи за мешавина од две синтетички антитела којашто го намалува бројот згрижувања в болница, како и смртните случаи за 87 отсто, според истражувањата на компанијата. Кон крајот на јануари, компанијата објави дека комбинацијата на двете антитела бамланивимаб и етесевимаб, ја …

„Коктелот антитела“ на „Ели Лили“ го намалува бројот хоспитализации и смртни случаи од Ковид-19 до 87 отсто Read More »

Почина пронаоѓачот на аудио касетите, Лу Отенс


Лу Отенс, холандскиот инженер кој ги измислил аудиокасетите, почина на 94-годишна возраст, објави Би-Би-Си. Се проценува дека повеќе од 100 милијарди аудио касети се продадени ширум светот од нивниот изум во 1960-тите. Пронајдокот на Отен го смени начинот на кој луѓето слушаа музика, а во последните години се забележува враќање на аудиокасетите на пазарот. Инженерот …

Почина пронаоѓачот на аудио касетите, Лу Отенс Read More »

Јапонска компанија произведе шприц кој извлекува седум дози вакцина „Фајзер“


Јапонската компанија „Терумо“ во вторникот објави дека произведе нов шприц што може да извлече седум дози од секое шишенце на вакцината Cfid-19 на „Фајзер“, барем една повеќе отколку кај постојните шприцеви. Министерството за здравство го одобри дизајнот во петокот, а „Терумо“ ќе започне со производство кон крајот на март, изјави портпаролот на компанијата за Ројтерс. …

Јапонска компанија произведе шприц кој извлекува седум дози вакцина „Фајзер“ Read More »

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз „Мајкрософт ексчејнџ“


Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз системот за електронска пошта „Мајкрософт ексчејнџ“ (Microsoft Exchange). – Ова е активна закана. Сите кои ги користат нивните сервери, од Владата и образовните институции до приватниот сектор, мора да бидат внимателни, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки. „Мајкрософт“ потврди дека хакери ги искористиле нивните сервери за …

Белата куќа издаде предупредување поради хакерски напади врз „Мајкрософт ексчејнџ“ Read More »

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс


Роверот на НАСА „Упорност“ (Perseverance) за првпат се движеше по површината на Марс. Како што може да се види на објавените фотографии од НАСА, роботот со тежина од еден тон мина кратко растојание и се сврте во круг. Планот на американската агенција е „Упорност“ во период од две години да мине растојание од 15 километри. …

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс Read More »

Brainster: До 2025 дефицит од 5.142 ИТ кадри, земјава меѓу последните во Европа по STEM дипломци


Дури 50 отсто од работните места во претстојниот период ќе се автоматизираат, а за дури 90 проценти ќе биде потребно поседување дигитални вештини, покажуваат најновите светски истражувања. Поради КОВИД-19 и се поинтензивната автоматизација, професиите во дејностите наука, технологија и инженерство ќе бидат во пораст за речиси четири отсто, а најголем пад од пет проценти ќе …

Brainster: До 2025 дефицит од 5.142 ИТ кадри, земјава меѓу последните во Европа по STEM дипломци Read More »

Ракета на „Спејс-Икс“ слета успешно, па експлодира


САД– Прототип-ракета на американската вселенска компанија компанија „Спејс-Икс“, по пробен лет во американската сојузна држава Тексас, успешно слета, но наскоро се појави пожар и леталото експлодира. Прототипот на вселенското летало „Спејс-Икс Старшип СН 10“ успеало да слета, за разлика од претходните „СН 8“ и „СН 9“. Тоа значи дека лансирањето во „Бока чика“ во Тексас …

Ракета на „Спејс-Икс“ слета успешно, па експлодира Read More »

Јапонски милијардер бара осум луѓе за патување на Месечината


  Јапонскиот милијардер Јусака Меѕава повика осум луше да му се придружат на патување околу Месечината на летот на „Спејс икс“. „Сакам да ми с епридружат луѓе од различно потекло“, рече тој во видео прикачено на Твитер, каде ги упати заинтересираните во сите детали од патувањето. Тој ќе го плати патувањето за сите, а оние …

Јапонски милијардер бара осум луѓе за патување на Месечината Read More »

Застрашувачки фасцинантно: Вештачката интелигенција ги надмудри истражувачите


  Истражувачите од комапнијата Google кои работеле на проектот Loon ги дочека непријатно изненадување – вештачката интелигенција ги надмудри сите до седен. „Никогаш не сум се чувствувал така паметно и глупаво во исто време“, го опишаискуството еден од учесниците на проектот, Салваторе Кандидо. Имено, целта на Google беше, со помош на балон, да се овозможи …

Застрашувачки фасцинантно: Вештачката интелигенција ги надмудри истражувачите Read More »

Австралија изгласа: Фејсбук ќе им плаќа на медиумите за пренесување на нивните вести


Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој дигиталните платфоми треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина. Австалиската влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон. Фејсбук минатата недела ги блокираше сите содржини со вести и неколку профили на австралиската влада и на Министерството за вонредни ситуации. Но, по …

Австралија изгласа: Фејсбук ќе им плаќа на медиумите за пренесување на нивните вести Read More »

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина


Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина, според анализата на Центарот за алтернативно финансирање при Универзитетот во Кембриџ (CCAF). Ова е затоа што процесот на „извлекување“ на криптовалутата со помош на гигантски сервери кои не престануваат да работат троши многу енергија. Според истражувачите, рударењето биткоини користи рекордни121,36 …

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина Read More »

Во Варшава изградена новата највисока зграда во Европа


  Варшавскиот облакодер, во центарот на главниот град на Полска, стана највисока зграда во Европската Унија по поставувањето на 80-метарската игла. Со тоа, вкупната височина надмина 310 метри, соопшти проектантот. Зградата е дело на словачката компанија HB Reavis која се занимава со вложувања, проектирање, градежништво, недвижности, управување и советување. Но, покрај единствената архитектура и фактот …

Во Варшава изградена новата највисока зграда во Европа Read More »

Естонска фирма направи преносен уред што убива 99 отсто од вирусите


Естонската технолошка компанија „Респиреј“ лансираше преносен прочистувач на воздухот за кој тврди дека убива повеќе од 99 отсто од вирусите и бактериите со помош на ултравиолетови зраци. Компанијата наведува дека уредот е развиен во соработка со универзитетот во Есотнија и во Полска и дека зад него стои естонското министерство за образование кое има намера да …

Естонска фирма направи преносен уред што убива 99 отсто од вирусите Read More »

НАСА објави видео од слетувањето на Марс


Американската Национална воздушно-вселенска агенција (НАСА) објави видео од слетувањето на своето робот-возило „Упорност“ на Марс. Тоа е прво од ваков вид, по што мисијата на Црвената Планета започна во четвртокот. Видеото кое трае нешто повеќе од три минути има сцени направени со неколку камери поставени на различни места на роверот, откако тој влезе во атмосферата …

НАСА објави видео од слетувањето на Марс Read More »

Како ќе изгледаат првите 100 дена на роверот на НАСА на Марс


Роверот „Упорност“ (Perseverance) на НАСА успешно слета на површината на Марс, со што ја започна историската мисија да бара древен микробиолошки живот. Роверот, тежок 1.025 килограми, ќе се напојува со помош на радиоизотопски термоелектричен генератор кој содржи речиси 5 кг плутониум диоксид како извор на топлина за производство на електрична енергија. Иако тежи над еден …

Како ќе изгледаат првите 100 дена на роверот на НАСА на Марс Read More »

(Видео): Роверот на НАСА слета на Марс во кратер именуван по село во БиХ, ги испрати првите фотографии


По седум месеци патување, роверот Perseverance (Упорност) на НАСА слета на Марс, со што почнува повеќегодишно пребарување докази за древен микробиолошки живот на Црвената планета. Мисијата „Марс 2020“, лансирана кон крајот на јули од Флорида, го вклучува најголемото возило некогаш испратено таму. „Упорност“, најнапредното летало испратено во друг свет, беше на пат кон кратерот Језеро, …

(Видео): Роверот на НАСА слета на Марс во кратер именуван по село во БиХ, ги испрати првите фотографии Read More »

Хакерски напад на интернет мрежата во Австрија


Најголемиот австриски телефонски оператор А1 денеска се соочи со голем хакерски напад, кој ја собори нивната интернет мрежа. Неколку часа домашниот интернет бил во прекин низ цела Австрија, а според наводите на А1 причина за тоа бил масивен ДДос напад. Хакерите со ДДос нападот се обиделе да ги онеспособат серверите на А1, во што успеале …

Хакерски напад на интернет мрежата во Австрија Read More »

Научници: Одложете ја втората доза од вакцината „Фајзер“, доволна е една


  Научници ги повикаа владите да ја одложат примената на втората доза од вакцината „Фајзер/Бионтек“ против корона вирус затоа што веќе по првата доза се покажува дека нејзината ефикасност е 92,6 отсто. Канаѓанката Данута Сковровски, епидемиолог и Гастон де Серес, професор на канадскиот медицински факултет на Универзитетот „Лавал“, во студија објавена во магазинот „New England …

Научници: Одложете ја втората доза од вакцината „Фајзер“, доволна е една Read More »