„Лекип“ го состави тимот на годината: Реал Мадрид со најмногу фудбалери


Францускиот весник „Лекип“ го избра идеалниот тим на годината во кој најмногу фудбалери има од европскиот шампион Реал Мадрид. Од „кралскиот клуб“ во идеалниот состав за 2017 година се четворица, тројца доаѓаат од ПСЖ и по еден претставник имаат Барселона, Јувентус, Баерн и Челзи. Идеален тим на годината според „Л’Екип“: голман: Џанлуиџи Буфон (Јувентус); одбрана: …

„Лекип“ го состави тимот на годината: Реал Мадрид со најмногу фудбалери Read More »

Ракомет, подготовки за ЕП 2018: Раул во Белград без Томовски и Крстевски


Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес одлучи на двата пријателски дуела во Белград против Саудиска Арабија и домаќинот Србија да повика 19 ракометари. Меѓу нив не се голманот на Металург, Мартин Томовски и средниот бек на Еурофарм Работник, Горан Крстевски. Македонија в четврток игра против Саудиска Арабија, а в петок со Србија. По овие два …

Ракомет, подготовки за ЕП 2018: Раул во Белград без Томовски и Крстевски Read More »

Покетино: Кејн за Тотенхем е исто што и Тоти за Рома


Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Покетино, ја споредува ѕвездата на неговиот тим Хари Кејн со легендарниот Франческо Тоти. „Најважната предност на Хари е неговата желба за успех. Неговата врска со Тотенхем, исто така, прави разлика, и ме потсетува на Тоти и Рома“, рече Покетино. Според Покетино, Кејн заедно со Серхио Агуеро и Гонзало Игуаин се меѓу …

Покетино: Кејн за Тотенхем е исто што и Тоти за Рома Read More »

Меси е фудбалер на годината, Роналдо извиси


Читателите на престижниот спортски шпански весник „Марка“ го избраа Лионел Меси, за најдобар фудбалер во 2017 година. Нивниот избор е сосема изненадувачки, бидејќи весникот излегува во Мадрид и е близок до Реал. За Меси гласаа 56 отсто од читателите, додека второпласираниот Кристијано Роналдо доби само 25 отсто. Ова е втората популарна анкета, по онаа на …

Меси е фудбалер на годината, Роналдо извиси Read More »

Кристал Палас испушти победа против лидерот Манчестер Сити


Екипата на Кристал Палас пропушти во дуелот од 21.коло од Премиер лигата одигран денеска да го совлада лидерот на табелата Манчестер Сити. Во последната минута домашниот играч Лука Миливојевиќ не реализираше пенал откако неговиот удар голманот на „граѓаните“ Едерсон успеа да го одбрани. Натпреварот заврши без голови 0:0 и со тоа е прекината серијата од …

Кристал Палас испушти победа против лидерот Манчестер Сити Read More »

Два слободни дена за македонските ракометни репрезентативци


Машката ракометна репрезентација за Нова година ќе има два слободни дена во периодот на подготовки за претстојното Европско првенство во Хрватска 2018. Следниот собир селекторот Раул Гонзалез го закажа за 2 јануари. На подготовките на македонската репрезентација се наоѓаат 21 играч, а според селекторот така ќе се тренира и до последниот ден пред заминувањето за …

Два слободни дена за македонските ракометни репрезентативци Read More »

Јане Велковски: Фудбалот е се во мојот живот


Барбики, колички, нова соба, таблет, мобилен телефон, компјутер, плејстејшн, велосипед, тротинет, спинер, братче или сестричка се најчестите желби што се содржани во детските писма до Дедо Мраз за Нова година. Ни приближно таква не е единствената на Јане Велковски, девет и полгодишно момче од Скопје. „Посакувам само едно нешто во новата година. Да проодам. Дедо …

Јане Велковски: Фудбалот е се во мојот живот Read More »

Ракометарите од денеска во комплетен состав: Агендата на Раул како устав на подготовките


Македонската ракометна репрезентација, конечно, се комплетира на подготовките за Европското првенство во Хрватска. Во базата се приклучија и Филип Миркуловски и Филип Талески, па селекторот Раул Гонзалез ќе може без никакви пречки да почне со реализација на зацртаната агенда до првиот настап во арената во Загреб. Фокусот во воведните денови е ставен на физикусот за …

Ракометарите од денеска во комплетен состав: Агендата на Раул како устав на подготовките Read More »

Тројца македонски планинари ги освоја трите највисоки планини на Балканот за 30 часа


Македонските планинари и планински тркачи Александар Кирковски и Игор Јовановски, придружувани од Мики Тодоровски успешно реализираа последователно брзинско искачување на трите највисоки планини на Балканот во календарска зима. Балканската планинска трилогија почнува од врвот Митикас 2.918 метри надморска височина, на планината Олимп, во Грција, продолжувајќи со Вихрен 2.915 мнв на планината Пирин, во Бугарија и …

Тројца македонски планинари ги освоја трите највисоки планини на Балканот за 30 часа Read More »

Ракометарите тренираат под водство на Раул


Ракометната репрезентација на Македонија од денеска работи од „командата“ на селекторот Раул Гонзалез. Тој денеска се врати од Шпанија каде ги мина Божиќните празници. За комплетирање на репрезентацијата на подготовките за Европското првенство во Хрватска 2018 потребно е да стигнат уште „германците“ Филип Миркуловски и Филип Талески, додека денеска со Раул дојде и Немања Прибак, …

Ракометарите тренираат под водство на Раул Read More »

Антиќ му подари дрес на премиерот


Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со најдобриот македонски кошаркар, Перо Антиќ при што доби дрес од Фенербахче, со кој во мај годинава стана европски шампион. „Кошарката во Македонија ќе оди напред. Му благодарам на Антиќ што препознава дека спортот го враќаме на спортските работници и среќен сум што се создаваат можности тој да помогне …

Антиќ му подари дрес на премиерот Read More »

МОК потпиша договор со 12 спортисти за Олимписка стипендија Токио 2020


Македонскиот олимписки комитет (МОК) денеска потпиша договор со дванаесетмина македонски спортисти, за добивање на Олимписка стипендија Токио 2020. Претседателот на МОК, проф. д-р. Васил Тупурковски, денеска од името на МОК ги потпиша договорите за стипендирање со дванаесетмина македонски спортисти од кои се очекува да обезбедат олимписка норма, а со тоа и учество на Летните олимписки …

МОК потпиша договор со 12 спортисти за Олимписка стипендија Токио 2020 Read More »

Ракометно ЕП 2018: Со Македонија во загрепска арена од 110 до 175 евра


Од 110 евра до 175 евра чини блок влезници за мечевите на ракометната репрезентација на Македонија во групната фаза на Европското првенство во Хрватска. Разликата во цена е во зависност од местоположбата на трибините во загрепска арена пришто најниската се однесува на поглед зад головите. Понудата е кај дел од овдешните туристички агенции, но има …

Ракометно ЕП 2018: Со Македонија во загрепска арена од 110 до 175 евра Read More »

Перо и Јелена Антиќ прогласени за најдобри во мак-баскетот за 2017 година


Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на свеченоста одржана вечерва во Скопје ги прогласи најдобрите во мак-баскетот за 2017 година. Откако спортските редакции во медиумите, тренерите, судиите и клубовите во Република Македонија ги дадоа своите гласови, МКФ направи сублимат со што беа избрани најдобрите за 2017-та во повеќе категории. Перо Антиќ кај мажите и Јелена Антиќ кај …

Перо и Јелена Антиќ прогласени за најдобри во мак-баскетот за 2017 година Read More »

Ристовски: Наш реален пласман е меѓу 5-8.место, верувам дека имаме квалитет


Македонската ракометна репрезентација од денеска и официјално ги почнува подготовките за Европското првенство во Хрватска 2018. Еден од поискусните во македонскиот табор е голманот Борко Ристовски, кој има свое видување за претстојниот настап на големиот настан. – Ние ќе треба да се надминеме себе си и да дадеме и повеќе од она што го можеме, …

Ристовски: Наш реален пласман е меѓу 5-8.место, верувам дека имаме квалитет Read More »

Фудбал наместо мирис на барут за време на Првата светска војна


Католичкиот Божик по грегоријанскиот календар од 1914 година ја носи една од најневеројатните приказни. Примерот од местото Ипрес во Белгија што ги грее срцата на верниците е испреплетен и со спортска содржина. Дека спортот и фудбалот знаат да поместат граници покажаа завојуваните Британци и Германци кои за време на празникот на почетокот на Првата светска …

Фудбал наместо мирис на барут за време на Првата светска војна Read More »

Играше финале во ЛШ со Арсенал, сега размислува на самоубиство


Беше репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска, играше за Галатасарај, со Арсенал има и финале во Лигата на шампиони, но денеска на приватен план нема ништо. Ова се однесува на Емануел Ебуе, кој во периодот од 2004 година до 2011 година настапи во 235 меча за „топчиите“ како стандарден во составот на Арсен Венгер. Во …

Играше финале во ЛШ со Арсенал, сега размислува на самоубиство Read More »

Роналдо ќе биде дел од „Ел Класико“


Кристијано Роналдо се врати на колективните тренинзи и ќе биде дел од шампионскиот тим кој утре против Барселона го игра големото дерби, популарното „Ел Класико“. Како што информираа на официјалниот веб сајт на клубот, Роналдо го одработел утринскиот тренинг со останатите соиграчи. „Реал Мадрид ја заврши последната тренинг сесија пред натпреварот против Барселона, кој ќе …

Роналдо ќе биде дел од „Ел Класико“ Read More »

Манасков останува во Веспрем до 2020 година


Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков, ја продолжува соработката со унгарскиот тим Веспрем до 2020 година. Откако Манасков мина една година во Вардар, а потоа и во германскиот Рајн Некар,  крилниот ракометар изминатото лето потпиша договор со Веспрем, со важност до 2018. По прикажаното во првиот дел од сезоната, раководството на унгарскиот тим реши на Манасков да …

Манасков останува во Веспрем до 2020 година Read More »

Македонската ракометна репрезентација полека се комплетира


Машката ракометна репрезентација на Македонија полека почнува да се комплетира. На денешниот тренинг во СЦ „Јане Садански“ беа присутни 13 ракометари, кои ги започнаа подготовките за Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. Комплетирањето на тимот се очекува во понеделник, за кога е закажана и првата прозивка на селекторот Раул Гонзалес. Откако …

Македонската ракометна репрезентација полека се комплетира Read More »