Календарот “Пирели“ за 2018 ја слави црномурестата убавина


САД- Задолжен за фотографија за најпрестижниот календар на светот “Пирели“ за 2018 е Тим Волкер, а пред неговиот фотообјектив позираа ѕвезди со црна боја на кожата, претставувајќи поинаква верзија на приказната за Алиса во земјата на чудата. Календарот „Пирели“ овојпат ја слави различноста од различна возраст. Во улога на јунаците од „Алиса во Земјата на …

Календарот “Пирели“ за 2018 ја слави црномурестата убавина Read More »

На доручек кај Тифани во Њујорк


САД- Од завчера, луксузен доручек кај Тифани не е филмска фантазија. Славната јувелирница во Њујорк отвори ресторан, насловен по славниот класик од 1961 година  “Доручек кај Тифани“ со Одри Хепберн во главната улога. Ресторанот, лоциран на Петата авенија на Менхетен, на менито вклучува доручек кој се состои од тост со авокадо, кроасани со путер и …

На доручек кај Тифани во Њујорк Read More »

Манекенката Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер


САД- Светски познатиот топ-модел Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер Еван Шпигел. Миранда убавата вест ја соопшти по шест месеци брак со основачот на социјалната мрежа Снепчет.Иако ова е нивно прво заедничко дете, Миранда веќе го има синот Флин од претходниот брак со холивудскиот актер Орландо Блум. „Миранда, Еван и Флин со радост го …

Манекенката Миранда Кер очекува дете со младиот милијардер Read More »

Ѓердан со најголемиот бел дијамант продаден за рекордни 34 милиони долари


ШВАЈЦАРИЈА- На аукција во Женева, Швајцарија, ѓерданот со најголемиот лебдечки бел дијамант на светот, под име “Уметноста на Грисогоно“ се продаде за рекордни 34 милиони долари. Дијамантот, откопан во Ангола, Африка, од едната страна е украсен со дијаманти , а од другата страна со смарагди. Купувачот сакал да остане анонимен.

Прва Барбика со хиџаб во светот


Њујорк – Американската олимпијка Ибтихај Мухамед доби својата Барбика, направена во нејзина чест, која воедно е и првата Барби со хиџаб на светот.Ова е вторпат мечувалката да ја пишува историјата, откако лани дебитираше за американската олимписка репрезентација, со што стана прва спортиска која се натпреварува во мечување со хиџаб на главата. Сега таа послужи како инспирација за Барби во …

Прва Барбика со хиџаб во светот Read More »

Ревијата на “Викторијас сикрет“-најскапата на светот прв пат во Шангај


КИНА-На најскапата модна ревија во светот на американскиот бренд за долна облека “Викторијас сикрет“ годинава ќе има рекорден број на девојки од Азија – вкупно седум модели, што е најмногу во историјата на брендот. На годинашното шоу на 28 ноември  за прв пат ќе се одржи во Азија, поточно во Шангај, Кина. Ѕвезди се ветеранките …

Ревијата на “Викторијас сикрет“-најскапата на светот прв пат во Шангај Read More »

Евровизија не е изгубена


“Се вршат интезивни преговори на највисоко ниво меѓу Македонската радио телевизија и Португалската радио телевизија за учество на македонски претставник на најпрестижната музичка манифестација во Европа која годинава ќе се одржи во Лисабон, Португалија од 8 до 12 Мај. Се надеваме на решение, кое во најбрзо време ќе го објавиме официјално, изјави Јон Ола Санд, …

Евровизија не е изгубена Read More »

Лозано има радиски поп хит за 2017


„Ова лето ќе се памти“ на Лозано е апсолутен радиски поп- хит за 2017 „Ова лето ќе се памти“ на Лозано е апсолутен радиски поп- хит за 2017, избран синоќа во МОБ во Скопје, на јубилејното, 10-то издание на МАРС – Македонскиот радиски фестивал 2017, манифестација која цела една деценија ги вреднува и наградува најпопуларните …

Лозано има радиски поп хит за 2017 Read More »

Шелтон најсекси маж


Кантри-пејачот Блејк Шелтон е најсекси маж на планетата   Блејк Шелтон стана првиот кантри пејач, избран од магазинот „Пипл“ за најсексапилниот маж, што го натера да престане да биде скромен за неговиот надворешен изглед, пренесуваат медиумите. “Јас сум грд цел живот“, рече Шелтон (41). “Ако би можел да бидам секси една година, прифаќам“, рече тој. …

Шелтон најсекси маж Read More »

Пилешко со зеленчук


Потребно е: 600 гр откостени надкопани 1 главица кромид 1 чешне лук 2 црвени пиперки 2 зелени пиперки 1 тиквичка 1 поголем компир 1 чаша грашок 1 лажица пире од домати 2 лажици маслиново масло сол, бибер мелена црвена пиперка Подготовка: – Во подлабока тава на загреано маслиново масло пропржете го ситно сецканиот кромид и …

Пилешко со зеленчук Read More »

(ВИДЕО) Спектакуларниот музеј „Лувр“ во Абу Даби снимен од воздух


Бројни посетители од целиот свет вчера присуствуваа на отворањето на музејот „Лувр“ во Абу Даби кој е дело на истакнатиот архитект Жан Нувел. Авиокомпанијата „Етихад Ервејз“ сними спектакуларни фотографии и кус филм во режија на домашниот режисер Ахмед Абдулкадер. Освен тоа, два посебно опремени хеликоптери летаа над Абу Даби за да го снимаат авионот додека …

(ВИДЕО) Спектакуларниот музеј „Лувр“ во Абу Даби снимен од воздух Read More »

Би-би-си ја повлекува серијата со Ед Вествик поради обвинение за сексуално вознемирување


Би-би-си ја повлекува серијата во која се појавува Ед Вествик, обвинет за сексуално злоставување Британската телевизиска мрежа Би-би-си соопшти дека ќе ја повлече серијата во која се појавува актерот Ед Вествик, кој е обвинет за сексуално злоставување. „Постојат сериозни обвиненија кои Вествик жестоко ги демантираше. Би-би-си не носи суд дали тој е виновен или не, …

Би-би-си ја повлекува серијата со Ед Вествик поради обвинение за сексуално вознемирување Read More »

Младата Антонела преработи песна од Адел


Младата Антонела Трајковска, со преработка на композицијата „Million years ago“ од мега-ѕвездата Адел ќе ја освојува македонската сцена. Како дел од музичкото училиште и продукција „Music room“, Трајковска работи на креирање на нови материјали, преку кои ќе го покаже својот талент. „Ние како продукција и музичко училиште, застанавме позади реализацијата на овој видео-спот и преработката …

Младата Антонела преработи песна од Адел Read More »

Бад Спенсер доби споменик во Будимпешта


Актерот во шпагети вестерн филмовите, Бад Спенсер доби споменик не во родната Италија ниту во американскиот Див Запад туку во Унгарија, каде има култен статус. Бронзената статуа висока два метра го прикажува Спенсер како каубоец со седло преку рамо. Споменикот, што се наоѓа во пешачката улица во Будимпешта, беше откриен во присуство на двете ќерки …

Бад Спенсер доби споменик во Будимпешта Read More »

Првaта дама на САД воодушевена од пандата Гу Гу


Меланија Трамп на Твитер сподели слики од зоолошката градина во Пекинг, која ја посети при нејзиниот престој во Кина. Панда Гу Гу има 120 килограми и навидум е многу питома и мила, но таа досега нападнала тројца и тешко ги повредила. – Колку е прекрасно да се запознае Гу Гу, напиша првата дама на САД, …

Првaта дама на САД воодушевена од пандата Гу Гу Read More »