Посен рецепт: Брза торта од бисквити и шлаг


Состојки: 6 кесички посен шлаг 300 г посни бисквити Приготвување: Изматете 5 кесички шлаг и додадете ги мелените бисквити. Промешајте и обликувајте ја смесата во тава. Изматете ја преостанатата кесичка шлаг и прелијте врз смесата со бисквити. Декорирајте по желба и оставете да се олади.

Бомбици со лешници, рум и портокал


Потребно е: 1 лажица мед 100 грама мелени лешници 100 грама мелени посни бисквити 50 грама шеќер во прав 1 лажица рум 1 ќесичка ванилин шеќер 1 лажица маргарин 1 кора од портокал свеж сок од половина портокал 100 грама рендано посно чоколадо 100 грама посно чоколадо 2 лажици масло. Приготвување: 1. Во сад на …

Бомбици со лешници, рум и портокал Read More »

Хороскоп за период од 22 до 29 декември


ОВЕН: Работа: Со транзитот на Сонцето, Сатурн и Плутон низ вашата 10-та куќа, внимание ќе ви биде насочено кон утврдување на својот статус, финансии и ревизија на кариерата. Контакти. Љубов: Сега сте спремни да експериментирате на ова поле и викендот ќе го започнете во друштво на своите пријатели, меѓу кои би можеле да сретнете некоја …

Хороскоп за период од 22 до 29 декември Read More »

Прилеп: Се подготвуваат 60.000 посни сарми за Свети Никола


Во манатирот „Свети Димитрија“ во прилепското село Селце, прилепчанките денеска ги приготвуваат традиционалните мали посни сарми за прославата на патрониот празник на градот „Свети Никола“. Во весела атмосфера, посветено и со добра мисла, велат членките на здруженијата „Мајка Традиција“ и „Преродба“, за прославата на светецот заштитник на Прилеп ќе приготват преку 60.000 посни сарми. – …

Прилеп: Се подготвуваат 60.000 посни сарми за Свети Никола Read More »

Хороскоп за цела недела – 15.12 до 22.12


ОВЕН: Работа: Oваа недела имавте многу изненадувања и нагли измени во дневната рутина. Од понеделник ве очекуваат нови проекти поврзани со странци, нови информации и должности. Љубов: Сѐ што ќе сакате е да ја обновите својата врска во таен амбиент и ќе има шанси за тоа. Со Младата Месечина на 18 овој месец би можеле …

Хороскоп за цела недела – 15.12 до 22.12 Read More »

Посни ванилици со цимет и бадеми


Потребно е: 500 г брашно 300 г путер на собна температура 150 г шеќер во прав ½ чаша мелени бадеми 1 лажица цимет 1 кесичка ванилин шеќер 20 мл бадемово млеко (може и вода за замена ако немате) Шеќер во прав за посипување на ванилиците Подготовка: Во сад за месење ставете ги брашното, путерот и …

Посни ванилици со цимет и бадеми Read More »

Симбол не само за дамите, туку и за трендсетерите: Во бисери од глава до петици


САД- Ако мислевте дека бисерите и нивните имитации се носат само околу вратот или зглобот – се лажете. Модните дизајнери своите креации ги украсуваат со ситни бисери, додека во понудата на комерцијалните брендови можат да се пронајдат фармерки и модни додатоци украсени со бисери. „На жената ѝ се потребни редици и редици бисери“, изјавила легендарната …

Симбол не само за дамите, туку и за трендсетерите: Во бисери од глава до петици Read More »

Од ентериер до мода: Ултравиолетовата е боја за 2018 година


САД- Додека годината што изминува беше во знакот на зелената боја, за 2018 година за боја на годината е прогласена таканаречената ултравиолетова. Веста официјално ја потврдија од  „Пантон“. На модните писти веќе ја видовме доминацијата на нијансата на лаванда, која веќе го најавуваше доминантниот тренд за следната година. Видовме и безброј модни комбинации од уличната …

Од ентериер до мода: Ултравиолетовата е боја за 2018 година Read More »

Почина Кристин Килер, моделот од секс-скандалот „Профумо“ во 60-тите години


Англија – Кристин Килер, централниот лик во скандалот со секс и шпионажа, наречен „Профумо“, кој ја потресе Британија за време на Студената војна, почина на 75-годишна возраст. Нејзиниот син, Симор Плат, објави на Фејсбук дека Килер починала во болница во близина на Фарнбороу во јужна Англија откако долго страдала од хронична обструктивна пулминарна болест. „Како …

Почина Кристин Килер, моделот од секс-скандалот „Профумо“ во 60-тите години Read More »

Дизајнерски потпетици на Лубутин: Војна на ѕвездите


САД – Силата е со овие потпетици. Лукас филм ја промовираше новата колекција на дизајнерски чевли на Кристијан Лубутин инспирирани од Војна на Ѕвездите: Последниот Џедај. Лубутин дизајнираше пет оригинални стилови според филмските теми и ликови – и иако овие чевли нема да може да се најдат во малопродажба, Џедај мастерите со длабоки џебови ќе …

Дизајнерски потпетици на Лубутин: Војна на ѕвездите Read More »

Почувствувај го мирисот на празниците: Sublime Nature Tonka Bean


ШВЕДСКА- Како мирисаат празниците? На ванила, бадем, цимет и карамела. Така мириса најновиот парфем на „Орифлејм“- Sublime Nature Tonka Bean. Сместен во елегантно шишенце, со неоткриен мирис на зрното тонка од Бразил. Природа и модерна префинетост на вашето тело и коса. Го креира мајсторот-парфимер Натали Лорсон, која претходно работела за Ив Сен Лоран, Долче и …

Почувствувај го мирисот на празниците: Sublime Nature Tonka Bean Read More »

15 години „Имиџ ПР“ : Забава за јавност


Ништо не е случајно. Сѐ што зборувате и правите е односи со јавност. Дури и јубилејна забава за пријатели и деловни соработници со пијачка, на филмска музика и со промоција на првата македонска современа бајка „Мистериозното јајце“ од младиот Оливер Коларевски. Предновогодишно, завчера, агенцијата за односи со јавност и комуникациски менаџмент „Имиџ ПР “ одбележа …

15 години „Имиџ ПР“ : Забава за јавност Read More »

Личности на „Тајм“: Актерките кои го открија сексуалниот скандал во Холивуд


САД- Магазинот „Тајм“ ја објави личноста на годината, а според одлуката на магазинот, лицето кое што најмногу ја одбележа 2017-та година се сите оние кои што го прекинаа молчењето во врска со сексуалните злоставувања во Холивуд. Ешли Џад, Сузан Фаулер, Адама Иву, Тејлор Свифт и Изабел Паскал заедно со уште стотина мажи и жени се прогласени …

Личности на „Тајм“: Актерките кои го открија сексуалниот скандал во Холивуд Read More »

Писмата на Грета Гарбо на продажба


САД- Колекција од писма на американската актерка со шведско потекло Грета Гарбо, која наскоро ќе се најде на аукција, откриваат колку оваа најенигматична ѕвезда на Холивуд била осамена. Колекцијата од 36 писма, напишани помеѓу 1930 и 1940 година ја прикажуваат Гарбо како “осамена и изолирана жена”, пренесува BBC. Гарбо, и покрај огромната слава, била дистанцирана …

Писмата на Грета Гарбо на продажба Read More »

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит


САД – Екокрзно. Со децении овој термин претставуваше слика за нешто што е очигледно вештачко. Неговата слабост често беше стилска карактеристика, „забавното крзно“ имаше толку претерани бои и шари што секогаш беше јасно дека доаѓа од фабрика, а не од шума. Сепак, иако изгледот понекогаш можеше да прелаже дека крзното е вистинско, допирот ја кажуваше …

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит Read More »

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело


САД- Во облачната сезона есен-зима сите носат црно. Ризикувајте и облечете бел капут, јакна или пелерина. Како што избраа славните дами, како актерката и активистка Памела Андерсон, манекенката Џиџи Хадид и актерката Оливија Кулпо. Тие со бело ги искомбинираа своите модни изгледи, кои многумина ги препорачуваат за пролетна или летна сезона. Бел капут или јакна …

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело Read More »

Светна Божикната елка во Њујорк


САД- Една од најраскошните Божикни елки, препознатливата норевешка смрека, синоќа е осветлена пред центарот Рокфелер во Њујорк, САД. Традиционално, по 85-ти пат, годинава ја вклучи градоначалникот Бил де Бласио. Божикното дрво е високо 75 метри и тешко 12 тони, а украсено е со 50 илјади разнобојни лед светилки.  

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди


АНГЛИЈА- Принцот Хари и Меган вчера и официјално објавија дека се свршиле, а двојката пред Кесингтонската палата во Лондон прв пат се фотографираше заедно. Американската актерка позираше и со свршеничкиот прстен. Прстенот има посвета на починатата Леди Дијана, мајката на Хари. Наводно, принцот лично го дизајнирал прстенот и содржи два дијаманта од приватната колекција на …

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди Read More »

Белата куќа во новогодишно руво


САД- Оваа година темата е “Почитувани традиции“ и декорациите вклучуваат 53 новогодишни елки, 71 Божиќен венец, повеќе од 12.000 лампиони и слатка копија на Белата куќа од колачи со тежина од 90 килограми. Главното фоаје и хала се украсени со дрвја на кои се поставени кристални лампиони и лажен снег. Црвената соба има помало новогодишно …

Белата куќа во новогодишно руво Read More »

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО)


Откако омилената британска прицеза Дајана загина во сообраќајна несреќа во 1997 година, зад неа останаа многу тајни кои трагедијата ги фрли во втор план. Ова во видеото е девојче, едно од нејзините „изгубени“ ќерки, на кое денес ретко кој се сеќава. Аванти, девојче од Индија, Дајана го „посвои“ при едно од своите многубројни патувања. Дајана …

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО) Read More »