Светна Божикната елка во Њујорк


САД- Една од најраскошните Божикни елки, препознатливата норевешка смрека, синоќа е осветлена пред центарот Рокфелер во Њујорк, САД. Традиционално, по 85-ти пат, годинава ја вклучи градоначалникот Бил де Бласио. Божикното дрво е високо 75 метри и тешко 12 тони, а украсено е со 50 илјади разнобојни лед светилки.  

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди


АНГЛИЈА- Принцот Хари и Меган вчера и официјално објавија дека се свршиле, а двојката пред Кесингтонската палата во Лондон прв пат се фотографираше заедно. Американската актерка позираше и со свршеничкиот прстен. Прстенот има посвета на починатата Леди Дијана, мајката на Хари. Наводно, принцот лично го дизајнирал прстенот и содржи два дијаманта од приватната колекција на …

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди Read More »

Белата куќа во новогодишно руво


САД- Оваа година темата е “Почитувани традиции“ и декорациите вклучуваат 53 новогодишни елки, 71 Божиќен венец, повеќе од 12.000 лампиони и слатка копија на Белата куќа од колачи со тежина од 90 килограми. Главното фоаје и хала се украсени со дрвја на кои се поставени кристални лампиони и лажен снег. Црвената соба има помало новогодишно …

Белата куќа во новогодишно руво Read More »

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО)


Откако омилената британска прицеза Дајана загина во сообраќајна несреќа во 1997 година, зад неа останаа многу тајни кои трагедијата ги фрли во втор план. Ова во видеото е девојче, едно од нејзините „изгубени“ ќерки, на кое денес ретко кој се сеќава. Аванти, девојче од Индија, Дајана го „посвои“ при едно од своите многубројни патувања. Дајана …

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО) Read More »

Принови во кланот на Кардашијан


САД- Ким Кардашијан и Канје Вест го чекаат третото дете од сурогат мајка. Сестрата Клои  е бремена со првото дете, а полусестрата Кајли само што го почна реалното шоу, е бремена со првото дете на 20 години. Сестрата Кортни веќе има три деца со Скот Дисик. Од семејството, само сестрата Кендал Џенер, нема уште деца …

Принови во кланот на Кардашијан Read More »

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата


САД- Најновите информации во светските медиуми се дека Бред Пит (53) наводно и понудил на Анџелина Џоли (42) да земе половина од неговото богатство кое се проценува на повеќе од 250 милиони долари, но таа за тоа не сака да слушне. Наводна Анџелина и понатаму инсистира Бред помалку време да поминува со нивните шест деца. …

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата Read More »

Гучи му рече НЕ на крзното


ИТАЛИЈА- Луксузниот италијански бренд “Гучи“ нема повеќе да користи вистинско крзно од животни во своите колекции, почнувајќи од колекцијата пролет-лето 2018, најави управата. “Гучи“  стана член на “Fur Free Alliancea“ (Коалиција на 40 организации за заштита на животни) која се фокусира на спречување на суровост кон животните. Сите досегашни модели кои можат да се купат …

Гучи му рече НЕ на крзното Read More »

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот


САД- Најскапите сандали на светот со розови и сини дијаманти чинат 15 милиони долари. Ги дизајнира британската креаторка Деби Вингам (35), која и досега ги рушела рекордите со своите креации по изгор цени. Прет пет години во Дубаи, се претстави со најскапиот црн фустан со дијаманти, а сандалите ќе бидат нејзиното четврто најскапо парче кое …

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот Read More »

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски


Српската старлета Сораја пак избра сексапилна тоалета на македонскиот дизајнер Зоран Јовановски, кој работи под брендот “ЈЗЈ“ за својот роденден. Српската јавност, претходно беше шокирана кога Сораја во ТВ емијата на Огнен Амиџиќ, избра мини фустан на Јовановски  со гола града. Јовановски со своето модно студио во центарот на Скопје веќе е на мапата на …

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски Read More »

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“


САД- Тениската ѕвезда Серена Вилијамс (36) , моментно на 22. позиција на листата ВТА, откри кој е дизајнерот на венчаницата што ја носеше на свадбата со бизнисменот Алексис Оханиан. Правата за ексклузивните фотографии од свадбата, ги имаше американскиот  “Вог“. Главната дизајнерка на куќата, Саша Бартон, ја потпишува спектакуларна венчаница, украсена со накит од 14 карати, …

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“ Read More »

Неформален стил: Кејт Мидлтон го покажа стомачето


АНГЛИЈА- Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (35) во неформален стил, на фудбалскиот терен на фудбалскиот клуб “Астон Вила“  го  покажа стомачето. Мидлтон, по прицот Џорџ (4) и принцезата Шарлот (2), го очекува третото дете, што беше изненадување за Бекингемската палата. Приновата со принцот Вилијам ја очекуваат напролет, во април.

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа


САД- Првата дама на САД, Меланија Трамп, заедно со својот син Барон, ја примија новогодишната елка наменета за Белата куќа, со што и официјално почнува празничната сезона во Вашингтон, пренесуваат американските медиуми. Официјалната елка ќе биде декорирана и поставена во Сината соба во Белата куќа. Дрвото е високо околу шест метри, од американската држава Висконсин, …

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа Read More »

70 години кралски брак: три генерации бисерен гердан


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА- Принцот Хари, принцот Вилијам и Војвотката од Кембриџ вчера се појавија во Виндзор замокот  за да ја прослават 70-тата годишнина од брак на кралицата Елизабета и принцот Филип. Внуците на кралицата и Кејт беа уловени од папарацо фотографите како пристигнуваат на прославата за платинумската свадба. За оваа пригода, Кејт носеше елегантен ѓердан од …

70 години кралски брак: три генерации бисерен гердан Read More »

Недела на дизајн во Скопје


„Звукот на материјалите“ е темата на 7. Skopje Design Week кое ќе се одржи во Јавна соба од 22 ноември (среда) до  до 26 ноември (недела) . На најпопуларната дизајнерска платформа за афирмација на културните и креативни индустрии на регионот ќе се одвиваат пет програмски целини, на чело со две големи изложби и првата обука …

Недела на дизајн во Скопје Read More »

70 години брак: Кралица Елизабета Втора и принцот Филип


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА- Британската кралица Елизабета Втора (91), која владее веќе 65 години , денеска ќе прослави 70-годишнина од бракот со принцот Филип, во семејниот круг во дворецот Виндзор, пренесуваат британските медиуми. Како што е најавено, јавни одбележувања нема да има. Британската престолонаследничка, принцезата Елизабета, се омажила за морнарскиот офицер Филип Моунбатен во лондонската опатија на …

70 години брак: Кралица Елизабета Втора и принцот Филип Read More »

Дегустација, мода и сеир на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“


Некој вино, некој љубов, а некој сеир, славеа гостите викендов на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“, на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба. Веќе осум години е престиж да бидеш поканет и да дегустираш врвни вина на овој прв и единствен од ваков вид во земјава фестивал кој има значајна улога …

Дегустација, мода и сеир на Фестивалот на младо вино во “Тиквеш“ Read More »

Пилешко со зеленчук


Потребно е: 600 гр откостени надкопани 1 главица кромид 1 чешне лук 2 црвени пиперки 2 зелени пиперки 1 тиквичка 1 поголем компир 1 чаша грашок 1 лажица пире од домати 2 лажици маслиново масло сол, бибер мелена црвена пиперка Подготовка: – Во подлабока тава на загреано маслиново масло пропржете го ситно сецканиот кромид и …

Пилешко со зеленчук Read More »

(ВИДЕО) Спектакуларниот музеј „Лувр“ во Абу Даби снимен од воздух


Бројни посетители од целиот свет вчера присуствуваа на отворањето на музејот „Лувр“ во Абу Даби кој е дело на истакнатиот архитект Жан Нувел. Авиокомпанијата „Етихад Ервејз“ сними спектакуларни фотографии и кус филм во режија на домашниот режисер Ахмед Абдулкадер. Освен тоа, два посебно опремени хеликоптери летаа над Абу Даби за да го снимаат авионот додека …

(ВИДЕО) Спектакуларниот музеј „Лувр“ во Абу Даби снимен од воздух Read More »