Дизајнерски потпетици на Лубутин: Војна на ѕвездите


САД – Силата е со овие потпетици. Лукас филм ја промовираше новата колекција на дизајнерски чевли на Кристијан Лубутин инспирирани од Војна на Ѕвездите: Последниот Џедај. Лубутин дизајнираше пет оригинални стилови според филмските теми и ликови – и иако овие чевли нема да може да се најдат во малопродажба, Џедај мастерите со длабоки џебови ќе …

Дизајнерски потпетици на Лубутин: Војна на ѕвездите Read More »

Почувствувај го мирисот на празниците: Sublime Nature Tonka Bean


ШВЕДСКА- Како мирисаат празниците? На ванила, бадем, цимет и карамела. Така мириса најновиот парфем на „Орифлејм“- Sublime Nature Tonka Bean. Сместен во елегантно шишенце, со неоткриен мирис на зрното тонка од Бразил. Природа и модерна префинетост на вашето тело и коса. Го креира мајсторот-парфимер Натали Лорсон, која претходно работела за Ив Сен Лоран, Долче и …

Почувствувај го мирисот на празниците: Sublime Nature Tonka Bean Read More »

15 години „Имиџ ПР“ : Забава за јавност


Ништо не е случајно. Сѐ што зборувате и правите е односи со јавност. Дури и јубилејна забава за пријатели и деловни соработници со пијачка, на филмска музика и со промоција на првата македонска современа бајка „Мистериозното јајце“ од младиот Оливер Коларевски. Предновогодишно, завчера, агенцијата за односи со јавност и комуникациски менаџмент „Имиџ ПР “ одбележа …

15 години „Имиџ ПР“ : Забава за јавност Read More »

Личности на „Тајм“: Актерките кои го открија сексуалниот скандал во Холивуд


САД- Магазинот „Тајм“ ја објави личноста на годината, а според одлуката на магазинот, лицето кое што најмногу ја одбележа 2017-та година се сите оние кои што го прекинаа молчењето во врска со сексуалните злоставувања во Холивуд. Ешли Џад, Сузан Фаулер, Адама Иву, Тејлор Свифт и Изабел Паскал заедно со уште стотина мажи и жени се прогласени …

Личности на „Тајм“: Актерките кои го открија сексуалниот скандал во Холивуд Read More »

Писмата на Грета Гарбо на продажба


САД- Колекција од писма на американската актерка со шведско потекло Грета Гарбо, која наскоро ќе се најде на аукција, откриваат колку оваа најенигматична ѕвезда на Холивуд била осамена. Колекцијата од 36 писма, напишани помеѓу 1930 и 1940 година ја прикажуваат Гарбо како “осамена и изолирана жена”, пренесува BBC. Гарбо, и покрај огромната слава, била дистанцирана …

Писмата на Грета Гарбо на продажба Read More »

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит


САД – Екокрзно. Со децении овој термин претставуваше слика за нешто што е очигледно вештачко. Неговата слабост често беше стилска карактеристика, „забавното крзно“ имаше толку претерани бои и шари што секогаш беше јасно дека доаѓа од фабрика, а не од шума. Сепак, иако изгледот понекогаш можеше да прелаже дека крзното е вистинско, допирот ја кажуваше …

Топол дом и стил на облекување: Екокрзното е хит Read More »

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело


САД- Во облачната сезона есен-зима сите носат црно. Ризикувајте и облечете бел капут, јакна или пелерина. Како што избраа славните дами, како актерката и активистка Памела Андерсон, манекенката Џиџи Хадид и актерката Оливија Кулпо. Тие со бело ги искомбинираа своите модни изгледи, кои многумина ги препорачуваат за пролетна или летна сезона. Бел капут или јакна …

За дами со стил: Тип-топ во зима во бело Read More »

Светна Божикната елка во Њујорк


САД- Една од најраскошните Божикни елки, препознатливата норевешка смрека, синоќа е осветлена пред центарот Рокфелер во Њујорк, САД. Традиционално, по 85-ти пат, годинава ја вклучи градоначалникот Бил де Бласио. Божикното дрво е високо 75 метри и тешко 12 тони, а украсено е со 50 илјади разнобојни лед светилки.  

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди


АНГЛИЈА- Принцот Хари и Меган вчера и официјално објавија дека се свршиле, а двојката пред Кесингтонската палата во Лондон прв пат се фотографираше заедно. Американската актерка позираше и со свршеничкиот прстен. Прстенот има посвета на починатата Леди Дијана, мајката на Хари. Наводно, принцот лично го дизајнирал прстенот и содржи два дијаманта од приватната колекција на …

Принцот Хари го дизајнирал: свршеничкиот прстен за Меган има дијаманти од Леди Ди Read More »

Белата куќа во новогодишно руво


САД- Оваа година темата е “Почитувани традиции“ и декорациите вклучуваат 53 новогодишни елки, 71 Божиќен венец, повеќе од 12.000 лампиони и слатка копија на Белата куќа од колачи со тежина од 90 килограми. Главното фоаје и хала се украсени со дрвја на кои се поставени кристални лампиони и лажен снег. Црвената соба има помало новогодишно …

Белата куќа во новогодишно руво Read More »

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО)


Откако омилената британска прицеза Дајана загина во сообраќајна несреќа во 1997 година, зад неа останаа многу тајни кои трагедијата ги фрли во втор план. Ова во видеото е девојче, едно од нејзините „изгубени“ ќерки, на кое денес ретко кој се сеќава. Аванти, девојче од Индија, Дајана го „посвои“ при едно од своите многубројни патувања. Дајана …

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО) Read More »

Принови во кланот на Кардашијан


САД- Ким Кардашијан и Канје Вест го чекаат третото дете од сурогат мајка. Сестрата Клои  е бремена со првото дете, а полусестрата Кајли само што го почна реалното шоу, е бремена со првото дете на 20 години. Сестрата Кортни веќе има три деца со Скот Дисик. Од семејството, само сестрата Кендал Џенер, нема уште деца …

Принови во кланот на Кардашијан Read More »

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата


САД- Најновите информации во светските медиуми се дека Бред Пит (53) наводно и понудил на Анџелина Џоли (42) да земе половина од неговото богатство кое се проценува на повеќе од 250 милиони долари, но таа за тоа не сака да слушне. Наводна Анџелина и понатаму инсистира Бред помалку време да поминува со нивните шест деца. …

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата Read More »

Гучи му рече НЕ на крзното


ИТАЛИЈА- Луксузниот италијански бренд “Гучи“ нема повеќе да користи вистинско крзно од животни во своите колекции, почнувајќи од колекцијата пролет-лето 2018, најави управата. “Гучи“  стана член на “Fur Free Alliancea“ (Коалиција на 40 организации за заштита на животни) која се фокусира на спречување на суровост кон животните. Сите досегашни модели кои можат да се купат …

Гучи му рече НЕ на крзното Read More »

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот


САД- Најскапите сандали на светот со розови и сини дијаманти чинат 15 милиони долари. Ги дизајнира британската креаторка Деби Вингам (35), која и досега ги рушела рекордите со своите креации по изгор цени. Прет пет години во Дубаи, се претстави со најскапиот црн фустан со дијаманти, а сандалите ќе бидат нејзиното четврто најскапо парче кое …

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот Read More »

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски


Српската старлета Сораја пак избра сексапилна тоалета на македонскиот дизајнер Зоран Јовановски, кој работи под брендот “ЈЗЈ“ за својот роденден. Српската јавност, претходно беше шокирана кога Сораја во ТВ емијата на Огнен Амиџиќ, избра мини фустан на Јовановски  со гола града. Јовановски со своето модно студио во центарот на Скопје веќе е на мапата на …

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски Read More »

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“


САД- Тениската ѕвезда Серена Вилијамс (36) , моментно на 22. позиција на листата ВТА, откри кој е дизајнерот на венчаницата што ја носеше на свадбата со бизнисменот Алексис Оханиан. Правата за ексклузивните фотографии од свадбата, ги имаше американскиот  “Вог“. Главната дизајнерка на куќата, Саша Бартон, ја потпишува спектакуларна венчаница, украсена со накит од 14 карати, …

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“ Read More »

Неформален стил: Кејт Мидлтон го покажа стомачето


АНГЛИЈА- Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон (35) во неформален стил, на фудбалскиот терен на фудбалскиот клуб “Астон Вила“  го  покажа стомачето. Мидлтон, по прицот Џорџ (4) и принцезата Шарлот (2), го очекува третото дете, што беше изненадување за Бекингемската палата. Приновата со принцот Вилијам ја очекуваат напролет, во април.

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа


САД- Првата дама на САД, Меланија Трамп, заедно со својот син Барон, ја примија новогодишната елка наменета за Белата куќа, со што и официјално почнува празничната сезона во Вашингтон, пренесуваат американските медиуми. Официјалната елка ќе биде декорирана и поставена во Сината соба во Белата куќа. Дрвото е високо околу шест метри, од американската држава Висконсин, …

Новогодишната елка пристигна во Белата куќа Read More »

70 години кралски брак: три генерации бисерен гердан


ВЕЛИКА БРИТАНИЈА- Принцот Хари, принцот Вилијам и Војвотката од Кембриџ вчера се појавија во Виндзор замокот  за да ја прослават 70-тата годишнина од брак на кралицата Елизабета и принцот Филип. Внуците на кралицата и Кејт беа уловени од папарацо фотографите како пристигнуваат на прославата за платинумската свадба. За оваа пригода, Кејт носеше елегантен ѓердан од …

70 години кралски брак: три генерации бисерен гердан Read More »