И Заев ја смени профилната на Фејсбук – сега е со маска


Носењето заштитна маска засега е наједноставниот и најсигурен начин да ѝ се спротивставиме на пандемијата, порачува премиерот Зоран Заев на својот фесбук-профил. -Јас #НосамМаска затоа што се грижам за моите блиски, затоа што ги почитувам здравствените работници и бидејќи јавното здравје зависи и од однесувањето на поединецот. Секој од нас треба да биде одговорен, напиша премиерот. Порача …

И Заев ја смени профилната на Фејсбук – сега е со маска Read More »

Гералд Кнаус: Бугарија го уништува кредибилитетот на ЕУ на Балканот


Познатиот политички научник и директор на Европската иницијатива за стабилност, Гералд Кнас, ја обвини Бугарија дека го уништува кредибилитетот на ЕУ на Балканот со најавата за блокада на Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Барањето на Софија и на министерката за надворешни работи Екатерина Захариева Скопје да признае дека македонскиот народ и македонскиот јазик …

Гералд Кнаус: Бугарија го уништува кредибилитетот на ЕУ на Балканот Read More »

Захариева пак се заканува


Бугарија се закани дека ќе го блокира патот кон членството во Европската унија ако Северна Македонија не признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски корени, рече вчера за Ројтерс бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, заканувајќи се дека ако двете земји не го решат проблемот, Бугарија ќе стави вето. Таа рече дека Бугарија …

Захариева пак се заканува Read More »

Битиќи: Да го преминеме периодот на пандемија и ќе зборуваме за решавање на проблемот со рамковните вработувања


Процесот за рамковните вработувања ако мене ме прашувате ќе го завршам уште утре, но тоа е процес кој веќе е започнат и не треба да зборуваме сега во време на пандемија, истакна Фатмир Битиќи, вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции. – Процесот е започнат и сметам дека денеска не треба …

Битиќи: Да го преминеме периодот на пандемија и ќе зборуваме за решавање на проблемот со рамковните вработувања Read More »

Мицкоски бара бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за негувателките и наставничките


  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието е еден од нашите приоритети кој е значаен не само за поединецот, туку и за унапредување на целото општество. Грижата за сите чинители во овој процес е наша обврска. За жал, власта не се …

Мицкоски бара бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за негувателките и наставничките Read More »

Лазаров: Каракачанов е остаток од комунизмот


Претседателот на Македонско-бугарската стопанска комора, Кирил Лазаров, за „Слободен печат“ порача дека вжештувањето на отворените прашања во јавноста од страна на дел од бугарските политичари се рефлектира и на економијата, додавајќи дека сепак, и покрај корона кризата, трговската размена меѓу двете земји е задоволителна и е на скоро истото ниво како и минатата година. – …

Лазаров: Каракачанов е остаток од комунизмот Read More »

ЕУ очекува што е можно побрзо договор за преговарачката рамка и старт на преговорите за членство


Евроамбасадорот Дејвид Гир се надева дека што е можно побрзо ќе биде постигнат договор за преговарачката рамка и ќе може да се одржи меѓувладината конференција за старт на преговорите за членство на земјава во ЕУ, додека властите во Скопје очекуваат договор со Бугарија за надминување на разликите, со потврдувањето на нашето право на самоопределување и …

ЕУ очекува што е можно побрзо договор за преговарачката рамка и старт на преговорите за членство Read More »

Гир: Постојат многу шпекулации, но важно е да се договори преговарачката рамка и меѓувладината конференција


Постојат многу шпекулации во медиумите за многу теми. Не сметам дека е корисно да додавам кон тие шпекулации, но тоа што е важно е дека треба да продолжи дискусијата, изјави евроамбасадорот Дејвид Гир, прашан како ја коментира објавата на „Политико“ за наводно постигнатиот консензус во ЕУ околу бугарските барања за отворање на пристапните преговори со …

Гир: Постојат многу шпекулации, но важно е да се договори преговарачката рамка и меѓувладината конференција Read More »

Ниту еден пратеник нема да оди во изолација поради контакт со Петровска


Ниту еден пратеник или службеник од Собранието нема да оди во изолација поради контакт со пратеничката Славјанка Петровска, која пред два дена објави на својот профил на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, информираат за МИА од Центарот за јавно здравје. – Петровска немала ризични контакти во Собранието. Во изолација ќе одат само членовите на …

Ниту еден пратеник нема да оди во изолација поради контакт со Петровска Read More »

Заев на видео средба со Вучиќ и Рама


Премиерот Зоран Заев денес ќе одржи трилатерална средба со своите колеги од регионот: претседателот на Република Србија – Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија – Еди Рама, во рамките на иницијативата за напредна регионална соработка. Состанокот ќе се одржи преку видео-конференција.

Медијапул: Скопје категорично ја одби „понудата“ на Софија


Бугарскиот портал „Медијапул“ напиша денес дека Скопје категорично ја одбило понуддата на Софија според која Бугарија треба да го прифати македонскиот јазик и идентитет, но Македонија да признае дека тие имаат бугарска основа.Така, оценува медиумот, станува сè поверојатно дека Бугарија ќе го блокира усвојувањето на рамката за преговори на Северна Македонија следниот месец и првата …

Медијапул: Скопје категорично ја одби „понудата“ на Софија Read More »

Министерот Нуредини во самоизолација, ќе работи од дома


Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку својот фејсбук-профил соопшти дека е во самоизолација поради контакт со лице позитивно на Ковид-19. – Би сакал да ве известам дека заради претпазливост од вчера изутрина сум во самоизолација. Бев информиран дека лице со кое имав работна средба во вторникот добило позитивен резултат од тестот …

Министерот Нуредини во самоизолација, ќе работи од дома Read More »

Скопје очекува поддршка од Софија за ЕУ, за јазикот и идентитетот не се преговара


Преговори за идентитетот на македонскиот народ и за македонскиот јазик немало и ќе нема. Тоа се ноторни и меѓународно потврдени факти и наши црвени линии од кои не може да има отстапки. Бугарија ни е пријател и очекуваме да ја признае таа реалност. Ова го порача македонскиот државен врв по вчерашната седница на Советот за …

Скопје очекува поддршка од Софија за ЕУ, за јазикот и идентитетот не се преговара Read More »

Чешка најави дека ќе организира нов самит ЕУ-Западен Балкан


Министерот за надворешни работи на Чешка најави дека неговата земја ќе организира нов самит на Европската унија и Западен Балкан кога таа ќе претседава со Унијата во втората половина на 2022 година. Тоа можеби изгледа далеку, но министерот Томаш Петричек, вели дека неговата земја е еден од најголемите поборници за проширување на Унијата и затоа …

Чешка најави дека ќе организира нов самит ЕУ-Западен Балкан Read More »

Бучковски: Ако Бугарија стави вето ќе се скрати можноста заедничката Комисија да најде заедничко решение


Скопје и Софија треба да дадат поголема шанса на заедничката комисија да ги реши отворените прашања. Јас сум поборник на тезата дека ако Бугарија ако го искористи правото на вето, ја пропушта историската шанса да докаже на сите оние кои ги оддалечуваат двата народа во изминатите 60 години, дека нашите врски се нераскинливи. Ова во …

Бучковски: Ако Бугарија стави вето ќе се скрати можноста заедничката Комисија да најде заедничко решение Read More »

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или спојуваме институциите


Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или укинуваме чекор по чекор институциите кои сметаме дека може да бидат споени со останати институции, агенции, фондови и слично, изјави денеска вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој …

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или спојуваме институциите Read More »

Пендаровски: За идентитетот немало ниту ќе има преговори


„Преговори за идентитетот на македонскиот народ немало ни во време на преговорите за Преспанскиот договор. Од тие позиции нема да отстапиме“, рече претседателот Пендаровски   Околу пишувањето на „Политико“ дека Бугарија понудила компромис да го признае македонскиот јазик и народ, а за возврат Македонија да признае бугарски историски корени, претседателот Стево Пендаровски по седницата на …

Пендаровски: За идентитетот немало ниту ќе има преговори Read More »

Филипче: Никој нема да остане без лекарска заштита


Претседателот Стево Пендаровски по состанокот на Советот за безбедност  апелираше да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот, зошто ситуацијата, како што рече, е исклучително сериозна, човечките и материјални ресурси се искористени до максимум и во отсуство на вакцина или лек нема друга алтернатива. Тој  нагласи дека сите корисни предлози во справување со …

Филипче: Никој нема да остане без лекарска заштита Read More »

Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ


Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека како резултат на коалициско несогласување помеѓу СДСМ, БЕСА и ДУИ не се избрани составите на клучни органи во Собранието и оти со тоа власта ја кочи редовната работа и процесите во законодавниот дом. -Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а сеуште се …

Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ Read More »