Уставен ќе одлучува по иницијативата за членот 11-а од Законот за помилување


Уставните судии на денешната седница треба да донесат одлука по иницијативата за оценување на уставноста  на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година. Овој член од Законот предвидува претседателот на Републиката да го поништи помилувањето дадено без претходна постапка за помилување во рок од 30 дена од денот на …

Уставен ќе одлучува по иницијативата за членот 11-а од Законот за помилување Read More »

Пратениците трет ден ќе расправаат дали Кацарска да биде избрана за уставен судија


Пратениците денеска трет ден ќе расправаат за предлогот Добрила Кацарска да биде избрана за судија во Уставниот суд. Вчера, пленарната седница беше прекината нешто пред 18 часот, а претседателот на Парламентот Талат Џафери го закажа продолжението на седницата за денеска во 12 часот. Изминатите два дена поминаа во меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата. Опозицијата …

Пратениците трет ден ќе расправаат дали Кацарска да биде избрана за уставен судија Read More »

Бугарија е во голема политичка изолација, вели поранешниот министер за одбрана Бојко Ноев


Софија сака Македонија да декларира во ОН дека нема територијални претензии кон Бугарија   Бугарија ја повикува Северна Македонија да им соопшти на ОН дека нема територијални претензии кон Бугарија, рече во четвртокот министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. Таа за бТВ објасни дека напредокот што го најави пред два дена е всушност поврзан со …

Бугарија е во голема политичка изолација, вели поранешниот министер за одбрана Бојко Ноев Read More »

Николовски: Избори во Штип ќе има според сите протоколи и заштитни мерки


Избори во Штип ќе има, а Сашко Николов е идниот градоначалник. Изборите ќе бидат според сите стандарди, протоколи и заштитни мерки, здравјето на граѓаните ќе биде заштитено, истакна вечерва генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски. Во интервју за телевизија „Стар“, Николовски рече дека СДСМ има огромно водство и води …

Николовски: Избори во Штип ќе има според сите протоколи и заштитни мерки Read More »

Средба на шефовите на дипломатиите на Берлински процес на 9 ноември, ко-претседавачи Османи и Захариева


Состанок на шефовите на дипломатиите од Берлинскиот процес за Западен Балкан ќе се одржи на 9 ноември во рамки ко-претседавањето на процесот од страна на Северна Македонија и Бугарија. Средбата на шефовите на дипломатиите ќе претходи на средбата на врвот на процесот на 10 ноември во Софија, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. Поради ситуацијата …

Средба на шефовите на дипломатиите на Берлински процес на 9 ноември, ко-претседавачи Османи и Захариева Read More »

Стамов: Мицкоски кукавички бега од избори


Членовите на ВМРО-ДПМНЕ кои се дел од Иницијативата за свикување вонреден конгрес денеска го обвинија претседателот на партијата, Христијан Мицкоски дека се бори само за неговата фотелја, а не и за интересите на членството на ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните. „Мицкоски кукавички одлучи да бега од изборно соочување во Штип, препуштајќи го без борба вмровскиот бастион на …

Стамов: Мицкоски кукавички бега од избори Read More »

Маричиќ за обвинувањата кон Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ си ги брани злоделата


Министерот за правда Бојан Маричиќ е оптимист дека Собранието ќе ја избере Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд, бидејќи предлогот помина со мнозински гласови во Комисијата за избори и именувања. – Со оглед на тоа дека предлогот судијката Добрила Кацарска да биде судија на Уставниот суд помина со мнозински гласови во Комисијата за избори …

Маричиќ за обвинувањата кон Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ си ги брани злоделата Read More »

Османи: Соседите да бидат мотор, а не кочница


Посакувам нашите соседи да бидат моторот, а не кочницата во нашиот процес на интеграција и заеднички да ги уживаме придобивките од политичката, економската и социјалната трансформација на регионот, порача министерот за надворешни работи Бујар Османи во обраќање на видео конференцијата посветена за Западен Балкан по 2020 година – акции и одлуки во време на пандемија. …

Османи: Соседите да бидат мотор, а не кочница Read More »

Ќучук за Македонија: Нема време за кардинални одлуки, политичарите да покажат храброст


Илхан Ќучук ја смета за големо достигнување формулата „заедничка историја“ во договорот на Бугарија  со Македонија бидејќи, како што вели, „нашето заедничко минато, заедничката историја и заедничките корени ќе постават многу цврста основа за нашата заедничка иднина“. Крајната цел, смета тој, е да бидеме заедно во Европската унија и ова е стратешки интерес на Бугарија, …

Ќучук за Македонија: Нема време за кардинални одлуки, политичарите да покажат храброст Read More »

Захариева: Во моментов, Бугарија не е во можност да ја одобри рамката за преговори за С. Македонија


Вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за „БТВ“ изјави дека нема начин во оваа фаза да се каже „да“ за почетокот на преговорите меѓу С. Македонија и ЕУ. „Нашата поддршка за С Македонија никогаш не беше безусловна. Бугарија не го оспорува јазикот и модерниот идентитет на тамошното население. Ја ставивме нашата позиција многу …

Захариева: Во моментов, Бугарија не е во можност да ја одобри рамката за преговори за С. Македонија Read More »

Предложените амбасадори ќе реферираат пред Комисијата за надворешна политика


Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за надворешна политика, чии членови треба да ги чујат платформите на неколку новоименувани амбасадори на Северна Македонија во странство. Претставување на платформата ќе имаат Сашко Тодоровски кој треба да биде амбасадор во Прага, Чешка, Горан Цеков номиниаран за Јапонија, Светлана Гелева во Стразбур, Васко Грков кој треба да …

Предложените амбасадори ќе реферираат пред Комисијата за надворешна политика Read More »

Берлин и Скопје се за старт на преговорите во декември


Продолжуваат дипломатските напори во насока на приближување на ставовите на Северна Македонија и Бугарија со цел овозможување на одржување на првата Меѓувладина седница со ЕУ за време на германското претседателство. Берлин и Скопје се за старт на преговорите во декември, за што како заедничка цел и интерес било разговарано и во текот на вчерашниот телефонски …

Берлин и Скопје се за старт на преговорите во декември Read More »

Димитров му одговори на Милошоски: Имам работа, треба да останам негативен


Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров на својот профил на Фејсбук попладнево објасни зошто не присуствувал на денешната седница на собраниска Комисија за надворешни работи, посочувајќи дека веднаш ја прифатил поканата но оти со оглед на Ковид-19, сакал неговото присуство да биде дигитално. -На два ума бев дали воопшто вреди да објаснувам, но вистината е …

Димитров му одговори на Милошоски: Имам работа, треба да останам негативен Read More »

Заев разговараше со Меркел: Преговорите со ЕУ треба да почнат сега


Премиерот Зоран Заев денеска телефонски разговараше со канцеларката на  Германија, Ангела Меркел, при што бил споделен заедничкиот интерес и истата цел на двете земји за време на германското претседателство со ЕУ, да се одржи првата меѓувладина конференција во декември како почеток на преговорите на Северна Македонија за членство во ЕУ, соопшти владината прес-служба. Заев изразил …

Заев разговараше со Меркел: Преговорите со ЕУ треба да почнат сега Read More »

Пендаровски и Радев разговараа за бугарската блокада


Претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, денеска во телефонски разговор зборуваа за позициите на двете држави во однос на условите за започнување преговори на Македонија за членство во Европската Унија. Двајцата претседатели разговараа за можноста да се постигне одржливо решение за европскиот развој на нашиот регион и, особено, за интеграцијата на …

Пендаровски и Радев разговараа за бугарската блокада Read More »

Радев омекнува, сега може да почнат преговорите


Бугарија е одговорен член на Европската унија и нема да дозволи нерешени билатерални прашања да го поткопаат единството на Унијата, му порачал бугарскиот претседател Румен Радев на германскиот колега Франк Валтер Штајнмајер. – Декларацијата, која едногласно беше усвоена во Собранието, треба да биде вградена во главата 35 од преговарачката рамка на Република Северна Македонија со јасно утврдени …

Радев омекнува, сега може да почнат преговорите Read More »

Одложена дискусијата за Македонија во ЕУ


Постојаните претставници  на земјите членки во Европската унија расправата за преговарачката рамка за Северна Македонија ја одложија за в петок, дознава Радио Слободна Европа од дипломатски извори во Брисел. Имено, КОРЕПЕР, како што скратено се нарекува Kомитетот на амбасадори на земјите членки на унијата кој вообичаено ги подготвува одлуките за министрите, требаше денеска да расправа …

Одложена дискусијата за Македонија во ЕУ Read More »

Пауза во Собранието, за збор за изборот на Кацарска не е пријавен ниту предлагачот


Очекував барем малку доблест од Судскиот совет и владејачкото мнозинство, да слушнеме зошто Добрила Кацарска е предложена за уставен судија. Ова што денеска го промовирате е лоша пракса, зашто бирањето уставен судија не е бирање судија во втора лига фудбал, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешното продолжение на 20. собраниска …

Пауза во Собранието, за збор за изборот на Кацарска не е пријавен ниту предлагачот Read More »

Арсовски: Договорот од 2017 е добра основа за разговори со Бугарија, нема потреба од нов или анекс на договорот


Договорот со Бугарија од 2017 година е добра основа и рамка за да продолжат разговорите во насока на изнаоѓање решенија, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски. – Дозволете денеска да се случи разговорот на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, па потоа да известиме за деталите, додаде Арсовски одговарајќи на …

Арсовски: Договорот од 2017 е добра основа за разговори со Бугарија, нема потреба од нов или анекс на договорот Read More »

Захариева и бугарската делегација што преговараше во Берлин во карантин


Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, е во самоизолација, откако нејзиниот заменик Петко Дојков добил позитивен резултат  за ковид-19  во рамки на рутинската проверка на раководниот состав на МНР. Од Министерството соопштуваат дека се чекаат резултатите од неговиот PCR тест. Захариева нема здравствени потешкотии, добро се чувствува и продолжува да ги извршува своите работни …

Захариева и бугарската делегација што преговараше во Берлин во карантин Read More »