Костадинова за тензиите во Собранието: ВМРО-ДПМНЕ остана насилничка партија


Марија Костадинова, пратеничка  на СДСМ, ја обвини денес ВМРО-ДПМНЕ дека  не може да ја напушти режимската, насилничка матрица. -Вчера во Собранието сведочевме на насилство, на физичко и вербално вознемирување врз колешка на нејзиното работно место. Пред целата јавност, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски безобразно го повреди интимниот простор на пратеничката Даниела Марковска. Мицевски се дрзна …

Костадинова за тензиите во Собранието: ВМРО-ДПМНЕ остана насилничка партија Read More »

Џафери го свика претседателството на Собранието да реши за карантинот


Во Собранието денеска претпладне на иницијатива на претседателот Талат Џафери ќе заседава парламентарното претседателство кое треба да разговара како ќе продолжи со работа законодавниот дом, по синоќешната седница која беше прекината, а петиот сет анткризни мерки не беше донесен. Џафери на вчерашната седница најави дека ќе побара карантин за Собранието бидејќи, поради отсуство на неколкумина …

Џафери го свика претседателството на Собранието да реши за карантинот Read More »

Карен Донфрид ќе го наследи Филип Рикер како помошник државен секретар за Европа


Џо Бајден планира да ја номинира сегашната претседателка на Германскиот Маршалов фон на САД, Карен Донфрид, за нов помошник државен секретар за Европа и Евроазија, соопшти Белата куќа. Сега на таа функција како вршител на должност се наоѓа Филип Рикер, кој во целосен капацитет ја извршуваше за време на администрацијата на Доналд Трамп. Донфрид беше …

Карен Донфрид ќе го наследи Филип Рикер како помошник државен секретар за Европа Read More »

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието откако синоќа не беа изгласани законите од петиот сет антикризни мерки


Во Собранието на Република Северна Македонија денеска претпладне на иницијатива на претседателот Талат Џафери ќе заседава парламентарното претседателство кое треба да разговара како ќе продолжи со работа законодавниот дом, по синоќешната седница која беше прекината, а петиот сет анткризни мерки не беше донесен. На состанокот на претседателството на Собранието, согласно Законот ќе присуствуваат Џафери, двајцата …

Џафери свика состанок на претседателството на Собранието откако синоќа не беа изгласани законите од петиот сет антикризни мерки Read More »

Австрија бара Бугарија да ја тргне блокадата кон Северна Македонија, оптимизам за решавање на прашањето оваа година


Австрија бара од Бугарија да ја тргне блокадата кон Северна Македонија и земјава да ја одржи првата меѓувлададина конференција со ЕУ за време на португалското претседателство, што завршува на 1 јули. Австриската министерка за Европа и Устав, Каролине Едштадлер нема разбирање дека Софија и натаму блокира, апелирајќи до Бугарија овој отпор да го заврши. Од …

Австрија бара Бугарија да ја тргне блокадата кон Северна Македонија, оптимизам за решавање на прашањето оваа година Read More »

Тензична вечер во Собранието, уцени и молби, пакетот економска помош не беше изгласан


Тензиите меѓу претседателот на парламентот Талат Џафери и опозициските пратеници продолжија и вечерва, откако тој одби да ја прекине 32. седница за која опозицијата не сакаше да прави кворум и да ја почне 36-та на која ќе се гласа пакетот со економски мерки.  За да ги изложи опозициските пратеници на срам пред јавноста тој ги …

Тензична вечер во Собранието, уцени и молби, пакетот економска помош не беше изгласан Read More »

Собранието како Битпазар – пратеници се бркаат и се надвикуваат, додека работниците ги чекаат мерките


Наместо донесување на законите кои што треба да го откочат спроведувањето на петтиот пакет економски мерки кои со месеци ги чекаат фирмите и вработените, пратениците во Собранието попладнево и вечерва се надмудруваат која собраниска седница треба да продолжи. Односно дали прво да се гласа за Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси …

Собранието како Битпазар – пратеници се бркаат и се надвикуваат, додека работниците ги чекаат мерките Read More »

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница


Собранието доцна попладнево го заврши општиот претрес по Националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси 2021-2025, што е 21 точка од 32 седница. Во салата беа присутни 65 пратеници, по што претседателот на Парламентот Талат Џафери побара да се гласа за сите точки од 32 седница за кои е завршена расправата, а …

Во Собранието заврши расправата за Националната стратегија за спречување на корупција, закажана нова седница Read More »

Министрите на „диета“, на ручек ќе можат да потрошат само 1.500 денари


  Илјада и петстотини денари за министер и само илјадарка за заменик министер трошок за работен ручек, најави вицепремиерот за борба со корупцијата Љупчо Николовски објавувајќи ja владината одлука за користење на финансиските средства за угостителски услуги.   – Вкупно 1.500 денари ќе може да потроши министер за работен ручек, а 1.000 денари заменик министер. …

Министрите на „диета“, на ручек ќе можат да потрошат само 1.500 денари Read More »

Прашањето за отпочнување преговорите има силни геополитички импликации за ЕУ, порача Димитров


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ја заокружи еднодневната работна посета на Австрија со средба со федералниот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг. Димитров нагласи дека прашањето за отпочнување на преговорите на земјата за полноправно членство во ЕУ има силни геополитички импликации за Унијата како проект за европско обединување. Како …

Прашањето за отпочнување преговорите има силни геополитички импликации за ЕУ, порача Димитров Read More »

Австрија нема разбирање за блокадата од Бугарија


Министерката за Европа, Каролине Едштадлер, по средбата со Никола Димитров, изјави дека Австрија предложила Виеан да биде неутрално место каде што ќе бидат продолжени македонско-бугарските разговори но тоа не било прифатено   Со секое одложување на првата меѓувладина конференција сите ќе бидеме губитници  и преговарачката рамка треба да се усвои за време на португалското претседателство. …

Австрија нема разбирање за блокадата од Бугарија Read More »

Димитров од Виена ја почнува турнејата во главните градови низ ЕУ


Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска ќе престојува во работна посета на Виена во чии рамки е предвидено да е има средби со Каролине Едштадлер, министерка за Европа и Устав, и со министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, посетата е дел од …

Димитров од Виена ја почнува турнејата во главните градови низ ЕУ Read More »

Џафери на онлајн-конференција на претседатели на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива


Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска ќе учествува онлајн на 17. Конференција на претседатели на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива, што се одржува во Љубљана, соопшти собраниската прес-служба. Учесниците на конференцијата ќе дискутираат на тема „Кон дигитално општество – можности и ризици за помладата генерација што влегува на пазарот на трудот“. Конференцијата …

Џафери на онлајн-конференција на претседатели на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива Read More »

Собранието на „туркање“, денес координација за да проработат работните тела


Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес свика координативната средба на која беа присутни координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, ВМРО – ДПМНЕ и претставникот на политичката партија Левица. Целта беше да се деблокира целокупната работа на Собранието,  со оглед на тоа што работата на дел од матичните работи тела е закочена повеќе од 5 …

Собранието на „туркање“, денес координација за да проработат работните тела Read More »

Повторно одложена дебатата за Западен Балкан во Советот на ЕУ


Од Советот на ЕУ потврдија попладнево дека дебатата за Западниот Балкан е повторно одложена, овој пат за мај, јави дописничката на МИА од Брисел. И покрај притисоците на речиси половината земји членки на ЕУ, и заложбата на шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, западниот Балкан, сепак, нема да биде на дневен ред на 19 …

Повторно одложена дебатата за Западен Балкан во Советот на ЕУ Read More »

Премиерот Заев ја прифати оставката на Рашковски


Премиерот Зоран Заев ја прифати оставката на секретарот за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на Програмата на Владата Драги Рашковски, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски и го повтори ставот дека набавката на софтверот за контрола во сообраќајот е спроведена во целосно транспарентна процедура во целосна согласност со Законот за …

Премиерот Заев ја прифати оставката на Рашковски Read More »

Европратеникот Шидер предлага странски историчари да помогнат околу спорот со Бугарија


Европратеникот Андреас Шидер предлага да се поканат еминентни странски историчари во заедничката комисија за да се излезе од ќорсокакот во кој се наоѓаат Северна Македонија и Бугарија околу историските прашања, јави дописничката на МИА од Брисел. – Имам сугестија за заедничката комисија доколку нејзината работа остане заглавена како сега. Можеби треба да поканиме двајца или …

Европратеникот Шидер предлага странски историчари да помогнат околу спорот со Бугарија Read More »

Димитров не знае за нон-пејперот на Јанша


  „Неодговорно е да влезам во доменот на шпекулациите дали имало или немало нон-пејпер. Треба да следиме тоа што официјално пред камери го изјавуваат портпаролите, официјалните лица и словенечкиот премиер Јанез Јанша“, вели заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, Никола Димитров, коментирајќи ја информацијата дека Јанша, испратил неофицијален „нон-пејпер“ документ до …

Димитров не знае за нон-пејперот на Јанша Read More »

ВМРО-ДПМНЕ бараат одговорност, не само оставка на Рашковски


Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагираа на поднесената неотповиклива оставка на Драги Рашковски. Од таму велат дека изнудената оставка на Рашковски пропратена со арогантен напад на јавноста не е преземање на одговорност. „Драги Рашковски има и тоа колку многу причини да одговара, почнувајќи од скандалот Леонардо, преку САРХЕМС, па до најновиот скандал со набавката на …

ВМРО-ДПМНЕ бараат одговорност, не само оставка на Рашковски Read More »

Костовски за Алсат: Секој што се огрешил пред законот, одговара


  Правната држава во реалност и во пракса, функционира, изрекувањата на казните за Сашо Мијалков и останатите, бегалецот во Будимпешта Никола Груевски, поранешниот претседател на ВМРО ДМПНЕ, значи дека заштитените поединци на режимот веќе добиваат ефективни затворски казни и тие ги одлежуваат, истакна пратеникот на СДСМ Мартин Костовски во емисијата „200“ на Алсат телевизија. „Секој …

Костовски за Алсат: Секој што се огрешил пред законот, одговара Read More »