Ахмети: Пописот ќе се одржи во април, нема одложување


 Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска истакна дека пописот закажан за во април ќе се одржи и оти нема никакви причини за негово одложување. -Досега нема никаква промена и пописот ќе се одржи на почетокот на април. Ова е статистички чекор, чекор што треба да се направи бидејќи се бара од меѓународните …

Ахмети: Пописот ќе се одржи во април, нема одложување Read More »

Николоски прашува: Какви се правата на Македонците во Бугарија?


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски денес оствари посета во Тетово каде што на медиумите ја коментираше изјавата на бугарски дипломат кој  бара права на Бугарите во Македонија. „Најмал проблем е чии права ќе бидат прифатени, затоа што Македонија е демократско општество и секој човек треба да има индивидуални права. И никој во Македонија никому не …

Николоски прашува: Какви се правата на Македонците во Бугарија? Read More »

Нов бисер од ВМРО: Власта намерно не купувала вакцини за да има криза подолго


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при посетата на компанија ФЈ “Инжинеринг” во Тетово, истакна дека власта намерно доцни со вакцинирањето за корона кризата да продолжи што повеќе, а тие да можат да ловат во матно. -Не само дали се доцни, туку и колку се доцни со вакцинирањето. За жал Македонија е последна држава во Европа …

Нов бисер од ВМРО: Власта намерно не купувала вакцини за да има криза подолго Read More »

Пендаровски: Не се согласувам етничката припадност да биде во личните карти


Претседателот на државата Стево Пендаровски не се согласува етничката припадност да биде во личните карти. Тоа, вели, го нема во ниту една демократија во светот. -Ако владејачката коалиција се договори, ако има мнозинство и ако законот биде донесен во регуларна постапка, јас немам многу големи аргументи контра таквиот став за да не потпишам указ. Но, …

Пендаровски: Не се согласувам етничката припадност да биде во личните карти Read More »

Ќучук: Нема лесен разговор за историјата


Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук,  изјави денес од Скопје дека никој нема интерес да се запре евроинтеграцијата на Македонија, но дека постигнувањето на високите цели бара консензус во ЕУ. Според него, билатералните прашања треба да се решаваат во билатерален формат, а историјата треба да биде оставена на историчарите, но важен дел од …

Ќучук: Нема лесен разговор за историјата Read More »

Ѓорѓи Спасов: Со етничката определба во личните карти се минира Преспанскиот договор


Универзитетскиот професор и поранешен министер и амбасадор, Ѓорѓи Спасов, вели дека предлоготво личните карти да стои етничката припадност е непотребно е етничко самообележување. Тој тврди дека Мислам дека ова бил перфиден обид да се минира решението договорено со Преспанскиот договор со Грција, според кое во пасошите во графата Nationality пишува Macedonian. И дека многу скоро …

Ѓорѓи Спасов: Со етничката определба во личните карти се минира Преспанскиот договор Read More »

Арсовски: Се бараат заеднички точки за отворените прашања со Бугарија, за идентитетот и јазикот не се разговара


Нема промена на нашите позиции во преговорите со Бугарија – за македонскиот идентитет, народ и јазик не се разговара и нема да се преговара. Апелираме да не се влегува во круг на навреди и обвинувања и говор на омраза кои нема да донесат добро за никого, најмалку за македонскиот и за бугарскиот народ, порача денеска …

Арсовски: Се бараат заеднички точки за отворените прашања со Бугарија, за идентитетот и јазикот не се разговара Read More »

Средба на Османи со известителот во Европарламентот за земјава Илхан Ќучук


Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе се сретне известителот во Европскиот парламент за Република Северна Македонија, бугарскиот европратеник Илхан Ќучук, кој е во дводневна посета на земјава. – Посетата се реализира во пресрет на гласањето за Нацрт-резолуцијата за Република Северна Македонија во Комитетот за надворешни работи во рамките на Европскиот парламент, што ќе …

Средба на Османи со известителот во Европарламентот за земјава Илхан Ќучук Read More »

Мицкоски бил Македонец и така сакал да се идентификува во личната карта


Лидерот на опозицијата денеска направи дистинкција од граѓанскиот концепт за државата и изјави дека во личната карта сака да стои „мојата нација“. Според Христијан Мицкоски, се појавуваат политички партии коишто сега „нас нѐубедуваат дека ние треба да создадеме нова нација, којашто ќе се идентификува со граѓанскиот концепт ‘граѓанин на државата со новата придавка’. Јас сакам …

Мицкоски бил Македонец и така сакал да се идентификува во личната карта Read More »

Достоинство поднесе иницијатива за одликување на тројца починати генерали од 2001 година


По повод триесет години од самостојноста на државава, дваесет години од започнувањето на вооружените дејствија во 2001 година како и една година од влезот во НАТО, политичката партија Достоинство покрена иницијатива до претседателот Стево Пендаровски, за одликување на тројца починати генерали, припадници на македонските безбедносни сили, кои починале по завршувањето на воените дејствија. -Поради покажаните …

Достоинство поднесе иницијатива за одликување на тројца починати генерали од 2001 година Read More »

Етничката определба во личните карти треба да се поддржи затоа што сме мултиетничка држава, вели Заев


Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа дека ВМРО-ДПМНЕ прифаќа етничка определба во личните карти, под услов придавката „северна“ да не стои во нив, рече дека дефинитивно треба да се поддржи етничката определба заради тоа што сме мултиетничка држава. – Тоа знаете како е, сакам да …

Етничката определба во личните карти треба да се поддржи затоа што сме мултиетничка држава, вели Заев Read More »

Прекината собраниската седница поради недоволно пратеници  


 Собраниската седница денеска почна по два часа од закажаниот термин и набргу беше прекината поради недоволен број присутни пратеници во салата. Откако заменик-министерот за правда Агим Нухиу го образложи Предлогот поднесен од Владата за изменување и дополнување на Законот за прекршоци, по скратена постапка, кои се однесуваат на прекршоци во животната средина, гласањето беше поништено …

Прекината собраниската седница поради недоволно пратеници   Read More »

Османи: Акцискиот план со Бугарија договорен 99 отсто


Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека 99 отсто се дефинирани точките од  Акцискиот план  со Бугарија и дека може да почнат да ја договараат Меѓувладината конференција која треба да се одржи кај нас. Преостанатиот еден процент според министерот се технички деталји и затоа е оптимист дека во наредните денови ќе го финализираат тој …

Османи: Акцискиот план со Бугарија договорен 99 отсто Read More »

Можностите за почеток на преговорите во рамките на португалското претседателство, тема на видео средбата Османи – Силва


 Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на негово барање, оствари видео средба со Аугусто Сантос Силва, министер за надворешни работи на Португалија, земја претседавач со Советот на ЕУ, на која покрај билатералните односи, тема на разговор беше и европското досие на Република Северна Македонија. Како што соопшти МНР,  фокусот бил ставен на можностите во рамките на …

Можностите за почеток на преговорите во рамките на португалското претседателство, тема на видео средбата Османи – Силва Read More »

Идната недела средба Османи – Захариева, Германија не отстапува од проширувањето и старт на преговорите со С Македонија


Министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија идната недела треба да се состанат со цел да го договорат терминот на одржување на втората меѓувладина конференција на која треба да биде усвоен Акцискиот план, најави вчера премиерот Зоран Заев. Акцискиот план, односно секторскиот план за соработка со Бугарија е дефиниран од двете земји …

Идната недела средба Османи – Захариева, Германија не отстапува од проширувањето и старт на преговорите со С Македонија Read More »

Декларација за соработка меѓу Северна Македонија и Северна Рајна-Вестфалија


Министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерот за сојузни, европски и меѓународни прашања на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, Штефан Холтхоф-Фертнер, денеска ќе потпишат Заедничка декларација за намери за соработка меѓу владите на Република Северна Македонија и Северна Рајна-Вестфалија. Како што соопштија од Министерството за надворешни работи, потпишувањето ќе се одржи преку видео врска, …

Декларација за соработка меѓу Северна Македонија и Северна Рајна-Вестфалија Read More »

Објавена „Бела книга“ за наводните масовни репресии против Бугарите и бугарскиот јазик во Македонија


Во Софија денес беше презентирана таканаречената „Бела книга за јазичниот спор меѓу Република Северна Македонија и Бугарија“ која треба да се преведе на неколку јазици и да се шири во светот за да ја засили бугарската пропаганда во однос на нашата држава и да ги убеди земјите во Европа во вистинитоста на аргументите околу бугарскиот …

Објавена „Бела книга“ за наводните масовни репресии против Бугарите и бугарскиот јазик во Македонија Read More »

Големо „патриотско шоу“ пред изборите во Бугарија


„Патриотите“ повторно се множат околу изборите во Бугарија. Некои може да донесат  добри политички идеи, но, вистината е дека многу „патриоти“ ги користат патриотските чувства неодговорно и антинационално“, се вели во коментарот на „Дојче веле“. „Патриотскиот“ политички простор Во Бугарија започна да се структурира пред изборите и веќе три нови политички групи се приклучија на …

Големо „патриотско шоу“ пред изборите во Бугарија Read More »

Бесими: Ќе нема финансиска пречка за локалните избори


За локалните избори ќе нема финансиска пречка, а во Буџетот има средства за која било фаза во процесот како што е предвидено во Законот, изјави министерот за финансии Фатмир Бесими, одговарајќи на новинарско прашање за барањето од Државната изборна комисија за дополнителни средства за набавка на терминали за отпечатоци од прст за локалните избори. Министерот …

Бесими: Ќе нема финансиска пречка за локалните избори Read More »

Холштајн: Сите знаеме дека отворањето на преговорите со ЕУ е повеќе од заслужено за Северна Македонија


Германската амбасадорка во земава, Анке Холштајн, изјави денеска во Скопје дека се надева дека ќе успеат напорите за отворање на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, како и дека тоа е повеќе од заслужено.  „Јас сум убедена дека тоа ќе успее, како дипломат сум оптимист по природа, но исто така сум и лично убедена дека …

Холштајн: Сите знаеме дека отворањето на преговорите со ЕУ е повеќе од заслужено за Северна Македонија Read More »