Почна реконструкцијата и проширувањето на патот Хиподром – Илинден


Со поддршка на Владата, преку Центарот за развој на скопскиот плански регион, денеска почна реконструкција и проширување на патот Хиподром – Илинден. Проектот чини шест милиони денари, а средствата се обезбедени од Владата и општините Гази Баба и Илинден. Градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски информира дека патот Хиподром – Илинден беше целосно оштетен, …

Почна реконструкцијата и проширувањето на патот Хиподром – Илинден Read More »

Се чистат улиците од отпад во Општина Чаир


Општина Чаир информира дека нивните служби за одржување на јавната чистота се на терен и ги чистат улиците од фрлениот отпад. Општинските служби за одржување на јавната чистота денеска работеа на улиците „Никола Малешевски“, „Август Цезарец“, „Ѓорѓи Поп Христов“ и „Методија Митевски“ во населбата Топанско Поле, на улиците „Максут Садик“, „Славеј Планина“ и „376“ во населбата …

Се чистат улиците од отпад во Општина Чаир Read More »

Се поставуваат ознаки на спомениците и се менува Сонцето од Вергина, согласно Договорот од Преспа


Започна поставувањето ознаки на спомениците, а се отстранува и Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните објекти и површини, согласно Договорот од Преспа. „Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на светското културно и историско наследство. Овде …

Се поставуваат ознаки на спомениците и се менува Сонцето од Вергина, согласно Договорот од Преспа Read More »

Ветерот во Скопје туркаше дрвја и оштети неколку лимени покриви


Силниот северен ветер кој дуваше во средата попладне во Скопје предизвика паѓање на дрвја на неколку места – во Автокоманда дрво падна до детска градинка, а и во општината Центар, како и во други делови од градот, имаше слични проблеми од невремето. Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, ги повика жителите да пријават паднати дрвја. …

Ветерот во Скопје туркаше дрвја и оштети неколку лимени покриви Read More »

Жителите на Гази Баба да пријават штети од синоќешното невреме


По синоќешното невреме што зафати делови од Општината Гази Баба, има многу паднати дрвја и гранки, кои нанеле штети најмногу на паркирани возила. Поради тоа, од општинското комунално претпријатие повикуваат граѓаните да ги пријават штетите. „Екипите на ЈКП “Гази Баба 2007” по вчерашното невреме проследено со силен ветар и дожд вршеа интервенции до доцна во …

Жителите на Гази Баба да пријават штети од синоќешното невреме Read More »

Градежните работи на булеварот „Кочо Рацин“ се изведуваат ноќе


Град Скопје соопшти дека со засилено темпо се извршуваат градежните работи од проектот за реконструкцијата на булеварот „Кочо Рацин“, на потегот од булеварот „Кузман Јосифовски – Питу“ до улицата „Свети Кирил и Методиј“ во должина од 880 метри. Екипите, како што се наведува, синоќа го отстрануваа стариот и оштетен коловоз на потегот од крстосницата со …

Градежните работи на булеварот „Кочо Рацин“ се изведуваат ноќе Read More »

Фламингата во ЗОО Скопје пристигнуваат во октомври, на пролет пингвините


Во скопска зоолошка започна изградбата на живеалиштето за фламинга и пингвини. – Ова живеалиште ќе се гради етапно, а според рокот на изградба се очекува фламингата да пристигнат во октомври, додека пак пингвините на пролет. Финансиите за живеалиштето ги обезбеди Град Скопје – соопштија од Зоолошката градина. Зоо Скопје конечно за првпат станува дом на …

Фламингата во ЗОО Скопје пристигнуваат во октомври, на пролет пингвините Read More »

Шилегов: Подготвуваме закон за Матка


Законот за Матка е во процес на изработка во соработка со Општина Сарај, со УНДП и со Министерството за животна средина, одговори градоначалникот на Скопје Петре Шилегов прашан до каде е процесот за законот, кој присуствуваше на почетокот на реконструкцијате на булеварот „Крсте Мисирков“. – Јас инсистирам да спроведеме законско решение кое што нема да …

Шилегов: Подготвуваме закон за Матка Read More »

Богоев: Патот за Трнодол останува ист, нема да се гради зграда


Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев денеска изјави дека меѓу патот за Трнодол и патот за Жданец нема да има зграда. – Во Деталниот урбанистички план кој сега е само во почетна фаза и е на јавна анкета, овде се предвидува намена Д1, односно парковско зеленило. Со Регулацискиот план на Град Скопје уште одамна е предвиден …

Богоев: Патот за Трнодол останува ист, нема да се гради зграда Read More »

Пренасочени автобуските линии на ЈСП со броевите 9, 16 и 24


Поради реконструкцијата на булеварот сменети се трасите и на неколку автобуси на ЈСП кои поминуваат од таму. Автобуските линии на ЈСП со броевите 9, 16 и 24 од денеска имаат променети траси на движење. Од претпријатието информираат дека трасите се сменети поради изведување на градежни активности на бул. „Кочо Рацин“. – Поради непроодност на дел …

Пренасочени автобуските линии на ЈСП со броевите 9, 16 и 24 Read More »

Се обновува булеварот кај Бит-пазар, готов за еден месец


Реконструкцијата на булеварот „Крсте Мисирков“ што почна денеска, ќе чини 20 милиони денари. Град Скопје денеска почна со реконструкција на коловозот на булеварот „Крсте Мисирков“ на потегот од крстосницата кај ТЦ „Мавровка“ до поликлиниката Бит-пазар. Ќе се менува асфалтот во должина од 1.350 метри, а како што најави градоначалникот Петре Шилегов градежните работи ќе завршат …

Се обновува булеварот кај Бит-пазар, готов за еден месец Read More »

Наместо да ја урне платформата, Беџети удри по Заев


  Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, користејќи го моментот со аферата „Рекет“, реши да удри по премиерот Зоран Заев, како сопствена одбрана за хаосот со дивоградбите на Матка, за кој Антикорупциска комисија побара од надлежните институции кривично да се гони. Ги собра вчера новинарите во својот „сарај“ за да обзнани дека, наводно, премиерот Зоран Заев …

Наместо да ја урне платформата, Беџети удри по Заев Read More »

Шилегов: Побарав од Беџети прво да се урне најновата дивоградба на Матка


Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, изјави  дека тврдењето на Беџети е делумно точно. – Јас побарав да се сруши платформата која што беше започната да …

Шилегов: Побарав од Беџети прво да се урне најновата дивоградба на Матка Read More »

Вкупно 153 основци во Центар ќе го изучуваат српскиот јазик


Општина Центар информира дека почнувајќи од учебната 2019-2020 година, во седумте општински основни училишта, како изборен предмет за третоодделенците, ќе се воведе изучување на јазиците на помалите етнички заедници во Република Северна Македонија. Во текот на месец мај, по препорака на Министерството за образование и наука, Општина Центар спроведе анкета за изразување интерес за изучување …

Вкупно 153 основци во Центар ќе го изучуваат српскиот јазик Read More »

(Видео) Освежувањето на летните горештини на Дуња и Даела вистинска светска атракција


Пеколните температури кои ја зафатија земјава, не им пречи само на луѓето туку и на животните. Слониците Дуња и Даела во скопската зоолошка градина се разладуваат со вода на високите температури, но исто така двете уживаат и во езерцето во нивното живеалиште. Видеото за нивното разладување го обиколи светот, но и регионот. Слониците беа пренесени …

(Видео) Освежувањето на летните горештини на Дуња и Даела вистинска светска атракција Read More »

По една лента на мостот „Гоце Делчев“


  Град Скопје ги информира граѓаните дека од утре (13.08.2019 година, вторник), поради градежни активности што се одвиваат за реализација на проектот „Реконструкција на дилатации на мост Гоце Делчев во двата правци“, ќе се воведе нов  привремен сообраќаен режим. Утре (13.08.2019, вторник) при изведба на градежните работи, сообраќајот на потегот од Мавровка кон Влада ќе …

По една лента на мостот „Гоце Делчев“ Read More »

Зголемен бројот на повици и интервенции на Итната медицинска помош


Поради топлотниот бран што ја зафати земјата со многу високи температури од портокалова фаза, бројот на повици кон службата за Итна медицинска помош (ИМП) во изминатиот викенд е зголемен, како за интервецнии така и за совети. Во неделата екипите на ИМП имале околу 80-тина интервенции, а во саботата 76 интервенции. Д-р Весна Неделкоска, шеф на …

Зголемен бројот на повици и интервенции на Итната медицинска помош Read More »

Поради дефекти делови од Скопје денеска без вода


Дел од корисниците на булеварот „Партизански одреди“ згради 129 и 131 денеска од 8.30 ќе имаат прекин во водоснабдувањето. Од 9 часот денеска без вода ќе бидат дел од жителите од булеварот „Македонско-косовска бригада“ и дел од улицата „Прохор Пчински“. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот на булеварот „Партизански одреди“ е …

Поради дефекти делови од Скопје денеска без вода Read More »

На само неколку километри од Скопје, а без вода и канализација


Лоцирани на само неколку километри од центарот на Скопје, селата Сопиште, Горно и Долно Соње, Ракотинци и Добри Дол во летниот период често пати се случува да останат без вода или да бидат со намален притисок на водата. За време на продолжениот викенд (2,3 и 4 август 2019 година) делови од Сопиште беа без вода …

На само неколку километри од Скопје, а без вода и канализација Read More »

Се реконструираат повеќе улици и булевари во Скопје


Продолжуваат градежните активности за реконструкција на коловозите на поголем број улици и булевари во Скопје, соопштија од Град Скопје. На територијата на општина Ѓорче Петров се реконструира улицата „Ѓорче Петров“ на потегот од општинската зграда до бензинска пумпа на Макпетрол, во должина од околу 1.500 метри. Вчера почна и реконструкцијата на улицата „Борис Сарафов“, на …

Се реконструираат повеќе улици и булевари во Скопје Read More »