Измиена `рѓа го обоила Вардар – загадување нема


Државниот инспекторат за животна средина на ден 15.07.2020 година, по добиена дојава за загадување на река Вардар со портокалова боја изврши вонреден инспекциски надзор согласно законските надлежности, а инспекторите велат „се претпоставува дека обојувањето на водата е предизвикано при испирање на површина која содржи примеси на метали (‘рѓа) со чиста вода“. На локацијата испуст на …

Измиена `рѓа го обоила Вардар – загадување нема Read More »

Во ДУП-от за Мал ринг зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади


Во делот од предложениот детален урбанистички план за Мал Ринг во Општина Центар што се презентира денеска секаде каде што имало неизградени споменици се бришат и на нивно место се предвидува зеленило. Секаде каде што имало згради со намена А2 за домување во претходниот план се пренанаменуваат за култура. Се што сметаме дека не треба …

Во ДУП-от за Мал ринг зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади Read More »

Апел за разумно користење на водата


ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје повторно апелира до граѓаните на Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање поголеми површини и непотребно трошење на водата за време на топлите денови. Соопшти и дека за да го заштити системот за водоснабдување и граѓаните кои регуларно и редовно ги извршуваат своите …

Апел за разумно користење на водата Read More »

(Во живо) Богдановиќ: Со планот за Мал Ринг отстрануваме дел по дел од „Скопје2014“


Планот за Мал Ринг што денеска го презенетираме не го правиме за да протуркаме нешто, туку да отстрануваме дел по дел од проектот „Скопје 2014“. Мора да одиме чекор по чекор, рече градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на јавната презентација за предложениот ДУП, што се одржува во Општината. Богдановиќ истакна дека на планот се …

(Во живо) Богдановиќ: Со планот за Мал Ринг отстрануваме дел по дел од „Скопје2014“ Read More »

Јавна презентација на Предлог-ДУП за Мал ринг, ААМ бара негово повлекување


Во просториите на Општина Центар денеска ќе се одржи јавна презентација на Предлог-деталниот урбанистички план за Мал ринг. Од Општина Центар информираат дека вкупната површина опфатена со ДУП е 37,39 хектари. Во пресрет на денешната презентација, вчера Асоцијацијата на архитекти на Македонија побара од градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ и претседателката на општинскиот совет Цветанка …

Јавна презентација на Предлог-ДУП за Мал ринг, ААМ бара негово повлекување Read More »

„Комунална хигиена“ на повик го собира кабастиот отпад од дома


  Нема повеќе оправдување за сликите што секојдневно ги гледаме со троседи, шпорети, кревети и друг мебел покрај контејнерите, затоа што ЈП „Комунална хигиена“ воведе нова услуга за собирање и транспорт на кабастиот отпад од домовите на граѓаните. – Жителите на градот Скопје коишто имаат потреба да се ослободат од својот стар мебел и неупотребливите …

„Комунална хигиена“ на повик го собира кабастиот отпад од дома Read More »

Богдановиќ повикува на јавна дебата за Мал ринг според здравствен протокол


  Утре, среда, во салата на Советот на Општина Центар (барака бр. 6), ќе се одржи јавната презентација на предлог ДУП-от Градска четврт Ц 01 – Мал Ринг 1 и тоа во две групи од 10 и од 12.30 часот, за да се спроведат здравствените безбедносни мерки за заштита од корона вирусот. Општината ги повикува …

Богдановиќ повикува на јавна дебата за Мал ринг според здравствен протокол Read More »

Асоцијацијата на архитекти бара да се повлече ДУП-от за Мал ринг


Асоцијацијата на архитекти на Македонија – ААМ остро реагира и бара од Општина Центар да го повлече и преработи Предлог – Детaлниот урбанистички план за градска четврт Ц01 – Мал ринг 1, за кој е закажана јавна презентација и јавна анкета на 22.07.2020 година (среда) во 10часот. „Причината заради која бараме да го повлечете предлог-планот …

Асоцијацијата на архитекти бара да се повлече ДУП-от за Мал ринг Read More »

Аеродром близу 200 активни, Чаир е на врвот


Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, во Скопје најмногу заболени има во Чаир 291, Гази Баба 207, а Аеродром има 189, по кои уште Кисела Вода, Центар, Бутел, Карпош Ѓорче Петров, Студеничани и Шуто Оризари имаат над стоо активни случаи од Ковид 19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките …

Аеродром близу 200 активни, Чаир е на врвот Read More »

Мичурин по неколку децении доби нов урбан парк


  Мичурин по неколку децении доби нов урбан парк, сместен во срцето на оваа населба. Паркот се протега на површина од 3 573 м2 и е проектиран според сите стандарди. „Мичуринци добија урбано место за рекреација за сите генерации“, изјави градоначалникот Златко Марин. Покрај зелените површини паркот има детско игралиште, пешачки патеки со клупи, комбинирано …

Мичурин по неколку децении доби нов урбан парк Read More »

Е.Д.Е.Н. подели близу 700 вегански оброци на загрозени лица во Скопје


Близу 700 вегански оброци во текот на мај и јуни поделија Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н. и Веган 365 Кујна на загрозени категории на граѓани на Град Скопје, во рамки на проектот „Промени ја исхраната, промени го светот!“. Како што информира Здружението, овие вегански оброци се поделени на самохрани мајки, стари …

Е.Д.Е.Н. подели близу 700 вегански оброци на загрозени лица во Скопје Read More »

Чаир уште на врвот со заразени, но има и 139 нераспределени


Чаир е скопската општина која предводи по број на заразени со Ковид-19, односно 280, па следуваат Гази Баба со 195 и Аеродром со 167. Карпош и центар имаат по 153 заболени, а над 100 имаат уште и Бутел, Кисела Вода, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани. Сепак, останува забележително дека во Скопје дури 139 заболени не …

Чаир уште на врвот со заразени, но има и 139 нераспределени Read More »

Досега искористени 1.350 субвениции, има уште за 4.000


Во текот на изминатите 15 дена поднесени се 1.350 апликации за субвенции за инвертери, а остануваат средства за уште околу 4.000 барања. Според досегашните бројки, следната зима во Скопје би требало да има околу 1.350 домаќинства кои ќе го сменат начинот на греење, или кажано поинаку, ќе имаме околу 1.350 потенцијални загадувачи помалку од претходната …

Досега искористени 1.350 субвениции, има уште за 4.000 Read More »

Поради дефект, Ново Лисиче без вода


Поради уличен дефект ф 400 мм на Бул. „Србија“ бр.48, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од Бул. „Видое Смилевски Бато“ и дел од Бул. „АСНОМ“. Како што информираат од ЈП Водовод и Канализација, прекинот во снабдувањето со вода ќе трае од 13.30 часот до санирање на дефектот.

Приватна градинка во Скопје си работела во време на пандемија


СВР Скопје – ЕВР Карпош ќе поднесе кривична пријава против Т.И. и Е.Н., двете од Скопје и против приватна детска градина лоцирана во кругот на основно училиште на ул.„Карпошово востание“ во Скопје, поради постоење основи на сомнение „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, казниво по член 206 од Кривичниот законик. Од Министерството за …

Приватна градинка во Скопје си работела во време на пандемија Read More »

Либерти Скопје: Нашето работење не е причина за загадувањето на Вардар


Либерти АД Скопје денеска соопшти дека нивното работење не е причина за овонеделните објави за загадување на реката Вардар. – Компанијата спроведе сеопфатна ревизија на својата постројка за третман на отпадни води и може да потврди дека непрестајно работи во рамки на сите релевантни параметри, без проблеми. Исто така, прегледани се и редовните мерења кои …

Либерти Скопје: Нашето работење не е причина за загадувањето на Вардар Read More »

„Либерти“ не е загадувачот на Вардар, се бара виновникот


Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера по добиена дојава за загадување на Вардар со црвена боја во близина на Бетонската база -Бетон, направиле увид на посочената локација. Со непосредниот инспекциски надзор утврдиле дека водата е со црвена боја и веднаш биле земени мостри од отпадната вода што излегува од колекторот за хемиска анализа …

„Либерти“ не е загадувачот на Вардар, се бара виновникот Read More »

Нова велосипедска патека на Водно


За развој на велосипедскиот туризам и љубителите на планинарскиот велосипедизам, како дел од проектот „Велосипедски парк Водно“, неодамна започна уредивањето на нова планинска велосипедска патека на Водно.    Новата планинска велосипедска патека со вкупна должина од 3.432 метри ќе се протега од полициската станица па се до Средно Водно. Таа е со променлива широчина (најмногу …

Нова велосипедска патека на Водно Read More »

Општина Аеродром доделува еднократна парична помош за првачињата


Општина Аеродром и оваа година доделува еднократна парична помош на семејствата со прваче во висина од 3.500 денари, за што издвои 2 750 000 денари. Целта на овој проект е да се олеснат трошоците на родителите за новиот ученик во семејството. Родителите на сите првачиња запишани во едно од училиштата на територијата на Општината можат …

Општина Аеродром доделува еднократна парична помош за првачињата Read More »

Инспектори на терен трагаат кој го загади Вардар


Екипите на Инспекторатот на Град Скопје излегоа на терен, откако утрово водата на Вардар стана кафеава. Се испитува кој е виновен за промената на бојата на реката, а ако станува збро за ист загадувач, казните ќе бидат многу поригорозни, најавија од инспекторатот. – Екипите се на терен. Во тек е инспекцискиот надзор. Се земаат мостри …

Инспектори на терен трагаат кој го загади Вардар Read More »