ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од Нухиу за 27 април


ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност за настаните од 27 април 2017 година од Агим Нухиу, кој беше технички министер за внатрешни работи до изборот на новата влада на СДСМ и ДУИ. Орце Ѓоргиевски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ се повикува на изјавата на Нухиу пред Јавното обвинителство, каде што, како што наведува, кажал дека вечерта на 27 април, …

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од Нухиу за 27 април Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: За 10 месеци власта ништо не сработи


10 месеци по доаѓањето на власт на СДСМ, Македонија е заробена држава. Државата пропаѓа и на економски и на социјален план, а демократијата е суспендирана. СДСМ е во коалиција со криминал. Корупцијата доби епидемиски размери. Тоа го покажа и истражувањето на Транспаренси. Странските инвеститори бегаат и ја заобиколуваат Македонија, соопштат од ВМРО-ДПМНЕ. Драган Данев од …

ВМРО-ДПМНЕ: За 10 месеци власта ништо не сработи Read More »

Најмалку еднаш годишно ќе се проширува позитивната листа лекови


Министерството за здравство е фокусирано на повеќе реформи за унапредување на здравјето и здравствената заштита на сите пациенти низ државата, рече заменик министерот Гоце Чакаровски денеска во Кавадарци, на одбележувањето на 7 Април, Светскиот ден на здравјето. Тој наброја неколку клучни реформски приоритети чија реализација е во тек. Намалени се, посочи, максималните цени на вкупно …

Најмалку еднаш годишно ќе се проширува позитивната листа лекови Read More »

Димитриевски: Ќе се постават спомен плочи на сите пријатели на Куманово


„Идејата на општина Куманово и на мене како Градоначалник е пред комплекосот ‘Отворен и Затворен базен‘ да направиме парк кој ќе го наречеме ‘Парк на пријатели на Куманово‘. Во интерес на озеленување на градскиот централен регион и создавање на пријатно место за одмор и реласкација на граѓаните во овој град, во паркот ќе има фонтана, …

Димитриевски: Ќе се постават спомен плочи на сите пријатели на Куманово Read More »

ВМРО-ДПМНЕ очекува и други партии да гласаат против Владата


ВМРО-ДПМНЕ очекува и други партии кои се надвор од опозициската коалиција да гласаат против Владата на СДСМ и на ДУИ, на седницата за интерпелацијата што се очекува да се одржи веднаш по Велигденските празници. Доколку ВМРО-ДПМНЕ го поднесе во сабота барањето за гласање недоверба на владата, парламентот би требало да се изјасни по ова прашање …

ВМРО-ДПМНЕ очекува и други партии да гласаат против Владата Read More »

(Фото)Стаса и автобусот на струја од Софија


Ноќеска во базата на ЈСП во Автокоманда стасал автобусот на струја од Софија кој ќе се вклучи во тест периодот на јавниот превоз во Скопје. За разлика од мерцедесовиот автобус на гас кој веќе трет ден е дел од градскиот превоз и беше ганц нов, овој на струја е веќе користен две години во Софија. …

(Фото)Стаса и автобусот на струја од Софија Read More »

Груевски доцнеше на судење, го опоменаа, па се извини


Со задоцнување од 15 минути, екс премиерот Никола Груевски се појави на судското  рочиште „ТНТ“, предмет кој се однесува за уривањето на објектот Космос на Фијат Цановски. Судијата Огнен Ставрев го опомена Груевски дека доцни, по што тој се извини. На денешното рочиште е предвидено да се слушаат „бомбите“ предложени од СЈО како доказен материјал. …

Груевски доцнеше на судење, го опоменаа, па се извини Read More »

Семејствата на четирите Роми тужат за ненадејната смрт во затворите


Семејствата на четирите Роми, кои ненадејно умреа во македонските затвори, ја тужат Управата за извршување санкции, како и Министерството за здравство, за дискриминација во нивниот пристап до здравствена нега и заштита, што резултирала со смрт на членовите на нивните семејства. Европскиот центар за правата на Ромите (ЕЦПР) ќе ги застапува и веќе поднесе колективна граѓанска …

Семејствата на четирите Роми тужат за ненадејната смрт во затворите Read More »

Спасовски: Западнобалканската мигрантска рута се уште e жива


Западнобалканската рута иако со помал интензитет се уште е жива, потенцира денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на дипломатски брифинг на Регионалната иницијатива за миграција, азил и бегалци (МАРРИ) – МАRRI Friends Meeting. – За жал по официјалното затворање на рутата, се појавија голем број криумчари на мигранти и се почесто мигрантите се жртви …

Спасовски: Западнобалканската мигрантска рута се уште e жива Read More »

Македонија2025: Секое решение за името треба да е согласно Уставот


Македонија2025 денеска излезе со став во врска со прашањето за името. Потенцираат дека Република Македонија е суверена земја и оти затоа, го поддржуваат пристапот на сегашната и минатата влада дека „секое спогодбено решение кое не го компромитира националниот идентитет и јазикот, треба да биде доследно и согласно со Уставот на Република Македонија“. – Разбираме дека …

Македонија2025: Секое решение за името треба да е согласно Уставот Read More »

ФЗОМ даде аванс за да се одблокира сметката на Клиниката за гинекологија


Сметката на Клиниката за гинекологија и акушерство ќе биде одблокирана со средства што Фондот за здравствено осигурување ги обезбедил за клиниката како аванс, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче. Изутрината имале состанок со директорот на ФЗОМ и проблемот веќе е решен. Авансот е во висина колкава што е сумата за блокираната сметка. Филипче посочи …

ФЗОМ даде аванс за да се одблокира сметката на Клиниката за гинекологија Read More »

Градоначалникот на Куманово ќе подига споменик на фирмата што носела кумановци во Авганистан


Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски планира да подигне споменик на американската компанија „Келог, Браун и Рут“ (КБР), затоа што дала најголем придонес за развој на градот и последната деценија на кумановци кои работеа во Ирак и Авганистан им исплатила над 1 милијарда евра. – Општината нема поголем партнер од таа компанија. Сметам дека во предвечерието …

Градоначалникот на Куманово ќе подига споменик на фирмата што носела кумановци во Авганистан Read More »

„Паркинзи на Општина Центар“ чести 4 дена бесплатно паркирање


ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ информира дека од утре до понеделник паркирањето на нивните паркиралишта ќе биде бесплатно за сите граѓани. Бесплатно паркирање за време на државните празници е неколкугодишна практика на ЈП „ПОЦ“. Оттаму информираат дека паркиралиштата со редовна наплата ќе продолжат со работа во вторник, 10 април, со вообичаено работно време.

Град Скопје објави оглас за субвенции за печки на пелети


Градот Скопје денеска го објави јавниот повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на град Скопје за набавка на печки на пелети. Со цел да ги стимулира граѓаните да користат почисто гориво и поквалитетни печки за затоплување на своите домови – печки со повисока енергетска ефикасност и пониски емисии во воздухот, …

Град Скопје објави оглас за субвенции за печки на пелети Read More »

Собранието после Велигден ќе расправа за предложените судски реформи


Во среда пратениците во Собранието на Република Македонија ќе расправаат за предложените судски реформи, најави министерот за правда Оливер Ристовски. Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор, на својата втора седница одржана вчера попладне, ги разгледа предложените законски решенија за судовите и за Судскиот совет, соопшти владината прес-служба. Членовите на …

Собранието после Велигден ќе расправа за предложените судски реформи Read More »

М-НАВ: Фалат контролори а вдомуваат ќерки и сестри


Синдикатите се против трупање административци во услови кога недостигаат контролори на летање и инженерско-технички кадар. Во македонската контрола на летање има вишок административци и недостиг на оперативци. Акционерското друштво во државна сопственост М-НАВ зачести со огласи за советници за кои основно барање е да немаат искуство. А, во компанијата врие. „Преместуваат работници, примаат нови, по …

М-НАВ: Фалат контролори а вдомуваат ќерки и сестри Read More »

Рез за непотизмот во регулаторните тела


Построги и поконкретни критериуми за избор на членови на Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги (АВМУ) и на Програмскиот совет на МРТ предвидува новата регулатива од оваа област, за која моментно сѐ уште тече јавна расправа. Законот за аудиовизуелни услуги, чија финална верзија наскоро ќе почне да се подготвува, најмногу ги заострува критериумите …

Рез за непотизмот во регулаторните тела Read More »

Сообраќаен колапс поради странците


Револтирани граѓани, редица од возила, блокирано централно подрачје, луѓе што доцнат на работа, деца на училиште… Се пропуштаат состаноци, не се исполнуваат обврски, се губат нерви и пари. Така изгледа Скопје при посета на странски државник без оглед од каков ранг. Сообраќајниот колапс, кој секојдневно се случува во главниот град, дополнително се засилува кога во …

Сообраќаен колапс поради странците Read More »

Bureaucracy will eat the state


Erol Rizaov These past few days, when I read that Macedonia has about 100,000 people in the state administration, more than twice since the beginning of independence, the first person that came to my mind was Professor Dimce Koco, who taught me about art history 50 years ago, and then Janez Jansa, the former Slovenian …

Bureaucracy will eat the state Read More »