ВМРО-ДПМНЕ: Јавниот долг за првпат во македонската историја надмина 5 милијарди евра


СДСМ расипнички ја води државата. Нивото на јавниот долг за првпат во македонската историја надмина 5 милијарди евра. 300 милиони евра нови задолжувања само за првите три месеци од 2018 година, а ниту една нова капитална инвестиција. Ова е недозволиво. Задолжувањето како инструмент единствено е оправдано кога тоа се врши за капитални инвестиции, се вели …

ВМРО-ДПМНЕ: Јавниот долг за првпат во македонската историја надмина 5 милијарди евра Read More »

Македонска алијанса бара референдум за преговорите за името


Во врска со ставот на Грчката Влада дека Премиерот Зоран Заев и Светиот Синод на МПЦ побарале од Светиот Синод на Вселенската Патријаршија со бришење на името Македонија да биде признаена автокефалноста Охридската Архиепископија, претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, ја упатува следната реакција: -Македонската Алијанса сака да верува дека Светиот Синод на МПЦ-ОА …

Македонска алијанса бара референдум за преговорите за името Read More »

Заев: Решението за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници


Убеден сум дека евентуалното решение за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници. Не се сто отсто сите консултирани, не сум имал консултации со сите сто отсто, но ако се изнајде решение тоа ќе биде прифатливо за сите етнички заедници, рече попладнево премиерот Зоран Заев, одговорајќи на пратеничко прашање. Сакаме членство во ЕУ и …

Заев: Решението за името ќе биде прифатливо за сите етнички заедници Read More »

Огласот за членови на ДИК стигна на дневен ред


Огласот за избор на членови на ДИК се најде конечно на дневен ред во парламентот. Одлуката за негово распишување треба да ја донесат пратениците на седницата што почнува утре, а на чиј дневен ред се уште две точки – односно предлозите за нови министри во ресорите култура, здравство и правда, како и за избор на …

Огласот за членови на ДИК стигна на дневен ред Read More »

Димитров: Потребна е одговорност од сите политички фактори за решавање на името


Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со претседателот Ѓорге Иванов потенцира дека за решавање на спорот за името со Грција е потребно лидерство и највисока одговорност на сите политички фактори. Претседателот Иванов денеска го прими Димитров, а на средбата, како што соопшти МНР, станало збор за последните случувања околу преговорите меѓу Македонија …

Димитров: Потребна е одговорност од сите политички фактори за решавање на името Read More »

The good and weak pollsters in Macedonia


The name issue, perception of state institutions, their trustworthiness, ratings of political parties and other political and social actors, corruption, importance of inter-ethnic relations, euroatlantic integrations and so on. The public mood about these and other issues are the best indicators of the public will, that should be the guideline of action for any government …

The good and weak pollsters in Macedonia Read More »

Студенти на неакредитирани факултети, професори со плагијати


Странски студенти студираат на приватен факултет во земјава што не е акредитиран и работи без дозвола од Министерството за образование и наука. Дел од нив студираат стоматологија, а во матичните книги на факултетот се запишани дека студираат психологија или на друг факултет, кој има акредитација. Запишувањето го направиле органите на факултетот, при што студентите се …

Студенти на неакредитирани факултети, професори со плагијати Read More »

СДСМ и партнерите ќе застанат зад Заев за името


Временската одредница „илинденска“ веројатно нема да биде составен дел од новото име на државата. Затоа, пак, на улица „Илинденска“ број 2 во Скопје, премиерот Зоран Заев ѝ објави вчера на јавноста дека преговорите со Грција се во фотофиниш, иако, како што рече, сѐ уште нема конечно решение. Ако компромисот за името биде финализиран во наредните …

СДСМ и партнерите ќе застанат зад Заев за името Read More »

Во Кривичен нова снимка од тепањето на Села


Судењето за случајот за нападот врз Села во Собранието на РМ продолжува со завршни зборови на 6 јуни. На денешното рочиште заврши доказната постапка откако беа прегледани една нова  дополнително поднесена видео снимка и два претходно изнесени пред Судот видео записи. Обвинителот Дарко Јакимовски од судот побара повеќе време за да ги  подготви завршните зборови со …

Во Кривичен нова снимка од тепањето на Села Read More »

Vodno is not just a forest


The Skopje-Tetovo-Gostivar gas pipeline and the branch to Kosovo, it seems, will definitely be ‘settled’ in the forest park Vodno. Although, for the time being, the Government does not reveal the final decision of the working group comprised of MEP representatives, the Ministry of Transport and Communications, the City of Skopje and the civil society …

Vodno is not just a forest Read More »

Османи: Планот 18 продолжение на Планот 3-6-9 се до почеток на преговорите со ЕУ


 Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, во просториите на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше новиот реформски план, Планот 18 пред претставници на Делегацијата на ЕУ во Македонија, предводени од евроамбасадорот Самуел Жбогар. Османи изразил задоволство од имплементацијата на Планот 3-6-9, особено, како што посочил, неговата валоризација во еден од најпозитивните извештаи за Република …

Османи: Планот 18 продолжение на Планот 3-6-9 се до почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Во Македонија лани работеле 115 телевизии и радија


Јавниот радиодифузен сервис МРТ лани емитувал 23.729 часа телевизиска програма, од кои најголем дел или 42,1 процент се документарна и музичка програма, а приватните телевизии 395.190 часа, во најголем дел или 22,7 проценти играна програма, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Со радиодифузна дејност лани во Македонија се занимавале 115 радиодифузери, од кои 64 …

Во Македонија лани работеле 115 телевизии и радија Read More »

Општина Куманово не сака споменик за загинатите полицајци


„Советот на општина Куманово вчера донесе срамна и скандалозна одлука, одбивајќи поставување на спомен обележје на: Жарко Кузмановски, Ненад Серафимовски, Сашо Самојловски, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Исмед Османи, Љубиша Аранѓеловиќ и Горан Стојменовиќ, македонски бранители кои ги дадоа својот живот за нашата татковина“, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Во најголемата опозициска партија сметаат дека оваа одлука …

Општина Куманово не сака споменик за загинатите полицајци Read More »

Иванов: Целиот процес наликува на личен договор меѓу Заев и Ципрас


Претседателот Ѓорге Иванов го прими денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров, при што разговарале за последните случувања околу преговорите меѓу Македонија и Грција околу името. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, Димитров усно го информирал шефот на државата за последните случувања поврзани со разговорите за прашањето за разликата околу името, без притоа …

Иванов: Целиот процес наликува на личен договор меѓу Заев и Ципрас Read More »

Бошњаковски: Заев испрати замолница до Вартоломеј, не е барано бришење на зборот „македонска“


Премиерот Зоран Заев има испратено замолница до вселенскиот патријарх Вартоломеј за решавање на долгогодишното црковно прашање и во неа не е побарано бришење на зборот „македонска“, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Ова, потенцираше, е еден вид придонес што сметаме дека треба да биде даден кон решавање на овој долгогодишен црковен проблем. Сите останати информации …

Бошњаковски: Заев испрати замолница до Вартоломеј, не е барано бришење на зборот „македонска“ Read More »

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија


Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име и вклучен термин Македонија во името на нашата земја. Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис, портапролката на партијата, Мадалена Пападопулу …

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија Read More »

Заев: Блиску сме до можно решение на спорот со името


Блиску сме до можно решение на овој процес, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање за разговорите за името на седницата за пратенички прашања. – Според мене, блиску сме до можно решение на овој процес и верувам дека треба да бидеме внимателни до самиот крај. Јас се трудам да информирам комплетно се до таму …

Заев: Блиску сме до можно решение на спорот со името Read More »

Заев: Никој не побарал промена на името на МПЦ


Никој ниту побарал ниту некој може да го смени името на Македонската православна црква. Не е тема на дилема или на дебата името на МПЦ, потенцира премиерот Зоран Заев денеска на седницата за поставување пратенички прашања. Појасни дека со писмото до Вселенската патријаршија побарал помош, како што кажа, околу конечно решавање на црковниот спор што …

Заев: Никој не побарал промена на името на МПЦ Read More »

СЕММ: Новинарите да работат професионално и во интерес на јавноста


Советот за етика во медиумите денеска ги презентираше јавно одлуките по три жалби, од кои во две констатирал повреди на одредбите од Кодексот на новинари, а во една не. Притоа, оттаму посочија дека тие се добар приказ кога новинарскиот производ ги има сите елементи, кога се поаѓа од јавен интерес, а кога тој се користи …

СЕММ: Новинарите да работат професионално и во интерес на јавноста Read More »

Заев: Не разговараме веќе за Илинденска Македонија


Бидејќи грчката опозиција го одби предлогот „Република Илинденска Македонија“, не разговараме веќе за тој предлог, одговори премиерот Зоран Заев на пратеничко прашање на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.  -Блиску сме до можно решение во спорот за името со Грција. Треба да бидеме внимателни да не се наштети на процесот- рече Заев.