Анкета: Заев го „прегази“ Мицкоски


Премиерот Зоран Заев, една година по назначувањето на функцијата, е најпопуларен политичар во земјава, додека опозицискиот лидер Христијан Мицкоски е далеку зад него, како и повеќето други политички фактори чиј рејтинг е тестиран во најновата анкета што ја спроведе ТВ „Телма“ и Македонскиот центар за меѓународна соработка. Иако во анкетата доминира процентот на граѓани кои се …

Анкета: Заев го „прегази“ Мицкоски Read More »

Lost time is our biggest defeat


Erol Rizaov There is no victory in the negotiations with Greece. Neither could there ever be any triumphant outcome against the Hellenes who have been in alliance with the world and their surroundings for five centuries. Unfortunately, we never understood that the victory is not in defense of the name and identity, as the defeat …

Lost time is our biggest defeat Read More »

Почна големата преселба во странство


Додека дел од студентите едвај чекаат да здивнат од предавања, вежби, испити и кројат планови каде да заминат на одмор, дел веќе ги спакуваа куферите и отидоа да работат надвор од земјава. Некои ја користат шансата и да останат засекогаш во странство. Соединетите Американски Држави се најпосакувана дестинација што студентите ја избираат изминативе пет години, …

Почна големата преселба во странство Read More »

Од март 2019 и граѓаните ќе бираат од кого ќе купуваат струја


Од март наредната година граѓаните ќе можат да ја изберат компанијата од која ќе купуваат струја. До тогаш треба да биде објавен тендер и да се избере универзален снабдувач, од кого ќе добиваат струја граѓаните што нема да трошат струја купена на слободен пазар. Роковите за либерализација на последниот сегмент од пазарот на електрична енергија …

Од март 2019 и граѓаните ќе бираат од кого ќе купуваат струја Read More »

Прекината седницата на Советот на општина Гостивар


Петтата седница на Советот на општина Гостивар беше прекината денеска, откако членовите на ДУИ и останатите партии кои го сочинуваат мнозинството ја напуштија салата. Како причина го наведоа вербалниот напад врз членот на советот Адис Исмаили од редовите на ДУИ. Со одлуката да ја напуштат седницата, се солидаризираа и советниците од СДСМ, Народната демократска преродба …

Прекината седницата на Советот на општина Гостивар Read More »

Укината пресудата за бегалецот Горан Грујевски за „Тврдина 2“


Апелациониот суд ја укина пресудата на Кривичниот суд со која поранешниот разузнавач Горан Грујевски беше осуден на една и пол година затвор за случајот „Тврдина 2“, потврдуваат од Апелациониот суд. Судот констатирал неправилности во постапката и сега случајот ќе се врати на повторно судење во првостепениот суд.

Анкета: „Горна“ поприфатливо име од „Илинденска Македонија“


Вкупно 61,5 проценти од граѓаните не се согласуваат со промена на името во Република Илинденска Македонија, додека 38,9 отсто би го прифатиле името кога земјата ќе стане членка на Европската унија, покажуваат резултатите од анекатата на агенцијата М-Проспект. Прашани како ќе гласаат на референдум каде е поставено прашањето „Дали се согласувате со промена на името …

Анкета: „Горна“ поприфатливо име од „Илинденска Македонија“ Read More »

Претседателот Иванов не прифаќа ерга омнес за името


За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Република Македонија. – Ставот на претседателот Иванов е принципиелен, а воедно и конзистентен со ставовите на сите досегашни претседатели на Република Македонија. Тој став е дека претседателот Иванов не прифаќа решение за прашањето за името за …

Претседателот Иванов не прифаќа ерга омнес за името Read More »

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Василево


Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе уште една кривична пријава против В.С. (51)  од село Едерниково и против Г.Ц. (55) од село Доброшинци, поради постоење основано сомневање дека првопријавениот сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“, а второпријавениот кривично дело „Потикнување“ и „Поднесување лажни докази“. Како што …

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Василево Read More »

Климата течеше додека одекнуваа „бомбите“


Кофа во која се собираше водата што течеше од расипаната клима во големата судница во стариот Кривичен суд и влажен под ги пречека обвинетите и новинарите на вчерашното рочиште за случајот „Траекторија“. Таванот беше набабрен од водата што се собирала поради неисправната клима. Поранешниот премиер Никола Груевски, по 11 години владеење, сега секој ден може …

Климата течеше додека одекнуваа „бомбите“ Read More »

Пушењето убило 273.400 луѓе во 2015 година


Пушењето е главна причина за хронични заболувања и предвремена смрт во ЕУ. Ова се наведува во соопштението издадено од еврокомесарот за здравство на ЕУ, Виталиј Андреукитис. Податоците за смртност во ЕУ од рак на белите дробови покажуваат дека само во 2015 година довело до смртност на 273.400 луѓе. Тоа е причина за една петтина од …

Пушењето убило 273.400 луѓе во 2015 година Read More »

Пронајдени 43 илегални мигранти во комбе за транспорт на пецива


Полицијата вчера на автопатот Куманово -Табановце, открила комбе со скопски таблици во кое биле пренесувани 43 мигранти, а на возачот по потекло од радовишко му е одреден 30-дневен притвор. Како што соопшти МВР, вчера околу 09,20 часот на автопатот во правец од Куманово кон Табановце поточно, кај  с.Костурник, од страна на патролна служба од Полициската …

Пронајдени 43 илегални мигранти во комбе за транспорт на пецива Read More »

Цигарите значат смрт за 12 отсто срцево болни луѓе


Употребата на тутун и изложеноста на пасивно пушење придонесуваат за приближно 12 проценти од сите смртни случаи кај срцевите заболувања, а елиминирање на употребата на тутунот може да заштити милиони луѓе да умрат од срцев и мозочен удар, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по повод 31 мај – Светскиот ден без тутун. Под …

Цигарите значат смрт за 12 отсто срцево болни луѓе Read More »

Физиотерапевтите револтирани од државата – дипломираат, а не можат да отворат ординации


На физиотерапевтите им се дозволува да завршат факултет, но не и да отворат свои ординации, реагираат од Македонското физиотерапевтско здружение и бараат Министерството за здравство да најде решение за нивниот проблем. – Законот не дозволува самостојно да отвориме ординации за физиотерапија, иако во исто време ни е овозможено да се едуцираме на факултетите во Македонија. …

Физиотерапевтите револтирани од државата – дипломираат, а не можат да отворат ординации Read More »

Казиното во Тетово пред кое се протестираше нема да се отвори


Објектот во Тетово во кој требаше да се отвори казино за што на 4 мај се протестираше против таа одлука, нема да се отвори, информираа на денешната прес конференција од движењето против обложувањето во Тетово за одлуката на надлежниот Управен суд. Според членот на Здружението Џемал Абдиу кои и го организираа протестот на почетокот од …

Казиното во Тетово пред кое се протестираше нема да се отвори Read More »

Заев: Се уште нема договор за името, се договараат принципите и начелата


Се уште нема договор за името, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција пред споменикот на паднатите борци во дворот на Владата по повод една година од работењето на Владата. – Се уште не е ништо договорено. Како што соопштија министрите Димитров и Коцијас договорени се принципи и начела на договор. Се работи на правно …

Заев: Се уште нема договор за името, се договараат принципите и начелата Read More »

Случајот „Тотал“ на СЈО одложен на барање на одбраната


Поради барање на одбраната денеска во Кривичен суд беше одложен предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Според обвинението на СЈО, осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар или 121.414 евра, …

Случајот „Тотал“ на СЈО одложен на барање на одбраната Read More »

Високо француско одликување за министерката Шекеринска


Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска ќе биде одликувана со орден Командант на Националниот ред за заслуги на Франција. Високото одликување во име на Претседателот на Република Франција, на министерката Шекеринска ќе и биде врачено од министерот Женевјев Дариесек, Државен секретар на Вооружените сили на Франција,  утревечер на прием во резиденцијата на Франција во …

Високо француско одликување за министерката Шекеринска Read More »

Една година Влада: Огромните очекувања донесоа огромни разочарувања


Огромните очекувања од новата влада донесоа исто такво разочарување кај граѓаните, кои една година по устоличувањето ѝ доделија жолт картон. Насочувањето на приоритетите кон решавање на спорот за името и допирањето на чувствителните теми за идентитетот и јазикот на сметка на неисполнување на дадените ветувања за економски просперитет се клучниот сегмент во мозаикот незадоволство кај …

Една година Влада: Огромните очекувања донесоа огромни разочарувања Read More »

Референдумот за името во пакет со избори?


Реконструкцијата на владиниот кабинет и првиот голем митинг на опозицијата, како важни настани што претстојат кон крајот на оваа седмица, според проценките во политички кругови, се увертира во големи политички поместувања во наредните месеци. Епилог на тој процес би бил референдум за името, како „круна“ на договорот што се очекува да го постигнат во наредните …

Референдумот за името во пакет со избори? Read More »