Покрај инсистирањето на Таравари, гостиварскиот совет не го изгласа буџетот за 2018


По седум часа дискусии и спротиставување на аргументи, членовите на советот на општина Гостивар не го изгласаа Предлог буџетот за 2018 година. Третата седница која имаше долг дневен ред (44 точки) заглави на првата точка и покрај неколкуте паузи за координации и договарање. Претседателот на советот, Насер Муслиу не успеа да ја стави првата точка …

Покрај инсистирањето на Таравари, гостиварскиот совет не го изгласа буџетот за 2018 Read More »

Утре продолжува седницата за Законот за јазици. Има ли договор за амандманите ?


По речиси еден месец чекање и тактизирање, спикерот Талат Џафери го закажа за утре продолжението на 32 пленарна седница, на чиј дневен ред следна точка за дискусија е Законот за употреба на јазиците, за кој ВМРО-ДПМНЕ поднесе близу 36 илјади амандмани. Според Законот за Собрание, регулативата за јазиците во трето читање, односно по ветото од …

Утре продолжува седницата за Законот за јазици. Има ли договор за амандманите ? Read More »

Ременски именувана за претседател на Буџетскиот совет на Собранието


Собранието во продолжението на 35-та седница денеска именуваше членови и заменици-членови на повеќе собраниски комисии и други тела. За претседател на Буџетскиот совет на Собранието на РМ е избрана Фросина Ташевска Ременски, а нејзин заменик член е Лилјана Кузмановска. Ова тело има девет членови. Пратениците пред Собранието ги изнесоа предлозите на законските измени и дополнувања …

Ременски именувана за претседател на Буџетскиот совет на Собранието Read More »

Средба Заев-Сарацин: Неопходна реализација на судски реформи за владеење на правото


Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Мануел Сарацин, пратеник во германскиот Бундестаг, придружуван од германскиот амбасадор во Македонија, Томас Герберих. Пратеникот Сарацин пренесе позитивни впечатоци од официјалната посета на премиерот Заев и на владината делегација на Германија и изрази надеж дека Владата и Република Македонија ќе продолжат по започнатиот реформски пат и политиките на …

Средба Заев-Сарацин: Неопходна реализација на судски реформи за владеење на правото Read More »

Средба Џафери – Јенча: Посветеност на Собранието за активностите од Планот 3-6-9


Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери, денеска оствари средба со Мирослав Јенча, помошник на генералниот секретар на Обединетите нации за политички прашања. На средбата присуствуваше и амбасадорката Луиза Винтон, резидентен координатор на ОН и резидентен претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Џафери истакна дека РМ како членка на ОН од 1993 …

Средба Џафери – Јенча: Посветеност на Собранието за активностите од Планот 3-6-9 Read More »

Трговската размена во јануари 980,7 милиони евра, растат и извозот и увозот


Вкупната надворешна трговска размена на Македонија во јануари годинава е 980,7 милиони евра. Раст бележат и извозот и увозот. Според Државниот завод за статистика, извозот изнесува 420.606.000 евра и бележи пораст од 27,9 отсто во однос на истиот период лани, а увозот достигнач 560.136.000 евра или 24,2 процента повеќе. Трговскиот дефицит во јануари 2018 година е 139.529.000 евра, …

Трговската размена во јануари 980,7 милиони евра, растат и извозот и увозот Read More »

Стопанствениците ги кажаа забелешките за законот за финансиска поддршка на инвестициите


Вицепрмеирот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши на ден пред влегувањето на Предлог-законот за финансиска поддршка на инвестициите во владина и собраниска процедура на работна средба со претставници на Стопанската комора на Македонија ги слушнаа мислењата на стопанствениците. Целта на денешната средба, посочи Анѓушев, е да се направат завршни консултации …

Стопанствениците ги кажаа забелешките за законот за финансиска поддршка на инвестициите Read More »

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставки


Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски денеска изјави дека е запознаен со случајот во Советот на јавни обвинители, каде што постојат сомневања за судир на интереси и непотизам, и оти лично поради морални причини очекува оставка од обвинителите кои не се иззеле кога требало да гласаат. – Нема да се мешам во работата на Советот на …

Ристовски: Членовите на Советот на јавни обвинители треба да си поднесат оставки Read More »

Започнува аплицирање за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија


Министерството за економија денеска објави јавен повик со кој започна аплицирањето за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија, кои вработуваат над три лица. Со оваа мерка се субвенционираат трошоци за набавка на опрема и алати 70 проценти од докажаните трошоци, но не повеќе од 300.000 денари, дизајн на производ и изработка на визуелен идентитет …

Започнува аплицирање за субвенционирање на микро, мали и средни претпријатија Read More »

„Пиволенд“ стана „Пивски фестивал“, а ново име има и „Вино-Скоп“


„Фестивал на виното Вино – Скоп 2018“ се преименува во „Вински фестивал“, проектот „Гурмански викенд во Скопје – Пиволенд“ ќе се вика „Пивски фестивал“, а познатиот „Баскерфест“ е преименуван во „Организирање на манифестација со улични изведувачи“. Новите имиња на традиционалните манифестации се преименуваа на денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов …

„Пиволенд“ стана „Пивски фестивал“, а ново име има и „Вино-Скоп“ Read More »

Препораки од АХВ за заштита од заразни болести при поплави


По најавата на УХМР за можни излевања на реките поради топењето на снегот, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) апелира да се преземат навремени, превентивни мерки за намалување на ризиците од појава на заразни болести, но и за заштита на животните при поплави. Се препорачува за време на поплавите постојано да се следат информациите за …

Препораки од АХВ за заштита од заразни болести при поплави Read More »

Минчев против Селмани за аболицијата на Заев


Горан Минчев, поранешен пратеник и генерален секретар на СДСМ реагира на денешната колумна на претседателот на ЗНМ Насер Селмани во „Независен весник“. Минчев, кој беше генерален секретар на СДСМ во времето кога на чело на партијата беше Радмила Шекеринска, а Бранко Црвенковски беше претседател на државата, спори со ставовите на Селмани во врска со аболицијата …

Минчев против Селмани за аболицијата на Заев Read More »

За „Тортура“ ќе му се суди и на Сашо Мијалков


Апелацискиот суд Скопје ја прифатил жалбата на СЈО на одлуката на Кривичниот суд, со која поранешниот директор на УБК беше изземен од обвинението за случајот „Тортура“. Постапувајќи по жалбата на СЈО, Апелацискиот суд го преиначи првостепеното решение и го одобри обвинението против Сашо Мијалков. Во „Тортура” обинети се поранешниот прв човек на единицата „Алфа” Ивица …

За „Тортура“ ќе му се суди и на Сашо Мијалков Read More »

Поделени ставови во албанскиот блок: Ја губи ли Заев довербата и кај Албанците?


Деновиве „правната држава на Заев“ потклекна пред локален и градски криминалец. Ова беше класичен пример дека во Македонија не владее правото, туку има владеење над правото, смета политикологот Џенур Исени По последните парламентарни избори и формирањето на владата предводена од СДСМ, актуелниот потпретседател на оваа партија, Мухамед Зекири, изјави дека социјалдемократите добиле дури 70 илјади …

Поделени ставови во албанскиот блок: Ја губи ли Заев довербата и кај Албанците? Read More »

Комплетирани Уставниот суд и Советот на обвинители


Државниот правобраните Насер Ајдари е избран за нов уставен судија, на денешната собраниска седница. Паралелно, и адвокатите Ангел Солев и Ангеле Илиевски се изгласани за членови на Советот на јавни обвинители. Со тоа се комплетира составот на двете правосудни институции, кои подолго време функционираа во неполн состав. Уставниот суд го сочинуваат девет судии, а Ајдари …

Комплетирани Уставниот суд и Советот на обвинители Read More »

Неизвесна разврската за над 35.000 амандмани на Законот за јазиците


Се уште не се знае дали утре или во текот на следните денови во Собранието ќе дојдат на дневен ред над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата за Законот за јазиците и како ќе се надмине оваа ситуација, која би можела да го блокира Парламентот. Официјално од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека до крајот …

Неизвесна разврската за над 35.000 амандмани на Законот за јазиците Read More »

Анѓушев: Наскоро решение за Еурокомпозит


Владата во наредните пет до шест месеци квалитетно ќе го реши проблемот на вработентите во прилепскиот загубар Еурокомпозит, а во меѓувреме тие ќе ги земаат платите во месеците во кои ќе работат, порача денеска вицепремеирот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Проблемот со Еурокомпозит се провлекува последните 15 години и не се создаде сега. Вработените …

Анѓушев: Наскоро решение за Еурокомпозит Read More »

До мај ќе трае мораториумот за градба во Центар


Уште два месеца ќе биде на сила мораториумот за градба во општина Центар, информираат од Општината. По предлог на градоначалникот Саша Богдановиќ утре Советот на Општина Центар, ќе одлучува за продолжување на одлуката за запирање на спроведувањето на 31 детален урбанистички план односно и до мај  да не се издаваат дозволи за градба. „Мораториумот се …

До мај ќе трае мораториумот за градба во Центар Read More »

„Катимерини“: Постигнат е договор за името, опсегот на употреба и акронимите


Во три поглавја, за името, опсегот на употреба и акронимите, според грчки „Катимерини“, постигнат е договор меѓу Скопје и Атина. Весникот коментира дека преговорите се претвораат во нерешлива загатка и покрај почетниот зголемен оптимизам од Атина, јавува дописникот на МИА од Атина. Грчката влада, како што пишува „Катимерини“, сега се соочува и со опозициската Нова …

„Катимерини“: Постигнат е договор за името, опсегот на употреба и акронимите Read More »

Тевдовски и Богов: Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите


Финансискиот систем е стабилен, со минимални системски ризици. Краткотрајната нестабилност предизвикана од домашните политички превирања во април и мај минатата година е целосно надмината, заклучи на денешната седница Комитетот за финансиска стабилност. Според министерот за финансии Драган Тевдовски, финансискиот систем е стабилен, функционира нормално, и ќе обезбеди поддршка за раст на македонската економија. Главно нешто …

Тевдовски и Богов: Финансискиот систем стабилен, да се врати довербата кај инвеститорите Read More »