Дебата: Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО


Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО, бидејќи земјите, а посебно во моментов, се регион низ кој минуваат каналите на екстремни идеологии поврзани со тероризам. Ова денеска беше истакнато на панел дискусијата на тема „Членството на Република Македонија во НАТО: Задачи, предизвици и можности“ на која на прашања одговараа …

Дебата: Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО Read More »

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк


Двеста украсни грмушки, перени и листопадни садници наскоро ќе го разубават постојниот дрворед на влезот во Градски парк. Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ всушност почнаа да ја реализираат Програмата за подигање и реконструкција на јавното зеленило на подрачјето на град Скопје. Таа, меѓудругото, предвидува во Градски парк на новите површини да постави и нова хидрантска …

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк Read More »

Мицкоски и Ѓорчев на молитвен појадок кај Трамп


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (08 февруари 2018та година) заедно со членот на Извршниот Комитет, Влатко Ѓорчев присуствуваше на 66-тиот молитвен  појадок кој во Вашингтон беше организиран од претседателот на САД, Доналд Трамп. Настанот беше искористен за разговори со повеќе претставници на Белата Куќа, сенатори и конгресмени, како и влијателни политичари од целиот Свет …

Мицкоски и Ѓорчев на молитвен појадок кај Трамп Read More »

Џафери-Шчербак: Односите меѓу Македонија и Русија по нагорна линија


Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска имаше средба со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олег Шчербак, на која изразија надеж дека пријателските односи меѓу двете земји ќе продолжат да се развиваат по нагорна линија, соопшти собраниската прес-служба. Нагласувајќи дека по настаните од 27 април 2017 година, Собранието успеало да се …

Џафери-Шчербак: Односите меѓу Македонија и Русија по нагорна линија Read More »

Расте бројот на заболени од грип, за една недела за една недела 2001 случај


Во текот на изминатата недела (од 29 јануари до 4 февруари), во Република Македонија се регистрирани 2.001 заболен од грип, што е зголемување за 84 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.085 заболени лица, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го објави Институтот за јавно здравје. Во однос …

Расте бројот на заболени од грип, за една недела за една недела 2001 случај Read More »

Средба на Заев со Меркел во Берлин


Премиерот Зоран Заев на 21 февруари ќе престојува во посета на Германија и ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел, без оглед дали дотогаш ќе биде потврдена нејзината нова коалиција или не. Како што се дознава средбата на Меркел со Заев била договорена за време на форумот во Давос и ќе се случи практично по …

Средба на Заев со Меркел во Берлин Read More »

МПМ отиде во стечај


На денешното второ подготвително рочиште, со одлука на судот,  и формално е отворен стечај за „Медиа Принт Македноија“, во чии рамки излегуваа четири дневни весници, еден неделник и еденн интернет портал. Судот, за стечаен управник го именуваше досегашниот времен стечаен управник Живко Калков. Тој, во изјава за правосудство.мк  ,вели дека „има кристално јасна состојба за состојбите …

МПМ отиде во стечај Read More »

Села не дојде на суд


Пратеникот Зијадин Села денеска не дојде на рочишето во Кривичниот суд, кое се води против десетмина обвинети за обид за негово убиство на 27 април минатата година во Собранието на РМ. Иако претходно беше најавен дека ќе пристигне на судењето откако ќе бидат сослушани двајцата сведоци, Села не дојде и своето присуство го најави за …

Села не дојде на суд Read More »

Филипче: Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри на Детската клиника


Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри за Хематолошкото одделение и за Одделот за интензивна нега на Клиниката за детски болести. Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека разговарале со директорката на Детската клиника, дале барање до Фондот за здравствено осигурување за вработување на медицински сестри. – Веќе …

Филипче: Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри на Детската клиника Read More »

Хуманитарци им помагаат на настраданите во поплавите во Кичево


Општинската организација на Црвен крст во Кичево во текoт нa вчерaшниoт ден и денеска додели помош на вкупно 139 семејства погодени од неодамнешните поплави. Помош за настраданите семејства денеска исто така делеше и Хуманитарната организација „Класје на добрината” во облека, ќебиња и хигиенски сретства, како и пакети со прехранбени продукти. На терен работи и општинската …

Хуманитарци им помагаат на настраданите во поплавите во Кичево Read More »

Судот од Стразбур пресуди во корист на Велија и Емел Рамковски


Судот за човекови права во Стразбур, пресуди во корист на Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска, кои поднесоа тужби до судот за критериумите по кои бил одреден притворот и за должината на притворот во „Пајажина“, објави Нова ТВ. Според нивниот адвокат Филип Медарски, судот утврди повреда на член 5, став 3 од Конвенцијата (право …

Судот од Стразбур пресуди во корист на Велија и Емел Рамковски Read More »

Во три болници ќе се отворат школи за родителство


Во три болници во Македонија ќе се отворат школи за родителство, по примерот на истите кои веќе функционираат во Србија. Школите ќе можат да ги посетуваат сите заинтересирани идни родители. Проектот ќе го спроведат „Пивара Скопје“ и Министерството за здравство. Основната цел е да се едуцираат идните родители и останатите членови од семејството како да …

Во три болници ќе се отворат школи за родителство Read More »

Дојдете во ЦУКС да видите како работат семафорите и камерите


Во сабота заинтересираните граѓани ќе можат да видат како функционираат семафорите и камерите по скопските улици, како се регулира сообраќајот, а ќе добијат одговор и на други прашања од надлежните во Центарот за управување и контрола на сообраќајот (ЦУКС). Град Скопје, кој е основач на Центарот, информира дека всушност во сабота од 10 до 14 …

Дојдете во ЦУКС да видите како работат семафорите и камерите Read More »

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името


Заменик-претседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, смета дека има историска шанса за решавање на спорот за името на Македонија, информира Њуз.ин. Во статија за француската информативна мрежа „Mediart“, грчкиот политичар посочува дека „владата на премиерот Алексис Ципрас и новиот кабинет на Зоран Заев во Скопје одат напред со решителни …

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името Read More »

Османи: Не може да има парцијално решение за името


Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за грчката ТВ Скај дека сме земја без име, е дадена во позитивен контекс и се однесува на актуелната состојба со употребата на привремената референца за државата во меѓународните организации, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. – Изјавата на Ахмети беше дадена во позитивен контекс во …

Османи: Не може да има парцијално решение за името Read More »

Ќе куртулак 56 дрвја на „Коста Новаковиќ“


Оптшина Аеродром одлучи да не ги исече децениските дрвја долж улицата „Коста Новаковиќ“ во стар Аеродром, иако така планирал претходниот градоначалник. „Според проектната документација за проширување на улицата ‘Коста Новаковиќ’ одобрена од претходниот градоначалник Ивица Коневски, 56 дрвја од двете страни на коловозот се мапирани за сечење. Тендерската постапка за овој проект е спроведена и …

Ќе куртулак 56 дрвја на „Коста Новаковиќ“ Read More »

Јункер на 25 февруари во Македонија – прва станица од неговата посета на Западен Балкан


Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан во насока на презентација на Стратегијата на ЕУ за регионот. Ова денеска на прес-конференција го најави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на која беше презентирана и длабинска анализа …

Јункер на 25 февруари во Македонија – прва станица од неговата посета на Западен Балкан Read More »

(Фото) Пронајдени околу 10 килограми марихуана, осомничен дилер од Дебар


Во две црни вреќи, а по претходно добиени сознанија, полицијата вчера пронашла девет и пол килограми марихуана кај местото викано Раички Мост во Дебар. Според полицијата, осомничен за дрогата е дебарец добро познат на органите на прогонот. Како што соопшти МВР, по преземени мерки и активности, утврден е идентитетот на лицето инволвирано во овој случај, …

(Фото) Пронајдени околу 10 килограми марихуана, осомничен дилер од Дебар Read More »

Павлопулос: Промени во Уставот за решение на името и интеграција во НАТО и ЕУ


Името може да се реши само кога нема да зрачи иредентизам, бидејќи иредентизмот е спротивен на меѓународното право и на европското законодавство, изјави грчкиот претседател Прокопис Павлопулос и уште еднаш го повторува неговиот став за Македонија, дека потребни се уставни промени, како што вели, отстранување на иредентистичките позиции, а потоа решение на проблемот и евро-атлантска …

Павлопулос: Промени во Уставот за решение на името и интеграција во НАТО и ЕУ Read More »

Села бара отштета од 30 милиони денари за нападот во Собранието


Адвокатот на Зијадин Села на денешната главна расправа побара отштета за својот клиент во висина од 30 милиони денари. Средствата што се бараат како отштета се за материјалните трошоци за лекувањето на Села, како и за претрпената физичка болка, повреда на личниот интегритет и за претрпен страв. Во моментов на распит пред судот е првиот …

Села бара отштета од 30 милиони денари за нападот во Собранието Read More »