Невремето во Куманово поплави куќи, подрумски простории и гаражи


Поројниот дожд што попладнево го зафати Куманово предизвика проблеми во повеќе населби во градот. Според првичните информации од Регионалниот центар за управување со кризи, поплавени се куќи во населбата „Перо Чичо“ и во селото Доброшане, како и подрумски простории, гаражи и дворови зад гимназијата и на дел од булеварите. Првичните информации од оперативците на РЦУК …

Невремето во Куманово поплави куќи, подрумски простории и гаражи Read More »

Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја покажана со Договорот од Преспа


Немаме право да бараме спроведување на радикални реформи, почитување на европското законодавство, а потоа да се повлекуваме без причина, бидејќи тоа може да има значајни последици и за регионот и за Европа, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервјуто за весникот „Авги“. Тој додава дека ЕУ треба да ги почитува и …

Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја покажана со Договорот од Преспа Read More »

Туфегџиќ до Адеми: Приоритет да биде реконструкцијата на студентските домови


– Пратеничката Ивана Туфегџиќ, на денешната презентација на резултатите од „Студијата за млади на Северна Македонија“, апелираше до министерот за образование и наука Арбер Адеми, што поскоро да се посвети и да го стави како приоритетно прашање за реконструкцијата на студентските домови. – Има финансиски средства во буџетот предвидени за реконструкција на студентските домови, но …

Туфегџиќ до Адеми: Приоритет да биде реконструкцијата на студентските домови Read More »

(ВИДЕО) Невремето во Кичево направи огромни штети, паѓаше град со големина на орев


Невремето кое вчера доцна попладне го зафати кичевскиот регион, направи големи штети кај градинарските култури и кај овошките, кои при ова невреме претрпеа најголеми штети, а во северниот дел од општината родот е целосно уништен. – Се е уништено што имав засадено, се жали земјоделецот Исмаил Абази од село Колибари, кој признава дека земјоделците немаат …

(ВИДЕО) Невремето во Кичево направи огромни штети, паѓаше град со големина на орев Read More »

Пендаровски: САД ќе го ратификува протоколот за НАТО во август


Ден за високи гости на вежбата „Одлучен удар“ се реализираше денеска на армискиот полигон Криволак. Се презентираа офанзивни операции на пешадиската баталјонска група на Армијата на Република Северна Македонија, заедно со припадници на Националната гарда на Пенсилванија. Во изјава за медиумите, претседателот Стево Пендаровски рече дека ова беше прилика да се присуствува на најголемата воена …

Пендаровски: САД ќе го ратификува протоколот за НАТО во август Read More »

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот


Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот и досега не се забележани случаи на доделување предмет на рака, покажал годишниот надзор над функционалноста на АКМИС системот спроведен од работната група на Министерството за правда. Заклучните согледувања од надзорот над функционалноста на АКМИС системот, беа претставени денеска во Скопје на конфернеција „Право на …

Движењето на предметите во судовите се врши преку АКМИС системот Read More »

Коневски го честита роденденот на ВМРО: Посакувам партијата да зачекори по европски пат


Поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица Коневски го честиташе роденденот на ВМРО-ДПМНЕ, која слави 29 години од формирањето. „Од срце посакувам партијата да зачекори по конструктивен, европски пат, трасирајќи успех за идните генерации. Честит 29. роденден ВМРО-ДПМНЕ“, нагласи Коневски. Тој во минатото често пати знаеше критички да настапи кон раководството на партијата, но веднаш по претседателските …

Коневски го честита роденденот на ВМРО: Посакувам партијата да зачекори по европски пат Read More »

Унапредени капацитетите на женските граѓански организации


Вкупно 65 активистки од 24 организации ги унапредија своите капацитети за да можат поактивно да се вклучат и да ги менторираат процесите на ЕУ интеграција од родов аспект. Ова е резултат на спроведните активности во рамки на проектот „Родово рамноправна ЕУ интеграција? – градење капацитети на женските граѓански организации“. Воскре Наумоска Илиева од Фондацијата „Kvinna till Kvinna“ пред почетокот …

Унапредени капацитетите на женските граѓански организации Read More »

Интензивно се работи на регионалниот пат Штип-Радовиш, реконструкцијата ќе заврши во август


Интензивно се врши реконструкција на регионалниот пат Штип-Радовиш, по кој се одвива сообраќај од Штип кон Радовиш и Струмица. Фирмата „Штрабаг“, која го гради  експресниот пат Штип-Радовиш е задолжена да изврши рехабилитација на 21 километар од регионалниот пат. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов извршија …

Интензивно се работи на регионалниот пат Штип-Радовиш, реконструкцијата ќе заврши во август Read More »

Заев: Вредело потпишувањето на Договорот од Преспа


Вредело, имајќи ги предвид придобивките, изјави премиерот Зоран Заев по повод една година од Преспанскиот договор, одговарајќи на новинарско прашање при денешната посета на Криволак каде се одржува Ден на високи гости во рамки на вежбата „Одлучен удар“. -Денеска, 17 јуни, една година од Преспа, прво добивме нов пријател. Не дека со Грција имавме некои …

Заев: Вредело потпишувањето на Договорот од Преспа Read More »

Коѕијас со фотографија со Димитров на Твитер одбележа една година од Договорот од Преспа


Со фотографија на која е заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, на неговиот официјален Твитер профил ја одбележа годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. -Една година, мој пријателе, Никола Димитров, напиша Коѕијас заедно со фотографијата. -Направивме историја, размислувајќи за …

Коѕијас со фотографија со Димитров на Твитер одбележа една година од Договорот од Преспа Read More »

Општина Центар пртодолжува со уривање на нелегалните тераси на кафулињата


По извршениот инспекциски надзор на угостителски објекти во Општина Центар со кој се утврдува легалноста на поставената урбана опрема надвор од деловен објект, започна отстранувањето на нелегалните тераси на повеќе од 20 објекти, а во процедура се и други извршни решенија по кои општината ќе постапува во наредниот период. Ќе се отстрануваат објектите кај кои …

Општина Центар пртодолжува со уривање на нелегалните тераси на кафулињата Read More »

Апел за отстранување на терасите без дозвола во Старата скопска чаршија


  Во рамките на акцијата која Општина Чаир ја покрена за отстранување на терасите поставени без дозвола во Старата скопска чаршија, градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу јавно им се заблагодари на сите бизнисмени кои го испочитуваа законот и сами ги отстранија терасите за кои не поседуваа дозвола. За нив нема да биде изречени предвидените …

Апел за отстранување на терасите без дозвола во Старата скопска чаршија Read More »

Анализа: Граѓаните сакаат да одат по шалтери, место електронски да завршат работа


Ако имаш некој познат, многу полесно и побрзо ќе завршиш работа. Ова „правило“ се уште важи кога станува збор за функционирањето на државните институции, покажува последното истражување спроведено во рамки на проектот „Граѓански ориентиран пристап при испорака на јавни услуги“. Како што беше речено на денешната завршна конференција, граѓаните се задоволни од квалитетот на јавните …

Анализа: Граѓаните сакаат да одат по шалтери, место електронски да завршат работа Read More »

Панел дискусија: ЕП да остане поддржувач на проширувањето и покрај зголемена застапеност на евроскептиците


Европскиот парламент, кој традиционално бил институција што го поддржува проширувањето на ЕУ, се очекува да продожи да биде поборник на оваа политика и покрај зголемениот број пратеници кои доаѓаат од евроскептичните партии кои сега сочинуваат 25 отсто во неговиот нов состав. Ова е оценката на дел од учесниците во денешната панел дискусијата насловена „Европската интеграција по …

Панел дискусија: ЕП да остане поддржувач на проширувањето и покрај зголемена застапеност на евроскептиците Read More »

Одложувањето за три месеци да не обесхрабрува, преговорите да ги почнат и Северна Македонија и Албанија


Со оглед на тоа колку ние сме чекале, задоцнување на нашата европерспектива од два до три месеци не би требало да не обесхарбри бидејќи ќе ја следат и многу тешки одлуки во текот на преговорите. Така што ако ја поминеме оваа прва пречка не значи дека сме стигнале до крајот, вели Симонида Кацарска од Институтот …

Одложувањето за три месеци да не обесхрабрува, преговорите да ги почнат и Северна Македонија и Албанија Read More »

Дескоска: Подготовката на квалитетен закон за јавно обвинителство е завршена, очекувам поддршка во Парламентот


Законската рамка за јавното обвинителство предложена од Министерството за правда е пофалена од меѓународната заедница и очекувам сите политички партии во парламентот да ги стават како приоритетни интересите на нашата држава, пред личните интереси, изјави денеска Министерката за правда Рената Дескоска. Посочи дека законската рамка предложена од Министерството за правда е пофалена од меѓународната заедница …

Дескоска: Подготовката на квалитетен закон за јавно обвинителство е завршена, очекувам поддршка во Парламентот Read More »

Изготвени се над 30 нови учебници за средно образование


За над 30 предмети од средното образование се изготвени нови учебници, кои овој период треба да се испечатат, за да бидат дистрибуирани до училиштата до септември. „Имаме изготвено  31 нов учебник за средно образование, одобрени се, треба само да се испечатат. Се надевам дека ќе бидат достапни за учениците до или барем на почетокот на …

Изготвени се над 30 нови учебници за средно образование Read More »

Џафери – Јунху: Иако географски оддалечени двете држави негуваат одлични билатерални односи


Претседателот на Собранието, Талат Џафери во рамки на официјалната посета на Народна Република Кина, денеска во Шангај се сретна со претседателот на Шангајскиот комитет на Кинескиот народен политички консултативен совет, Донг Јунху. Во делегацијата се потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, координаторите на пратеничките групи: на СДСМ, Јован Митрески, на ДУИ, Ејуп Алими, на ВМРО-ДПМНЕ, Никола …

Џафери – Јунху: Иако географски оддалечени двете држави негуваат одлични билатерални односи Read More »

Македонија пак ќе бара Унгарците да го испорачаат Груевски, сега за 27 април


Министерството за правда деновиве ќе испрати барање до Будимпешта за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски како обвинет за крвавиот упад во Собранието. – Целокупното досие од судот и обвинителството ни стигнаа кон крајот на минатата недела, деновиве тоа ќе биде пратено до Будимпешта – изјави министерката за правда, Рената Дескоска. Интерпол уште ја нема …

Македонија пак ќе бара Унгарците да го испорачаат Груевски, сега за 27 април Read More »