Полицајката Јаначкова даде исказ во Обвинителството


Полицајката Јасмина Јаначкова која имаше инцидент со функционерот на ДУИ Беќир Асани денеска даде исказ ви Јавното обвинителство. По разговорот во Обвинителството, Јаначкова не даде изјава за медиумите. Таа имаше инцидент со Асани пред трговскиот центар „Мавровка“ откако повика пајак служба за неговото возило поради непрописно паркирање. Случајот предизвика интерес во јавноста бидејќи сведоци кои …

Полицајката Јаначкова даде исказ во Обвинителството Read More »

Околу 14 отсто граѓани имаат оштетувања на бубрезите


Околу 14 отсто од населението во Македонија страда од хронична бубрежна болест,  рече д-р Оливера Стојчева Танева од Клиниката за нефрологија, на вчерашната конференција по повод Светскиот ден на бубрегот, кој се одбележува в четврток. Хронично бубрежната болест е светски проблем со несакан исход и предвремена смрт. Зафаќа околу 195 милиони жени и е 8-ма …

Околу 14 отсто граѓани имаат оштетувања на бубрезите Read More »

Филип Стојановски: Единствена конкретна мерка е укинувањето на радиодифузната такса


Реформите во медиумите напредуваат со различна брзина и квалитет, тие се започнати, но не се исполнети во онаа мерка во која би овозможиле целосно исполнување на итните реформски приоритети, е генерална оценка на вториот периодичен извештај во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“ на Фондацијата „Метаморфозис“, Агора и Платформата за истражувачко новинарство и анализи …

Филип Стојановски: Единствена конкретна мерка е укинувањето на радиодифузната такса Read More »

Апелација ја одби жалбата на СЈО за судиите од Управен


Апелацискиот суд Скопје ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди првостепеното решение со кое е одбиено обвинението против пет судии на Управниот суд. Специјалниото јавно обвинителство покрена обвинение против петтемина судии од Управниот суд за злоупотреба на службената положба, а во врска со серија изборни нерегуларности пред, за време и по локалните …

Апелација ја одби жалбата на СЈО за судиите од Управен Read More »

Заев: За поздравување одлуките за оставки на членови на Aнтикорупциска


Премиерот Зоран Заев денеска ја поздрави одлуката на дел членовите од Државна комисија за спречување на корупција (ДКСК) да поднесат оставки. – Можеме да ги ослободиме институциите доколку бидеме транспарентни, отчетни и доколку преземеме одговорност, макар и етичка. Убеден сум дека на Македонија и треба сериозна Антикорупциска комисија, која ќе почива на сите потребни меѓународни …

Заев: За поздравување одлуките за оставки на членови на Aнтикорупциска Read More »

Попова: СДСМ едно ветуваа пред избори, друго прават кога се на власт


СДСМ или свесно ги лажеа граѓаните или се целосно неспособни да го реализираат ветеното. Резултатот на крајот е ист. Животот дојде за Зоран Заев и функционерите околу него, додека граѓаните преживуваат. Зоран Заев пред парламентарните избори во 2016 година ветуваше дека социјалната помош веднаш по преземањето на власта ќе ја покачи на 12.000 денари. Зоран …

Попова: СДСМ едно ветуваа пред избори, друго прават кога се на власт Read More »

Кривичен го одбил барањето за враќање на пасошот на Мијалков


Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го одбил барањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за враќање на патната исправа. Како што појаснија од Кривичниот суд на денешниот брифинг со новинарите, одбраната на Мијалков на 21 февруари побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа. Одбраната, …

Кривичен го одбил барањето за враќање на пасошот на Мијалков Read More »

Таксистите ќе возат и без англиски јазик


Такси превозниците ќе немаат обврска за задолжително познавање англиски јазик при добивање лиценца за работа. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува предложените измени во Законот за превоз во патниот сообраќај, со кои се укинува обврската за таксистите за познавање англиски јазик, по поминатата собраниска процедура во прво читање, набрзо да бидат изгласани од …

Таксистите ќе возат и без англиски јазик Read More »

(ВИДЕО) „Сам дома“ на битолски начин: Дете фрли кревет од тераса


Дете на возраст од десетина години во Битола фрли од тераса на повеќекатница стар кревет, кој паѓајќи на земја можеше да убие некого. Оваа лудорија некој ја снимил и ја објави вчера на Фејсбук. На снимката се гледа како дете на терасата влече кревет, го потпира на оградата, а потоа го фрла и се крие …

(ВИДЕО) „Сам дома“ на битолски начин: Дете фрли кревет од тераса Read More »

Тумори од бели дробови ќе се вадат без операција


Без операција и без крварење на скопската Клиника за пулмологија ќе се вадат сите видови тумори и полипи кои растат во белите дробови. Целата интервенција трае околу една минута и ќе почне да се применува од април. Оваа интервенција на Клиниката за пуломологија и алергологија ќе ја работат пет доктори, кои веќе биле на обуки …

Тумори од бели дробови ќе се вадат без операција Read More »

Заев: Може да им купиме возила на сите пратеници или да им обезбедиме станови во Скопје


Патните трошоци на пратениците кои се пресметуваат според постојните закони претставуваат голема сума за граѓаните. Преку дебата треба да се најде прифателиво решение и за граѓаните и за пратениците. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање дали денеска пред пратениците ќе се најде некаков предлог за измени на овие закони. -Може да …

Заев: Може да им купиме возила на сите пратеници или да им обезбедиме станови во Скопје Read More »

Заев тврди дека е невин за „Поткуп“


Премиерот Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ рече дека не се чувствува виновен и оти е убеден дека во судската постапката ќе се разобличи обвинението против него конструиран во периодот кога беше лидер на опозицијата. – Во спрега со Обвинителството конструираа обвинителен акт со злобни намери да бидам спречен за политичко дејствување. Ќе …

Заев тврди дека е невин за „Поткуп“ Read More »

Прочистувачи за воздух за уште две градинки во Карпош


Уште две градинки во Карпош целосно се опремени со прочистувачи за воздух. Градинката „Распеана младост“ во Карпош 1 и „Орце Николов“ во Карпош 4, добија прочистувачи од страна на Ротари клубот „Камен мост-Скопје“.

Љајиќ утре доаѓа во Скопје за проблемот со брашното


Министерот за трговија на Србија Расим Љајиќ утре доаѓа во Скопје на разговори со македонскиот министер за земјоделство Љупчо Николовски за решавање проблемот со увозот на српско брашно во Македонија. Тоа за МИА го потврдија во кабинетот на Љајиќ, кој претходно денеска најави дека Србија од утре ќе воведе контрамерки кон Македонија поради отежнатниот увоз …

Љајиќ утре доаѓа во Скопје за проблемот со брашното Read More »

Награда од 25 илјади долари за пронаоѓање на актерката Шабани од Скопје


Американските власти нудат награда од 25 илјади долари за корисна информација која ќе помогне во пронаоѓањето на студентката по актерство од Скопје, Адеа Шабани. Според полицискиот оддел во Лос Анџелес дваесет и пет годишната Адеа исчезнала на 23 февруари, во 11 часот, под сомнителни околности. – Последен пат е видена во близна на блок 1700 …

Награда од 25 илјади долари за пронаоѓање на актерката Шабани од Скопје Read More »

Општина Аеродром бара начин да ја спречи изградбата на деветкатница пред Мајчин дом


„Градење на деветкатница на плацот пред Мајчин дом е спротивно моите лични заложби. Во Опшината досега не е пристигнато барање за одобрение за градба, ниту какво било барање во однос на конкретната парцела и согласно тоа не постои проектна документација за објектот. Општина Аеродром бара начин да ја спречи изградбата на деветкатница пред Мајчин дом“, …

Општина Аеродром бара начин да ја спречи изградбата на деветкатница пред Мајчин дом Read More »

За Советот на обвинители Зврлевски е сѐ уште главен обвинител


Марко Зврлевски е сѐ уште шеф на државното Јавно обвинителство, ако се суди според информациите што може да се најдат на интернет старницата на Советот на јавни обвинители – институција која е надлежна за именување и разрешување на обвинителите во земјава. Интернет страницата на Советот на јавни обвинители, како што се забележува, не е ажурирана …

За Советот на обвинители Зврлевски е сѐ уште главен обвинител Read More »

Првиот антикорупционер си поднесе оставка


Претседателот на Антикорупциска, Игор Тантуровски си поднесе оставка, а информацијата ја потврдил за Телевизија 24. Тантуровски утрово ја достави оставката до Собранието. Првата оставка вчера ја поднесе членот на Комисијата Горан Миленков. Оставките следуваат неколку дена по скандалозниот извештај од внатрешната ревизија направена во комисијата која покажува дека дел од членовите фалширале патни налози.

Газдата на плацот кај Мајчин дом уште две години нема да гради


Во наредниве две години пред Мајчин дом нема да никне ниту зграда, ниту хотел, ниту трговски центар. И покрај геомеханичките испитувања на терен што се вршат веќе неколку дена, сопственикот на парцелата вели дека нема намера во скоро време да почне со градежни активности. Впрочем, уште немал побарано, а камоли обезбедено дозвола за градба. „Најмалку …

Газдата на плацот кај Мајчин дом уште две години нема да гради Read More »

Николовски: Продолжуваат разговорите за проблемот со брашното


Контролните маркички за увоз на еден, два и пет килограми брашно да се лепат во Србија, а за пакувањата со 25 и 50 килограми во Македонија согласно новиот Правилник. Тоа, според министерот за земјоделство Љупчо Николовски, е прифатливо за македонското Министерство за земјоделство во преговорите со Србија за надминување со проблемот за увозот на брашно. …

Николовски: Продолжуваат разговорите за проблемот со брашното Read More »