Шехтански до Шилегов: Како што го отстрани Ќосето, отстрани гo двоглавиот орел и УЧК во Чаир


Ванчо Шехтански, лидер на политичката партија ТМРО, кој беше функционер во власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ, очекува скопскиот градоначалник Петре Шилегов да постапи по одлуката од февруари 2016, која претходниот градоначалник Коце Трајановски не ја спроведе и веднаш да го отстрани, како што пишува, споменикот на УЧК , кој е дивоградба во скопската населба Чаир. „Петре …

Шехтански до Шилегов: Како што го отстрани Ќосето, отстрани гo двоглавиот орел и УЧК во Чаир Read More »

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор


Владата започнува со создавање услови за влез на трет мобилен оператор во земјава. Како што информира на денешната средба со новинарите министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ова ќе биде и една од клучните теми на која тој ќе разговара на ГСМ Саемот што од недела започнува во Барселона, Шпанија. – На саемот …

Владата почнува процедура за трет мобилен оператор Read More »

Синот на Сорос го посети Шуто Оризари


Претседателот на Фондациите отворено општество – Њујорк, Патрик Гаспард и Александар Сорос, филантропист и син на Џорџ Сорос, во кратката посета на Македонија вчера ја посетија и општината Шуто Оризари. Гаспард и Сорос го посетиле локалното насление и со општинската администрација разговарале за развојни планови на општината. „Горди сме што ги имавме за гости и …

Синот на Сорос го посети Шуто Оризари Read More »

Величковски ќе го информира Иванов за борбената готовност на АРМ


Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе биде информиран за борбената готовност на Армијата на Република Македонија од страна на началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски. Брифингот за борбената готовност е редовна обврска на началникот на Генералштабот на АРМ кон претседателот на Република Македонија. Претседателот Иванов како врховен командант на вооружените сили ќе биде информиран …

Величковски ќе го информира Иванов за борбената готовност на АРМ Read More »

Словенија со грантови ќе го помага локалниот развој во Македонија


Република Словенија ќе го помага домашниот локален развој преку грантови и инвестиции во проекти за питка вода и за отпадни води, што ќе бидат значајни за општините и жителите во внатрешноста во Македонија. Ова е договорено на денешната средба на премиерот Зоран Заев со словенечкиот амбасадор во Македонија, Милан Јазбец. На средбата, како што информира, владината прес-служба, …

Словенија со грантови ќе го помага локалниот развој во Македонија Read More »

Одобрени нови 266 вработувања во градинките на неопределено време


​Министерството за труд и социјална политика известува дека 226 работни места во детските градинки, на кои повеќе години се вработувал кадар на определено време, се конечно сигурни, соопштија од МТСП. Министерството за труд и социјална политика обезбеди согласност од Министерството за финансии за вработувања на неопределено време на 226 работни места во јавните установи за деца-детски градинки, за трајно испразнети …

Одобрени нови 266 вработувања во градинките на неопределено време Read More »

Уште пет пунктови за доставување на годишните даночни пријави


Управата за јавни приходи отвори дополнителни пет пунктови за доставување на годишните даночни пријави. Шалтер е отворен на приземјето на Дирекцијата за големи даночни обврзници (зграда на ССМ), во општина Ѓорче Петров пријавите можат да се доставуваат во зградата на урбаната заедница Ѓорче Петров (кај полициската станица), шалтер има и во општина Бутел во општинската зграда, …

Уште пет пунктови за доставување на годишните даночни пријави Read More »

Во Собранието ќе се конституира Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата


Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде основана и промовирана Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата на Собранието на Република Македонија, во која ќе членуваат пратеници од постоечкиот собраниски состав од различни политички партии. Иницијатори на оваа идеја се пратениците Маја Морачанин, Павле Богоевски, Бранко Маноиловски, Лилјана Поповска, Ирена Стефоска, Ивана Туфегџиќ, …

Во Собранието ќе се конституира Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата Read More »

МЕПСО ќе гради 100 километри нови далекуводи


МЕПСО распиша тендер за изградба на четири нови 110 киловолтни далекуводи, процес во кој треба да се добијат над 100 километри нова преносна мрежа. Проценетата вредност за четирите нови далекуводи изнесува околу 14 милиони евра. Тендерот е отворен до средината на април годинава. Станува збор за далекуводи кои ќе се градат на постоечки траси што …

МЕПСО ќе гради 100 километри нови далекуводи Read More »

Казни за загадувачите на Кејот на Вардар


Општина Карпош ќе ги загадува лицата што создаваат диви депонии на Кејот на Вардар, договориле градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и командирот на полициската станица Карпош, Владо Симјановски, на првата заедничка средба. Богоев посочил дека една од првите критични локации каде треба да се интервенира е Кејот на реката Вардар, односно мостот „Газела”, каде што …

Казни за загадувачите на Кејот на Вардар Read More »

На граница фатен Косовец баран од Интерпол


Едно лице од Косово, барано со потерница од Интерпол, вчера е лишено од слобода на граничнот премин Долно Блаце, а две лица од Албанија се приведени во Охрид и во Полициската станица за граничен премин Меџитлија поради немање документи и непријавување престој во Република Македонија, информира МВР. Косовецот Г.И. (29) бил предаден на полицијата во …

На граница фатен Косовец баран од Интерпол Read More »

Општина Центар и еснафите заеднички ќе го промовираат занаетчиството


Општина Центар и Еснафот на старата скопска чаршија потпишаа меморандум за соработка со цел заеднички да делуваат во јакнење на меѓусебните односи, заеднички настап и за подобрување на условите за работа на занаетчиството. Општина Центар,  претставувана од градоначалникот Саша Богдановиќ и претставникот и советникот од Еснафот Мухамед Љамалари на заедничката средба договорија промовирање на занаетчиството …

Општина Центар и еснафите заеднички ќе го промовираат занаетчиството Read More »

Ќосето падна, Филип и Александар се нишаат


Неизвесна е судбината на спомениците на Александар Македонски, Филип Втори, „Порта Македонија“ и споменикот на Мајка Тереза во градба. Дали и тие ќе бидат урнати, како што од вчера веќе минато е споменикот на Ќосето, допрва треба да одлучат Владата, Министерството за култура и други институции кои биле инволвирани во „Скопје 2014“. Мирослав Грчев, координатор …

Ќосето падна, Филип и Александар се нишаат Read More »

Десет сообраќајки во Скопје, еден загинат


Едно лице загина, едно се здобило со тешки телесни повреди, а осум се полесно повредени во десет сообракајќни несреќи што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Скопје. Дваесет и двајца возачи биле исклучени од сообраќај, од кои пет возеле под дејство на алкохол. Од сообраќај се исклучени и 12 возачи кои возеле пред да …

Десет сообраќајки во Скопје, еден загинат Read More »

ДУИ се финансира нелегално, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сомнително


Резервираност кај СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, а незадоволство кај партиите со албански предзнак во земјава, изразува Државниот завод за ревизија кога е во прашање финансирањето на ланските локални избори, како и на редовното опслужување на политичките субјекти. Недоследности има и во работењето на Државната изборна комисија. Не се чисти сметките ниту во државните универзитети. Но олеснувачка …

ДУИ се финансира нелегално, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ сомнително Read More »

Падна првиот споменик од „Скопје 2014“: Демонтажа на проектот што го устоличи режимот


Новите скопски власти го отстранија од центарот на главниот град споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кого историските читанки го споменуваат како контроверзна личност, па и терорист од времето на Внатрешно-македонската револуционерна организација. Споменикот, кој околу четири години стоеше пред Судската палта во Скопје и чие подигање предизвика бура реакции во јавноста, исчезна тивко, во рани утрински …

Падна првиот споменик од „Скопје 2014“: Демонтажа на проектот што го устоличи режимот Read More »

Кој од Обвинителството ќе одговара за траумите на девојчето?


Дали државниот обвинител обвинител Љубомир Јовески ќе побара одговорност од своите вработени, поточно од обвинителот што требало да постапува по наводите за сексуални злоупотребувања на 13-годишната Р.И, штитеничка на ЈУ „25 Мај“? Дали обвинителот презел нешто, што презел и кога, особено по обвинувањата дека шест месеци по пријавата немало никаков одговор од Обвинителството? Дали ќе …

Кој од Обвинителството ќе одговара за траумите на девојчето? Read More »

Антикорупциска ќе го чешла финансирањето на ДУИ


Државната комисија за спречување на корупцијата ќе го проверува финансирањето на ДУИ откако невладината „Транспаренси интернешнел -Македонија“ објави сомнителни донации кон партијата на Али Ахмети. Според организацијата, „Македонска пошта“, „Аеродроми на Македонија“ и „Македонски железници – инфраструктура“ се јавуваат на листата на донатори на ДУИ за минатата година, што е спротивно на законите за спречување на …

Антикорупциска ќе го чешла финансирањето на ДУИ Read More »