Шилегов: Повеќе не даваме пари за барокни фасади, забавата заврши


Градските власти и официјално, на хартија, прекинаа со активностите за нови речиси 100 стилски фасади низ центарот на Скопје. Советот на Град Скопје ги поништи одлуките за програмите за рефасадирање на десетици објекти, проект што го почна претходната градска власт кој требаше да се реализира годинава. „Град Скопје повеќе нема да дава пари за барокни …

Шилегов: Повеќе не даваме пари за барокни фасади, забавата заврши Read More »

Лицата со ниски примања автоматски ќе се пререгистрираат во ФЗОМ


Лицата со ниски примања и оваа година нема потреба да доаѓаат во Фондот за пререгистрација за остварување на право на здравствено осигурување. Од Фондот информираат дека автоматската пререгистрација ќе биде извршена за лицата кои оствариле нето приход под 144.000 денари и оти тие нема потреба да дојдат во Фондот. Во соопштението додаваат дека лимитот според …

Лицата со ниски примања автоматски ќе се пререгистрираат во ФЗОМ Read More »

Заев: Законски е тендерот на Тодоров за Клинички центар


Законски е тендерот за избор на италијанската градежна фирма која ќе го гради новиот Клинички центар, а кој го спроведе претходниот министер за здравство, Никола Тодоров.Ова го рече премиерот Зоран Заев во Собранието, одговарајќи на денешната седница за пратенички прашања. Постапката е надгледувана од Банката на Советот на Европа, која е кредитор на оваа инвестиција. …

Заев: Законски е тендерот на Тодоров за Клинички центар Read More »

Водата во Скопје нема да поскапи


Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска изјави дека водата во главниот град нема да поскапи и дека тоа нема да се случи се додека тој ја извршува функцијата градоначалник. – Додека сум јас градоналчалник водата нема да поскапи поради политички одлуки на партизирани институции од минатото раководство. Ние со макотрпно раобтење ќе ги сервисираме потребите …

Водата во Скопје нема да поскапи Read More »

Fools have no horns


Erol Rizaov If you are trying to prove stupidity with arguments, you are risking turning out a bigger fool than the one who created it – you will waste precious time of your life. Fools have no horns to be immediately recognized. That’s why it’s best sometimes when a great foolishness has already been made …

Fools have no horns Read More »

Здравство: На хартија подобри од Бугарија, во пракса со методи од поранешна Југославија


Македонија е „ЕЗПИ ракета на сите времиња“, бидејќи ниедна земја не се качила 11 места на листата за само една година! Но, се чини дека застарените методи на лекување, што се употребуваат уште од времето на Југославија, го забавуваат напредокот. Овие контрадикторни ставови се искажани во извештајот за Европскиот здравствен потрошувачки индекс, кој го рангира …

Здравство: На хартија подобри од Бугарија, во пракса со методи од поранешна Југославија Read More »

Гордана Мајнова е новата советничка за здравство


Гордана Мајнова, вработена во министерство за здравство, е новата државна советничка за здравствен менаџмент и здравствена политика. Тоа се гледа од одлуката што ја донела Владата на 23 овој месец, а е потпишана од државниот секретар Владимир Милошев. Гордана Мајнова беше шефица на Кабинетот на поранешниот министер за здравство, Владо Димов. Владо Димов беше министер …

Гордана Мајнова е новата советничка за здравство Read More »

Македонското здравство на 22 место во Европа


Македонскиот здравствен систем е рангиран на 22. место на листата на европски здравствени системи за 2017 година. На листата што ја објави Европскиот здравствен потрошувачки индекс, Македонија има 649 бода. На првото место на листата е Холандија, на второто е Швајцарија, а на третото Данска. Подобро рангирани од Македонија се Србија на 21. место и …

Македонското здравство на 22 место во Европа Read More »

Кашлицата е знак на скриени болести


Ова е време од годината кога многу луѓе кашлаат или поткашлуваат. Ако нема други симптоми на болеста, кашлицата обично поминува сама од себе за неколку дена. Но приближно во 20 отсто од случаите преминуваат во хронична кашлица. Доколку кашлате повеќе од еден месец, појдете на лекар. Вашиот организам можеби ви сигнализира дека станува збор за …

Кашлицата е знак на скриени болести Read More »

Policies for the waste bin


Aleksandra M. Mitevska The new leadership of VMRO-DPMNE obviously has a very lively imagination. It could not have remained unnoticed these days when the opposition party first managed to invent 35,000 amendments to only 19 articles from the law on the use of languages, and then the piquant story that some of those amendments were …

Policies for the waste bin Read More »

Zaev will swallow the toad


Erol Rizaov Colleague Zoran Dogramadziev, may he rest in peace, an internationally proven professional, a longtime Tanjug correspondent from several countries and a reporter for the Japanese news agency, more than ten years ago in his column for Utrinski newspaper, entitled “Toad”, wrote that on the road to Europe, each new member of the Union …

Zaev will swallow the toad Read More »

Опседнатост со мобилните – светот го „тресе“ номофобија


Опседнати сте со тоа телефонот да ви е постојано во рака? Се плашите ако го заборавите дома? Не можете да замислите минута без него? Науката докажа – вие сте еден од две третини од светското население кое пати од номофобија. Номофобијата првпат е идентификувана во 2008 година, а бројот на оние што од неа страдаат …

Опседнатост со мобилните – светот го „тресе“ номофобија Read More »

What’s cooking with Greece


Petar Arsovski After the summit in Davos, it becomes more certain that the process of resolving the name dispute has a real opportunity to finish this year, or, even faster, before the NATO summit in July. This deadline is, of course, invented, because we already have a conditional invitation for membership, which provides a mechanism …

What’s cooking with Greece Read More »

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба


По одвоените средби со грчките партиски лидери грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше обраќање во јавноста во кое наведе дека е отворена можност за решавање на спорот откако  Владата на Заев покажала волја да преговара за взаемно прифатливо решение на проблемот што ги влоши односите меѓу двете земји измиинатите 25 години. Грчкиот премиер им објаснувал на …

Ципрас: решение за име и за надворешна и за внатрешна употреба Read More »

СДСМ бара измени на Законот за минерални суровини во регионите каде има рудници


Коалицијата предводена од СДСМ иницираше измени на Законот за минерални суровини со кои ќе се обезбеди заштита на населението и на животната средина, особено во регионите каде има рудници. За овој Предлог-закон треба да се расправа на седницата закажана за в понеделник, соопшти на денешната прес-конференција во Собранието на РМ пратеничката Мери Лазарова . – За …

СДСМ бара измени на Законот за минерални суровини во регионите каде има рудници Read More »

„Санте плус“ работеше и покрај забраната


Приватната болница „Санте плус“ вчера работеше и покрај тоа што завчера од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) доби забрана за работа додека не ги отстрани недостатоците што ги констатирал Инспекторатот по вонредна контрола, откако во оваа болница почина родилка од Кичево. Вчера се јавивме во болницата, од каде што ни рекоа дека работат редовно …

„Санте плус“ работеше и покрај забраната Read More »