Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ


Бугарите ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија и сметаат дека нивната земја има интерес тие да станат дел од европското семејство, покажуваат резултатите од истражувањето на Центарот „Тренд“, изработено по нарачка на „24 часа“. “ Шеесет отсто од Бугарите го поддржуваат приемот на земјите од Западен Балкан во Европската унија. …

Анкета: Седумдесет отсто од Бугарите сакаат Македонија да биде примена во ЕУ Read More »

Нивоата на природните езера повисоки од просечните


Нивоата на трите природни езера во земјава се повисоки од просекот за мај, но водостојот на Преспанското Езеро на мерното место кај Наколец е за 3,34 метри пониско од „0“ точка. Дојранското Езеро, пак, е за 2,45 метри повисоко од нултата точка, а Охридското за 81 сантиметар. Водостоите на речиси сите реки во земјава се …

Нивоата на природните езера повисоки од просечните Read More »

Влатко Ѓорчев сведочи на судењето за обид за убиство на Села


Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште од судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. По предлог на одбраната денеска пред Судот треба да сведочи пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. За обидот за убиство на Зијадин …

Влатко Ѓорчев сведочи на судењето за обид за убиство на Села Read More »

Срѓан Керим побарува 75 илјади евра од МПМ


Последниот директор и сопственик на Медиа Принт Македонија, Срѓан Керим, како што неофицијално дознава правосудство.мк, пријавил побарување од 4.569.000 денари или некаде околу 75.000 евра. Станува збор за нешто повеќе од еден процент од вкупните побарувања. Паричните побарувања на Керим, според истите сознанија, биле доставени во законскиот рок, а тој навел дека парите ги побарува …

Срѓан Керим побарува 75 илјади евра од МПМ Read More »

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор


Врз основа на три различни текстови, два од министрите за надворешни работи, и еден од медијаторот, Скопје и Атина продолжуваат да бараат решение, пишува весникот „Катимерини“. Според информациите на новинарот, ниту еден од овие текстови не е конечен и дефинитивен. Во изминатите денови со брз ритам се пишуваат, се бришат, се разменуваат, сè со цел …

Катимерини: Заев и Ципрас ќе разговараат за склучување меѓународен договор Read More »

Завршни зборови за случајот „Поткуп“


На денешното рочиште во Кривичниот суд треба да бидат изнесени завршни зборови за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Со гледање на снимката објавена на Јутјуб на минатото рочиште заврши доказната постапка во овој случај. Целосната снимка, пак, поради која Зоран Заев се товари за примање поткуп, беше пуштена на претходните рочишта …

Завршни зборови за случајот „Поткуп“ Read More »

Димитров за „Та неа“: Се наоѓаме во многу чувствителна фаза


Се наоѓаме во многу чувствителна фаза во прашањето, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Хаг во куса изјава за грчкиот весник „Та неа“. Новинарката оваа изјава ја толкува како индиректна потврда дека е многу важен напредокот што се направил во разговорите. – Се наоѓаме во многу чувствителна фаза за прашањето. Не можам да …

Димитров за „Та неа“: Се наоѓаме во многу чувствителна фаза Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ќе се пребројува во јуни, не во мај


Неделава е пребрзо, идната ќе има продолжен викенд од четири дена, па најавениот мајски протест ќе мора да биде префрлен во јуни. Недела попладне, трети јуни, пред седиштето на Владата би било најоптимално. Ова се последните размислувања во ВМРО-ДПМНЕ пред носењето конечна одлука: кога ќе ги повикаат на улица членството, симпатизерите, но и сите неутрални …

ВМРО-ДПМНЕ ќе се пребројува во јуни, не во мај Read More »

Ново рочиште: Мијалков, Јанкуловска, Грујевски и Бошкоски на суд за прислушувањето


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за предметот „Таргет – Тврдина“ на СЈО, каде обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, …

Ново рочиште: Мијалков, Јанкуловска, Грујевски и Бошкоски на суд за прислушувањето Read More »

Пред годишнината од смената на власта: Заев слета на домашен терен


Мошне набиена и разновидна е агендата на премиерот Зоран Заев во последните неколку дена. За разлика од претходните месеци – кога почесто беше во авион отколку дома, сега речиси секојдневно може да се видат негови фотографии од различни општини во државата. Неретко во неформална облека, наместо во костум, премиерот во последниве денови повеќе се дружи …

Пред годишнината од смената на власта: Заев слета на домашен терен Read More »

Владата уште без потврда дали ДПА и БЕСА ќе добијат министерски места


Од Владата се уште не потврдуваат дали ДПА и БЕСА на Африм Гаши ќе бидат дел од владиниот состав. Дел од медиумите, повикувајќи се на партиски извори, синоќа објавија дека ДПА и БЕСА на Гаши ќе добијат по едно министерско место и оти ова е договорено на средба со премиерот Зоран Заев. Според пишувањата во …

Владата уште без потврда дали ДПА и БЕСА ќе добијат министерски места Read More »

МВР: Новите полицајци од генерацијата 2017/18 ќе бидат ангажирани од 1 јуни


Кандидатите за полицајци од генерацијата 2017/18 година од 1 јуни 2018 година ќе бидат професионално ангажирани во Министерството за внатрешни работи како приправници. Како што информира МВР, за таа цел веќе се обезбедени новите полициски униформи. – Почитувани кандидати за полицајци од генерацијата 2017/18 година, Ве известуваме дека од 1 јуни 2018 година ќе започне …

МВР: Новите полицајци од генерацијата 2017/18 ќе бидат ангажирани од 1 јуни Read More »

Синодот на БПЦ не ја прифати поканата на г.г. Стефан за заедничко одбележување на 1000-годишнината од Охридската архиепископија


Претставници од Бугарската православна црква – Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на  1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи на 27 и 28 мај во Охрид. Ова го одлучи Светиот синод на Бугарската православна црква на денешната седница, а во врска со поканата од поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија г.г. Стефан …

Синодот на БПЦ не ја прифати поканата на г.г. Стефан за заедничко одбележување на 1000-годишнината од Охридската архиепископија Read More »

Сите калкулираат околу новиот гувернер: Џафери го игнорира предлогот на Иванов


Спикерот Талат Џафери не го ставил предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за реизбор на Димитар Богов за гувернер на дневен ред на првата наредна собраниска седница, која почнува на 21 мај – точно на датумот кога истекува мандатот на досегашниот челник на НБРМ. Ако собраниската агенда не биде дополнета на почетокот на седницата и ако …

Сите калкулираат околу новиот гувернер: Џафери го игнорира предлогот на Иванов Read More »

Хоџа:Заев е Робин Худ, сакам да му помогнам


Несудениот советник на премиерот, Џезаир Шаќири, алијас  командант Хоџа во интервју за емисијата „Стадион“ за Канал 77  изјави дека Зоран Заев бил еден вид Робин Худ за граѓаните во Македонија и дека затоа сакал да му помогне. „Ако му помогнев со обезбедување гласови ќе му наштетев кај македонскиот електорат. Затоа се договоривме да ги помагам …

Хоџа:Заев е Робин Худ, сакам да му помогнам Read More »

Завршни зборови за предметот „Тенк“ на 17 мај


Предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи на 17 мај со завршни зборови на одбраната и на СЈО. Во „Тенк“ се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот помошник министер Ѓоко Поповски, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Денеска во текот на расправата судечкиот совет ги прифати новите докази на СЈО, меѓу кои …

Завршни зборови за предметот „Тенк“ на 17 мај Read More »

Заев:Преземени се конкретни чекори за решавање на проблемите со депонијата во Русино


Премиерот Зоран Заев придружуван од министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки, денеска се сретна со претставници од општините и жители од Полошкиот регион и претставници од Центарот за развој на полошкиот плански регион и претставници на швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања СЕКО, со цел изнаоѓање решение за проблемите на жителите кои …

Заев:Преземени се конкретни чекори за решавање на проблемите со депонијата во Русино Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продолжува нашите проекти


Добро е што Заев ги продолжува проектите на ВМРО-ДПМНЕ, лошо е што со тие проекти доцни, надевајќи се дека граѓаните ќе заборават дека тоа се проекти на претходната влада. Зоран Заев и криминалниот картел во недостаток на идеи и проекти се фалат со проектите на ВМРО-ДПМНЕ и ги претставуваат како свои. Власта го одложува реализирањето …

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продолжува нашите проекти Read More »

The electoral model must be changed


Robert Nesimi For the past sixteen years Macedonia has elected MPs using a proportional electoral model with closed lists, in six separate electoral districts. There have been six cycles of parliamentary elections during this period, and there is now more than enough evidence to say that this model has a number of shortcomings and therefore …

The electoral model must be changed Read More »