ММФ го назначи за Себастијан Соса за резидентен претставник во Македонија


Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го назначи Себастијан Соса за резидентен претставник во Македонија. ММФ, како што стои во соопштението, го назначи Соса, кој е резидентен претставник на ММФ во Србија, исто така, да ја врши функцијата и на резидентен претставник во Македонија. Седиштето на Соса ќе остане во Белград и ќе ги покрива двете држави. …

ММФ го назначи за Себастијан Соса за резидентен претставник во Македонија Read More »

Заев: Македонија понудила четири опции за промена на името


Македонија понудила четири опции за решавање на спорот за името со Грција, изјави македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за Ројтерс, пренесе Дојче веле. „Предлозите се Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопје)“, изјави Заев за Ројтерс во Лондон, каде присуствуваше на инвестицискиот самит за Западниот Балкан во организација на Европската банка …

Заев: Македонија понудила четири опции за промена на името Read More »

Двесте деловни објекти куртулиле казни заради снегот


Градските власти информираат дека во текот на изминатите два дена испратиле 200 опомени до правни лица да го исчистат снегот пред своите деловни објекти. „До денеска, сите правни лица што беа опоменати, ги исчистиле јавните површни до своите пристапи без притоа да бидат казнети“, информираат од Град Скопје. Законот за јавна чистота предвидува глоба во …

Двесте деловни објекти куртулиле казни заради снегот Read More »

Повлечен цитостатик од парaлелен увоз поради сомнителен квалитет


Повлечена е цела пратка на цитостатик од паралелен увоз, јави телевизија Телма. Пред една недела влегле во Онкологија и ги побарале сите кутии од лекот, а не само една како што е пракса. „Во една од последните инспекциски контроли појавен е сомнеж во квалитетот на лек кој бил предмет на испектирање. Постапката на испитување на …

Повлечен цитостатик од парaлелен увоз поради сомнителен квалитет Read More »

Царовска: ОЈО ќе одлучи против кого ќе покрене обвиненија за злоупотребуваните штитенички


Истрагата на Oбвинителството ќе покаже кон кого и за што ќе се покренат обвиненија во случајот со злоупотребуваните штитенички од Домот „25-ти Мај“, вели министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Таа потсети дека за ова, Министерството направило детален инспекциски надзор и на установата „25 Мај“ и на центрите за социјална работа. – Против …

Царовска: ОЈО ќе одлучи против кого ќе покрене обвиненија за злоупотребуваните штитенички Read More »

(ФОТО) „Берлин бар“ ја отвори вратата за бездомни животинчиња во студените денови


Скопскиот „Берлин бар“ вчера на нивниот официјален Фејсбук профил ги повикаа сите граѓани кои ќе наидат на бездомни кучиња и мачиња во овие студени денови да ги однесат кај нив, бидејќи тие ги отвораат вратите 24 часа во денот. „Дечки, Берлин ќе биде отворен цела ноќ, нема да се служат пијачки ( бидејќи законот не …

(ФОТО) „Берлин бар“ ја отвори вратата за бездомни животинчиња во студените денови Read More »

Решение за уште 1.900 лица со измените на законот за стечајци


Нови 1.900 лица ќе бидат опфатени со измените и дополнувањата на законот за стечајци што на денешната седница ги усвои Владата, односно тие ќе имаат можност да добиваат паричен надомест од државата до нивното пензионирање. – Со усвоените измени се олеснуваат потребните услови утврдени со постојниот закон, кои се однесуваат на стекнување на правото на …

Решение за уште 1.900 лица со измените на законот за стечајци Read More »

Манчевски и Арслан разговараа за трет мобилен оператор во Македонија


Создавањето услови за трет мобилен оператор во Македонија и искуствата на Турција во оваа област, биле тема на денешната средба на македонскиот министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски со турскиот министер за транспорт, морепловство и комуникации Ахмет Арслан. На средбата со Арслан, одржана во тек на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, Манчевски ги …

Манчевски и Арслан разговараа за трет мобилен оператор во Македонија Read More »

Со проект на ЕУ ќе се работи на задржување на младите во руралните средини


Градење на капацитетите на младите со цел да станат фактор во креирањето на локалните политики за развој е целта на проектот „Младите од руралните средини за интеграција на Македонија во ЕУ“. Проектот кој беше промовиран денеска во Скопје е финансиран со средства од ЕУ, а го спроведуваат четири организации. Лидер на проектот е Подружницата во …

Со проект на ЕУ ќе се работи на задржување на младите во руралните средини Read More »

Утре истекува рокот за фирмите да достават годишни пресметки


Рокот за поднесување на годишните сметки за правните лица истекува утре, додека самостојните вршители на дејност можат да ги поднесуваат годишните сметки до 15 март годинава во хартиена и електронска форма, информира Централниот регистар на Република Македонија. – За субјектите кои водат сметководство согласно Законот за трговски друштва рокот за поднесување на годишните сметки и …

Утре истекува рокот за фирмите да достават годишни пресметки Read More »

„Независен весник“ ја поддржува кампањата за Денот на ретките болести


Редакцијата на „Независен весник“ ја дава својата поддршка на пациентите со ретки болести. Тие утре ќе го одбележат својот ден – 28 февруари, Ден на ретките болести. За таа цел, насловните фотографии на нашите профили на Фејсбук и на Твитер, денеска и утре ќе бидат во знак на ретките болести. Своја поддршка за кампањата дадоа …

„Независен весник“ ја поддржува кампањата за Денот на ретките болести Read More »

Владата ќе го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул


На предлог на Министерството за надворешни работи, се очекува Владата да го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул на Македонија во Тусон, Аризона, САД , на која беше именуван во 2013 година, дознава БИРН. Како отворен лобист за интересите на ВМРО-ДПМНЕ, Американецот Џејсон Мико пишуваше колумни во „Дневник“ се до затворањето на весникот и …

Владата ќе го разреши Џејсон Мико од позицијата почесен конзул Read More »

Бакојани: Пакет решение за името, а не решение на делови


Ставот на опозициската Нова демократија дека спорот со името не може да се решава во делови, туку само со едно пакет решение, уште еднаш го повтори поранешната министерка за надворешни работи на Грција, а сега пратеник Дора Бакојани. Во исто време, упати критики до грчката влада, за начинот на кој ги води преговорите. – Владата …

Бакојани: Пакет решение за името, а не решение на делови Read More »

Во Скопје ќе се одржи првиот салон на занаетчиско пиво


Домашна пивска сцена? Да. Toa се оние луѓе кои произведуваат пиво во домашни услови, во кујна, гаража, креативни – секој на свој начин, со многу љубов и почит кон овој древен, корисен и здрав пијалак неправедно деградиран од општеството, што си го бара своето место под сонцето. Вака порталот sakampivo.mk го најавува првиот Пивски салон …

Во Скопје ќе се одржи првиот салон на занаетчиско пиво Read More »

„То Вима“: Мали очекувања за решавање на името


Да бидеме внимателни во очекувањата за прашањето за името со Скопје, рекле за „То Вима“ кругови од грчката дипломатија, поткрепувајќи го ова со ставот дека разликите меѓу двете страни, за одредени точки сѐ уште се големи. Како што јави дописникот на МИА од Атина, весникот, во текстот под наслов „Мали очекувања за решавање на името …

„То Вима“: Мали очекувања за решавање на името Read More »

Грчки медиуми: Заев стави вето за промена на Уставот и за име без превод


Во коментарите на вчерашното интервју на македонскиот премиер Зоран Заев за „Еуроњуз“ грчките медиуми ја користат изјавата на Ангела Меркел од заедничката прес конференција во Берлин токму со него за тоа дека „јавните изјави може повеќе да му наштетат на процесот“. „Грчки дипломатски извори се прашуват која е намерата на јавните споменувања од скопската страна на …

Грчки медиуми: Заев стави вето за промена на Уставот и за име без превод Read More »

For the Macedonian Affairs


Zvonko Davidovic 115 years ago, Krste Petkov Misirkov, in the book “For the Macedonian Affairs”, presented his scientific-theoretical views on the identity and distinctiveness of the Macedonian people with historical approach to the emergence of other European and Slovenian peoples, and as a unique idea and goal of national affirmation to the Macedonian people in …

For the Macedonian Affairs Read More »

ЕБОР ни даде 86 милиони евра за реконструкција на 400 километри регионални и локални патишта


Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе обезбеди 86 милиони евра за надградба на транспортната инфраструктура и зајакнување на регионалната интеграција на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП). Инвестицијата е делумно поддржана и од Фондот на Централнo европската иницијатива (ЦЕИ), обезбеден од Владата на Италија. Од втората транша во вкупен износ од 181 милиони …

ЕБОР ни даде 86 милиони евра за реконструкција на 400 километри регионални и локални патишта Read More »

Милошоски контра ВМРО-ДПМНЕ: Пратеникот со бебето в рака најави дека ќе оди на протест (Видео)


Антонијо Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, со видео порака на својот фејсбук-профил најави дека денеска ќе присуствува на протестот против промената на името и покрај резервата која во однос на овој собир ја изрази ВМРО-ДПМНЕ. „Протестот за зачувување на идентитетот и на уставниот суверенитет на Република Македонија, доколку биде достоинствен и мирен, без разлика што е …

Милошоски контра ВМРО-ДПМНЕ: Пратеникот со бебето в рака најави дека ќе оди на протест (Видео) Read More »

Половина Скопје ќе стане лизгалиште


  Половина Скопје ќе стане лизгалиште ако се остварат прогнозите на синоптичарите за екстремно ниски температури до крајот на неделава, а во меѓувреме снегот не се исчисти. И покрај напорот на зимската градска служба и оние општинските, се чини дека голем дел од јавните површини во текот на вчерашниот ден како да не виделе лопата …

Половина Скопје ќе стане лизгалиште Read More »