Нови моменти околу скандалот: Генијот што го сруши конкурсот за поезија


Aлександар Блажевски од село Јанковец, Ресенско, е вистинскиот автор на спорните песни кои излегоа во збирката поезија „Млади поети“ објавени од Агенцијата за млади и спорт.Во збирката има 44 песни, од кои во две има дискриминаторска содржина и говор на омраза. Двете песни се со наслови „Партиски вработена“ и „Моите соседи“. Првата започнува со „Велат …

Нови моменти околу скандалот: Генијот што го сруши конкурсот за поезија Read More »

Груевски и сопартијците ќе ја сефтосаат новата зграда на Кривичен суд


Во новата зграда на Кривичниот суд денеска ќе се одржи првото рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети се поранешни функционери, меѓу кои и Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана …

Груевски и сопартијците ќе ја сефтосаат новата зграда на Кривичен суд Read More »

Опозицијата бара функции


Опозицијата да ги предлага државниот јавен обвинител, претседателите на ДИК и на Антикорупциската комисија и да има свои претставници и влијание во други контролни и регулаторни тела, како што се Советот на МРТВ, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми… Според партиски извори, ова се дел од барањата со кои ВМРО-ДПМНЕ го условува своето враќање во …

Опозицијата бара функции Read More »

Ниту НАТО ќе се тепа со Русија ниту Москва ќе нѐ нападне


Предупредувањата што ги даде рускиот амбасадор дека Македонија ќе стане цел на возвратен напад при наш влез и конфликт на НАТО со Москва се само политички декор без реална основа, вели генералот Благоја Марковски. Според него, нашата Влада немаше потреба да се вмешува во конфликтот меѓу Велика Британија и Русија, но оти ситуацијата е многу …

Ниту НАТО ќе се тепа со Русија ниту Москва ќе нѐ нападне Read More »

Домника Кардула: Аутизмот не е срам!


Аутизмот не е 2 Април. Аутизмот не се активностите и вниманието што се посветува на оваа категорија во месецот посветен за подигнување на свесноста за оваа состојба. Аутизмот е секојдневие на илјадници деца и лица и нивните родители. Ако прашате за точната бројка, нема да добиете одговор. Не постои регистар. Никој не ги изброил не …

Домника Кардула: Аутизмот не е срам! Read More »

ВМРО-ДПМНЕ се враќа со интерпелација за Владата


ВМРО-ДПМНЕ се враќа во парламентот, соопшти лидерот Христијан Мицкоски, по завршувањето на вечерашните седници на Извршниот и на Централниот комитет на партијата. Тој рече дека првата работа што ќе ја направи ВМРО-ДПМНЕ во Собранието е поднесување на интерпелација за работата на Владата, која ја нарече криминална и неспособна. Мицкоски посочи дека од парламентот ќе ги …

ВМРО-ДПМНЕ се враќа со интерпелација за Владата Read More »

БЕСА лута за збирката поезија


  Објавувањето на збирката со поезија на Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, во која самиот нејзин директор е уредник, а во која има содржини со албанофобија, дури и промовирање на аморални појави, само по себе зборува не само за дискриминацијата кон Албанците што ја изразува оваа агенција и нејзиниот директор, што се …

БЕСА лута за збирката поезија Read More »

ВМРО-ДПМНЕ пред одлука дали и како ќе се врати во парламентот


За вечерва во 19 часот, според информациите, е закажан почетокот на седниците на Извршниот и на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кои треба да пресечат дали опозицијата ќе се врати во парламентот за да се вклучи во носењето на реформските закони. Партиските тела го отвораат повторно ова прашање по информациите дека се усогласени со СДСМ дел …

ВМРО-ДПМНЕ пред одлука дали и како ќе се врати во парламентот Read More »

ВМРО-ДПМНЕ реагира: Алаѓозовски „штеди“ на Музејот на ВМРО


Националната годишна програма за култура за 2018 е скандалозна, безидејна и со бројни нерегуларности. Истата е одраз на непрофесионалноста и неспособноста на Министерство за култура под водство на Роберт Алаѓозовски, изјави денеска на прес – конференција Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ. Според неа, програмата е полна со скандалозни одлуки кои упатуваат на сомнежи за корупција, конфликт …

ВМРО-ДПМНЕ реагира: Алаѓозовски „штеди“ на Музејот на ВМРО Read More »

(Видео) Османи очекува чиста препорака за преговори со ЕУ


Валоризација на целиот досегашен труд и чиста препорака за почеток на преговори за полноправно членство, очекува вицепремиерот Бујар Османи од претстојниот Извештај на Европската комисија (ЕК). Тој го соопшти ова преку својот фејсбук профил, во видео – обраќање на македонски јазик, под кое оди пишан превод на албански, нагласувајќи дека комуникацијата на двата јазика е …

(Видео) Османи очекува чиста препорака за преговори со ЕУ Read More »

(ФОТО) Априлијада во Скопје: Продефилираа пирати, пеперутки, жирафи и принцези


Голема детска журка „Априлијада 2018-Скопје се смее“ по повод 1 Април – Денот на шегата се одржа денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје. За забавата со маски, балони, песнички и игри се задолжени секцијата за модерен балет и фолклорната секција на Детскиот културен центар „Карпош“, Мина Блажев, Златно славејче и танцови групи од основните училишта …

(ФОТО) Априлијада во Скопје: Продефилираа пирати, пеперутки, жирафи и принцези Read More »

Грчкото јавно мислење не е подготвено за решение


Пред две години 57 проценти, сега 71,5 проценти од Грците не прифаќаат сложено име со вклучен терминот Македонија, покажуваат резултатите од истражувањата од 2016 и 2018 спроведени од фондацијата за надворешна политика ЕЛИАМЕП. Дел од резултатите беа веќе објавени во весникот „Катимерини“ во февруари, како што тогаш објави МИА, додека пак сега, комплетното истражување беше …

Грчкото јавно мислење не е подготвено за решение Read More »

Домашните миленичиња го подобруваат развојот на децата


Домашните миленичиња поттикнуваат на здрав психофизички раст и развој на најмладата популација, го намалуваат стресот и чувството на осаменост, пружаат безусловна љубов, им го збогатуваат животот и ги учат како да водат грижа за себе и за другите и да уживаат во времето поминато заедно, пишува МИА. Според клиничкиот невропсихолог од Центарот за невропсихологија, психотерапија …

Домашните миленичиња го подобруваат развојот на децата Read More »

Молотов коктел врз џипот на Љупчо Тодоровски – Радникот


До раните претпладневни часови траеше полицискиот увид откако во раните утрински часови непознати лица, во непосредна близина на TЦ „Три бисери“, во населбата Аеродром во Скопје, фрлиле запаллива направа врз теренско возило за кое се верува дека е сопственост на ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност Љупчо Тодоровски – Радникот. Според првичните неофицијални сознанија до …

Молотов коктел врз џипот на Љупчо Тодоровски – Радникот Read More »

Априлијада „Скопје се смее“


Голема детска журка „Априлијада 2018-Скопје се смее“ по повод 1 Април – Денот на шегата ќе се одржи денеска од 11 до 13 часот на плоштадот „Македонија“ во Скопје. За забавата со маски, балони, песнички и игри се задолжени секцијата за модерен балет и фолклорната секција на Детскиот културен центар „Карпош“, Мина Блажев, Златно славејче …

Априлијада „Скопје се смее“ Read More »

Охридското Езеро утринава мирно, оштетени само некои објекти на крајбрежјето


Силниот ветар од јужен правец што вчера попладнето и ноќта го зафати Охридскиот регион повторно го разбранува Охридското Езеро предизвикувајќи високи бранови што наместа ги префрлаа бетонските бариери на езерскиот Кеј. Поголеми проблеми не се предизвикани, освен на местата каде нема физичка можност водата сама да се врати во езерото, а Колекторскиот систем за негова …

Охридското Езеро утринава мирно, оштетени само некои објекти на крајбрежјето Read More »

Иванов им го честиташе Велигден на верниците од католичка вероисповед


Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до Бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов и до верниците од католичка вероисповед по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. „За Христијаните, денот на Христовото воскресение е најголемиот и најзначајниот ден во историјата на човештвото. Празнувајќи ја победата на Исус Христос над смртта, ние со благодарност ја …

Иванов им го честиташе Велигден на верниците од католичка вероисповед Read More »

Католиците го слават Велигден


Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов им го честиташе празникот на католичките верници и ја прочита велигденската …

Католиците го слават Велигден Read More »

Заев: Велигден да ни ја даде силата за изградба на едно општество за сите


Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев по повод христијанскиот празник Велигден, што го прославуваат верниците на Католичката црква, упати писмо со честитки до Г. Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Римокатоличката Црква во Република Македонија. Премиерот Заев во честитката пишува дека во негово лично име и во име на Владата на …

Заев: Велигден да ни ја даде силата за изградба на едно општество за сите Read More »