Писателката Румена Бужаровска одржа предавање во Будимпешта


Македонската писателка Румена Бужаровска од 10 до 14 април гостуваше во Лекторатот по македонски јазик на Универзитетот ЕЛТЕ во Будимпешта. За време на нејзиното гостување одржа предавање на тема: Што има ново во македонската книжевност, пред студентите и професорите на Институтот по славистика и балтичка филологија. Во рамките на Будимпештански средби, заеднички настан организиран од …

Писателката Румена Бужаровска одржа предавање во Будимпешта Read More »

Гран-при за претставата „Јами дистрикт“ на ИТФ „Лица без маски“


Гран-при за најдбора претстава во целина на 11. Интернационален театарски фестивал „Лица без маски“ доби „Јами дистрикт“ од Србија во режија на Кокан Младеновиќ. Одлуката ја донесе жири во состав: Нина Николиќ, режисер и претстедател на жирито, и членовите: Дарја Ризова – актерка и Драгана Лукан Николовски – драматург. Според нив, „Јами дистрикт“ е заокружен …

Гран-при за претставата „Јами дистрикт“ на ИТФ „Лица без маски“ Read More »

Недела на современ фински филм, селектира Бојан Вулетиќ


Кинотека на Македонија од 24 до 29 април ќе прикажува современи фински филмови, а селектор на истите е српскиот режисер Бојан Вулетиќ. Ќе бидат прикажани шест филмови, пет играни и еден документарев, кои меѓусебно се разликуваат по теми и по форма. Претставуваат пресек на финската кинематографија во последниве две години, односно оној нејзин дел кој …

Недела на современ фински филм, селектира Бојан Вулетиќ Read More »

Во Скопје доаѓа „Брит Флојд“- најдоброто трибјут „Пинк Флојд“ шоу на светот


По настапите пред повеќе од милион фанови низ целиот свет, на 14 ноември во 20:30h, во ВИП Арена- Борис Трајковски ќе имаме можност да уживаме во нешто што е многу повеќе од најдоброто трибјут Pink Floyd шоу на светот. „Брит Флојд“ се посветени на тоа да го оживеат Pink Floyd во секоја нота и секој …

Во Скопје доаѓа „Брит Флојд“- најдоброто трибјут „Пинк Флојд“ шоу на светот Read More »

Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура


Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информираше денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски при посетата на затворот Шутка. – Во овој момент комисиите ги разгледуваат и одлучуваат по однос на приговорите. Начинот на којшто ќе …

Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура Read More »

Промоција на два романа од Јагода Михајловска-Георгиева во КИЦ во Софија


Во просториите на Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија, вечер ќе биде одржана промоција на романите „Каменот од твојот ден“ и „Индиго Бомбај“ од познатата македонска писателка и новинарка Јагода Михајловска-Георгиева. Романите се издадени на бугарски јазик од издавачката куќа „Персеј“ и со оваа промоција во КИЦ во Софија започнуваат нејзините следни претставувања во …

Промоција на два романа од Јагода Михајловска-Георгиева во КИЦ во Софија Read More »

Поетот Митко Гогов застапен во светската антологија „Слушни ја оваа река”


Во Колумбија излезе од печат светска поетска антологија „Слушни ја оваа река” во која меѓу 126 автори од 58 земји е вклучен струмичкиот поет Митко Гогов, претседател на Здржението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“, кое во Македонија го организира меѓународниот фестивал „100 илјади поети за промена“. Поетите-уредувачи на антологијата, Роберт …

Поетот Митко Гогов застапен во светската антологија „Слушни ја оваа река” Read More »

Почина Павлина Апостолова Богданова – првенка на Македонската опера


Во Скопје, на 90-годишна возраст, почина поранешната првенка на Македонската опера, Павлина Апостолова-Богданова, која припаѓа на правата генерација оперски солисти кои ја формираа македонската оперска сцена и музичка култура. До нејзиното заминување во пензија, со изведби на 40-тина главни улоги и познати арии во речиси половина од дотогаш изведените оперски премиери во МОБ, со концертирања …

Почина Павлина Апостолова Богданова – првенка на Македонската опера Read More »

Претставата „Солун, град на духови“ во режија на Унковски во кино Култура


Претставата „Солун, град на духови“ во режија на Слободан Унковски, по текст на Русомир Богдановски, а инспириран од истоимената книга на Марк Мазовер, ќе се одржи во вторник (17 април) во 20 часот, во кино Култура. Таа претставува хроника на животот и случувањата во текот на пет века, во најзначајниот град на Македонија. Опфаќа период …

Претставата „Солун, град на духови“ во режија на Унковски во кино Култура Read More »

21.Скопски филмски фестивал со ретроспектива на Хичкок


Премиерната проекција на македонскиот филм „Година на мајмунот“ работен по сценарио и режија на Владимир Блажевски на 19 април ќе го означи почетокот на 21. издание на Скопје филм фестивал. Програмите ќе се одржуваат во киното „Милениум“, Кинотеката на Македонија и киното „Фросина“. Скопскиот филмски фестивал ќе трае до 26 април, а најавени се повеќе …

21.Скопски филмски фестивал со ретроспектива на Хичкок Read More »

Почина режисерот Милош Форман


На 86-годишна возраст, по кратко боледување, синоќа почина познатиот американски режисер со чешко потекло Милош Форман. Како што соопшти менаџерот на Форман, Денис Аспланд, режисерот-оскаровец починал во неговиот дом во местото Ворен во американската сојузна држава Конектикат. Форман е добитник на „Оскар“ за режија за филмовите „Лет над кукавичкото гнездо“ и „Амадеус“, а меѓу неговите …

Почина режисерот Милош Форман Read More »

Интервју со Драгана Заревска-Телемама: Градот е полн со дневна политика и трач


Последниве две години, откако се појави на музичката сцена, сѐ погласно се зборува за музиката и песните на Драгана Заревска. Настапува под псевдонимот Телемама, а нејзиниот прв албум „Мис слобода“ издаден во 2015 од „Ако никој не свири“ беше доволна причина да го задржи вниманието. А, три години подоцна повторно да ја потврди креативноста со …

Интервју со Драгана Заревска-Телемама: Градот е полн со дневна политика и трач Read More »

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Let’s CEE“ во Виена


Фестивалската промоција на филмот „Исцелител“ продолжува на 6. Меѓународен филмски фестивал „Let’s CEE“ во Виена кој почнува денеска. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“, во која ќе се натпреварува заедно со 13 други филмови, „Исцелител“ ќе има три прикажувања, на 16-ти, 17-ти и 21 април. Во фокусот на фестивалот се филмови од Централна и Источна …

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Let’s CEE“ во Виена Read More »

Концерти на Дуке Бојаџиев во Филхармонија во мај


Композиторот Дуке Бојаџиев, кој живее и работи во Њујорк, по пауза од две години повторно ќе настапи пред македонската публика со два концерта во Скопје, на 11-ти и 12 мај во Македонската филхармонија. Настапот ќе биде реализиран во соработка со Министерството за култура и „3Гонга”. На целовечерниот концерт со наслов „Сон Верба Љубов“ Бојаџиев ќе …

Концерти на Дуке Бојаџиев во Филхармонија во мај Read More »

„Година на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски го отвора Скопје филм фестивал


Годинешното 21. издание на Скопје филм фестивал ќе понуди повеќе од 50 филмови, работилници, гостувања на нови европски филмски имиња, како и филмска ретроспектива на Алфред Хичкок. Се отовра на 19 април со премиерата на новиот македонски игран филм „Година на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски. Филмовите се распоредени во седум програми, меѓу кои …

„Година на мајмунот“ во режија на Владимир Блажевски го отвора Скопје филм фестивал Read More »

Ретро постер на 71. Кански филмски фестивал


Франција- Постерот за 71. Кански филмски фестивал е од филмот „Лудиот Пјеро“ на Годар од 1965 со Жан-Пол Белмондо и Ана Карина, а е инспириран од делата на фотографот Жорж Пјер (1927-2003), кој го овековечи снимањето на над 30 филмови, од Ривет, Рене и Мал до Таверние, Жулавски, Вајда и секако Годар. Ова е втор …

Ретро постер на 71. Кански филмски фестивал Read More »

Врачување на наградата „Роман на годината 2017“


На писателката Фросина Пармаковска вечер од 18 часот на пригодна свеченост во Даут-пашин амам ќе и биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година. Пармаковска беше избрана за добитник на признанието за својот трет роман „Одбројување“, издание на „Или-или“, во конкуренција на 27 романи. Оваа година наградата се доделува по 19-ти пат. По згаснувањето …

Врачување на наградата „Роман на годината 2017“ Read More »

Саем на книга од 3 до 9 мај: Бесплатен влез за организирани ученички посети


Од 3 до 9 мај 2018 ќе се одржи јубилејното 30. издание на Саемот на книгата, а годинава локацијата е ВИП Арената „Борис Трајковски“. Учество ќе земат сите значајни издавачки куќи во Македонија и издавачки куќи од регионот. „По повод 30. јубилејно издание на Саем на книга, Скопски саем за сите организирани, групни посети на …

Саем на книга од 3 до 9 мај: Бесплатен влез за организирани ученички посети Read More »

Мајските оперски вечери годинава го слават Пучини


Пет оперски изведби, еден оперски и еден балетски гала концерт, две изложби и две промоции на книги, ќе понудат годинашните 46. Мајски оперски вечери. Мотото е „Го славиме Пучини“, а како што беше речено денеска на прес-конференција во МОБ, манифестацијата ќе почне со премиера на „Боеми“, традиционално, на 9 мај. Мајските оперски вечери ќе продолжат …

Мајските оперски вечери годинава го слават Пучини Read More »

(ВИДЕО) Светска премиера на концертниот филм на Ник Кејв во МКЦ


Најновиот филм на познатиот музичар и текстописец Ник Кејв ќе биде прикажан во кино Фросина во Младинскиот културен центар. Во рамките на светската кино премиера на филмот „Далечно небо“ (Distant Sky) можност да го погледнат имаат и Македонците на 12 април во 20 часот. Филмот е во режија на Давид Бернард. Фантастичното доживување со концертот …

(ВИДЕО) Светска премиера на концертниот филм на Ник Кејв во МКЦ Read More »