Почеток на крајот на Вуди Ален


Светските медиуми на големо пишуваат за сексуалната злоупотреба во Холивуд и секојдневно нови имиња од филмската индустрија се на тапен од јавноста. Послендите случувања се вртат околу познатиот режисер и актер Вуди Ален (82). Неговата посвоена ќерка Дилан Фароу уште во 2014 година јавно кажа дека тој сексуално ја злоупотребувал уште кога имала седум години. …

Почеток на крајот на Вуди Ален Read More »

Алаѓозовски: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба


Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска во Давос, Швајцарија, се обрати на конференцијата на министрите за култура од земјите – потписнички на Европската културна конвенција и земјите набљудувачи на Советот на Европа. Од Министерството за култура соопштија дека Алаѓозовски ја истакнал поддршката на Македонија за Декларацијата, која го промовира концептот на култура на изградба (Баукултур). …

Алаѓозовски: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба Read More »

Танц фест Скопје: Претставата „Фен Мо“ од Пекинг ја отвара сезоната


  Танц Фест Скопје ја прогласи 2018 година за Година на танцот и сезоната ја почнува со гостувањето на извонредната претстава „Фен Мо“ од Пекинг, Кина, во изведба на танцовата компанија на Пекиншката академија за танц која е на европска турнеја. Претставата ќе има две изведби, вечерва, во 20 часот, на сцената на Театарот „Јордан …

Танц фест Скопје: Претставата „Фен Мо“ од Пекинг ја отвара сезоната Read More »

Стоечки овации: „Македонисимо“ на Симон Трпчевски ечеше во Лондон (Видео)


Најновиот проект со музика од Македонија „Македонисимо“ на пијанистот Симон Трпчески синоќа беше претставен во салата за камерна музика, лондонскиот „Вигмор Хол“, која беше исполнета до последното место. – Токму синоќешниот беше мој прв настап во оваа календарска година и мина фантастично. Проектот што го нареков „Македонисимо“, односно „ептен македонско“ и му го посветив на …

Стоечки овации: „Македонисимо“ на Симон Трпчевски ечеше во Лондон (Видео) Read More »

И Алаѓозовски замина во Давос


Во пресрет на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, се одржува и конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа. Во фокусот се заклучоците за Декларацијата која го промовира концептот на култура на изградба Баукултур (Baukultur). Конференцијата почнува вечерва со експертски обраќања, а …

И Алаѓозовски замина во Давос Read More »

Балет за деца „Снежана и седумте џуџиња“ во МОБ


Во Македонската опера и балет денеска напладне ќе биде изведена балетската претстава за деца „Снежана и седумте џуџиња“ од Богдан Павловски во режија, кореографија и инсценација на Витолд Борковски. Балетот е според приказната на браќата Грим, а првпат во улогата на Снежана ќе настапи Стефанија Гаштарска, студентка на престижната балетска академија Бољшој во Москва. Во …

Балет за деца „Снежана и седумте џуџиња“ во МОБ Read More »

Струмичкиот карневал е зимска европска атракција


Во магазинот „Во воздух“ на словенечкиот авиопревозник „Адриа“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно седум такви во Европа. И во печатеното и во електронското издание на магазинот, токму на македонскиот карневал му е посветено големо внимание со многу корисни информации како да се стаса до Струмица во времето на одржување на …

Струмичкиот карневал е зимска европска атракција Read More »

„Егзит“ вторпат најдобар во Европа


Фестивалот „Егзит“ е официјално најдобар фестивал во Европа, објавено е синоќа на доделувањето на Европските фестивалски награди во Холандија. „Егзит“ победи во главната категорија во конкуренција со вртоглави 350 фестивали од повеќе од 35 земји, со повеќе од еден милион гласа од публиката и мислењето на стручното жири составено од најеминентните луѓе од светската музичка …

„Егзит“ вторпат најдобар во Европа Read More »

Интервју со Стефанија Гаштарска, балерина: Со „Бољшој“ ми се оствари сонот


Македонската балерина Стефанија Гаштарска (16) си го оствари својот сон со студирањето на престижната балетска академија „Бољшој“ од Москва. Иако толку млада, зад себе има неколку меѓународни признанија и награди, а од неодамна е и амбасадор на балетскиот светски бренд „Гришко“. Македонската публика ќе има можност да ја види во главната улога во детската балетска …

Интервју со Стефанија Гаштарска, балерина: Со „Бољшој“ ми се оствари сонот Read More »

Скршена спомен-плочата на поетот Ацо Шопов


Скршена е спомен-плочата на поетот Ацо Шопов која се наоѓа кај неговата родна куќа во штипската населба „Горно маало“. Според претседателот на Општинската организација на Сојузот на борци од Штип, Трендафил Атанасовски, се работи за невиден вандалски чин, кој во изминатите денови е забележан од страна на граѓанин што живее во тој дел од градот. …

Скршена спомен-плочата на поетот Ацо Шопов Read More »

Фестивалот Егзит прогласен за најдобар европски фестивал


Фестивалот Егзит, кој се одржува во српскиот град Нови Сад, беше прогласен за најдобриот европски фестивал, на традиционалното доделување на фестивалските награди во Гронинген, Холандија. Жирито разгледало 350 музички фестивали кои се одржуваат во 35 европски држави, и заклучило дека Егзит е најдобрит голем европски фестивал и најдобро организиран фестивал. Егзит ја добил и наградата …

Фестивалот Егзит прогласен за најдобар европски фестивал Read More »

Концерт на чудото од дете, Даниел Харитонов


Македонската филхармонија вечерва со почеток во 20 часот го почнува првиот концерт од серијата најавени за годинава. Првиот настан е насловен како „Лауреати“ и ќе настапи чудото од дете, младиот виртуоз на пијано Даниел Харитонов, под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија. Роден во рускиот град Јужно-Сахалинск, Харитонов се прослави како еден од најсјајните …

Концерт на чудото од дете, Даниел Харитонов Read More »

Филмски маратон во кино „Милениум“


Девет филмови ќе бидат прикажани утре од 12 часот до петок наутро во кино „Милениум“, во рамки на филмскиот маратон кој Младинскиот културен центар го органиизра по повод Роденденот на уметноста. Маратонот ќе почне напладне со „Help, I shrunk my teacher“, а потоа ќе следуваат проекции на филмовите: „Center of my world“ (14.30); „Dark fortune“ …

Филмски маратон во кино „Милениум“ Read More »

Изложба во ателјето на Мирослав Масин по повод Роденденот на уметноста


Асоцијацијата за култура ИКОН и уметникот Мирослав Масин вторпат со изложба ќе го обележат Роденденот на уметноста кој во светот се прославува на 17 јануари. Во ателјето на Масин ќе биде отворена изложбата „Во слава на уметноста“ на која покрај негови ќе бидат претставени и дела на уметниците: Денис Боувен, Владимир Георгиевски, Никола Иванов – …

Изложба во ателјето на Мирослав Масин по повод Роденденот на уметноста Read More »

Конкурсите за субвенции на домашна музика ќе бидат поништени


Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија. Како што информираат во заедничкото соопштение, на вчерашниот состанок во Министерството за култура било констатирано дека актуелниот Закон е тешко применлив и дека не ја исполнува …

Конкурсите за субвенции на домашна музика ќе бидат поништени Read More »

„Исцелител“ премиерно во Норвешка: Филмот продолжува да ја освојува светската публика


Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на интернационалниот филмски фестивал во Тромсо, кој е најголем во Норвешка. Премиерното прикажување ќе биде денеска, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот. – „Исцелител“ ќе биде прикажан во престижната програма „Хоризонти“ во која се избрани филмови од различни жанрови …

„Исцелител“ премиерно во Норвешка: Филмот продолжува да ја освојува светската публика Read More »

Доцни изградбата на новиот театар во Струмица


Спуштената завеса на старо-новиот театар во Струмица, со која е покриена надворешноста на објектот во изградба, асоцира на големата желба на актерите од Народниот театар „Антон Панов“ да се вратат на извориштето на театарската уметност во градот под Царевите Кули. Но, за нивна (не)среќа завесата никако да се крене. Стариот театар во осумдесеттите години на …

Доцни изградбата на новиот театар во Струмица Read More »

Се полни Петроварадинската тврдина: Синот на Боб Марли доаѓа на фестивалот „Егзит“


Осумкратниот добитник на наградата „Греми“, Зиги Марли, кој важи на јамајски реге-крал доаѓа на фестивалот „Егзит“ во Нови Сад, Србија. Тој е наследник на најголемата икона во реге-музиката Боб Марли, и иако неговата големина е недопирлива, Зиги во континуитет го докажува талентот. Неговото вистинско име е Дејвид Неста, а неговото уметничко име Зиги го позајмил …

Се полни Петроварадинската тврдина: Синот на Боб Марли доаѓа на фестивалот „Егзит“ Read More »

И министерот Алаѓозовски во Давос


Министерот Роберт Алаѓозовски ќе учествува на конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа, која од 20-ти до 23 јануари ќе се одржува во Давос, Швајцарија, во рамки на Светскиот економски форум. Како што објави Министерството за култура, конференцијата е посветена на заштитата …

И министерот Алаѓозовски во Давос Read More »

„Ромео и Јулија“ на Пројковски, најдобра претстава во Турција


Претставата „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул и во режија на Дејан Пројковски е прогласена за најдобра во 2017 година во Турција. Наградата ја доделува турското списание за театарска уметност „TIYATRO” кое секоја година организира доделување анадолиски театарски награди. На синоќешното доделување на наградите во „Гранд Пера“ во Истанбул присуствувале голем …

„Ромео и Јулија“ на Пројковски, најдобра претстава во Турција Read More »