„Есенција на егизстенција“: Македонски уметници ќе изложуваат во Националната галерија на Косово


Патувачката изложба „Есенција на егизстенција“ на кураторите од Националната галерија на Македонија Маја Чанкуловска Михајловска, Горанчо Ѓорѓиевски и Ана Франговска ќе биде презентирана на косовската публика во Националната галерија на Косово на 27 ноември 2017 година (понеделник), во 19 часот на која ќе се претстават дваесетина македонски современи уметници. Селектираните уметници се Исмет Рамичевиќ, Методи …

„Есенција на егизстенција“: Македонски уметници ќе изложуваат во Националната галерија на Косово Read More »

Конзерваторското одобрение за Али-пашина џамија во Охрид не е испочитувано во целост


Управата за заштита на културното наследство соопшти дека од извршениот инспекциски надзор на 7 ноември било констатирано дека сите работи на непосредна заштита на Али-пашината џамија во Охрид се изведуваат согласно одобрената проектна документација, но не е испочитувано пропишаното со точка 6 од диспозитивот на Конзерваторското одобрение – дека „работите од став 1 од диспозитивот …

Конзерваторското одобрение за Али-пашина џамија во Охрид не е испочитувано во целост Read More »

(ФОТО) Хворостовски е една од најголемите ѕвезди што настапиле на Охридско лето


Дмитри Хворостовски ќе остане запишан во фестивалската историја како еден од најголемите ѕвезди кои настапиле на сцената од Охридско лето, соопштуваат од фестивалот и изразуваат жалење за неговата смрт. „Големите личности секогаш имале посебно место на сцената на Охридско лето. Вечно ќе му бидеме благодарни на овој музички гениј, кој на отворањето на Охридското лето …

(ФОТО) Хворостовски е една од најголемите ѕвезди што настапиле на Охридско лето Read More »

„Кралот Лир“ вечерва во Турски театар


„Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа вечерва ќе биде изведена, во Турскиот театар, во 20 часот. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Осман Али, Несрин Таир, Ерман Шабан, Зубејде Али и Ебру Мусли. Драматургијата е на Диего Де Бреа заедно со Сибел Абдиу, а сценографијата и костимографијата се на Благој Мицевски. …

„Кралот Лир“ вечерва во Турски театар Read More »

Премиера на Мама Миа!: Втор лиценциран мјузикл во режија на Наташа Поплавска


Премиерата на претставата Мама Миа! во режија на Наташа Поплавска во Македонскиот народен театар ќе се одржи на 24 декември во 20 часот. Ова е втор лиценциран мјузикл по „Чикаго“, исто во режија на Поплавска. Мјузиклот Мама Миа! е еден од најпознатите наслови во музичкиот жанр, а нумерите се најголемите хитови од Шведската група АББА, …

Премиера на Мама Миа!: Втор лиценциран мјузикл во режија на Наташа Поплавска Read More »

Почина легендарниот руски баритон Дмитри Хворостовски


Легенадарниот руски операски пејач Дмитри Хворостовски, кој две години водеше борба против тумор на мозокот, почина на 55 годишна возраст, потврди неговото семејство. „Од името на семејството Хворостовски, ве информираме дека почина Дмитри Хворостовски – оперски баритон, сопруг, татко, син и пријател почина на 55 годишна возраст“, стои во порака што семејството ја објави на …

Почина легендарниот руски баритон Дмитри Хворостовски Read More »

Пронајдени три дневника на Џон Ленон


Германската полиција пронајде стотина украдени предмети од наследството на Џон Ленон, меѓу кои три дневника, два чифта метални очила, табакери и нотни записи. Портпаролот на полицијата во Берлин, Винфрид Венцел денеска изјави дека наоѓањето на овие предмети има големо значење за музичкиот свет, како и за сопругата на Ленон, Јоко Оно. Предметите беа украдени од …

Пронајдени три дневника на Џон Ленон Read More »

ТДМ донира влезници за деца од Заводот за рехабилитација на деца и младинци и ПОУ „Др.Златан Сремац“


По повод одбележувањето на Светскиот ден на детето, Н.У. Театар за деца и младинци ќе го даде својот придонес за најмладите со донирање влезници за децата од Заводот за рехабилитација на деца и младинци – Скопје за претставите што ќе се одржат на 24 ноември, како и влезници за децата од установата ПОУ „Др. Златан …

ТДМ донира влезници за деца од Заводот за рехабилитација на деца и младинци и ПОУ „Др.Златан Сремац“ Read More »

Претставата „Кралот Лир“ утре ќе биде изведена во Турски театар


„Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа утре ќе биде изведена, во Турскиот театар, во 20 часот. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Осман Али, Несрин Таир, Ерман Шабан, Зубејде Али и Ебру Мусли. Драматургијата е на Диего Де Бреа заедно со Сибел Абдиу, а сценографијата и костимографијата се на Благој Мицевски. …

Претставата „Кралот Лир“ утре ќе биде изведена во Турски театар Read More »

Соопштени имињата на добитниците за наградата „Св. Климент Охридски“


Државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 година во областа на воспитанието и образованието им се доделува на професорот и писател Венко Андоновски и на историчарот Наим Алими. Во областа на културата и уметноста наградата им се доделува на музичарот Гарабет Тавитјан, писателот Јордан Плевнеш и филмологот Илинденка Петрушева. – Ова е одлуката на Одборот …

Соопштени имињата на добитниците за наградата „Св. Климент Охридски“ Read More »

За првпат Македонската филхармонија ќе го прослави роденденот во сопствен објект


Македонската филхармонија во петок ќе одбележи 73 години од постоењето. По овој повод го најавува концертот „Среќен ти роденден!“ на чија програма се Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, виртуозниот Концерт за виолина и оркестар бр. 1 од Карл Голдмарк на кој како солист ќе настапи македонскиот истакнат виолинист Љубиша Кировски, …

За првпат Македонската филхармонија ќе го прослави роденденот во сопствен објект Read More »

Поради закана кон главната актерка одложена филмска премиера


Продуцентите на индискиот филм „Падмавати“ (Padmavati) го одложија првото прикажување закажано за 1 декември, поради закани упатени кон главната глумица и кон режисерот. Имено, членот на владеачката Индиска народна партија, Сураџ Пал Аму понуди 1,3 милиони евра за тој кој „ќе ја обезглави главната актерка Дипико Падуконе и режисерот на филмот „Падмавати“, Санџај Лил Бансали, …

Поради закана кон главната актерка одложена филмска премиера Read More »

Претставата „Маша и Медо“ повторно во Скопје


Детската руска претстава „Маша и Медо“ е повторно на нашите простори. Таа ќе се одржи на 16 -ти, декември 2017 година, во 17 часот – Вип Арената „Борис Трајковски“. Влезниците ќе можете да ги набавите од 22 ноември. Поради големата популарност, која лани имаше дури пет изведби – во Македонскиот народен театар, по овој повод …

Претставата „Маша и Медо“ повторно во Скопје Read More »

И покрај скратените средства, културните манифестации во Куманово ќе се одржат


Со усвоениот ребаланс на буџетот на општина Куманово, од Советот на општината, од програмата за реализирање на културни манифестации, поради долгогодишната блокада на општината скратени се 5,18 милиони денари за реализација на културните манифестации до крајот на годинава. Сепак, според надлежните од Одделението за култура и спорт од општина Куманово, кратењето на финансиските средства нема …

И покрај скратените средства, културните манифестации во Куманово ќе се одржат Read More »

Ѓорче Ставрески, режисер: Сценариото за „Исцелител“ го развивав седум години


Вчудовиден од тоа колку се пропаднати рационалните и здрави вредности, кога луѓето ја загубиле довербата во медицината, дури и во теоријата на еволуцијата, и повеќе им веруваат на исцелители и теории на заговори, во исто време пропаѓајќи во сиромаштија, го поттикнало младиот режисер Ѓорче Ставрески да ја напише и пренесе на филм приказната за својот …

Ѓорче Ставрески, режисер: Сценариото за „Исцелител“ го развивав седум години Read More »

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска


Во малата сала на Македонската филхармонија вечер ќе се одржи рецитал на истакнатата пијанистка Марија Ѓошевска. Концертот е насловен „Шубертова вечер“, а ќе бидат изведени „Фантазија – импромпти“ од Фредерик Шопен, на која како гостин ќе учестува ученикот Матеј Коруноски кој е четврта година во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“, како и Соната – фантазија, бр.18 и …

„Шубертова вечер“ со пијанистката Марија Ѓошевска Read More »

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на „Арс поетика“ во Братислава


Поетесата и книжевен преведувач Наташа Сарџоска гостуваше на меѓународниот поетски фестивал „Арс поетика“ во Братислава, каде нејзината поезија е објавена на англиски и на словачки јазик во издание на фестивалот. Сарџоска објавила неколку книги поезија и влегла во потесен избор за наградата за најдобра поетска книга „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата. Нејзината поезија …

Поетесата Наташа Сарџоска учествуваше на „Арс поетика“ во Братислава Read More »

„Срце од камен“ прогласен за најдобар филм на годинешниот Синедејс


„Срце од камен“ – исландско-данска копродукција на режисерот Гудмундур Амар Гудмундсон е најдобар филм на 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“, беше соопштено на синоќешното затворање на фестивалот во кино „Милениум“. Избран е за најдобар меѓу осум остварувања во Официјалната селекција, според жирито, во состав: Семих Капланоглу, Евгенија Тирдатова и Марија Драндаки. Во нивното образложение …

„Срце од камен“ прогласен за најдобар филм на годинешниот Синедејс Read More »

Славниот француски писател Давид Фоенкинос во Скопје


Славниот француски писател Давид Фоенкинос денес на пладне, во Францускиот институт во Скопје, во соработка со издавачката куќа „Или-Или“  ќе има книжевна средба. Авторот, којшто во 2014 година ја доби престижната книжевна награда Ренодо 2014 за романот „Шарлота“, ќе биде присутен на настанот заедно со Стефан Фоенкинос, режисер и сценарист. За време на книжевната средба, …

Славниот француски писател Давид Фоенкинос во Скопје Read More »

Мирослав Масин изложува во Љубљана


Во галеријата Кос во Љубљана вечер ќе биде отворена самостојна изложба на македонскиот академски сликар Мирослав Масин. Ќе бидат изложени дела од циклусот „Enchantè“ работени последниве четири години. „Enchantè“ претставува сублимат на поранешните циклуси на Масин. Изложбата во Љубљана е организација на Младинскиот културен центар – Скопје, со поддршка на Министерството за култура на РМ, …

Мирослав Масин изложува во Љубљана Read More »