Кејт Бланшет претседател на жирито на Канскиот фестивал


Австралија-  Австралиската актерка Кејт Бланшет, добитничка на два Оскара, ќе претседава со жирито на 71. Меѓународен филмски фестивал во Кан, што се одржува од 8 до 19 мај, соопштија организаторите. Бланшет е една од предводничките на борбата против сексуалното вознемирување. Таа заедно со актерките Натали Портман и Мерил Стрип ја формираа Фондацијата „Готово е“ (Time’Up) …

Кејт Бланшет претседател на жирито на Канскиот фестивал Read More »

Кежаровски подготвува нова книга, продолжение на „Живот во кутија“


Читателите на книгата „Живот во кутија“ денеска имаа повторна можност, по промоцијата на 16 ноември, да се дружат со нејзиниот автор Томислав Кежаровски и да добијат негов потпис со посвета. Средбата со писателот-новинар, кој во својата прва книга раскажа за осуммесечниот притвор во затворот Шутка, денеска од 12 до 15 часот е организирана во книжарницата Или-Или. Кежаровски  изјави …

Кежаровски подготвува нова книга, продолжение на „Живот во кутија“ Read More »

Василичарскиот концерт на МОБ со ретро рок и поп-хитови


Македонската опера и балет и оваа година ќе гоорганизира традиционалниот концерт за Василица.Насловен е „Simply the Best“ и ќе има две изведби, на12-ти и на 13 јануари од 20 часот.Предвидено е да трае два и пол часа во кои публикатаво МОБ ќе слуша рок и поп-хитови од 1980-тите и 1990-тите години. Влезниците се продаваат по …

Василичарскиот концерт на МОБ со ретро рок и поп-хитови Read More »

Интервју со Кирил Поп Христов: Ме прогонија од дома, но не им се лутам


Актерот Кирил Поп Христов повеќе од три и пол години живее во еквадорското село Манглар Алто и сега првпат по неговото отселување се врати во Македонија. За актерот, попознат како Кили за домашната јавност, нема зборови што може да ја доловат неговата енергија, топлина и убавина што ја шири од неговата душа. Неполни 10 дена …

Интервју со Кирил Поп Христов: Ме прогонија од дома, но не им се лутам Read More »

Јадран филм: Се е чисто околу „Македонија“


Јадран филм во врска со пријавата од Управата за финансиска полиција во соопштение до јавноста наведува дека Агенцијата за филм на Управата за финансиска полиција дала погрешни и лажни податоци. – Агенцијата не го пресметала вкупниот износ за продукцијата на серијата туку износот од 80 отсто од средствата намален за средствата кои се одземени од …

Јадран филм: Се е чисто околу „Македонија“ Read More »

Алаѓозовски: Испитуваме дали спомениците од Скопје 2014 може безбедно да се дислоцираат


Градот Скопје и Општина Центар имаат надлежности за евентуални отстранувања на спомениците од проектот Скопје 2014, но тоа отстранување треба да биде прецизно изведено согласно законот и процедурите, истакна денеска министертот за култура Роберт Алаѓозовски одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието на РМ и додаде дека сепак се испитува квалитетот на бетонот и арматурата за …

Алаѓозовски: Испитуваме дали спомениците од Скопје 2014 може безбедно да се дислоцираат Read More »

Игор Џамбазов: Подобро да издадам книга, отколку да ја издадам државата


“Улица диши длабоко”, седмата книга на актерот и шоумен Игор Џамбазов беше промовирана синоќа во Скопје, пред многу пријатели на авторот. Седумдесет негови песни и хитови кои ги напишал за други пејачи се дел од оваа стихозбирка. Песните се надополнети со анегдоти. “Сите мои драги луѓе се тука, освен за оние за кои ги напишав …

Игор Џамбазов: Подобро да издадам книга, отколку да ја издадам државата Read More »

„Полноќни огномети“- новогодишен концерт на Филхармонијата


Македонската филхармонија вечер ќе одржи новогодишен гала-концерт насловен „Полноќни огномети“, под диригентство на славниот маестро Јерухам Шаровски од Израел. Како солисти на концертот ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата – Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Од Македонската филхармонија информираат дека по неколку години пауза, конечно го …

„Полноќни огномети“- новогодишен концерт на Филхармонијата Read More »

Премиера на „Клетници“ во прилепскиот театар


В петок на сцената на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе биде изведена преставата „Клетници“ според делото на Виктор Иго во режија на Мартин Кочовски, беше соопштено на денешната прес-конференција во театарот. Според Кочовски, претставата е обемен проект што го опфаќа целиот ансамбл на прилепскиот театар и вклучени се 40 актери, а се работеше напорно …

Премиера на „Клетници“ во прилепскиот театар Read More »

Алаѓозовски: Состојбата во културата е очајна


Состојбата во културата е очајна. Ќе ни требаат надчовечки напори за да тргнеме по патот на закрепнување и напредок. Детектиран е фантастичен потенцијал меѓу нас, база на знаење, вештини, идеи и инфраструктура кои со добра организација и поддршка ќе можат да дадат резултат колку тоа и да се чини тешко. Со овие зборови на министерот …

Алаѓозовски: Состојбата во културата е очајна Read More »

Нови мемоари „Солзи во боја“: Брижит Бардо ќе проговори за активизмот


Франција- На 25 јануари ќе се појават мемоарите на Брижит Бардо, соопшти актерката и заштитник на животните за АФП. “Книгата ќе го сумира мојот активизам. Таа ќе се вика “Солзи во боја”. Ова е мојата последна книга – немам намера да објавувам други “, рече 83-годишната легенда на францускиот и светскиот филм. Таа нагласи дека …

Нови мемоари „Солзи во боја“: Брижит Бардо ќе проговори за активизмот Read More »

По Македонија, скандал и во Хрватска: Се продава дел од имотот на „Јадран филм“


Трговскиот суд во Загреб на 17 јануари 2018 година закажа јавна аукција за продажба на три згради и дворно место на должникот Филм дистрибуција, фирма чиј основач е „Јадран филм“ во сопствеништво на Винко Грубишиќ, пишува Јутарњи лист. Аукцијата ќе се извршува со почетна цена од 1 милион и 130 илјади евра (8,5 милиони куни). …

По Македонија, скандал и во Хрватска: Се продава дел од имотот на „Јадран филм“ Read More »

„Лос Анџелес Тајмс“: Насловна само со бели актерки предизвика бес во јавноста


САД- Весникот „Лос Анџелес Тајмс“ треба да се оправда откако нивната насловна сторија за поддршка на актерките вклучуваше само бели жени, се пожалија корисниците на твитер. Сторијата од „Envelop“ делот на списанието, кој се истражува сезоната на доделување награди, е насловена „Промена на фокусот: Актерките повикаа на промена на начинот на кој се раскажуваат многу …

„Лос Анџелес Тајмс“: Насловна само со бели актерки предизвика бес во јавноста Read More »

Игор Џамбазов со нова книга стихови „Улица диши длабоко“


Сите најдраги стихови од неговите блуз приказни, стиховите од поп-хитовите кои ги напишал за пријателите и некои сосема непознати на јавноста ќе ги читаме во новата книга „Улица диши длабоко“, седма по ред на Игор Џамбазов. Маестралниот актер, шоумен, писател и музичар новата книга во издание на книжарницата „Три“ ќе ја промовира утре (среда) во …

Игор Џамбазов со нова книга стихови „Улица диши длабоко“ Read More »

Македонската филхармонија со Новогодишен гала- концерт


Македонската филхармонија во четврток (28 декември) во 20 часот, во големата сала, ќе одржи Новогодишен гала-концерт насловен „Полноќни огномети“, под диригентство на славниот маестро Јерухам Шаровски од Израел. Како солисти на концертот ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата – Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Од Македонската …

Македонската филхармонија со Новогодишен гала- концерт Read More »

Хитовите на АББА ечеа во МНТ, актерите се надминаа себеси


Најголемите хитови на шведската група АББА вчеравечер ечеа во Македонскиот народен театар. Претставата „Мама миа!“ во режија на Наташа Поплавска и во кореографија на Олга Панго е вториот лиценциран бродвејски мјузикл кој се поставува кај нас, по „Чикаго“. „Мама миа!“ е копродукциски проект помеѓу МНТ и словенечката компанија „Проспот“. Во 180 минути, со една пауза, …

Хитовите на АББА ечеа во МНТ, актерите се надминаа себеси Read More »

Пеце Талески, продукција ОХО: Со „Преспав“ ќе го освојуваме регионот


Телевизиската серија „Преспав“ во вторник, 26 декември, ќе почне со емитување на втората сезона на „Телевизија 24“ во 19, а репризите ќе бидат во 22:30 часот. Овој македонски ситком за пансионот „Преспав“ предизвика голем интерес кај македонската публика и со нетрпение се очекува продолжението. Режисер на серијалот е Игор Иванов-Изи, а како продукција зад овој …

Пеце Талески, продукција ОХО: Со „Преспав“ ќе го освојуваме регионот Read More »

Ана Дурловски се огласи преку австриски портал: Премногу си ги отворивме устите!


„Оперската певица и национален уметник, Ана Дурловски доживеа драма надвор од сцената“ – е веста која денес ја објави австрискиот медиум Клеине Зеитунг. Како што истражува „Фокус“,  според објавената сторија, певицата и сопруга на осомничениот за тероризам оперски певец, Игор Дурловски, по претставата во „Ариоданте’’ во државната опера во Штутгард се пожалила дека во Македонија …

Ана Дурловски се огласи преку австриски портал: Премногу си ги отворивме устите! Read More »

Премиера на мјузиклот „Мама миа!“


Македонскиот народен театар вечер од 20 часот премиерно ќе го изведе мјузиклот „Мама миа!“ во режија на Наташа Поплавска, кој е копродукциски проект помеѓу МНТ и словенечката компанија „Проспот“. „Мама миа!“ е весела приказна за тинејџерка (Софи Шеридан) во потрага по својот вистински татко на еден грчки остров, раскажана преку хитовите на шведската група АББА …

Премиера на мјузиклот „Мама миа!“ Read More »

Данче Станковиќ, уметница: Муралот како тренд кај нас доцни


Изминативе неколку години повторно заживуваат муралите, неколку осамнаа на јавни институции низ Македонија, како и на населени згради. Изработени се од професионални и аматери уметници од домашната сцена, но и од странство. Се почесто луѓето се одлучуваат за да ги ишараат ѕидовите од своите домови. Еден од поактивните аматерки сликарки кај нас е и младата …

Данче Станковиќ, уметница: Муралот како тренд кај нас доцни Read More »