Сесии и трибини: Промоција на Скопје 2028- кандидат за Европска престолнина на културата


Тимот на СКОПЈЕ 2028 во соработка со градот Скопје и фондацијата „Марсел Хиктер“ од Брисел од денес почнува со реализација на серија на активности за трансфер на знаење, добри практики и вмрежување во полето на културата и развој на кандидатурата на градот Скопје за Европска престолнина на културата. Нивната организација е дел од програмата за …

Сесии и трибини: Промоција на Скопје 2028- кандидат за Европска престолнина на културата Read More »

Сергеј Андреевски со изложба „Азбука“ посветена на Блаже Конески


Со изложбата „АЗБУКА“ на ликовниот уметник Сергеј Андреевски  вечерва на Широк Сокак во Битола се затвора 17. издание на Меѓународната ликовна колонија „Де Ниро“. -Изложбата ја посветувам на нашиот великан Конески. Блаже Конески е и А и Ш во нашето современо живеење. Тој ги постави темелите на современата македонска азбука. Беше близок и со моите …

Сергеј Андреевски со изложба „Азбука“ посветена на Блаже Конески Read More »

Керол Ен Дафи: Трогната сум што пред мојот праг го наоѓам сјајот на „Златниот венец“


Синоќа, на отворањето на јубилејните, 60. Струшки вечери на поезијата со специјално видеообраќање до гостите и организаторите се јави годинешната лауреатка, британската поетеса Керол Ен Дафи, која го најави своето физичко присуство на следното издание во 2022 година. – Во овие сурови, мрачни времиња за светот, трогната сум што пред мојот праг го наоѓам сјајот …

Керол Ен Дафи: Трогната сум што пред мојот праг го наоѓам сјајот на „Златниот венец“ Read More »

Отворени јубилејните СВП: Да се напоиме со збор од Дрим во ова време без зборови


Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ со традиционално палење на поетскиот оган вечерва свечено се отворија на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како и на владини претставници и љубители на пишаниот збор. Вечерта ја отвори поетот и писател и некогашен директор на СВП, Јован Стрезовски, …

Отворени јубилејните СВП: Да се напоиме со збор од Дрим во ова време без зборови Read More »

Тркалезна маса „Блаже Конески во наставата по македонски јазик, литература и култура на странските универзитети“


Со заложби на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), благодарение на посветеноста на претходните и актуелните генерации лектори и професори, на странските универзитетски центри, творештвото на Блаже Конески се перципира, вреднува и истражува како синоним за македонската култура, е главната констатација на …

Тркалезна маса „Блаже Конески во наставата по македонски јазик, литература и култура на странските универзитети“ Read More »

Изложба на Петар Хаџи Бошков во Стоби: Спој на модерната уметност со античкиот свет


На 18 септември (сабота), во 18 часот, на античкиот локалитет „Стоби“ ќе биде отворена голема изложба на дела од реномираниот македонски скулптор Петар Хаџи Бошков (1928 – 2015). Проектот е насловен „Откривање на иднината: Археологија на модерноста“, а куратор и автор на концептот е Владимир Јанчевски.   Поставката вклучува четириесетина репрезентативни дела од повеќе творечки …

Изложба на Петар Хаџи Бошков во Стоби: Спој на модерната уметност со античкиот свет Read More »

„Извишени сведоштва, возвишени стихови“: Пет дена Струшки вечери на поезијата


Под посебни протоколи за заштита на населението од Ковид – 19 и без дел од традиционалните содржини денеска во Струга почнува јубилејното 60. издание на Меѓународниот поетски фестивал Струшки вечери на поезијата. Официјалното отворање ќе биде вечер на летната тераса во хотел „Дрим“, а претходно на летната сцена во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ ќе …

„Извишени сведоштва, возвишени стихови“: Пет дена Струшки вечери на поезијата Read More »

Завршува 12. „МакеДокс“: Крај со документарци и доделување на награди


На последниот ден од 12. „МакеДокс“ денеска ќе бидат објавени наградите и ќе бидат прикажани краткиот документарен филм „Е14“ на Пејмен Зекават и долгометражниот документарец „Хелмут Њутн: Лошите и убавите“ на Геро фон Бом. Поради голем интерес на публиката, вечерва од 20:30 часот, на платото пред Куршумли-ан, репризно ќе биде прикажана и англиско-македонската документарна копродукција …

Завршува 12. „МакеДокс“: Крај со документарци и доделување на награди Read More »

Бјанкофјоре и Цинеге Панзова на преведувачка резиденција во Скопје


Во рамки на проектот „Превод во движење“ (Translation in Motion) Издавачката куќа „Готен“  организира претставување и разговор со преведувачките Марјанџела Бјанкофјоре и Анамарија Цинеге Панзова. Бјанкофјоре и Цинеге Панзова во август престојуваат на преведувачка резиденција во Скопје. Средбата ќе се одржи онлајн, преку платформата „Зум“. Модератор на настанот ќе биде Владимир Јанковски. „Превод во движење“ …

Бјанкофјоре и Цинеге Панзова на преведувачка резиденција во Скопје Read More »

Почина познатиот српски актер Милан Лане Гутовиќ, познат по улогата на Шојиќ од „Тесна кожа“


Србија– Познатиот српски актер, Милан Лане Гутовиќ почина денеска на 76-годишна возраст по долго и тешко боледување, пренесува агенцијата Бета. Актерот бил примен на Воено-медицинската академија минатата недела поради проблеми со дишењето, неговата состојба одеднаш се влошила во последните два дена, а исто така бил приклучен на респиратор. За неговата болест се дозна кога мораше …

Почина познатиот српски актер Милан Лане Гутовиќ, познат по улогата на Шојиќ од „Тесна кожа“ Read More »

Теона Митевска го снима новиот филм во НУБ „Свети Климент Охридски“, следна станица-Сараево


Најновиот филм на режисерката Теона Стругар Митевска „Најсреќниот човек на светот“ се снима во просториите на Националната и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Филмот е во продукција на „Брат и сестри Митевски“, поддржан е од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија и е копродукција меѓу пет земји – С Македонија, Босна и …

Теона Митевска го снима новиот филм во НУБ „Свети Климент Охридски“, следна станица-Сараево Read More »

(Фото) Се обновува НУБ „Св. Климент Охридски“: Да го кренеме на нозе трезорот на македонското минато и иднина


НУБ не е само покривот и не се само новите столчиња. НУБ Св Климент Охридски е многу повеќе, НУБ е емоција. Затоа ги повикувам сите општествено одговорни компании и поединци да ни се приклучат да бидат дел од онаа генерација која ја ревитализирала Националната и универзитетска библиотека, истакна на денешната прес-конференција министерката за култура Ирена …

(Фото) Се обновува НУБ „Св. Климент Охридски“: Да го кренеме на нозе трезорот на македонското минато и иднина Read More »

Слово за академик Иван Доровски од МСМЈЛК при УКИМ: Изгубивме голем славист, балканист и македонист


Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), со големо жалење и неверување ја прими веста за физичкото заминување на истакнатиот книжевен историчар, македонски и чешки славист, балканист и македонист, академик Иван Доровски. МСМЈЛК при УКИМ и сите лектори и семинаристи, вклучително и сите …

Слово за академик Иван Доровски од МСМЈЛК при УКИМ: Изгубивме голем славист, балканист и македонист Read More »

Саемот на книга ќе се одржи во септември на отворено кај А1 Арената СЦ „Борис Трајковски“


Саемот на книга оваа година започнува на 8 септември, а ќе трае до 14 септември. Саемот ќе се организира на отворено, непосредно до Аква паркот кај А1 Арена „СЦ Борис Трајковски“. – Искуството од минатата година покажа дека со почитување на мерките, Саемот за книга може да се одржи во добар ред и со одлична промоција на …

Саемот на книга ќе се одржи во септември на отворено кај А1 Арената СЦ „Борис Трајковски“ Read More »

„Збунети компаси“ – нова книга од Зоран Анчевски


Објавена е новата поетска стихозбирка „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски, како јубилејна, десетта книга во едицијата „Поеза“ на издавачката куќа „ИЛИ-ИЛИ“. Како што соопшти издавачот, збирката поезија „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски се состои од пет циклуси песни кои градат многу занимливи меѓусебни врски, но и деликатни, дискретни, а суштински врски со претходното поетско творештво …

„Збунети компаси“ – нова книга од Зоран Анчевски Read More »

Под посебни протоколи утре почнува јубилејните 60. Струшките вечери на поезијата


Под посебни протоколи за заштита на населението од Ковид-19 и без дел од традиционалните содржини утре во Струга почнува јубилејното 60. издание на Меѓународниот поетски фестивал Струшки вечери на поезијата. Официјалното отворање ќе биде вечерта на летната тераса во хотел „Дрим“, а претходно на летната сцена во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ ќе биде отворена …

Под посебни протоколи утре почнува јубилејните 60. Струшките вечери на поезијата Read More »

Трет форум за зајакнување на копродукциите на документарниот филм меѓу земјите од Балканот


Во индустрискиот сегмент на 12. Фестивал на документарни филмови „МакеДокс“, од 23 до 25 август се одржува третото издание на форумот  МакеКоПроДокс чија цел е да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм меѓу земјите од Балканот. Форумот се одржува онлајн од студио сместено во Младинскиот културен центар. Првите два дена се …

Трет форум за зајакнување на копродукциите на документарниот филм меѓу земјите од Балканот Read More »

По два месеца се затвара изложбата посветена на Димчо Коцо, основоположник на македонското музеолошко наследство


Музејско-ретроспективната изложба по повод 110 години од раѓањето на претставникот на современата македонска уметничка сцена, Димче Коцо утре ќе биде затворена во објектот Чифте амам на Националната галерија. По тој повод денеска изложбата ја посетија министерките за култура, за одбрана и за труд и социјална политика Ирена Стефоска, Радмила Шекеринска и Јагода Шахпаска. Како што …

По два месеца се затвара изложбата посветена на Димчо Коцо, основоположник на македонското музеолошко наследство Read More »

Промоција на „Книга за Чинго“ на 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик во Охрид


Во рамки на програмата на 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при УКИМ што се одржува во Охрид вечерва ќе биде промовирана монографската публикација „Книга за Чинго“, приредена од Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо Димоски, а објавена од Општина Охрид. Станува збор за капитално дело во коешто на 357 …

Промоција на „Книга за Чинго“ на 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик во Охрид Read More »

Се подготвува премиерата на  „9“ во велешкиот театар: Лесно четиво, но сепак тешко за актерите


Подготовките на премиерата на драмата „9“, навидум лесно четиво, но сепак тешко за актерите. Претставата е со силни пораки кои на публиката ќе и го променат начинот на размислување за други малку посериозно нешта. Актерите за МИА посочуваат дека овој текст посебно не засега нас Македонците, нашата сегашност и иднина. Сега тие во текстот за …

Се подготвува премиерата на  „9“ во велешкиот театар: Лесно четиво, но сепак тешко за актерите Read More »