Мултимедијален настан по повод Денот на независноста


Во НУ Музеј на македонската борба за самостојност денеска ќе се одржи мултимедијален настан „Државотворниот печат“. Со манифестацијата во чест на Денот на независноста, 8 Септември, се одбележуваат 28 години од овој јубилеј и осум години работа на НУ Музеј на македонската борба за самостојност. Пригодни обраќања до присутните ќе имаат директорката на музејот, Даниела …

Мултимедијален настан по повод Денот на независноста Read More »

„Калевала“ со концерт во Кичево по повод Денот на независноста


Групата „Калевала“ ќе одржи концерт во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево по повод Денот на независнота 8-ми септември. Концертот ќе биде во сабота на 7 септември со почеток во 20 чаот, влезот е слободен. Група „Калевала“ ја сочинуваат Јасна Николовска-Овчаровска (вокал), Владимир Овчаровски (гитара), Зоран Павлоски (контрабас) и Горан Спасевски (перкусии) Приказната на …

„Калевала“ со концерт во Кичево по повод Денот на независноста Read More »

Почна меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“


Со детската претстава „Волшебната флејта“ во изведба на Театарот за деца и младинци од Скопје, синоќа во спортскиот центар „Ново Лисиче“ беше отворен шестиот меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“. На отворањето на фестивалот присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, директорот на „Театар комедија“, Сашо Ристовски, и претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана …

Почна меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“ Read More »

Ретрокино во дворот на Кинотеката


Во дворот на Кинотеката синоќа беа прикажани класичните филмови на 35 мм лента: првите филмови на браќата Лимиер од 1895 , „Кабинетот на доктор Калигари“, филм од германскиот германскиот експресионизам на Роберт Вине, и Македонска крвава свадба“ на Трајче Попов. По поздравниот говор на директорот на Кинотеката, Владимир Ангелов, на посетителите, повеќе од 200, им …

Ретрокино во дворот на Кинотеката Read More »

Џули Ендрјус-добитничка на „Златен лав“ за животно дело на Мостра


Италија– Џули Ендрјус (83) , холивудската легенда, препозналива по улогата на Мери Попинс во истоимениот филм, е добитничка на наградата за животно дело на Мостра 2019. Актерката, која освои Оскар во 1965 година за  улогата во „Мери Попинс“  го бакна лавот додека ја примаше наградата и се слушаа овации од публиката. -Бев почестена што поголемиот …

Џули Ендрјус-добитничка на „Златен лав“ за животно дело на Мостра Read More »

Десет музички документарци на петтиот „Скопје синема сити“


Филмот „Под влијание“ за Кит Ричардс  вечер ќе го отвори петтиот Филмски фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ кој до 7 септември ќе се одржува во Кинотеката. Се работи за филмски портрет на Кит Ричардс, кого го нарекуваат „срцето и душата на ’Ролинг стоунси’“. По проекцијата соло-настап ќе има Влатко Стефановски. Во пресрет …

Десет музички документарци на петтиот „Скопје синема сити“ Read More »

Изложба на графики: Време е за чај со Рено Рулман


Галеријата „Остен“ вечер од 20 часот ќе организира самостојна изложба „Време е за чај” и музички перформанс на францускиот мултимедијален уметник Рено Рулман кој ќе ги претстави своите графики-цијанотипии.  – Циклусот „Време е за чај” е серија на цијанотипии, специфичен фотографски графички процес со кој се продуцираат цијано-сини графики. Како фотограф на аналогна фотографија, Рулман …

Изложба на графики: Време е за чај со Рено Рулман Read More »

Францускиот уметник Рено Рулман ќе прави музика од македонски цвеќиња


Францускиот мултимедијален уметник Рено Рулман на 3 септември во галеријата „Остен“ со почеток во 20 часот ќе се претстави со изложба на графики – цијанотипии „Време е за чај“. Во рамките на изложбата Рулман ќе изведе и музички перформанс со генерирање на музика од македонски цвеќиња. „Циклусот „Време е за чај” е серија на цијанотипии, …

Францускиот уметник Рено Рулман ќе прави музика од македонски цвеќиња Read More »

Публиката во „Ројал фестивал хол“ во Лондон првпат стана да игра и тоа на настапот на Џијан Емин


Нашиот маестро Џијан Емин и славниот диџеј Дерик Меј ја кренаа публиката на нозе во престижната „Ројал фестивал хол“ во Лондон. Ова не е чест случај кога лондонската публика станува на нозе да игра. Џијан Емин, заедно со оркестарот „Сити оф Лондон симфони“, настапи како диригент заедно со Дерик Меј, чија успешна соработка трае годиниве …

Публиката во „Ројал фестивал хол“ во Лондон првпат стана да игра и тоа на настапот на Џијан Емин Read More »

Ретрокино на отворено со наслови од филмската класика


Кинотеката вечер за филмофилите организира ретрокино со неколку наслови од филмската класика, снимени во класичните формати 16 мм и 35 мм. Ќе бидат  прикажани во паркот на Кинотеката од 20 часот. Проекцијата ќе почне со 10-минутни филмови на француските браќа Луј и Огист Лимиер кои ја почнале историјата на филмот на 28 декември 1895 година во …

Ретрокино на отворено со наслови од филмската класика Read More »

Седум претстави и филм за Анче Џамбазова на 6. „Гола месечина“


Седум претстави и еден документарен филм се на програмата на шестиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој Театар Комедија го организира секоја година во соработка со Општина Аеродром во населбата Ново Лисиче. Оваа година фестивалот наместо во јуни се организира овој месец, од 2 до 9 септември, со бесплатен влез за посетителите. Покрај домашни, …

Седум претстави и филм за Анче Џамбазова на 6. „Гола месечина“ Read More »

Изложба од концерти и албуми на Влатко Стефановски


Во Музејот на Град Скопје вечер од 20 часот ќе биде отворена  изложба „Патешествие“ на промотивни постери и плакати од концерти и изданија на Влатко Стефановски, која е вовед во петтиот фестивал на музички документарни филмови „Скопје синема сити“ кој ќе се  одржува во Кинотеката од утре до 7 септември. Материјалот што ќе биде претставен …

Изложба од концерти и албуми на Влатко Стефановски Read More »

„Медена земја“ и уште два други македонски филма на меѓународниот филмски фестивал во Нанси


Во францускиот град Нанси синоќа беше отворено јубилејното 25. издание на Меѓународниот филмски фестивал (ФИФН) на кој во натпреварувачкиот дел се два филма на македонски режисери и еден во официјалната ревијалната селекција, јавува дописникот на МИА. Во натпреварувачката официјална селекција на европски документарни филмови меѓу деветте филмови е „Медена Земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара …

„Медена земја“ и уште два други македонски филма на меѓународниот филмски фестивал во Нанси Read More »

8 македонски писатели дел од меѓународниот проект „Читајќи го Балканот“


Осум македонски писатели беа дел од големиот меѓународен проект „Читајќи го Балканот“ што во претходните две години се реализираше во седум земји од регионот: Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Албанија и Македонија. Писателите Лидија Димковска, Игор Анѓелков, Даим Мифтари, Иван Шопов, Давор Стојановски, Жарко Кујунџиски и Живко Гроздановски остварија резиденцијален престој во една …

8 македонски писатели дел од меѓународниот проект „Читајќи го Балканот“ Read More »

Најпознатата љубовна опера од Хенри Персл во Македонија: „Дидо и Енеј“ со ѕвездите Гарванлиев и де Силва


За првпат во Македонија, на 20 септември во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј“. Станува збор за автентична, концертна изведба на љубовната приказна преточена во опера на најголемиот британски барокен композитор, и е во организација на Уметничкиот центар „Полифонија“. Во премиерната изведба учествуваат оперските ѕвезди: …

Најпознатата љубовна опера од Хенри Персл во Македонија: „Дидо и Енеј“ со ѕвездите Гарванлиев и де Силва Read More »

Второ издание на меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2019“


Под покровителство на Општина Охрид, а во организација на Здружението „За Трпејца со љубов“ од понеделник до шести септември ќе се одржи второто издание на меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2019“. Годинава на колонијата ќе учествуваат шест уметници од кои четворица доаѓаат од соседните балкански држави. Во Трпејца заедно со домаќините – уметниците Ѓоко Симјаноски и …

Второ издание на меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2019“ Read More »

Два века од раѓањето на Дичо – зографот кој почна нов правец во црковната уметност


Уметник – чудотворец, мајстор на иконописот, автор чии импресивни дела ќе станат парадигма за генерации зографи на пошироките балкански простори. Веројатно и ова не е доволно за да се искаже големината на Димитрија Крстев(ич), познат како Дичо Зографот, човекот кој направи пресврт на еден илјадагодишен период и означи почеток на сосема нов правец во историјата …

Два века од раѓањето на Дичо – зографот кој почна нов правец во црковната уметност Read More »

Изложба „50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019“ во Прилеп


Во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечер ќе биде отворена изложбата 50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019. Изложбата се состои од 50 карикатури – добитници на највисоката награда на секоја од 50-те изданија на Светската галерија на карикатури Скопје од 1969 – 2019. Изложбата ќе …

Изложба „50 години Светска галерија на карикатура Скопје 1969 – 2019“ во Прилеп Read More »

Во Битола – АКТО Фестивал за современи уметности


Со работилница за изложбата „сЛОГан“ и јавна дебата на тема „Каква галерија ни треба?“, во Битола почна 14-то издание на АКТО Фестивал за современи уметности. Организаторите на фестивалот во Битола најавија дека АКТО со своите програмски активности отвора нови простори за продукција и претставување на современа уметност, јавни простори, напуштени хали и поттикнува соработка со …

Во Битола – АКТО Фестивал за современи уметности Read More »

Средба на министерот Исмаили со новата амбасадорка на Црна Гора, Марија Петровиќ


Министерот за култура Хусни Исмаили денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Црна Гора во Република Северна Македонија, Марија Петровиќ, на која ги потенцирале традиционално добрите културни врски меѓу двете земји. Како што соопшти Министерството за култура, тие и изразиле увереност  дека новата Програмата за соработка потпишана за време на посетата на црногорскиот министер Богдановиќ …

Средба на министерот Исмаили со новата амбасадорка на Црна Гора, Марија Петровиќ Read More »