30 години мултикултура- Концерти на Весна Гиновска-Илкова, Тони Китановски, Влатко Стефановски и „Синтезис“


По повод прославата на 30 годишнината од македонската независност, Баги Комуникации ќе организира 4 концерти со заеднички наслов – „МУЗИКАТА ЗБОРУВА НА СИТЕ ЈАЗИЦИ„ – 30 ГОДИНИ МУЛТИ КУЛТУРА„. Проектот се состои од концертни настапи на врвни македонски музички имиња од различни националности, кои со примерот на соработки ќе го потврдат мултикултурализмот на државата. Концертите …

30 години мултикултура- Концерти на Весна Гиновска-Илкова, Тони Китановски, Влатко Стефановски и „Синтезис“ Read More »

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со тенорот Алесандро Фантони во пијано придружба на маестро Џорџо Мартано


Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на тенорот Алесандро Фантони, во пијано придружба на маестро Џорџо Мартано. Алесандро Фантони е роден во Џенова, студирал на Академијата за опера при операта во Цирих, Швајцарија, а се усовршувал со Роберто Сервиле. Дебитирал покрај него како Габриеле Адорно во „Симоне Боканегра“ и Исмаеле во „Набуко“ …

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со тенорот Алесандро Фантони во пијано придружба на маестро Џорџо Мартано Read More »

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески


Националната и универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ – Скопје, денеска во рамки на одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески ќе ја постави дигитална изложба со мултимедијални содржини, насловена „Фондот на НУБ – доказ за сестраноста на Конески“ на  нејзината и на веб-страницата на Дигиталната библиотека на РСМ – www.nubsk.edu.mk и www.dlib.mk. Изложбата содржи селектиран …

Во НУБ дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески Read More »

Мурали на Блаже Конески и Стале Попов среде Прилеп


Во Прилеп осамна муралот во чест на лингвистот и кодификатор на македонскиот јазик Блаже Конески, што беше поздравено од страна на прилепчани, но и пошироко во државата. Ова е второ дело со идејно решение и изведба на познатите прилепски академски ликовни уметници: Сања Јездиќ, Ферди Булут и Александар Џинго, по муралот во чест на писателот, …

Мурали на Блаже Конески и Стале Попов среде Прилеп Read More »

По две години пауза повторно ИФАД „Стоби 2021“


Во археолошкиот локалитет „Стоби“ од 3 до 17 август, по две години пауза, ќе се одржи 18. по ред Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“, на кој освен од земјава ќе има и по еден театарски ансамбл од Австрија и еден од Босна и Херцеговина во копродукција со македонски театар. Освен претстави ќе има и …

По две години пауза повторно ИФАД „Стоби 2021“ Read More »

УНЕСКО ја прифати апликацијата за градење капацитети на Заводот и музеј – Охрид


Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44. сесија, што се одржува во Фуџу (Народна Република Кина), денеска ја прифати апликацијата „Јакнење на капацитетите за управување со културното наследство на Oхридскиот Rегион: Обука за развој на бази на податоци и ГИС-платформа за недвижно културно наследство за Заводот и музеј –Охрид“. Прифатениот проект за градење …

УНЕСКО ја прифати апликацијата за градење капацитети на Заводот и музеј – Охрид Read More »

Оган и вода: „Танец“ и „Ладо“ под ѕвезденото небо на Античкиот театар


Во рамките на офф-програмата на фестивалот „Охридско лето“ синоќа на Античкиот театар во Охрид се одржа целовечерен концерт на ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од Република Северна Македонија и „Ладо“ од Хрватска. Ноќта насловена како „Танец и Ладо под ѕвездите“ донесе дел од богатата ризница на двете земји преку вокално-инструменталната музика и народните …

Оган и вода: „Танец“ и „Ладо“ под ѕвезденото небо на Античкиот театар Read More »

Во Рим почнува Самит на Г-20 за култура


Италија– Во Рим денеска почнува Самитот за култура на 20 најразвиени земји во светот. – Културата е одличен инструмент за дијалог помеѓу различни народи, традиции и цивилизации и е моќен мотор за хармоничен и одржлив раст на нациите. Дури и во моменти кога се се дели и оддалечува, земјите секогаш можат да остават отворен прозорец …

Во Рим почнува Самит на Г-20 за култура Read More »

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda” од Холандија на „Охридско лето“


Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla moda” од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на Бенедето Марчело (напишан во 1720), „Teatro alla moda” е ансамбл што ја негува историски автентичната интерпретација на барокната музика. Членовите на ансамблот доаѓаат од различни културни средини, но заедничкиот јазик го наоѓаат …

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda” од Холандија на „Охридско лето“ Read More »

„Тито и Дино” е првата македонска сликовница целосно изработена со кирилски фонт за дислексија


Илустрираната книга за деца „Тито и Дино”, која неодамна излезе од печат во издание на „Либи”, дел од „Арс Ламина – публикации”, е првата македонска сликовница целосно изработена со специјален фонт за дислексија. Во делото од авторката Ј. Мишо, што е збогатено со илустрации на Оливер Коларевски, е користен кирилскиот фонт DyslexicFZF, кој е специјално …

„Тито и Дино” е првата македонска сликовница целосно изработена со кирилски фонт за дислексија Read More »

„Вера сонува за морето“ на Красниќи на Мостра


Република Северна Македонија, по 21 година, со филмот „Вера сонува за морето“ повторно учествува во селекција на најстариот и најпрестижниот филмски фестивал од А категорија, Интернационалниот филмски фестивал во Венеција. Долгометражниот игран филм „Вера сонува за морето“ е копродукција меѓу „Дрим Фектори“ од Република Северна Македонија (копродуценти: Огнен Антов, Стојан Вујичиќ), Косово: „Истра креатив фектори“ …

„Вера сонува за морето“ на Красниќи на Мостра Read More »

Соларна опсерваторија во Перу стара 2.300 години влезе во листата на УНЕСКО


Чанкило во Перу има 13 камени кули изградени во 250 до 200 година п.н.е. кои функционирале како календар со обележување на издигнување и заоѓање на лаците на сонцето   Најстарата соларна опсерваторија во Америка доби статус на светско наследство на УНЕСКО и е наречена „ремек-дело на човечката креативна генијалност“. Археолошката урнатина Чанкило стара 2.300 години, …

Соларна опсерваторија во Перу стара 2.300 години влезе во листата на УНЕСКО Read More »

„Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите: Најубавото од фолклорот на Антички во Охрид


„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли на С Македонија и на Хрватска на големата сцена на Античкиот театар. „Танец“ е првиот професионален фолклорен ансамбл во Република Северна Македонија, кој е формиран во 1949 година со цел да …

„Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите: Најубавото од фолклорот на Антички во Охрид Read More »

Камерниот оркестар на МMM со флејтиската Бугдана Бушевска на „Охридско лето“


Своевидна традиција на Фестивалот „Охридско лето“ се настапите на уметниците од Музичката младина на Македонија. Секое фестивалско издание тие се дел од програмата, со секогаш свежи и нови содржини. Така е и овојпат, за нивниот вечерашен настап е резервирана сцената на Катедралната црква „Света Софија“., со настапот на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија …

Камерниот оркестар на МMM со флејтиската Бугдана Бушевска на „Охридско лето“ Read More »

Мостра е половина пат до Оскарите : Интервју со Алберто Барбера, уметнички директор


Венеција не е обична ревија на очекувани наслови од висок профил од Холивуд или Европа, туку продолжува да биде фестивал за автори и нови таленти и нашата мисија е да помогнеме да се обезбеди видливост на киното од помалку познати области, вели првиот човек на најстариот филмски фестивал пред стартот во септември   Италија– Уметничкиот …

Мостра е половина пат до Оскарите : Интервју со Алберто Барбера, уметнички директор Read More »

Книжевна вечер во „Буква“ со српската поетеса Радмила Петровиќ


Издавачката куќа „Готен“ во рамки на проектот „Читајќи го Балканот“ организира претставување и разговор со писателката Радмила Петровиќ. Настанот ќе се одржи на ( среда) 28 јули во 20:30 часот во кафе-книжарницата „Буква“. Модератор на настанот ќе биде писателот Владимир Јанковски. Радмила Петровиќ во текот на јули е гостин на резиденцијалната програма за писатели, која …

Книжевна вечер во „Буква“ со српската поетеса Радмила Петровиќ Read More »

Tрпчески ќе настапува со легендарниот Максим Венгеров на концерт во Белгија


Македонскиот пијанист Симон Трпчески утре на фестивалот „Музика Мунди“ крај Брисел, ќе настапи заедно со легендарниот Максим Венгеров, кој се смета за еден од најголемите виолинисти на сите времиња. На програмата се камерни дела од Моцарт, Франк, Прокофјев и Равел. -Нашето пријателство датира веќе неколку години. Уште пред 20 години нашиот заеднички продуцент од ЕМИ …

Tрпчески ќе настапува со легендарниот Максим Венгеров на концерт во Белгија Read More »

Центар Јадро ќе го претстави творештвото на уметницата Моника Мотеска


Од Центар Јадро информираат дека серијата презентации на македонски уметници ја продолжуваат со преглед на творештвото на визуелната уметница Моника Мотеска, авторка со богата и репрезентативна уметничка кариера со бројни самостојни и групни изложби во земјата и странство. Моника Мотеска, се вбројува меѓу значајните автори на современата македонска уметност во 21 век, со речиси две …

Центар Јадро ќе го претстави творештвото на уметницата Моника Мотеска Read More »

Целовечерен концерт на турската пијанистка Ѓулсин Онај на „Охридско лето“


Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст, а првиот рецитал на Турското радио го има уште на шест годишна возраст. Со специјална државна стипендија учи со Ахмед Аднан Сајгун и Михат Фенмен, а потоа во Париз нејзини …

Целовечерен концерт на турската пијанистка Ѓулсин Онај на „Охридско лето“ Read More »

(Галерија) Магична вечер во Скопје со песните на „Архангел“ во изведба на Филхармонија и Ристо Вртев


Кога не едно место ќе се спојат неколку креативни состојки – песните на култниот бенд „Архангел“, фронтменот на групата, харизматичниот Ристо Вртев и Филхармонија која многу пати до сега покажала дека не ѝ е фах само класиката, туку и современите музички форми, овој пат под диригентската палка на креативец како што е Џијан Емин, тогаш …

(Галерија) Магична вечер во Скопје со песните на „Архангел“ во изведба на Филхармонија и Ристо Вртев Read More »