Во сеќавање на Мира Фурлан: Македонска премиера на филмот „Сава“ на МакеДокс


На 23 август (понеделник), во 23 часот во Куршумли ан во рамките на фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“ – Скопје, премиера ќе има долгометражниот документарен филм „Сава“. Филмот е копродукција меѓу Сава Филмс (Англија) и Ортак Филмс (МКД). Сава е документарен патувачки филм по течението на реката од 990 километри низ земјите на поранешна Југославија. …

Во сеќавање на Мира Фурлан: Македонска премиера на филмот „Сава“ на МакеДокс Read More »

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник Филм Фестивал“


Во Скопје денеска ревијално ќе бидат прикажани наградените филмови на „Галичник филм фестивал“ кој се одржа од 5 до 8 август. Публиката ќе има можност во „Europe House Скопје“ да ги проследи филмовите „Налепница”, добитник на Гранд при и на наградата за најдобар актер, „Ана” за најдобар филм на фестивалот, потоа филмот „Заедничка градина” за …

Ревијално прикажување на победниците на „Галичник Филм Фестивал“ Read More »

Претставата „На отворено море“ на Југословенско драмско позориште од Белград за затворање на „Охридско лето“


Со изведба на претставата „На отворено море“ во режисерска поставка на Егон Савин и актерската екипа на Југословенско драмско позориште од Белград вечерва на Античкиот театар ќе биде спуштена завесата на годинашното 61. издание на фестивалот „Охридско лето“. Претставата „На отворено море“ на Бранислав Нушиќ е жанровски комплексно парче: трагично, апсурдно и сатирично. Тоа е …

Претставата „На отворено море“ на Југословенско драмско позориште од Белград за затворање на „Охридско лето“ Read More »

Започнува 33. Поетска ноќ во Велестово


Од денес до недела ќе се одржи 33. Поетска ноќ во Велестово која ќе биде посветена на поезијата на Ристо Лазаров и на творештвото на охридските уметници Славко и Никола Упевче. Во рамки на манифестацијата ќе биде отворена изложбата „Татко и син Упевче“ на отворениот простор и во тремот на црквата „Успение на Св. Богородица“ …

Започнува 33. Поетска ноќ во Велестово Read More »

Бронзеното спомен обележје – клупата со Горан Стефановски поставени во неговото Дебар Маало


Бронзената фигура на великанот на македонската драмска уметност Горан Стефановски денеска беше поставена во Дебар Маало во Скопје. Неговиот син Игор на Фејсбук напиша дека по повеќе од една година изработка, долги ковид-месеци во магацин, и неколку недели во кутија, конечно бронзениот Горан го виде небото над Дебар Маало.  „За жал, поради новите мерки, нема …

Бронзеното спомен обележје – клупата со Горан Стефановски поставени во неговото Дебар Маало Read More »

Која е Керол Ен Дафи, лауреат на СВП за 2021 година ?


Керол Ен Дафи, британска поетеса, есеист, драматург, професор и креативен директор на „Школата за пишување“ на Универзитетот „Манчестер Метрополитен“е добитник на „Златен венец“ за 2021 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“. Според возобновената традиција, оваа одлука беше соопштена во седиштето на УНЕСКО во Париз, по повод Светскиот ден на поезијата. Оваа година, свечениот …

Која е Керол Ен Дафи, лауреат на СВП за 2021 година ? Read More »

Јубилејното издание на СВП со посебни протоколи, лауреатката Керол Ен Дафи ќе има видео обраќање


Под мотото „Извишени сведоштва, возвишени стихови“, од 26 до 30 август ќе се одржи 60. јубилејно издание на Струшките вечери на поезијата, на кое е најавено учество на повеќе од 30 поети од земјава и странство. Фестивалот, како што соопшти дирекцијата, ќе се организира со физичко присуство на домашните поети и на најголемиот дел од …

Јубилејното издание на СВП со посебни протоколи, лауреатката Керол Ен Дафи ќе има видео обраќање Read More »

Искра Шукарова гостува на фестивалот за современ танц „Laiks Dejot 2021“ во Рига


Искра Шукарова како кореограф и предавач гостува во Рига, Летонија на интернационалниот фестивал за современ танц „Laiks Dejot 2021“, кој се оддржува од 18 до 24 август во „Eduarda Smilga Theatre“.   Во Рига денеска Шукарова премиерно ќе го презентира своето ново дело „Децентрализирана циркулација“ во „Eduarda Smilga Theatre“. Таа информира дека делото ги истражува изведувачките …

Искра Шукарова гостува на фестивалот за современ танц „Laiks Dejot 2021“ во Рига Read More »

Со документарецот „Луѓето од гаражите“ вечер почнува 12. МакеДокс


Со документарниот филм „Луѓето од гаражите“ (Германија, 2020, 93 мин.) на сценаристката и режисерка Наталија Јефимкина вечер во Куршумли-ан, вечер ќе биде отворено 12 издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Во истиот блок, којшто почнува во 21 часот, ќе биде прикажан и краткиот документарен филм „Џукели“ (Канада, 2019, 18 мин.) на Халима Уардири. …

Со документарецот „Луѓето од гаражите“ вечер почнува 12. МакеДокс Read More »

Детска филмска програма и креативни работилници во МСУ


Фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“ во соработка со Музејот н современата уметност – Скопје со особено внимание дел од годишната фестивалска програма им ја посветува на децата и младите. Организаторите внимателно избраа неколку детски документарни кратки филмови во комбинација со кратки анимирани филмови со врвен квалитет, кои овој пат пристигаат далеку од север, од Норвешка. …

Детска филмска програма и креативни работилници во МСУ Read More »

Врачена наградата „Роман на годината“ на Владимир Јанковски (фото)


Живееме во време во кое сè повеќе зборуваме за да се слушнеме себе си, а не другите, и сè повеќе слушаме за да го чуеме тоа што сакаме да со слушнеме, наместо она што ни се соопштува, рече, меѓу другото, добитникот на „Роман на годината“, писателот, есеист и преведувач Владимир Јанковски, на синоќешното свечено врачување …

Врачена наградата „Роман на годината“ на Владимир Јанковски (фото) Read More »

Претставата „Мојот маж“ на Југословенското драмско позориште од Белград на „Охридско лето“


Претпоследниот ден од годинашното фестивалско издание на „Охридско лето“ е резервиран за театарската претстава „Мојот маж“, режисерска поставка на Јелена Томиќ, во изведба на Југословенскиот драмски театар од Белград. Станува збор за претстава работена по текст на Румена Бужаровска, која во збирката раскази „Мојот маж“ создава портрети на различни жени, а поентата на нивната поврзаност …

Претставата „Мојот маж“ на Југословенското драмско позориште од Белград на „Охридско лето“ Read More »

Ме вознемирува страотната, екстремна поделеност на македонската нација: Интервју со академик Влада Урошевиќ


Уживањето во уметноста  (не само  во литературата) е  еден облик на спас пред сите оние страотни сознанија  со кои секојдневно нѐ  опсипува светот. Секој вид творештво е обид да се најде излез од  безумствата на историјата, од  обеспокојувачката свест за кусовечноста на нашата егзистенција,  од обесмислувањето кое нѐ демне зад секој миг на разочарување во …

Ме вознемирува страотната, екстремна поделеност на македонската нација: Интервју со академик Влада Урошевиќ Read More »

„Проткаени сеќавања“ – изложба на скулптури на Слободан Милошески во Софија


Во галеријата на КИЦ на РСМ во Софија задутре (20 август) во 18:30 часот ќе биде отворена изложбата „Проткаени сеќавања“ од авторот Слободан Милошески. Изложбата е составена од дела во мал формат, создадени со примена на различни техники и материјали. Изложбата ќе може да се види до 30 август. Македонскиот скулптор Слободан Милошески се решава …

„Проткаени сеќавања“ – изложба на скулптури на Слободан Милошески во Софија Read More »

„Кроација рекордс“ го реиздаде албумот со песни од Блаже Конески снимен пред 40 години


Најголемата дискографска куќа во регионот „Кроација рекордс“ од Загреб го реиздаде албумот со песни од Блаже Конески, што оригинално беше снимен во 1981 година. Албумот „Проста и строга македонска песна“ претставува избор на песни од Конески, што ги рецитира Цветанка Трпкова, во пијано придружба на Љубомир Бранѓолица. „Ова е година на големи јубилеи за Македонија. …

„Кроација рекордс“ го реиздаде албумот со песни од Блаже Конески снимен пред 40 години Read More »

Со пари од Министерството за култура се реконструира кумановскиот театар


Во тек е реконструкција на кумановскиот театар, соопштија денеска од НУЦК „Трајко Прокопиев“. Реконструкцијата ја опфаќа целата внатрешност на објектот и надворешната фасада. Градежните активности предвидуваат санација и преадаптација на темелите, гледалиштето, сцената, канцелариите, помошните простории и кабините за тон и светло. – Средствата се обезбедени од Министерството за култура во вредност од десет милиони …

Со пари од Министерството за култура се реконструира кумановскиот театар Read More »

„Хомо“ во официјалната програма на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси


Франција– Играниот филм „Хомо“ во режија на Игор Иванов-Изи е избран во официјалната програма на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси, еден од најголемите филмски фестивали во францускиот регион Гранд Ест. Како што јави дописникот на МИА, „Хомо“ е селектиран во најпрестижната и најпосетената официјална селекција на фестивалот – „Под ѕвездите“ i ќе биде прикажан под отворено …

„Хомо“ во официјалната програма на Меѓународниот филмски фестивал во Нанси Read More »

Сергеј Андреевски со изложба „Азбука“ посветена на Блаже Конески


Етаблираниот ликовен уметник Сергеј Андреевски на 27 август, на затворањето на 17. меѓународна ликовна колонија „Де Ниро“ која ќе се одржува во село Цапари, и на различни локации низ Битола од 20 август, ќе ја  отвори изложбата „Азбука“ , посветена на Блаже Конески. Изложбата е циклус од 31 слика – за секоја буква од македонската  …

Сергеј Андреевски со изложба „Азбука“ посветена на Блаже Конески Read More »

Масин ќе работи на првиот мозаик на мeѓународната ликовна колонија „Де Ниро“ во село Цапари


Македонски ликовни уметници, како и од Германија, Србија, Саудиска Арабија, Црна Гора и Грција ќе учествуваат на 17. Меѓународна колонија „Де Ниро“-Битола која ќе се одржува од 20 до 27 август во Културниот центар на Меѓународна колонија „Де Ниро“ во село Цапари, како и на различни локации низ Битола. Ликовниот уметник Мирослав Масин оваа година …

Масин ќе работи на првиот мозаик на мeѓународната ликовна колонија „Де Ниро“ во село Цапари Read More »

Книга за македонската литература од академик Ала Шешкен


 „Теми за македонската литература ХХ век“ е насловена книгата студии од руската славистка, академик Ала Шешкен, професор на Московскиот државен универзитет „Ломоносов“. Книгата е објавена во едицијата „Книжевни истражувања“ на издавачката куќа „Дијалог“ од Скопје, во редакција на Веле Смилевски. Во првиот дел од книгата Ала Шешкен објавува студии за Блаже Конески, за улогата на …

Книга за македонската литература од академик Ала Шешкен Read More »