Македонска „даночна теорија на релативност“


  Анета Димовска Осум години по смртта на Алберт Ајнштајн во 1963 година, Лео Матерсдорф, негов даночен советник во писмо за „Time magazine“ раскажува како за време на ручекот во домот на физичарот во Принстон низ насмевка Ајнштајн изјавил: „Најтешката работа на светот е да се разбере данокот на доход.“ Матерсдорф одговорил дека даноците се …

Македонска „даночна теорија на релативност“ Read More »

Крв и мед


Звонко Давидовиќ Долго време размислував за што да пишувам во мојата прва колумна, седев и мислев со часови и тогаш идејата дојде сама по себе слушајќи ги и едните и другите, позицијата и опозицијата кои едни те исти работи или фалат или кудат, зависно од тоа каде се наоѓаат во во општеството. Си помислив прав …

Крв и мед Read More »

Ќе се реши ли конечно спорот околу името


Ѓорѓи Спасов Откако Грција стави вето за влез на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт 2008 година, во Македонија се изгубија ентузијазмот и надежта за остварување на таа цел. На бранот на повредената национална гордост, таа година, на вонредните парламентарни избори, победија националистичките сили во Македонија. Економската состојба од ден на ден се влошуваше …

Ќе се реши ли конечно спорот околу името Read More »

И Груевски остана сам


Слободанка Јовановска Во политиката, како и во другите сфери, има подеми и падови, има врвови и понори. Фотографијата на поранешниот премиер Никола Груевски како стои пред железната ограда што ги делеше протестантите од полицијата пред Кривичниот суд, ќе биде прилог за историјата како една недопирлива политичка фигура за своите политички интереси и права сега мора …

И Груевски остана сам Read More »

Злосторство и казна


Ерол Ризаов Драматични вести во низа се во центарот на вниманието на јавноста. Уапсени се пратеници, високи полициски началници и јавни личности во врска со истрага за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Македонија. Другата вест, ден пред тоа е дека сопственик на менувачница пред вперени пиштоли на вооружени ограбувачи пресуди …

Злосторство и казна Read More »

Јавни, тајни, принципиелни и непринципиелни коалиции


Роберт Несими, публицист Конвенционално и општоприфатливо е веќе да се каже дека декемвриските парламентарни избори донесоа вистински потрес во политичката сцена, и тоа поради крајот на десетгодишната доминација на ВМРО и смената на власта. Всушност, вистинскиот потрес беше појавата и успехот на двете нови албански субјекти, „Алијанса за Албанците“ и Движењето Беса, феномен што им …

Јавни, тајни, принципиелни и непринципиелни коалиции Read More »

И борците за права се одговорни пред закон


Александра М. Митевска Едмонд Темелко, по два месеци, го напушта притворот во „Шутка“ и се сели во домашен притвор. Оваа одлука на Кривичниот суд во Скопје стана позната за време на викендот. Она што не е познато се мотивите што биле пресудни за ублажување на мерката за обезбедување присуство на Темелко за време на судскиот …

И борците за права се одговорни пред закон Read More »

Критика од другар


Гордана Попсимонова Кратко и јасно – ова што го гледам како почеток на владеење на новата реформска влада, не е тоа што го очекував. Не знам дали моите желби беа преголеми или пресилна беше мојата згрозеност и револт од владеењето на претходниот клептократски режим, ама морам да кажам – стартот на екипата околу Заев не …

Критика од другар Read More »

Ние сме боргите. Дојде животот. Отпорот е залуден.


Петар Арсовски Во сред жешката дебата која се води деновиве околу транспарентноста и отчетноста на јавната администрација, која сега се актуелизира како што СДСМ се подготвува за реформи во медиумското законодавство, наследство од претходната авторитарна власт која жареше и палеше во Македонија во последната деценија, се појавија информации дека новата влада – и покрај нивниот …

Ние сме боргите. Дојде животот. Отпорот е залуден. Read More »

Најдобрата работа во светот


Ерол Ризаов Еве ме, почитувани читатели во дневен весник и на интернет пак со вас. Ќе се дружиме често, се надевам на заемно задоволство. Учтивоста ми налага да не почнам со високата политика, туку со нас. Да погледнеме прво во нашиот двор, што се случува со новинарството, најдобрата работа во светот, како што некогаш пишуваа и …

Најдобрата работа во светот Read More »

Живот во минус


Гордана Попсимонова Наскоро ќе бидат 10 години откако сум редовен професор, 20 години откако докторирав и 30 години откако се вработив. Како што би рекол чичко Панта – се’ тече, се’ се менува, така и низ овие години се менуваше земјата во која се родив, името на улицата на која живеев, училиштето во кое учев, …

Живот во минус Read More »

Зошто „Независен“?


Македонскиот информативен простор од денес ќе го збогатиме со уште еден информативен портал, а наскоро и со нов дневен весник. Под заедничко име „Независен“ ќе се обидеме да и додадеме моќ на информацијата, како еден од новите медиуми што сакаат да го искачат повторно на „пиедестал“ новинарството во земјата. Зошто ни треба „Независен“ и зошто …

Зошто „Независен“? Read More »

HOMO HYPOCRITUS


Гордана Попсимонова Ситниот, немоќен и притап припадник на еден биолошки род, т.н. Homo sapiens, малку поитал да си ја даде престижната придавка – интелигентен. Истиот тој кој неодамна се исправи на две нозе, кој успеа во последниве сто години да дојде на работ на исчезнување заради сопствената себичност, истиот тој кој не умее да комуницира …

HOMO HYPOCRITUS Read More »