Олаф Шолц: Гласот за СДСМ, Ковачевски и Пендаровски е глас за европската иднина на Македонија


  Германскиот канцелар Олаф Шолц, во име на Социјалдемократската партија на Германија, упати порака во која искажа поддршка за Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на претседателот на партијата Димитар Ковачевски и на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, за претстојните избори и за натамошниот европски пат на Македонија кон полноправно членство во Европската унија. „Изборот е во ваши …

Олаф Шолц: Гласот за СДСМ, Ковачевски и Пендаровски е глас за европската иднина на Македонија Read More »

(Во живо) СДСМ ја почнува кампањата „Нема откажување од иднината“


Социјалдемократскиот сојуз на Македонија организира настан по повод означување на почетокот на кампањата за парламентарните избори „Нема откажување од иднината“ на СДСМ и коалицијата за европска иднина каде ќе се обрати претседателот на партијата, Димитар Ковачевски.

Филипче преку видео објаснува зошто се враќа во политиката


  На првиот ден од изборната кампања за претстојните парламентарни избори, д-р Венко Филипче, кој е носител на листата кандидати во Изборна единица 4, во видео објавено на неговата Фејсбук страница одговара зошто се враќа во политиката. Во видеото кое е снимено во неговиот автомобил тој вели дека секогаш ќе биде со пациентите во операциската …

Филипче преку видео објаснува зошто се враќа во политиката Read More »

Анкета: Една четвртина од младите се загрижувачки пречесто на социјалните медиуми и не се слуша нивниот „политички глас“


Мнозинството млади луѓе ги одбираат Инстаграм, Фејсбук и Јутуб како најинтересни за следење вести, а вестите за образование, наука и технологија им се најпривлечни. Иако веруваат дека само некои од информациите на социјалните медиуми се вистинити, а речиси една четвртина се загрижувачки пречесто на социјалните мрежи, за младите активното пребарување и реагирање на информациите не …

Анкета: Една четвртина од младите се загрижувачки пречесто на социјалните медиуми и не се слуша нивниот „политички глас“ Read More »

Стартува трката за пратеници, уште пет дена претседателска кампања


Кампањата за Парламентарните избори почнува денеска  со активности на партиите и коалиците за претставување на изборните програми и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици. Активности ќе има и за тековната кампања за Претседателските избори која ќе трае уште пет дена.  Коалицијата „Европска иднина“ предводена од СДСМ ја стартува парламентарната кампања  со настан „Нема откажување …

Стартува трката за пратеници, уште пет дена претседателска кампања Read More »

„Лажење без усул“: Пендаровски за ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени


  За време на митингот во Гостивар Стево Пендаровски рече дека раководните лица од ВМРО-ДПМНЕ едно им зборуваат на гостите од странство, а друго велат на митинзите и во изјавите. „Во Скопје доаѓа нивниот пријател од Германија, од нивната сестринска партија ЦДУ. Човекот е еден од највлијателните, во врвот е на таа политичка партија, и …

„Лажење без усул“: Пендаровски за ставовите на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени Read More »

Мицкоски: Секогаш кога СДСМ е на власт има стратешки грешки


  Во Македонија народот треба да го има последниот збор и да не биде засрамена и ограбена, порача вечерва од митингот во Свети Николе лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече: „СДС Без идеја, без план, без стратегија, а единствено нешто кое како папагали повторуваат шест и половина години додека ја ограбуваат Македонија е ЕУ, …

Мицкоски: Секогаш кога СДСМ е на власт има стратешки грешки Read More »

Јакимовски: Кого лажеш Мицкоски за уставните измени?


  Претседателскиот кандидат на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска преку Фејсбук го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека лажел за уставните измени, наведувајќи ги зборовите на пратеникот на германската ЦДУ, Петер Бајер, дека уставните измени ќе биле донесени. „Сега и германскиот пратеник Бајер го потврдува она што јас со години ви го велам. Стигна потврдата. …

Јакимовски: Кого лажеш Мицкоски за уставните измени? Read More »

ДУИ му порача на Таравари да затвора игри на среќа во Чаир, Меџити бил против Законот


Демократската унија за интеграција преку соопштение до медиумите му порача на претседателскиот кандидат на опозицијата, Арбен Таравари, да затвора игри на среќа во Чаир, како и дека неговиот коалициски партнер Изет Меџити бил против донесување на законот.  Таравари деновиве изјави дека „опозициската коалиција веднаш и целосно ќе го забрани коцкањето во Македонија“. Како што наведува …

ДУИ му порача на Таравари да затвора игри на среќа во Чаир, Меџити бил против Законот Read More »

Јакимовски ќе ѝ даде рок на ЕУ: Или влез до 2030 или ќе бараме други алтернативи


  Датумот 2030 година за членство во ЕУ го прифати и претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски, но ѝ порача на Унијата дека доколку не влеземе дотогаш Македонија ќе бара и други алтернативи. По тој датум Македонија нема време за губење, а ЕУ нема да биде приоритет, рече Јакимовски во денешното гостување на Радио Лидер. „Ние треба …

Јакимовски ќе ѝ даде рок на ЕУ: Или влез до 2030 или ќе бараме други алтернативи Read More »

Караванот на Државна изборна комисија е дел од кампањата – „ТИ СИ НА РЕД“ и започнува утре во Градско, Битола и Пласница


Караванот на Државната изборна комисија е дел од кампањата „ТИ СИ НА РЕД“ и започнува утре со посета на Градско, Битола и Пласница, а ќе бидат опфатени преку 12 општини од територијата Република Северна Македонија. Како дел од овогодинешната едукативна и информативна кампања, ДИК во општините кои ќе ги посети ќе дели едукативен материјал, со …

Караванот на Државна изборна комисија е дел од кампањата – „ТИ СИ НА РЕД“ и започнува утре во Градско, Битола и Пласница Read More »

Даштевски: Училиштата ќе работат во вторник, ќе бидат затворени само просториите со избирачки материјал


 Училиштата во кои ќе се одржи гласањето за претседателските избори ќе работат во вторник, ден пред изборите. Ќе бидат заклучени само оние простории каде ќе сместен избирачкиот материјал.  – Тоа е веќе договорено и мислам дека е ставено на веб-страницата. Тие училишта ќе работат меѓутоа просториите во кои ќе биде избирачкиот материјал, ќе бидат заклучени …

Даштевски: Училиштата ќе работат во вторник, ќе бидат затворени само просториите со избирачки материјал Read More »

Потпишан Кодексот за фер и демократски парламентарни избори


  Претставници на политичките партии и коалиции, денеска во Кристалната сала на Собранието го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори за изборите што ќе се одржат на 8 мај. Претседателот на Државната изборната комисија, Александар Даштевски, истакна дека овој чин претставува израз на волја да се зачува интегритетот на демократскиот процес. „Кодексот е потврда …

Потпишан Кодексот за фер и демократски парламентарни избори Read More »

„Не верувајте им на сејачите на магла“: Порака од Пендаровски до велешани


  Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на синоќешниот митинг во Велес им порача на граѓаните да не им веруваат на „сејачите на политичката магла“ и дека државата мора да продолжи напред по европскиот пат, да не се враќа назад во балканската кал и мочуриште и во времињата на неизвесност. Патот кон ЕУ денес е закочен …

„Не верувајте им на сејачите на магла“: Порака од Пендаровски до велешани Read More »

Битка за специјализантите во кампањата


  За нивните барања изразени на неколкудневните протести расправаше Владата, за нив се зборува на митинзите, за нив се пишуваат објави на социјалните медиуми. Штрајкот на приватните специјализанти обликува дел од изборната кампања. Владата на вчерашната седница заклучи веднаш по изборите да се подготват предлог законски решенија со кои ќе се предвидат севкупните права и …

Битка за специјализантите во кампањата Read More »

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори


На ден пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори претставници на партиите денеска ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори. Ноќеска на полноќ, пак, заврши рокот за пријавување на болни и изнемоштени за гласање на претседателските избори на 24 април. Од утре до 22 април на полноќ кампањите за претседателските избори и за …

Во тек кампањата за претседателските избори, утре официјално почнува кампањата за парламентарните избори Read More »

Силјановска бараше кривично да се гонат потписниците од Преспа, а сега зборува за НАТО, изјави Пендаровски


  Стево Пендаровски вечерва за време на собирот во Велес рече дека некои од политичките противници порано зборуваа против Преспанскиот договор, а сега се гордеат што сме членка на НАТО, благодарение на тој договор. „Делумно е манипулација на нашите граѓани и потценување на нивната интелегенција, а делумно е зошто не знаат што зборуваат сега, што …

Силјановска бараше кривично да се гонат потписниците од Преспа, а сега зборува за НАТО, изјави Пендаровски Read More »

Мицкоски повторно го нападна Пендаровски


  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на митингот во Валандово ги повтори старите обвинувања за Стево Пендаровски дека во изминативе пет години како претседател не се среќавал ниту со земјоделци, ниту со пензионери, ниту со млади луѓе. А во исто време на собирите ја напаѓал кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател Гордана Силјановска-Давкова. „Тоа е Стево Пендаровски, …

Мицкоски повторно го нападна Пендаровски Read More »

Видео обраќање на Заев: Ако се грижите за Македонија, гласајте за СДСМ и Пендаровски


  Ако се грижите за сопствената македонска земја, ако си го сакате својот народ, ако верувате во европскиот пат на Македонија, ако не сте подготвени да се предадете и откажете од иднината, СДСМ и коалицијата за европска иднина се единствениот избор, бројот 1 е секогаш пред сите, како  што е ЕДЕН и единствен нашиот завет …

Видео обраќање на Заев: Ако се грижите за Македонија, гласајте за СДСМ и Пендаровски Read More »

Јакимовски предлага да се изгради болница според НАТО стандарди


  Претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски вели дека ако биде избран за шеф на државата тој ќе бил најголема поддршка за младите лекари, особено специјализантите. „Недозволиво е еден специјализант кој специјализира шест години да биде без здравствено осигурување, а да работи во здравствениот сектор“, изјави денеска Јакимовски. Тој бара придонесот за здравствено осигурување се врати на …

Јакимовски предлага да се изгради болница според НАТО стандарди Read More »