Пијан полицаец ја претепал сопругата до бессознание


Полицаец е приведен откако вчера во алкохолизирана состојба физички ја нападнал сопругата, по што таа паднала во бессознание. Како што соопшти МВР, настанот се случил вчера околу 20:30 часот во Куманово, во семејниот дом на полицискиот службеник В.Т. – В.Т., кој бил под дејство на алкохол, започнал вербална расправија со својата сопруга Н.Т.(31), а потоа …

Пијан полицаец ја претепал сопругата до бессознание Read More »

МВР потврди дека Спасов бил пијан


Директорот на МНТ, Драган Спасов-Дац (54) бил под дејство на алкохол кога вчеравечер со својот автомобил удрил во 21-годишна девојка во скопската населба Кисела Вода, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Полицијата не открива колку промили алкохол во крвта биле измерени во крвта на Спасов. Според МВР, несреќата се случила во вторникот околу 19.20 часот …

МВР потврди дека Спасов бил пијан Read More »

Возач излета од патот и загина


Триесет и четиригодишен жител на кочанското село Бели загина во сообраќајна несреќа што се случи во вторникот околу 22 часот на магистралниот пат Штип-Кочани во атарот на село Тркање. Според полицијата, автомобил „форд фокус“ со кочанска регистрација, управуван од Д.А. (34), излетал од коловозот, по што возачот починал на самото место. Причините за несреќата се …

Возач излета од патот и загина Read More »

Девојката што скокна во Вардар е задржана на психијатрија


Од водите на Вардар, во центарот на Скопје денеска беше спасена М.А. (27), откако се фрли во реката. М.А.  според последната информација е прегледана и задржана на психијатрија. Доктор Влатко Алексов за Фокус потврди дека таа е во стабилна состојба. „Кога ја донесоа веднаш и беше извршен преглед по што беше утврдено дека е во …

Девојката што скокна во Вардар е задржана на психијатрија Read More »

Адвокатите го одложија и судењето за „Мерцедесот“


Стартот на судскиот процес за предметот наречен „Тенк“ кој се однесува на набавка на автмобил „мерцедес“, вреден 600.000 евра, се одложи по барање на бранителот на обвинетиот екс -помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, адвокатот Богољуб Софрониевски, пишува Правосудство.мк Софорниевски пред судечкиот совет, со кој раководи судијката Добрила Кацарска, кажа дека од вчера е ангажиран …

Адвокатите го одложија и судењето за „Мерцедесот“ Read More »

Груевски и Јанкулоска дојдоа во суд за „Тенк“


Поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, попладнево дојдоа во Кривичниот суд на првото рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, осносно набавката на луксузниот мерцедес вреден 600 илјади евра. Веднаш на почетокот, адвокатот Богољуб Софрониевски побара од судијката Добрила Кацарска да го одложи …

Груевски и Јанкулоска дојдоа во суд за „Тенк“ Read More »

Скопјанец украдениот автомобил си го „нашол“ во Вардар


Автомобил марка „фолксфаген голф“ бил забележан вчера во водите на реката Вардар, во правец на последна автобуска постојка на линијата „5“ кај паркот Лисиче. Полицијата по увидот констатирала дека автомобилот истиот ден бил пријавен за украден. Случајот во Единицата за информации и команда Скопје бил пријавен вчера во 13:30 часот. – Полициски службеници од Полициската …

Скопјанец украдениот автомобил си го „нашол“ во Вардар Read More »

Грчки државјанин пренесувал на граничниот премин Богородица марихуана од 310 килограми


На граничниот премин Богородица притворен е грчки државјанин, кој на 28 јануари пренесувал наркотична дрога – марихуана во количина од 309,6 килограми, наменета за продажба. Осомничениот дрогата ја пренесувал во товарно возило „Сканиа“ со грчка регистарска ознака од Атина, Република Грција до Вупертал, Република Германија. Во возилото меѓу разновидната стока осомничениот пренесувал и 95 вреќи ориз со крајна …

Грчки државјанин пренесувал на граничниот премин Богородица марихуана од 310 килограми Read More »

Повреден затвореник во тепачка во Идризово


Затвореник во затворот во Идризово се здобил со тешки повреди откако бил удрен од друг затвореник. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил вчера околу 16.00 часот во Казнено – поправната установа Идризово кога затвореникот Р.Ѓ. (45) од с.Јурумлери, скопско, бил удрен во пределот на носот од страна на затвореникот А.К. – На Р.Ѓ. му …

Повреден затвореник во тепачка во Идризово Read More »

Украден автомобил најден во Вардар


Автомобил марка „Фолксфаген Голф“ бил забележан вчера во водите на реката Вардар, во правец на последна автобуска постојка на линијата „5“ кај паркот Лисиче. Полицијата по увидот констатирала дека автомобилот истиот ден бил пријавен за украден. Случајот во Единицата за информации и команда Скопје бил пријавен вчера во 13:30 часот. – Полициски службеници од Полициската …

Украден автомобил најден во Вардар Read More »

Планинар почина на Попова Шапка


П.А.(58) од Скопје починал откако паднал во бесознание додека вчера планинарел во месноста „Антени“ на Попова Шапка, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци случајот бил пријавен вчера околу 17 часот и 45 минути од страна на В.Н.(35) од Скопје кој заедно планинарел со сега починатиот П.А. – По добиената информација набрзо …

Планинар почина на Попова Шапка Read More »

Трагедија во Битола: Мајка и син изгореа во пожар


Мајка и син загинаа во пожар што се случи рано изутрината во семејна куќа во Битола. Причина за пожарот, според првичните сознанија на битолските пожарникари, е старата електрична инсталација на куќата што се наоѓа на ул. „Девејани“ бр. 115. Костадин Поповски, командир на Територијалната противпожарна единица – Битола, изјави дека пожарот бил пријавен утрото во …

Трагедија во Битола: Мајка и син изгореа во пожар Read More »

Заев: Опозицијата да не го блокира Собранието


Правото на опозицијата да поднесува амандмани за законот за јазици треба да се почитува, но истовремено и обврската дека преку тоа право се блокира работата на Собранието, порача денеска премиерот Зоран Заев. Тој нагласи дека е загрижен што ќе се случи со реформите доколку се блокира Собранието и како ќе се донесат законите кои се …

Заев: Опозицијата да не го блокира Собранието Read More »

Од стан во Скопје украдени пиштол, 830 евра и златен накит


Непознат сторител насилно влегол во станот на Т.А.(50) од Скопје и одзел пиштол „ЦЗ“ калибар 7,62мм, 830 евра и разновиден златен накит. МВР информира дека Т.А. пријавил во полиција дека кражбата се случила во периодот од 18 часот на 26 јануари до 10:45 часот на 28 јануари. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.

(ФОТО) Тешка сообраќајка кај Карпалак, четири лица повредени


Вкупно четири лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи утрово на автопатот Скопје – Тетово, информираше портпаролот на СВР-Тетово, Марјан Јосифовски. Според неговите податоци утрово нешто пред девет часот било пријавено дека на автопатот Скопје Тетово после Карпалак има превртено патничко моторно возило „форд ескорт“ со скопски регистарски таблички. Според полицискиот увид автомобилот …

(ФОТО) Тешка сообраќајка кај Карпалак, четири лица повредени Read More »

Пресметка пред казино во Прилеп: Две лица избодени со нож


З.П. (54) од Прилеп е приведен откако рано утрово, околу четири часот, по претходна расправија, со остар предмет ги пробол К.Р. (25) и М.Р.(26). Според МВР, настанот се случил пред казино во Прилеп. Повредените се пренесени во Медицински центар – Прилеп.

Матурант силувал 12-годишно дете во прилепско


Дванаесетгодишно дете од село Присад прилепско, пред пет дена било силувано од 18-годишник од Прилеп. Како што соопшти МВР, Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против прилепчанецот за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“. Силувачот на 21 овој месец околу 20:30 часот во близина на село …

Матурант силувал 12-годишно дете во прилепско Read More »

Поранешен градоначалник спречил проверка дали воспитувачка малтретирала дете во градинка


Поднесена е кривична пријава за „злоупотреба на службена положба и овластување“ против поранешниот градоначалник на општина Крива Паланка, А.А (57), како и против Л.З.(56) и Л.В.(39). Според пријавата, А.А, ја злоупотребил службената положба и овластување во три наврати. Во првиот случај попречил вршење инспекциски надзор на Комисија избрана со негова одлука за утврдување одговорност на …

Поранешен градоначалник спречил проверка дали воспитувачка малтретирала дете во градинка Read More »

Татко од Тетово ја злоставувал својата 14-годишна ќерка


Четиринаесетгодишна ученичка од Тетово била психофизички и сексуално малтретирана од страна на нејзиниот татко. Осомничениот е приведен во полицијата. Случајот во полицијата вчера го пријавил директорот на основното училиште во кое учела. Како што соопштуваат од МВР, тој пријавил дека две ученички во 8-мо одделение му кажале дека нивната 14-годишна другарка била психофизички и сексуално …

Татко од Тетово ја злоставувал својата 14-годишна ќерка Read More »

Поранешниот директор на ЕЛЕМ Дејан Бошковски на суд за „Тарифа“


Во Кривичниот суд денеска е закажано судење за предметот на СЈО „Тарифа“, во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица. Станува збор за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра. Обвинителите на СЈО …

Поранешниот директор на ЕЛЕМ Дејан Бошковски на суд за „Тарифа“ Read More »