Исчезнат скопјанец пронајден мртов


Шеесет и деветгодишниот Е.О. од скопското село Грчец, кој во понеделникот дена беше пријавен за исчезнат, вчера е пронајден мртов. Неговиот син го здогледал мртвото тело околу 7.30 часот во пошумениот дел од Горни Грчец, по што повикал полиција. По извршениот увид, телото е предадено за обдукција, која што треба да ги открие причините за …

Исчезнат скопјанец пронајден мртов Read More »

Ограбена бензинска пумпа во Козле


Непознат разбојник ја ограбил бензинската пумпа во скопската населба Козле. Разбојништвото е пријавено денсак, четириесетина минути по полноќ кога арамијата со качулка на главата и пиштол во рацете им се заканил на вработените дека ќе ги убие доколку пружат отпор. Ги зел парите од дневниот промет и побегнал, соопштија од полицијата.

Обвинет во „Тврдина – таргет“ призна вина


Еден од обвинетите „Тврдина – таргет“ врз основа на признание на вина е осуден на условна казна затвор во траење од шест месеци доколку во рок од две години не стори друго кривично дело. Лицето е осудено за делото „Помагање на сторител во извршено кривично дело“. Обвинетиот барал раздвојување на постапката со цел побрзо завршување, …

Обвинет во „Тврдина – таргет“ призна вина Read More »

Го убил со 4.56 промили алкохол во крвта


Две лица се уапсени за вчерашното убиство на 41-годишниот Б.Р. од Гевгелија. Од полицијата информираат дека осомничени се К.И. (31), кој се товари за сторено убиство и Р.К. (43) за помагање. Случајот во МВР бил пријавен околу седум часот од страна на лекар од Итната медицинска помош. Според истрагата, злосторството се случило во куќата на Р.К.. …

Го убил со 4.56 промили алкохол во крвта Read More »

Мртов маж пронајден во Гевгелија


Четириесет и едногодишен гевгеличанец утринава е пронајден мртов во близина на касарната во Гевгелија. Неговото безживотно тело било забележано од случаен минувач околу седум часот, по што била повикана полиција. Утврдено е дека станува збор за Б.Р. (41), кој имал повреда во пределот на главата. Засега не е познато дали се работи за убиство.

Убиецот на фудбалерот Јанушев се појави на потерниците на МВР


Четири дена по изјавата на министерот Оливер Спасовски, дека „лицето Ф.С.“ е осомничен за убиството на фудбалерот Мартин Јанушев, извршено во скопската населба Аеродром, Министерството за внатрешни работи ја објави потерницата против 23-годишниот Филп Секуловски. Неговото име, презиме, фотографија и генералии (имиња на родителите и адреса на живеење) се ставени најгоре во рубриката „Потраги“ на …

Убиецот на фудбалерот Јанушев се појави на потерниците на МВР Read More »

Родилката на која што и дадоа сендвич со таблети, роди здраво дете


Вистинска драма се одвивала вчеравечер во Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Триесет и тригодишна скопјанка била примена со породилни болки, по што три машки лица – нејзини познаници дошле во болницата за да ја посетат. Меѓудругото, и донеле сендвич, а во него вработените пронашле четири големи таблети сина боја, информираат од полицијата. Од …

Родилката на која што и дадоа сендвич со таблети, роди здраво дете Read More »

Со лажни дипломи станал командир на противпожарна служба во Старо Нагоричане


Со лажни дипломи за завршено образование О.С. (50) добил вработување на неопределено време на работно место како командир на територијална противпожарна единица во општина Старо Нагоричане. Полицијата поднесе кривична пријава против В.Д.(35) и Ш.З.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Првопријавениот, како одговорен …

Со лажни дипломи станал командир на противпожарна служба во Старо Нагоричане Read More »

Малолетник со пиштол се возел во автобус


Малолетник од Скопје е фатен како се вози со пиштол во градски автобус. Инцидентот се случил во понеделникот околу 19 часот на булеварот „Крсте Мисирков“ пред поликлиниката Бит пазар кога полициски службеници извршиле контрола во автобус што сообраќал од Транспортен центар. „При преглед кај 15-годишник од Скопје, бил пронајден еден гасен сигнален приштол марка ‘екол’ …

Малолетник со пиштол се возел во автобус Read More »

Тинејџерка од Тетово загина во несреќен случај


Петнаесетгодишно девојче од тетовското село Доброште го загуби животот под чудни околности. Според информациите од полицијата, во полициското оделение во Теарце, вчеравечер околу 23 часот дошол Б.Б. (46) од Доброште, кој рекол дека истиот ден околу 15 часот заедно со неговата малолетна жерка со возило „махиндра“ биле во атарот на селото да собираат дрва. Во еден …

Тинејџерка од Тетово загина во несреќен случај Read More »

Три лица од Скопје пријавени за исчезнати во одделни случаи


Три лица се пријавени за исчезнати во скопскиот регион, информира полицијата и трите случаи се засебни. На 20 ноември 2017 година во 21:30 часот С.Т. (48) од село Миладиновци, Скопско пријавил дека на 18 ноември 2017 година во 8 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата ќерка С.Т.(19). На истот ден во Полициската …

Три лица од Скопје пријавени за исчезнати во одделни случаи Read More »

Безживотно тело пронајдено во Тетово


Безживотното тело на С.И.(26) од Тетово било пронајдено денеска во двор од куќа на улицата „176“ во градот, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци, случајот во полиција бил пријавен околу 11:30 часот од вработен во Тетовската клиничка болница, а телото на починатиот било на бетонската подлога во дворот. – По пријавата …

Безживотно тело пронајдено во Тетово Read More »

Ограбена обложувалница во ТЦ „Лептокарија“


Околу 30.000 денари се одземени по разбојнички напад во спортска обложувалница во ТЦ „Лептокарија“ во скопската населба Карпош. Според полицијата, инцидентот се случил во неделата околу 21.15 часот кога непознато лице со пиштол во рацете им се заканил на вработените дека ќе ги убие доколку не му ги дадат парите од дневниот промет. Ги зел …

Ограбена обложувалница во ТЦ „Лептокарија“ Read More »

Два крвави инциденти на Кејот од Вардар во центарот на Скопје


Двајца скопјани од Скопје и еден жител на Трубарево се повредени по серија инциденти што во неделата попладне се случија на Кејот од реката Вардар во центарот на Скопје. Околу 16.30 часот, во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“, донесен бил Д.М.(22) од Трубарево, кој се здобил со убодна рана од остар предмет на левата …

Два крвави инциденти на Кејот од Вардар во центарот на Скопје Read More »

Тинејџери ограбени на улица во Скопје


Тројца тинејџери се ограбени во два разбојнички напади што се случија вчеравечер во центарот на Скопје. Најпрво, околу 18.20 часот, две непознати лица со ножеви во рацете пресретнале 19-годишно момче на булеварот „Паризански одреди“ и му одзеле 300 денари. Половина час подоцна, пред Трговскиот центар „Алуминка“ на идентичен начин биле ограбени две лица на возраст …

Тинејџери ограбени на улица во Скопје Read More »

Насилство во домот „Гоце Делчев“: Студентка била тепана и горена со цигари по рацете


Студентката Д.Т. (21) од Радовиш која престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, вчера околу 17 часот пријавила дека физички била малтретирана. Според информациите на полицијата, лицето М.Ѓ. ја заклучил во соба, ја влечел за рака, ја горел со цигари и ѝ упатувал навредливи зборови. Девојчето се здобило со изгореници на десната рака. Се …

Насилство во домот „Гоце Делчев“: Студентка била тепана и горена со цигари по рацете Read More »

Гостивар: Ученичка со тешки повреди на ‘рбетот, по пад од столче


Тринаесетгодишна ученичка од гостиварското основно училиште „Единство – Башкими“, по пад од столче со тешки повреди на ’рбетот е пренесена на скопските клиники. Според СВР Тетово, до повредувањето дошло утрово во една од училниците, за време на големиот одмор. Девојчето се нишало на столчето и во еден момент ја изгубило рамнотежата и паднало на подот. …

Гостивар: Ученичка со тешки повреди на ‘рбетот, по пад од столче Read More »

Претепан средношколец во центарот на Скопје


Шеснаесетгодишен ученик бил претепан вчера на автобуската постојка во близина на зградата на Народна банка на Македонија – во центарот ан Скопје. . Како што е наведено во полицискиот билтен, таткото на ученикот вчера во 15:30 часот пријавил во полиција дека околу 13:00 часот, неговиот 16-годишен син од село Побожје, ученик во средно училиште, бил …

Претепан средношколец во центарот на Скопје Read More »

Идентификуван убиецот на фудбалерот Јанушев, но бил во бегство


По двонеделна истрага, полицијата откри кој го убил 28-годишниот Мартин Јанушев, кој беше застрелан пред неговиот дом во скопската населба Аеродром. Според министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, станува збор за лице со иницијали Ф.С., кој е во бегство и против кого е поднесена кривична пријава, односно распишана е и потерница. Спасовски денеска соопшти дека …

Идентификуван убиецот на фудбалерот Јанушев, но бил во бегство Read More »

Сообраќајка кај Облешево, три лица се повредени


Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што попладнево во 17.50 часот се случи на магистралниот пат А3 Кочани – Штип, кај село Облешево. Како што дознава МИА, во сообраќајната несреќа учествувале автобус и патничко возило. Повредените лица се пренесени во Медицинскиот центар Кочани. Сообраќајот на магистралниот пат А3 Кочани – Штип кај село Облешево …

Сообраќајка кај Облешево, три лица се повредени Read More »