Голомразица предизвика сообраќајки кај Велес, кај Неготино и во Скопје (Фото)


Сообраќајна несреќа се случи утрово на излез од Скопје кон Велес, јавуваат возачи кои се наоѓаат на тој пат. Тие предупредуваат дека автопатот е замрзнат. Превртено возило има и кај Кавадарци, на излез кон Неготино. Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес, за „Независен“ изјави дека причина за сообраќајните несреќи е голомразица. Три возила биле извртени на …

Голомразица предизвика сообраќајки кај Велес, кај Неготино и во Скопје (Фото) Read More »

Ограбен домот на Кежаровски – грабежот и не личел на грабеж


Домот на новинарот Томислав Кежаровски бил мета на крадци за време на новогодишната прослава. Ова го објви неговата сопруга на нејзиниот Фејсбук профил. -Двата лаптопа на Томче се земени, мобилен со германскиот број е земен, а другите постарите не се земени. Таблет не, компјутерот на ќерка ми не, погодете сами што барале. Во собата на …

Ограбен домот на Кежаровски – грабежот и не личел на грабеж Read More »

Бебе почина на Нова Година


Новороденче старо само десет дена починало ноќеска, објави полицијата. Според МВР, лекар утрово во 7. 30 часот пријавил дека во село Трипатница, во ромската населба, во семејниот дом, починало новороденче. Смртта настанала околу три часот, веројатно поради задушување. Известен е Јавен обвинител, а телото на новороденчето е предадено за обдукција.

Велешанец со „фиат пунто“ удрил во тројца пешаци


Рано утринава околу четири часот, во близина на Градската библиотека во Велес се случила сообраќајна несреќа. Велешанец кој управувал со возило Фиат Пунто удрил во тројца пешаци, а потоа во потпорен ѕид. Од ударот трите лица кои ја преминувале улицата се здобиле со тешки телесни повреди. По насока на дежурен јавен обвинител од Основното јавно …

Велешанец со „фиат пунто“ удрил во тројца пешаци Read More »

Тешко повреден пешак во Куманово откако „БМВ“ удрило во него


Т.С. (18) од Куманово е тешко повреден откако вчера попладне во него удрило „БМВ“. Како што соопшти полицијата, незгодата се случила во 15:30 часот на улицата „Перо Чичо“, пред главниот влез на средното училиште „Гоце Делчев“. Возилото било управувано од Т. Т. (1977). Т.С е пренесен во Медицинскиот центар – Куманово каде му е укажана …

Тешко повреден пешак во Куманово откако „БМВ“ удрило во него Read More »

Кафуле во Прилеп изгоре до темел, штета над 200.000 евра


Во голем пожар рано утрово до темел изгоре кафуле во строгиот центар на Прилеп, а причинета е и штета на околните објекти. Според Станко Колески, командир на прилепската противпожарна единица, повикот за огнената стихија го примиле во 3:33 часот и веднаш интервенирале. Станувало збор за голема, опасна стихија во строгиот центар на градот која можело …

Кафуле во Прилеп изгоре до темел, штета над 200.000 евра Read More »

Излетал автомобил кај Росоман, возачот е тешко повреден


Возач бил тешко повреден откако автомобилот со кој управувал, излетал од патот синоќа на патот Кавадарци-Росоман. Од Брза помош која е во склоп на Здравствен дом Кавадарци денеска информираа дека поради сериозноста на повредите, возачот во придружба на анестезиолог и медицинска сестра, бил префрлен на скопските клиники.

Загина 19-годишно момче на патот Илинден – Миладиновци


Деветнаесетгодишник од скопско Миладиновци утрово загина во сообраќајна несреќа на локалниот пат од населбата Илинден кон Миладиновци, соопшти МВР. Несреќата била пријавена во 06.45 часот. Патничко моторно возило „голф“ со скопски регистерски ознаки управувано од А.З.(19) излетало од коловозот и се превртело. Од добиените повреди возачот починал на местото на несреќата. Лекар од Итна медицинска …

Загина 19-годишно момче на патот Илинден – Миладиновци Read More »

Маж загина во несреќа во делчевско


Во несреќа со запрежна кола натоварена со дрва животот го изгуби 75-годишниот Симеон Маринков од делчевското село Град. Како што информираат од СВР Штип, случајот во ПС во Делчево бил пријавен во 20.15, а телото на починатиот било пронајдено под запрежната кола натоварена со дрва од страна на жители од селото во месноста Момин Дол …

Маж загина во несреќа во делчевско Read More »

Еден загинат и двајца тешко повредени во сообраќајки во Скопје


Едно лице загинало во една од вкупно девет сообраќајки регистрирани во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки биле потешко повредени две лица, а три лица биле полесно повредени во една сообраќајка. Во пет била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала неколку …

Еден загинат и двајца тешко повредени во сообраќајки во Скопје Read More »

Продолжува денеска судењето за „Триста“


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Ова е и последно судење закажано за предмет на СЈО во Кривичниот суд за годинава. Поповски се …

Продолжува денеска судењето за „Триста“ Read More »

Автобус на ЈСП усмрти жена


Денеска околу 12.10 часот на булеварот „Крсте Мисирков“ во правец од Чаир кон Центар автобус на ЈСП (линија број 47) удрил во жена- пешак Е.А. на возраст од 89 години од Скопје. Како што информира полицијата, од здобиените повреди жената починала на местото на настанот. Констатирана била смрт од страна на лекар од итна медицинска …

Автобус на ЈСП усмрти жена Read More »

Маж, жена и нивниот син истепале полицајци оти сакале да им го одземат тракторот


Маж, жена и нивниот син завчера истепале полициски службеници од полициското одделение Ранковце и полициската станица Крива Паланка, кои сакале да им го одземат тракторот, поради немање соодветна документација. Како што соопшти МВР завчера околу 10:25 часот Д.Т. (54) од Одрено, општина Ранковце, заедно со неговата сопруга З.Т. (40) и малолетните синови, физички нападнале полициски …

Маж, жена и нивниот син истепале полицајци оти сакале да им го одземат тракторот Read More »

Вевчанец приведен на Табановце за да оди во затвор


Едно лице е приведено вчера на граничниот премин Табановце, откако пограничната полиција утврдила дека се наоѓа на листа за издржување казна затвор. Надлежните, како што соопшти МВР, вчера на граничниот премин при пасошка контрола констатирале дека лицето В.Ш. (64) од с.Вевчани се наоѓа на СТОП- листа за издржување казна затвор во траење од три месеци. …

Вевчанец приведен на Табановце за да оди во затвор Read More »

Две лица се потешко повредени во сообраќајки во Скопје


Две лица биле потешко повредени во две од вкупно 12 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две незгоди биле полесно повредени две лица, а во осум била причинета материјална штета. Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Шеснаесет возачи се движеле со …

Две лица се потешко повредени во сообраќајки во Скопје Read More »

Груевски се појави во судот откако го одложија рочиштето


Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е обвинет во предметот на СЈО „Тракторија“ денеска задоцни на судење, односно дојде во судот 15-тина минути откако судијата Горан Бошевски го одложи судењето за 31 јануари. На излегување од судот тој обвини дека судиите различно постапуваат во случаите што се водат против него и против Заев во истиот суд. …

Груевски се појави во судот откако го одложија рочиштето Read More »

Затвореник почина на Клиниката за токсикологија во Скопје


Битолчанецот Д.Б. (39) кој издржувал затворска казна во КПУ „Идризово“ ноќеска починал во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје, каде бил донесен откако му се слошило додека бил во неговата ќелија. Тој со возило на Итната медицинска помош од затворот во Идризово бил пренесен на Клиниката за токсикологија во Скопје, каде кусо време по пристигнувањето …

Затвореник почина на Клиниката за токсикологија во Скопје Read More »

Одреден притвор од 30 дена и за останатите четири лица поврзани со настаните од 27 април


Триесетдневен притвор судија на претходна постапка им определи и на останатите четири лица, кои се недостапни на органите за прогон, а учествуваа во настаните на 27 април во Собранието на Република Македонија. – Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1, по добиено известие од надлежните органи дека лицата А.В., Н.М., М.Д. и Д.Д. …

Одреден притвор од 30 дена и за останатите четири лица поврзани со настаните од 27 април Read More »

Загина 40-годишен битолчанец во сообраќајка кај Могила


Битолчанецот Р.Г. (40) го загуби животот во сообраќајна несреќа што синоќа се случи на регионалниот патен правец Битола-Могила. Од СВР-Битола информираат дека сообраќајната несреќа се случила кај местото викано „Туланата“ кога возачот Р.Г. управувајќи со своето патничко моторно возило марка „Ауди-А“ од непознати причини излетало од патот, по што паднало во каналот, а од здобиените …

Загина 40-годишен битолчанец во сообраќајка кај Могила Read More »

Исчезнати се три малолетни девојчиња од Чаир


Три малолетни девојчиња од скопската населба Чаир се водат за ислчезнати. Две од нив се сестри на возраст од 15 и 11 години, а третото девојче е пријавено како засебен случај и има 15 годни. Како што информира полицијата, утрово во 06:17 часот во Полициска станица Чаир, Д.С.(38) од Скопје пријавил дека вчера околу 19:00 …

Исчезнати се три малолетни девојчиња од Чаир Read More »