Шеќеринска покровител на најуспешните менаџерки за 2018 година


Избор на десетте најуспешни жени менаџерки ќе се одржи вечер во Скопје. Агенцијата„Марили“ 23-ти пат по ред ќе ги додели признанијата на најуспешните менаџерки за 2018 година. Годинава манифестацијата се одржува под покровителство на министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Во годинашниот избор во топ 10-те најуспешни менаџерки, како што информира агенцијата „Марили“  е и првата …

Шеќеринска покровител на најуспешните менаџерки за 2018 година Read More »

Сугарески: Реконструкцијата на патот од Гостивар до Кичево ќе заврши до јуни


Околу 8 милиони евра се инвестираат во реконструкција на патниот правец од Гостивар до Кичево, соопшти министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при постата на општина Кичево, каде изврши увид во реконструкција на патниот правец Гостивар – Кичево и додаде дека годишно од тука поминуваат повеќе од четири милиони возила. „Вкупно 8 милиони евра …

Сугарески: Реконструкцијата на патот од Гостивар до Кичево ќе заврши до јуни Read More »

Народна банка: Прво влез во ЕУ, па стратегија за евро


Македонија уште нема стратегија за воведување на еврото како официјална парична единица во државата. Од Народна банка велат дека тоа ќе се прави по влезот на земјата во ЕУ. „Стратегијата е појдовната точка за почнување на процесот на воведување на еврото како официјална парична единица во една држава. Но овој процес е повеќефазен и прво …

Народна банка: Прво влез во ЕУ, па стратегија за евро Read More »

Ангеловска-Бежоска избрана за претставник на шест земји од регионов во Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2


Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, неодамна е избрана за член на Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2, како претставник на шесте земји од регионот на Југоисточна Европа коишто сѐ уште не се членки на Европската Унија (ЕУ). Во рамките на Виенската инцијатива 2, таа има активна улога во застапувањето на интересите на регионот пред …

Ангеловска-Бежоска избрана за претставник на шест земји од регионов во Надзорниот одбор на Виенската иницијатива 2 Read More »

Исклучените од парно од април нема да плаќаат фиксен надоместок


Од април исклучените од парно греење повеќе нема да плаќаат фиксен надоместок, предвидуваат новите предлог-правила за снабдување со топлинска енергија што денеска на седница ги разгледа Регулаторната комисија за енергетика. На потрошувачите на топлинска енергија, пак, од 1 август во сметките ќе им биде укината ангажираната можност, но тоа не значи дека ќе добијат помали …

Исклучените од парно од април нема да плаќаат фиксен надоместок Read More »

Најмладиот милионер во земјава има 15 години, најстариот 98


Повеќе од 24 илјади граѓани во земјава годишно заработуваат над еден милион денари, а бројката на оние кои оствариле бруто приходи од 100 илјади до еден милион денари е половина милион. Најмладиот милионер во земјава има само 15 години, а со доход над еден милион денари е и 98-годишно лице. Скопјанец е на листата со …

Најмладиот милионер во земјава има 15 години, најстариот 98 Read More »

Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период


Координација на летовите во Југоисточниот регион со цел ефикасно опслужување на воздушниот сообраќај во текот на претстојната летна сезона, е главната тема на прелиминарниот координативен состанок со Sout East Axis 23, кој денеска и утре се одржува во Скопје во организација на М-НАВ, а под покровителство на Евроконтрол. Претседателот на Управниот одбор на Македонската навигација …

Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период Read More »

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните


Оние што избегнуваат плаќање даночни обврски, ги оштетуваат сите граѓани и се неправедни кон сите даночни обврзници кои работат законски. Нивното изигрување на прописите не само што претставува затајување данок, туку е и дестимул за сите што сакаат да работат почитувајќи ги законите, реагира Сојузот на стопански комори (ССК). ССК повторно укажува на потребата од …

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните Read More »

Акционерите од „Топлификација“ до Заев: Оштетени сме за 34 милиони евра


Со отворено писмо до премиерот Зоран Заев и други истражни и судски институции акционерите во Топлификација бараат тој да се заложи и конечно како што велат, да се стави крај на лошата ситуација во друштвото. Тврдат дека со низа одлуки полни со незаконски дејства и неправилности во кои се вклучени судовите, нотари и компанијата Битар …

Акционерите од „Топлификација“ до Заев: Оштетени сме за 34 милиони евра Read More »

Со Арбитража споровите се решаваат за шест месеци


Идентичен соодносот на постапки што се поведуваат со и без меѓународен елемент покажаа статистичките податоци за работењето на Постојаниот избран суд – Арбитража. Во последните две години, 46 отсто од поведените постапки биле спорови што имаат карактер на спор без меѓународен елемент, додека пак 54 отсто биле постапки поведени во спорови со меѓународен елемент. Прилично …

Со Арбитража споровите се решаваат за шест месеци Read More »

Квадрат стан во Скопје лани чинел 760 евра, во другите градови 550


Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти Државниот завод за статистика. Во Скопје, метар квадратен лани чинел 46.764 денари, што е за 7 отсто повеќе од 2017 година, додека во останатите населени места во државата цената била …

Квадрат стан во Скопје лани чинел 760 евра, во другите градови 550 Read More »

Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст


Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските и прехранбените производи растот изнесува 90 проценти за месец јануари, споредено со истиот месец минатата година. Ова беше истакнато на денешната свеченост по повод одбележувањето 14 години Македонско-руска стопанска комора …

Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст Read More »

Пчеларството во тренд, станува и семеен бизнис


Пчеларството оди во нагорна линија и е важен елемент во сите сфери на современиот човек. Имаме пчелари од сите бранши и од сите старосни структури. Пчеларството станува семеен бизнис. Голем број млади се определуваат да се занимаваат со пчеларство, истакна денеска претседателот на Пчеларската федерација, Јане Марков на отворањето на Пчеларскиот саем на плоштадот „Македонија“ …

Пчеларството во тренд, станува и семеен бизнис Read More »

Стапката на невработеност во 2018 била 20,7 отсто


Стапката на невработеност во 2018 година изнесувала 20,7 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Стапката на невработеност во 2017 година, покажуваат податоците на заводот, била 22,4 отсто. Активното население во 2018 година изнесува 957.623 лица, од кои вработени се 759. 054, а 198.569 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е …

Стапката на невработеност во 2018 била 20,7 отсто Read More »

Градежна комора при ССК: Становите ќе поскапуваат поради зголемените трошоци


Повисоки цени на становите во наредниот период поради постојаниот раст на трошоците за градежни материјали и за вработените, очекува Градежната комора  при Сојузот на стопански комори. – Ако сакаме, а мораме да градиме квалитетни станови, факт е дека цената ќе оди во нагорна линија, а колкав ќе биде процентот ќе покаже пазарот и тоа е …

Градежна комора при ССК: Становите ќе поскапуваат поради зголемените трошоци Read More »

Просечна плата во јануари 24.517 денари


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година изнесува 24.517 денари, објави Државниот завод за статистика. Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари годинава во однос на јануари 2018 година, бележи зголемување од два отсто. Растото се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите дејности …

Просечна плата во јануари 24.517 денари Read More »

Заев со бордот на „Македонија 2025“: Да го искористиме огромниот потенцијал за соработка


Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со новата директорка на бордот на директори на „Македонија 2025“ Вера Ставроф и новиот главен извршен директор Никица Мојсоска-Блажевски за можностите на продлабочување на соработката во насока на поддршка на економскиот развој на земјата. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, премиерот Заев ја посочил важноста на процесот на зачленувањето …

Заев со бордот на „Македонија 2025“: Да го искористиме огромниот потенцијал за соработка Read More »

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории


Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии во соработка со Народна банка, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишување на Меморандум за финансиска инклузија. -Работната верзија предвидува сметката со основни функции да биде бесплатна за …

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории Read More »

Ќе се забрани увоз на лисици за мачење


Македонија и со регулирање на трговијата треба да покаже дека е против мачење, нечовечко или понижувачко постапување или казнување и дека ја почитува Европската конвенција за човекови права. Министерството за економија веќе го подготвува законот за контрола на надворешно-трговскиот промет со одредени стоки кои може да се користат за смртна казна, тортура или друго сурово, …

Ќе се забрани увоз на лисици за мачење Read More »

Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен


Со првиот лет на авиокомпанијата „Виз ер“ од меѓународниот аеродром „Скопје“ до германски Баден-Баден денеска официјално беше одбележано воведувањето на две нови дестинации од скопскиот аеродром. До Баден-Баден ќе се патува два пати неделно, секој вторник и сабота, а покрај оваа дестинација од скопскиот аеродром двапати неделно, во среда и недела, ќе има лет и …

Нови авиолинии од Скопје до Баден-Баден и Бремен Read More »